Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Този десерт пазех за интервюто ми за списание Меню. Идеята беше рецептата да бъде публикувана в следващия брой на списанието. За съжаление разбрах, че няма да имам възможността да готвя с шеф готвача Ивелина Иванова, затова Ви представям моята рецепта фаворит за пролетта тук.
Продукти:
Фурната се загрява на 180°C. В кухненския робот се смесват брашното, двата вида захар, солта, бакпулвера и маслото. Замесва се тесто. Добавят се овесените ядки и кокосовите стърготини, като се разбърква добре с пръсти. Получава се ронливо тесто. Отделя се 1 чаена чаша от него на страна. Останалото тесто се разстила в тава с размери 20×30см, покрита с хартия за печене. Пече се 15 мин. Кайсиите се смесват с 100 мл. вода и се загряват на среден огън, докато абсорбират водата. Може да се нарежат на по-малки парчета. Разпределят се върху полуготовия блат. Между тях се слага от сладкото и накрая се поръсва с отделеното тесто и разтопеното масло. Връща се във фурната и се допича още 30 мин. или докато стане златисто на цвят.
Тази рецепта открих от една стара кулинарна книга. И тъй като това се случи по време на Великденските пости реших да я направя.
Потърсих информация за името на сладкиша и открих интересна история за неговото начало. Измислен е от австрийски сладкар с унгарски произход с име Josef Dobos. Той направил сладкиш от 9 тънки блата, слепени с шоколадов крем и покрити с твърда глазура от карамел. Известен е с имената Dobos, Dobache и Doberge.
Моят вариянт на този сладкиш е от 3 постни блата, слепени със сладко от фурми. Разбира се могат да се направят и повече блатове, а фурмите да се заменят с друго плодово сладко.
Необходими продукти за един блат:
Фурната се загрява на 200°C. От продуктите се замесва не много твърдо тесто. Разточва се на тънка кора върху хартия за печене. Надупчва се с вилица цялата повърхност на тестото и се слага във фурната да се пече.
За сладкото от фурми:
Смесват се всички продукти и се загряват, като сместа се рабърква. Сладкото е готово когато се сгъсти и водата се абсорбира от фурмите.
Правят се 3 блата, които след изпичането се слепват със сладкото. Разрязват се на квадрати. Тъй като блатовете стават твърди след изпичане може да се оставят за едно денонощие, както са слепени със сладкото от фурми и след това сладкиша да се разреже и да се покрие с карамел.
За карамела:
Захарта се загрява на котлона. След като придобие карамелов цвят се добавя маслото и се отстранява от огъня. Това трябва да стане внимателно, тъй като карамела започва да цвърчи и пръска, когато се прибавя маслото.
Веднага след приготвянето му се залива сладкиша. По предварително нарязаните квадрати се нарязва и карамела, докато е още топъл.
След като престои 1-2 дена, сладкишът става по-сочен и мек.
Малък грях по време на пости!
2004 - 2018 Gramophon.com