12.11.2008 13:17
Публикувано в Investor.bg
„Интернет е златната среда за изказване на потребителското мнение - той не е канализиран, лимитиран или контролиран и всички имат достъп навсякъде и по всяко време“, заяви пред журналисти маркетинг директорът на разработващата софтуер за онлайн резервации TravelStoreMaker.com Петър Панайотов.
Според данни на Панайотов 30% от населението в България има достъп до интернет, докато за страните от ЕС този процент е средно 60%. Над 70 на сто от българите влизат през работно време между 9 и 17 часа, като в събота и неделя трафикът е едва 1/3 от този през работните дни.
Като интернет канали за информация, генерирана от потребителите, Петър Панайотов посочи форумите, социалните мрежи, блоговете, сайтовете за сравнение и ревю (все още у нас не е разпространена тази практика), сайтовете за електронна търговия, продуктовите сайтове и сайтовете на доставчици. Силата на тези мрежи е голяма, особено като се има предвид, че по принцип клиенти на дадена компания, които са останали недоволни от продуктите й, споделят мнението си с още поне десет потенциални клиенти. Има я и обратната тенденция, но изразена в по-малка степен – доволните дават оценката си пред средно още трима души.
Мнението на другите често е водещ мотив при покупка. „На база мнението на останалите потребителят решава дали да добави даден продукт в кошницата“, коментира Панайотов.
Той допълни, че на официалните продуктови сайтове компаниите могат да контролират потребителските мнения за продуктите си, но форумите, социалните мрежи и блоговете (които излизат на челни места при търсене в Google) няма как да бъдат контролирани.
Сред примерите за изразяване на потребителско недоволство в интернет, които Петър Панайотов посочи, беше постинг в Blog.bg, в който блогър изразява недоволството си от предлагания в търговска верига мухлясал хляб.
„Потребителите смятат за по-ефективно и лесно да изразят недоволството си в интернет, отколкото да звънят на потребителски телефони или да пишат жалби“, уточни Панайотов.
Маркетологът очерта като бъдеща тенденция разчупването на традиционния модел на таргетиране.
„Няма универсален продукт за група хора - всеки човек е уникален и има различни усещания. Различните нужди на хората ще стават все по-прозрачни“, заключи Петър Панайотов.Вчера от GfK България споделиха очакванията си онлайн търговията да нараства.
2004 - 2018 Gramophon.com