Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Левски носи в себе си нещото, което търсим и ние днес - истинските ценности и стойности в живота, любовта обединяваща целия свят - любовта към свободата и родината и човека. Днес ние забравяме, че Левски е най-големият българин, а след това име на спортен клуб. Денис Чаушева --- Със сигурност и днес имаме нужда ...
„Няма криза! Криза има само мале за тия на държавската работа,” обясни ми моят нов приятел Янис още първия път, когато се опитах да започна разговор, деформиран от професията ми. На брега на морето, на няколко километра от родното място на Аристотел, Янис е построил нещо, което носи етикета „семеен хотел”. Всъщност е къща. Разбираме се на някакъв общ език, който избягваме да дефинираме точно какъв е. При първия опит стигнахме до „Голям Александър”, който тук на съседния баир добивал злато.
„От държавата не губиш пари. Чакаш малко повече, но не губиш нищо,” разяснява ми Янис неговия мотив да работи с държавата. А как един семеен хотел може да работи с държавата? И за мен беше странно. Почти половината от посетителите на Янис, а и на съседните къщи, плащат по 3 евро на човек на нощувка. Държавни служители са. На някои са им намалили заплатите с по около 100 евро месечно. Но всеки от тях получава между 10 и 15 евро на член на семейство на нощувка в продължение на седмица от „неговата си каса”. Подписват едни хартии при Янис и после той започва голямото чакане. „Едната каса ги плаща почти веднага, другата след два-три месеца, третата каса обаче я чакаме цяла година, но пак е добре. От държавата парите не се губят.”
Наоколо сръбските и българските коли са изключение. Не са рядкост, но морето от коли са с гръцка регистрация. Клиентите на заведенията, тълпите по плажовете, безделно обикалящите улиците - всички говорят гръцки език.
Вечер по новините въртят едно и също изказване на шефа на МВФ за успехите на гръцките реформи. Като свършат новините, моите нови приятели ме питат: „А как е при вас, много лоша била кризата?”
на снимката: неделя вечер, страдащите от кризата гърци напускат курортите
Както вече много пъти съм писал, разговорът за нашето близко минало не се е сътоял досега. И ето, че в блога той започва. С истории на хора, които нямаше да „пробият“ в т.н. медии. Провокиран от темата за съветските паметници, техните поклоници в София и любовта им към окупатора Росен Йорданов дава своя принос ( [...]
Гледката през прозореца ми омръзна. Редуват се слънчогледови насаждения, изоставени заводски сгради, полусъборени тухлени къщурки с по три кози отпред и прелези. Колелата уморено потракват.
Само преди един час убедих пътниците във вагона да затворим прозорците и да дадем шанс на климатика да си свърши работата. Не беше много трудно, но една възрастна жена сякаш се надяваше на нечия намеса: „отказват да разберат, че така климатикът не може да сработи“. Уви, климатикът така и не изпоти прозорците. Предадох се, свалих си тениската и излях остатъка от шишето минерална вода върху главата си. А след това си отворих книгата.
Едно момче все по-често се приближава до прозореца на вратата. Залепя лице върху прозрачната повърхност и гледа. Гледа велосипеда ми. А аз нямам търпение да разхлабя катинара и да раздвижа черните гуми по прашните софийски улици.
Posted with WordPress for BlackBerry.
След бисерите от предварителната фаза, ето и нашата селекция от финалите на Световното по футбол в Южна Африка:
„…преди четири години видях същият този Гиджа, който в този момент отбелязва гoooooл срещу Корея…“ (Петър Василев го казва в момента, в който Луис Суарес отбелязва гол; Алсидес Едгардо Гиджа в момента е на 83 години и последният път, когато отбелязва гол на световно, е през 1950 г.)
„Хорхе Фусиле понакуцва малко в духа на южноамериканския темперамент!“
„След ФАЛЦЕТА и гредата стана помощник на Уругвай…“ (ФАЛЦЕТ е особен маниер на пеене с най-високия регистър на мъжкия глас, а залъгващият въртелив удар във футбола се нарича ФАЛЦ или ФАЛЦОВ удар)
„… не трябва да подценяват Уругвай. Имат футболни традиции уругвайците, въпреки че са понасъбрали малко прах във футболните анали…“
26/06 17:00 Уругвай 2 : 1 Република Корея
„Не съм сигурен какво точно искаше да направи Ъпсън, но съм сигурен, че не можа да го направи…“
„Джонсън ще пропусне евентуален следващ мач за Англия…“ (при резултат 4-1 за Германия и 10-тина минути до края на мача)
27/06 17:00 Германия 4 : 1 Англия
„Пасторе е добър футболист, ВЕРТИКАЛЕН…“
„Маркес добре знае любимата позиция на Меси и затова застана на пътя на неговия път…“
27/06 21:30 Аржентина 3 : 1 Мексико
„Това какво е? Нищо, категоричен е реферът!“
26/06 21:30 САЩ 1 : 2 Гана
„Шави… подава на Шави…“ (??!?)
„Каква неестествена траектория избра топката!“
56 29/06 21:30 Испания 1 : 0 Португалия
„Японският съдия реши да извади своя… меч …“
57 02/07 17:00 Холандия 2 : 1 Бразилия
„Ето я и госпожа Белучи…“ (да, ама това е Чарлиз Терон – освен, че едната е италианска брюнетка, а другата южноафриканска блондинка и разликата във възрастта им е над 10 години, разлика няма… На фона на Гиджа и Суарес си е направо нищо).
„Дори и на канцлера Меркел МУ се иска да е на терена“ (Меркел е жена, г-н Василев!).
59 03/07 17:00 Аржентина 0 : 4 Германия
„И преди да ви кажа съставите, нека да видим кои са 22-мата на терена…“
„Дузпата обаче има една много важна особеност – трябва да бъде реализирана“
03/07 21:30 Парагвай 0 : 1 Испания
„… след центриране на Крауч…“ (Крауч е футболист на Англия (мачът е Уругвай-Холандия), при това най-високият – 201 см, как може въобще да се обърка)
„Добра намеса на опитното куче Даниел Ойер.“ (Опитното куче всъщност се казва Андре Ойер, но въпросът е как ще кръстите опитните зайчета)
06/07 21:30 Уругвай 2 : 3 Холандия
„Иниеста е изключително подвижен играч – може да играе както отляво, така и отдясно, а както при повечето играчи на Испания, често го виждаме и да си разменя местата…“
„Ето го и Йоаким Льов с любимото си синьо пуловерче, което му носи късмет… Целият германски отбор е в същото пуловерче! Надявам се след мача да си ги перат!“
„Да видим това центриране на Лан до какво ще доведе… до прегръдка за Касиас.“
„Владението на топката е 58% на 42%, разлика само 2%…“ (Хмм… не е ли 16?)
„Първото име на Педро е Педро Родригес“
07/07 21:30 Германия 0 : 1 Испания
Поради обясними причини, нямаме бисери от финалните мачове, но пък може би вие ще допринесете за това…
Бойко Борисов отново е победител. Петицата, която си даде за първата година управление, стана на Шестица.
Преди време, подразнен от радио интервю на главния архитект на София, в което той каза (почти буквално), че мутробарокът не може да бъде контролиран, защото става дума за естетически категории, написах коментар за Мола на "Ситняково"...
Вчера, движейки се по "Патриарх Евтимий", към Петте кьошета, на ъгъла с "Цар Асен" видях нещо, което ме накара да спра колата и да го снимам. Оставам на вас да коментирате естетическите характеристики на този вход на обикновена (както разбрах от съседните магазини) жилищна сграда...
Предложението на един читател ( Балтимор) да „гръмнем“ съветските паметници взриви емоциите. Без да съм „социологическа агенция“ отдавна съм опровергал за себе си лъжата, че нямало интерес към политиката и идеологията. Нищо подобно, разговорът по-скоро не е започнал. Това личи от „задръстеността“ в доста разсъждения, зациклили около няколко мантри за паметниците на лъжата, каквито са [...]
2004 - 2018 Gramophon.com