Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Убиваха безпощадно и безнаказано. Защото в подкрепа на убийците стоеше – студена и мрачна – могъщата 12-та армия на III Украински фронт, а българската армия пратиха в най-българската земя – Македония срещу напускащите я германски части, но не за да я освободят, а за да я предадат на сърбо-комунистическите българоубийци от Белград и Скопие. Убиваха [...]
В духа на традицията новините да се подразбират от премълчаването им, директорът на „Новини и актуални предавания“ в БиТи Ви Люба Ризова потвърди в „Шоуто на Слави“ някои публични тайни. Като избра да открои сегашния си началник Вики Политова като жена, без която нямаше да я има БиТи Ви, но не спомена Светлана Василева като [...]
Завърши акция „Читанка“. Така озаглавиха новината ПРО БГ. Един прекрасен сайт, полезен за мнозина бе атакуван и смачкан от ръката на великата държава. Сайт, в който преводачи нерядко са споделяли своите преводи. Място, в което мнозина са прекарвали приятни мигове и са намирали книги, които издателствата отдавна не преиздават.
А именно те, издателствата, подстрекаваха за унищожението на сайта „Читанка“. Губели пари, читатели. Всичко е за пари, а когато става дума за зелено, винаги мирише. В случая на разбит сървър, съхраняващ книги онлайн, които, драги приятели, трудно ще намерим по гишетата на луксозните книжарници.
Съмнително това, което медиите правят в своите предавания, наречени „новини“. Навсякъде, където четох, сайтът бе наричан „нелегален“, „съмнителен“, „разпространяващ незаконно съдържание“. Дългата ръка на властта явно се протяга далеч, далеч. Сега очаквам да арестуват мен, Юруков, Нервната акула, Ванев, Марфи, Енея и т.н. колеги блогъри, които казват истината, своето мнение. Уволниха човек, като Райна Манджукова, какво остава за хора, като нас. Толкова от мен.
Препоръчвам:
Ето още една гледна точка към явно все още забранената за българските медии криктика към президента на РъБъ, публикувана в „СЕМКИ И БОНБОНКИ“. Може да извадим полза от далаверата с Гоцевия мезонет „Обществото е лишено от защита срещу заразителния пример на корупцията, чиито метастази тръгват от върха на държавата. А щом за главата е позволено [...]
Посланикът на Великобритания в София:
Изтъкват се редица причини, които да оправдаят хомофобията, например зачитането на религиозни доктрини или традиционни ценности. Нека кажем ясно: в днешния Европейски съюз не може да има извинения и оправдания за хомофобия по какъвто и да било повод.
Когато прочетох "новината" - http://press.mvr.bg/News/news100622_01.htm - за супер акцията на ГДБОП и ХРАБРОТО УНИЩОЖАВАНЕ НА chitanka.info - онемях!!! Буквално! Не можех да повярвам, че е истина!
Миналата седмица гражданският комитет в моя защита е получил поредното доказателство, за механизмът на прикриване на престъплението, свързано с подмяната на ядреното гориво в АЕЦ “Козлодуй”, под формата на писмо, подписано ли...
С радост ви съобщавам, че след близо година подготовка, най-накрая започвам работа по един много интересен проект - „Гражданска инициатива за намаляване на политическото лицемерие“. Ще извършвам тази работа от името на фондация „14-ти януари“, която основахме аз, Асен Генов и Илия Марков специално за целта.
Проблемът
Проблемът, който забелязахме и от който страда не само България, но при нас стои с пълна сила, е непоследователността на политиците когато обещават и когато изпълняват. На практика имат проблеми с паметта, а никой не се сеща да ги подсеща.
Решението
Основаваме сайт, който да помни вместо политиците какво са обещали да направят. Идва политикът на нашия сайт, цък на профила си, гледа какво е обещал и следващия път като говори, си спомня всичко.
Помощта
Написахме проект и след спечелен конкурс нашата идея срещна подкрепа в лицето на Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, за което сърдечно им благодарим.
Участие
Разбира се, политиците са много, а ние сме само двама – по проекта ще работим аз и Асен. Сами няма да насмогнем. Затова проектът ще бъде отворен за всеки да допринася в него, така че да служи като колективна памет за начина, по който се прави политика в България. А също така, защо не някой ден да бъде и някакъв извор на историческа или изследователска информация.
За това какво се случва около проекта ще ви уведомяваме в блога на фондацията.
Дългоочакваната (поне от хората, които се интересуват повечко от Firefox) версия 3.6.4 на Mozilla Firefox най-накрая е пусната като стабилна версия. Ъпдейтвай народе!!!
Какво й е толкова хубавото? Що пък чак толкова е чакана? Сега ще разберете.
В тази версия е добавено разделение на браузъра и част от плъгините в отделни процеси. Това позволява, например, ако Флаш плъгина изгърми или зацикли, останалата част от браузъра да си работи нормално, а не да гръмне целия Firefox или съответно да забие. Също така, ако процесорът на компютъра ви е многоядрен или разполагате с многопроцесорна машина, двата отделни процеса могат да вървят на отделните ядра (или процесори) паралелно, което прави работата на браузъра по-бърза.
По принцип тази промяна бе планирана за версия 3.7, а след като от Mozilla решиха да няма версия 3.7, я отложиха за версия 4. В последствие бе решено, че това удобство не може да чака толкова време и решиха да го интегрират в тази, както казах, дългоочаквана версия 3.6.4.
Какво се случва, ако Флаша или друг плъгин изгърми? Нищо особено. Просто на мястото на флаша или другия плъгин се визуализира следната картинка, като работата на останалата част от браузъра не бива засегната.
Ако желаете да продължите работата си с изгърмелия плъгин, трябва просто да рефрешнете страницата и ако той не изгърми отново, просто ще си заработи.
Та, ъпдейтвайте до новата версия. Смятам, че ще бъдете доволни!
Поздрави
Ему
П.П. Хората, които следят, какви процеси им се пускат на ОС-а, да не се изненадват, когато видят процес наречен plugin-container.exe. Това е точно отделения процес, в който виреят отделените плъгини.
Фотоистория от Рос Макдонал, който е заснел живота на младите в Дъблинското гето Ballymun.
Люлинските гангстери да гледат с повишено внимание, могат да научат доста нови стойки.
Може би всички сте чели как „добрите“ хакери победиха „лошата“ държава измъквайки натрупаните пиратски книги изпод носа на „тъпите“ проверяващи. Чудя се колко още глупци ще се вържат на този PR на така наречените пирати. Да, знам че звучи много РобинХудовско да взимаш от богатите и алчни корпорации и да даваш на бедните потребители. И [...]
Може би всички сте чели как „добрите“ хакери победиха „лошата“ държава измъквайки натрупаните пиратски книги изпод носа на „тъпите“ проверяващи. Чудя се колко още глупци ще се вържат на този PR на така наречените пирати. Да, знам че звучи много РобинХудовско да взимаш от богатите и алчни корпорации и да даваш на бедните потребители. И [...]
И тази година – както всяка друга година – Евростат отчита, че България е най-бедната страна в ЕС.
Две други графики ще ни помогнат да разберем защо. На първата графика по-долу виждаме, че страните с по-голяма икономическа свобода са по-богати. И обратно – страните с малка икономическа свобода са по-бедни.
И на следващата графика всичко ни става ясно. България има най-ниска икономическа свобода в целия ЕС. Нищо чудно, че сме най-бедни в ЕС, нали?
Продукти:
1лт прясно мляко
6с.л. захар
1с.л. краве масло
1 пакет нишесте Какао
200г смлени орехи
200г вишни
2 големи ябълки
Приготвяне:
Млякото се налива за варене в подходяща тенджера. Добавят се 6с.л. захар. Като загрее се разбърква внимателно с дървена лъжица, докато се разтвори захарта. Нишестето се разбива на каша в 100мл хладка вода. Налива се на тънка струйка във горещото, сладко мляко. Бърка се непрекъснато с дървена лъжица докато сгъсти крема. Към него се добавя 1с.л. краве масло. Като се охлади се разпределя в купички за десeрт. Оставя се да се охлади. Поднася се в десертни чинии. Внимателно кремът се отлепва от купичката и се обръща върху чинийката. Всяко кремче отстрани се украсява с вишните и ладиите ябълки. Поръсва се със смлени орехи. Полива се с вишнев топинг.
Независимо че вече много не се дават истински ключове на малки деца ( както ние си ги носихме на врата:), децата с радост ще си играят и закачат подобни ключодържатели със стари и непотребни ключове. Те ще ги използват в игрите си, както правят големите…
Индиански амулет за момчета с пера
За да си направите подобен амулет използвайте малките скъпоценности, които сте си насъбрали. Това може да са мидички и охлюви от морето, пера, мъниста, всякакви висулки от стари украшения.
Момичешки амулет с панделки
В момичешкият вариант използвахме тънки панделки, мидички и мъниста.
Смята се, че амулетът (от латинската дума „amuletum” – „начин на защита”) е предмет, който магически предпазва притежателя си от зло.
Велика Металика, поносим Slayer, някакъв шум от Мегадет и Антракс, 20 санта снежна покривка от пластмасови чашки за бира, 100-тина химически тоалетни, 50 000 пияни метъли, пиещи бира на корем, локви от урина, скапани сандвичи с бял сос, стегнати каишки на ръцете, опашка за вход към 40 минути.
Почна зле, но свърши яко.
Явно България предразполага към магарии. На това място паркирането е забранено, освен от знаците, маркировката на пътя и от закона също. Забранено паркиране не значи “паркинг за луксозни автомобили със знаменца”.
Нещо атавистично трепна в закърнялото ми журналистическо сърце. Дочух комбинацията между думите „стачка“ и „журналисти“. Нима се пробуждат съпротивителните сили на гилдията? Не искам да звуча пренебрежително, но всъщност се оказва, че колеги от пазарджишка радиостанция се готвят да стачкуват по повод несправедливо, според тях, решение на СЕМ, свързано с техния лиценз. И смятат, че [...]
Колкото и да е трудно за вярване, напоследък интернет имам само на телефона си. Затова пък вчера имах щастието да бъда на един метър от Явор Колев по време на Семинара на Българската Уеб Асоциация, докато нагледно четеше презентацията за глупостите в Закона за електронните съобщения.
На въпросите отговаряше леко нахално, почти в ББ-стил. Те неминуемо засегнаха казуса „chitanka.info“, чийто електронен адрес в момента води към пиратския залив. Много иронично, браво. Ако не се лъжа, един от отговорите му беше, че читанката е сайт, който сериозно нарушава авторските права. Като такъв той очевидно е отвлякъл вниманието на вездесъщите пазители на обществения ред от други, далеч по-важни въпроси. Статии по темата колкото искаш. Безспорно интересна е тази на Григор – „451 по Фаренхайт“.
Доколко наистина ги нарушава е нещо съвсем друго. Жалко е. Няма и да се опитам да засегна легалния аспект на казуса, други са по-добри в това. Ако все пак успеят да спрат Арена и Замунда, уважаемите ни полицейски другари искат да осуетят още едно любимо, поне за малка, за съжаление, група хора, занимание – четенето.
Със сигурност има и по-уместни начини да привлечеш обществено внимание. А безцелната борба с „организираната престъпност“ от този калибър е озадачаващо… тъпа.
Новината на деня
Агенция Фикус информира: Лозенец. Откраднаха шест тави със сладолед в бургаското с. Лозенец, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Бургас Понеделник срещу вторник от оборудвана витрина - фризер за сладоледи “Рафи”, намираща се в шатра от винил на площада в с. Лозенец е извършена кражба на 6 тави със сладолед. В шатрата е проникнато, чрез разрязване на винила. Точната стойност на извършената кражба е в процес на изясняване. Работата по случая продължава от служители на Районно управление “Полиция” - Царево.
Развитието:
Директорът на МВР Бургас, кап-майор Мустаков даде пресконференция по темата и обяви: Извършителят е разкрит, намерен е 3 преки по-надолу с подут стомах и пъшкащ на тротоара. Извъшителят е малолетен сирак от цигански произход, наложена е мярка за неотколонение - подписка.
Идеята се роди на морето миналата година. Обсъдихме я с приятели и се спрях на Комитата, като възможен партньор. Вдъхновена е, разбира се, от "лошите" американци, които са измислили "Обама метър"— мощен Интернет инструмент, който дава възможност за оценка на действията и ангажиментите (предизборни обещания и прочее) на президента Обама.
Живеейки в България, казвам го и с известна доза ирония, няма начин да не се сблъскаме с често, а напоследък дори ежедневно променящи се мнения на политиците. Често, позициите им се обръщат със скоростта и капацитета на ветропоказател, подложен на въздействието на урагана Катрийн.
Излишно е да давам примери!..
Така, след поредица разговори и срещи, успяхме да стигнем консенсусно виждане по въпроса; записахме основните неща и, без особена увереност, но оптимистично настроени попълнихме кратката форма на нашите партньори — Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. За наша приятна изненада, въпреки пълната липса на опит от моя страна, проектът бе одобрен и се реализира с любезната подкрепа на тръста.
Какъв проект?
Нарекохме го условно "Гражданска инициатива за намаляване на политическото лицемерие". Принципите, които заложихме в проекта може да прочетете в блога на нашата фондация "14 януари"*, но, с няколко думи, става дума за следното:
Отворена онлайн платформа, достъпна за всички, която дава възможност за класифициране и съхранение на обширна база данни с ангажиментите, действията и обещанията, давани от политиците по време на избори и през техния мандат на изборна длъжност. Всеки, който желае, ще може, при определени правила, да въвежда, проследява и оценява степента на изпълнение на поетите ангажименти.
Така, след обозримо кратък срок, вярваме, че ще има обширна база данни с истини и лъжи, изречени от политиците.
Ако проектът се развие и набере сила, той може да се превърне във фактор по време на избори, а и не само тогава.
Вярваме, че нашата медия ще представлява интерес и за законодателя, при писане на новите, очаквани от всички, качествено различни от досегашните, изборни правила.
Отворени сме за идеи за домейн на сайта, лого на фондацията ни и лого на проекта.
Организираната престъпност пак ни удари, този път чрез своята Главна Дирекция. Посветих им цели 20 минути, докато измацам картинката.
Сайтът Chitanka.info беше смъкнат физически от един покрив, за да се възроди на следващия ден на адрес chitanka.gdbop.com
ГЕРБ отново искат регулация в Интернет, браво :)
За разлика от филмите, музиката и софтуера, в модата няма авторски права. Това, обаче, не пречи на модната индустрия – точно обратното, стимулира иновациите и продажбите са високи.
Johanna Blakley: Lessons from fashion's free culture
На излизане от Рая, Адам се обръща към Господ:
„Може ли един последен въпрос?! Вярно е съгрешихме – вкусихме забранения плод. Но ти каза, че е дърво на познанието. Като го опитаме ще разберем Доброто и Злото, но аз продължавам да не знам нищо? Защо? Какво е това странно име – Дърво на познанието?”
Господ, троснато:
„Дървото си е мое, ще го наричам както си искам!”
Преди няколко седмици прочетох безкрайно забавен текст в Новинар, в който някакъв господин се набираше как безплатният обяд бил свършил и държавата ни е на това дередже, защото хората споделят музика, филми, книги и други такива неща, ц, ц, ц, срамота, каква организирана престъпност, трябва да се сложи край на това обирджийство, ц, ц, ц, ц (перифразирам сериозно, защото изобщо не искам да се подлагам за пореден път на мъчението да чета цялото интервю, количеството глупости са просто умопомрачителни). Дори ако игнорираме реалността, в която живеем и просто обърнем внимание на това, което човекът казва, макар че нищо не съществува извънконтекстово, цялото интервю е издържано в крайно дразнещ тон, който отблъсква, да не говорим, че умишлено изопачава и си съчинява на поразия.
И така, няколко седмици по-късно, затворили са Читанката, едно от най-чудесните неща, които са се случвали в българския Интернет. Място което е създадено с некомерсиална цел, който иска, може да се включи, напълно доброволно, без да иска, да дава или да получава някакви пари за това. Иначе казано, т.нар. бизнес с виртуалните книги е просто несъществуващ. (Спокойно, ето торент в Pirate Bay с бекъп, сваляйте и разпространявайте на воля)
Виртуалната библиотека обаче се превърна в проблем, защото незаконна или не… издателският бизнес бил губел много пари от тия споделени книги, а шестимата създатели и поддържащи виртуалната библиотека са единствените виновници за това. Не, да кажем, липсата на пари или на интерес, публикуването на некадърни преводи, недовършването на поредици, публикуване на пълни боклуци и прочие други подобни глупости. Не, вината за губенето на пари… е една виртуална библиотека. Нещо, което споменатите издателства изобщо не предлагат като услуга, така че какво им накърнява печалбите… те си знаят. (Ако някой се поинтересува колко книги има качени, сигурно ще завиди за свръх-естествените способности на тия шестима души, да сканират и качат сами толкова книги, просто е невъзможно за 6 души, освен ако не се отказали от яденето, спането или правенето на нещо друго освен живеенето до скенера. Действителната бройка хора, които са дарявали книгите си, според мен са десетки, а не единици. Но хайде сега, кога дребни детайли като действителността са имали някакво отношение? Да споменавам ли, че никой от тези хора не се е крил, та освен ако под „разбиване“, МВР имат предвид, „отваряне на страничката about“, има нещо много объркано в агенцията им.)
Това, което ме изумява е идеята, че споделянето на книги без комерсиална цел изведнъж се представи като незаконно, независимо, че законите ни за авторското право по-скоро казват, че това не е така. Да очакваме ли затварянето и на аналоговите библиотеки също? Логиката е същата, хора ходят да четат там, без да купуват книгите…
Свободно използване без заплащане на възнаграждение (загл. изм. – дв, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)
Чл. 24. (Изм. – ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
(…)
9. (изм. – ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;
(…)
§ 2. По смисъла на този закон:
(…)
3. (изм. – ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. – ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) „възпроизвеждане на произведение“ е прякото или непрякото размножаване в един или повече екземпляри на произведението или на част от него, по какъвто и да е начин и под каквато и да е форма, постоянна или временна, включително запаметяването му под цифрова форма в електронен носител;
За да се сканират тези книги, те трябва първо да са купени и аз лично, много често купувам (да не кажа винаги) книгите, които са ми харесали (на които съм попадала виртуално). Също така подарявам мои книги… давам назаем, взимам назаем, о, дали и аз извършвам престъпление? А какво ще се каже за „Пуснатите Книги“, които се оставят на разни места из градове, паркове, кафета, ресторанти (в Бристол е адски популярно) и който иска ги взима, чете, после пак ги оставя, за следващия читател… Това незаконно ли е?
Нейсе, моята причина да стана редовен посетител на читанката е следният – НЯМА електронни български книги, съответно, ако не си в България, български книги трябва да си купуваш онлайн (които да не казвам колко често пристигат, по-голям шанс имате с тотото, само това мога да кажа) или да правите схеми с приятели и познати, които да ви ги пращат. Което е нелепо и абсурдно, но за съжаление издателският бизнес е доста неадекватен. Да не говорим, че за мен от един момент нататък става неоправдан разход, да купувам хартиени книги, защото докато се прибера с покупката и вече съм я прочела… Идиотско.
Oще по-идиотско е, че няма заведено дело срещу Читанка, нито е взето съдебно решение, че те нарушават някак закона, че да бъде позволен пълен рейд, изземане на техника и прочие. Как точно онлайн библиотеката е навредила на издателствата, при положение, че те изобщо не предлагат виртуални книги? Искам някаква информация, кой е упълномощил споменатите издателства и им е дал право да търсят отговорност за „нарушени авторски права“ (ако изобщо има такива), искам информация кой е упълномощил ГДБОП да действа без съдебната ни система да се е произнесла дали наистина има престъпление или не.
Крайно негативното ми отношение към тази случка се корени в две основни причини.
Първата: желанието да се имитира заетост от ГДБОП (тия не ги ли разформираха?) и пълната им неспособност да тръгнат след истински престъпници, затова и изкупителната жертва – блогъри, онлайн библиотеки и други подобни (законът, който се опитва да сложи равенство между медия и блог, съответно, блогърите да бъдат длъжни да се съобразяват със същите правила, с които (не) се съобразяват медиите… това е такава дивотия, че просто няма да започвам, само искам да кажа, че някои хора, които са в правителството май не са чували какво означава „медия“ и бих им препоръчала да проверят скоро, да спрат да се излагат, иначе мисля че спокойно може да бъде съдена държавата за възпрепятстване на свободното слово). Според законите на Република България chitanka.info не е нарушила никакви ограничения за разпространение на книги, иначе казано, тук по-скоро е просто докарване пред ЕС. По-плашещата възможност е, че има поръчка, стигайки до
Втората причина: Издателските къщи – много добре си спомням отношението на издателство „Труд“ и как се държаха с човек, който създаде сайт за слепи (да, в България има хора с нарушено или ограничено зрение, не че ще ги видите навън или ще забележите някаква дейност на държавата/институции или фирми, насочени към тях, не се и надявайте) напълно безплатно, с аудио книги, с простата цел тези хора да имат достъп до литература. Агресията, заплахите… всичко това го има в Интернет, според мен цялото събитие беше срамно и стана причина да спра да купувам каквото и да е от издателството им. Подобно поведение, види се, е много любимо и харесвано и се разпространява скоропостижно.
Крайният ефект от цялото събитие: Читанка ще се премести в чужбина, много хора съвсем ще спрат да си купуват книги от издателствата, които се държат като бандити, да не говорим за неадекватни и неспособни такива, освен това много хора ще започнат да сканират книги, просто заради единия инат (имам ли възможност, ще сканирам книгите, които съм купила, издателствата да си гледат работата). Но това, което за мен е най-тъжно, че огромен процент от подрастващото поколение не чете, не се интересува от литература и изкуства и нещата само ще се влошат, с превръщането на заемането на книги (защото нещата са тръгнали в тази посока) в престъпление.
Наистина ли, мили политици, проблемът на България са споделените книги? Сериозно?
~
Иска ми се да погледна на темата само от смешната й страна, как ще има една евентуална съпротива, срещу злата Книжна Империя, която иска да попречи на бунтовниците да споделят книги и да четат, затова и строят Звезда на смъртта, обаче принцесата (?) е даунлоуднала навреме плановете на споменатата идея и я е споделила онлайн и… отплеснах се.
Само че нещата не са смешни, защото са трагични. Една по една системите в България спират да работят – образователната система, медиите, съдебната система, здравната система, икономиката се срива, всъщност както са тръгнали нещата, скоро може да се стигне до моментът, че България просто ще бъде закрита. И това не е от вчера.
България е в криза последните… не знам и аз колко години, откакто съм родена, в България все е криза. Хората нямат парите, за да могат да си позволят да купуват книги, филми, музика, както го имат като опция навън, да не говорим, че съотношението пари/вещ е много по-високо при нас, отколкото при тях, освен това нивото на издателствата и подобните организации е плачевно. (Аз лично в училище спестявах от закуски, за да си купувам книги, киснех в библиотеки, заемах и давах на приятели).
Не разбирам какво се случва със системата ни, която си седи на ръцете и суче палци, когато иде реч за действителни престъпления, но си чупи краката от бързане срещу хора, които не са се крили, не правят нищо незаконно и по никакъв начин не могат да бъдат сложени в графа „престъпници“. Ясно е, че полицията и останалите ги шубе да скочат на някой, който може да им отвърне, но това минава всякакви граници. Никой вече не се връзва на позите им, а медиите, които публикуваха супер-дупер „новината“ за „незаконната книжарница“, показаха, че спокойно може да спрат да се наричат „журналисти“ и могат да се прекръстят на „продажници, които не се интересуват от фактите“.
Koментирали темата: Дани, Григор, Калдата, Иденти, 1 facebook група, 2-ра facebook група, Марфиета, Крокодила, Григор, Пейо
П.П. btv много пъти са демонстрирали, че са некадърна медия, но това уби рибата. Някоя добра душа трябва да им каже каже каква е разликата между „книжарница“ и „библиотека“. Откъде да знаят милите, като очевидно никой от работещите там не посещава подобни неща, та и така, затова са се объркали. За пореден път…
Не съм от ученолюбивите и може би затова не бях използвал виртуалната библиотека chitanka.info. Както вече знаете, няма да имам втори шанс. (а защо в момента линкът препраща към ThePirateBay.org, е също неизвестно за мен и отново доказва моето невежество)
Първата ми реакция, когато научих тази топ-новина, беше да напиша в Twitter: “Отдавна подозирах, че книгите без права са много по-опасни от цигарите без бандероли.” Разбира се, че не бях прав. Престъпленията не могат да бъдат класирани. Както продажбата на цигари без бандероли е престъпление, така има и престъпления срещу интелектуалната собственост. И ние плащаме данъци на полицията, за да санкционира всяко едно нарушение на закона, а не за да класира престъпленията по важност и да си избира кои да преследва.
А да публикуваш в интернет изучаваните в училище български писатели и поети престъпление ли е? Дори и специалистите да решат, че е така, това си остава едно заслужаващо похвала начинание. Спомням си колко трудно беше преди години да намираме “произведенията, включени в учебния план”. Сега учениците са имали всичко на едно място. Вече го нямат.
И тук стигам до политиката. Този случай изобщо не ми е интересен откъм юридическата си страна. Нека специалистите да пишат. Но политическият извод от случката е, че ни управляват неграмотни хора. Политиката означава да имаш визия за бъдещето. Предлагам им безплатно моя вариант:
Полезно ли е учениците да имат такава виртуална билиотека? Полезно е.
Затова правителството трябва да спонсорира авторите на този сайт, да уреди авторските права и да инвестира още в развитието на тази виртуална библиотека. Съмнявам се уреждането на авторските права на писани преди стотина години разкази да е някаква умопомрачителна сума. Могат да вземат една стотна от бюджета на държавните медии и да спонсорират няколко подобни сайта. Стига да преценят, че това е важно. Грамотните хора биха преченили, че е важно.
И съвсем между другото: България вероятно е единствената претендираща да е развита държава, която няма онлайн речник. Няма къде да проверите значението, правописа, правоговора и етимологията на някоя дума. Доколкото знам, БАН била издала подобен подробен речник на хартия до едикоя си буква. След няколко години сигурно ще стигнат до Я. На хартия обаче, нали обърнахте внимание. След много години може и да си изберем някой грамотен, който да реши по похарчи малко пари за онлайн библиотека и речник.
П.П. обърнете внимание на човека в съседната стая (над белия монитор). Докато служителите на ГДБОП обискират и снимат помещението, той се е хванал за главата и вероятно си мисли част от нещата, които и аз си мисля.
снимка: МВР
2004 - 2018 Gramophon.com