12/12/11 08:50
(http://theplamen.blogspot.com/)

Преди еврото: Кипърска лира

Гранде финалето на поредицата няма да е много гранде. За него остана Кипър - най-големият остров в източното Средиземноморие, пострадал и (за разлика от България) намазал от всички последици, идващи от местоположението "на кръстопът".

След Руско-турската война от 1977-78 г. и Берлинския конгрес Кипър става британски протекторат и е такъв до 1960 г. Гърци и турци едва дочакват независимостта за да почнат да се бият помежду си. Скоро гърците взимат надмощие и на власт идва хунтата на Черните полковници. В отговор Турция нахлува на острова през 1974 г. и 10 години по-късно обявява непризнатата от никого република Северен Кипър.

Въпреки, че е пряк и непрекъснат наследник на британския паунд стърлинг, ще наричам покойната кипърската валута лира, защото така е името й и на гръцки, и на турски. Надписите на лицевата страна на банкнотите са на тези два езика, макар че в Северен Кипър се използва турската лира, а на обратната страна пише на английски. Икономиката на гръцката част се крепи на офшорния режим и туризма, което поддържа лирата скъпа - при въвеждането на еврото фиксираният обменен курс отстъпва само на този на малтийската лира, което освен това означава, че няма нужда да се поддържат купюри с кой знае колко висок номинал.

Банкнотата от 1 лира няма как да не ти напомни за двулевката от социализма - анонимно момиче в народна носия, само дето не бере грозде. Някак постно ми идва.

Върху 5-те лири е глава от варовикова фигура на млад мъж, датирана към V век преди Христа и намерена в Потамия, село близо до столицата Никозия и буферната зона, разделяща гръцката и турската части на острова. Самият V век е доста бурен за Кипър, който се лута между персийското влияние и малки независими царства, съюзяващи се с гърците.

Изображението на Артемида върху 10-те лири е статуя от римския период в историята на Кипър, намерена в Пафос. Пафос е град с древна история (първото селище е от неолита) на средиземноморския бряг в западната част на острова. Самата Артемида няма кой знае колко общо с Кипър - според мита близнаците Аполон и Артемида са родени на цикладския Делос. Близначката е богиня на лова, женското целомъдрие и плодородието, пада се малко серт, а сред жертвите на стрелите й са Калисто, Орион, дъщерята на Агамаменон Ифигения и любовника на Афродита Адонис.

Това пък е самата Афродита, гордостта на Кипър. Кронос възстава срещу баща си Уран, клъцва му топките и ги хвърля в морето, като така един вид го заплодява, защото от морската пяна на едно каменисто плажче между Лимасол и Пафос (любимо на руските туристи, ако пътуваш между двата града, няма как да го пропуснеш) се ражда най-красивата богиня. Изкусителната Афродита била заставена от Зевс да се омъжи за нелицеприятния Хефест, но често му изневерявала - с Арес, Хермес, Адонис, Дионис и разни други смъртни и безсмъртни мераклии. Плод на любовта й с Хермес (и липсата на контрацептиви едно време) е Хермафродит. Хермафродит си бил симпатичен младеж, но влюбената в него нимфа Салмакида помолила боговете да се слее с него и те, ти да видиш, й угодили. Според Илиада Парис взема решението за това, коя е най-красивата жена на света, след като Афродита му се явява гола-голеничка и му обещава ръката, краката, гърдите и всичко останало на красивата Елена. Другите претендентки за ябълката, корона от фирма Алтънбаш, нова кола и едногодишна издръжка от Христо Сираков Хера и Атина се разгневяват и древният свят потъва в Троянската война. Римският еквивалент на Афродита е Венера, а двете (т.е. едната) са обект на някои от най-известните творби на изкуството в древността и Ренесанса.

От 1. януари 2008 г. официално платежно средство в Република Кипър е еврото, като 1 се разменя за 0.585274 лири.

Ами, това е. След няколко дни ще се навършат точно 10 години откакто еврото става официално платежно средство в 14 държави. Дали още правителства ще решат да пенсионират монетарната си система и приемат еврото скоро, е трудно да се каже. Проблемите в зоната карат традиционни евроскептици като Великобритания, Швеция и Дания да гледат все по-небрежно настрани, а стабилните, но бедни източноевропейски икономики се страхуват, че ще им се наложи да плащат испанските пенсии, гръцки социални помощи и зъбните протези на Берлускони.

Ако си пропуснал нещо, ето ти останалите постинги по темата: белгийски франк, германска марка, испанска песета, финландска марка, ирландски паунд, гръцка драхма, естонска крона, австрийски шилинг, холандски гулден, португалско ескудо, словашка крона, френски франк, италианска лира, словенски толар.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване