Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Запомнете тази дата. 22 октомври 2010 година. Отбележете я в календара си. Защото това е велик ден за журналистиката. Активистите от WikiLeaks, които разбуниха духовете в Белия дом след публикуване на документи за Афганистан, сега направиха още по-голям удар. Нещо, което никой не смееше да направи- 400 000 документа за войната в Ирак вече са на бял свят. Al Jazeera пусна веднага материалите (Al Jazeera English, 22.10.10), а WikiLeaks го съобщиха в Twitter.
В страницата ни във Facebook публикувахме веднага това съобщение:
Трябва да се признае, че въпреки всички заплахи, шефът на WikiLeaks (вижте сайта Iraq War Logs) Джулиан Асандж, не се спря и публикува обещаните 400 000 документа за войната в Ирак. Те показват ужасяващи гледки, които медиите са „пропуснали“ да пуснат, а американското правителство използва различни методи, за да унижи Асанж и действията му. Тъй като сайта на WikiLeaks е непостоянен, т.е. не се отваря винаги, заради редица кибер атаки, истинско чудо е , че са успели да публикуват всичко.
Помните ли, че не толкова отдавна гръмна скандал с хеликоптер в Ирак, който буквално разстрелва цивилни? Максим Проданов тогава писа по въпроса в Intidar. Оказва се, че същият хеликоптер – „Crazyhorse“, който стана известен с онова видео, е убил още двама човека, които искали да се предадат. Адвокат от армията казва на пилотите: „Не можеш да се предадеш пред хеликоптер“ (Guardian,22.10.10).
Днес е наистина важен ден. Нощта вече се озари от огъня, който предизвикаха WikiLeaks. На сутринта със сигурно ще сме свидетели на пожар.
Медиите гръмнаха отново на темата за педофилията. Тя отново напомни за себе си, сякаш държавата ни не може да страни от нея. След редица акции, все пак останаха няколко интересни факти.
Последният задържан е Петър Георгиев, който е съдебен заседател по делото срещу Златко Баретата. Не само това, но е и син на служител на МВР. Бащата пък е шеф на аптечното управление в болницата на МВР. Явно всеки покрива всеки. Момчето се забавлява, скрит зад някаква странна благородна кауза (да носи дрехи на сираци), изчуква ги, а баща му му помага? Дали му е носил и аптечни материали за след деянията му? Не искам да знам. Цялата тази история е гнусна и жалка.
Няма да пускам снимките, които се мъдрят из Интернет пространството. Със сигурност ще изпитате гняв и желание за убийство. Не съм сигурен и дали беше нужно медиите да показват цялата тази смрад. Вероятно, ако не бяха го направили, нямаше да видим какви хора ни съдят, какви хора защитават разни мутри и какво става в „кухнята“. Явно там е много мръсно и само вода няма да измие петното. Но от друга страна не смятам, че мястото на подобни материали (за видео да не говорим, макар да го има) не са в масовите медии. Бих искал да знам, че желанието за сензация не е водещото при пускане на подобни неща. Имам ужасното чувство, че някъде в Дания мирише много. Ама наистина много. Забележете още нещо:
Майката на Георгиев, която е бивш адвокат, отказала да пусне антимафиотите в дома си. Заявила, че синът й много обича малките деца, дори носел дрешки на хлапета от домове за сираци и твърдял, че спонсорира сиропиталища. Младежът е безработен и се издържа от родителите си.
Явно майчинската обич невинаги е полезна. Значи малкият педофил обичал просто децата и затова ги… За майката това сигурно е нещо нормално, кой знае какво е виждала жената.
Може би знаете че Самсунг бяха пуснали официална версия на Froyo за Samsung Galaxy S за скандинавските страни. Оказа се че апарата е мнооого популярен в шведския офис на Оракъл. След приятелски разговор с двама колеги, които ми показаха работещо froyo на апаратите им се реших да сменям кода в registry-то. Да, ама не ! [...]
много хора крият кабелите на компютъра у дома, за да не сяда детето докато ги няма. други крият мишка или клавиатура. междувременно децата заемат липсващото от приятел и пак са онлайн, ако искат. някои инсталират софтуер, който да ги следи, а междувременно децата отидат у съседчетата и там на воля ...
Няколко дни подред не стихват коментарите около ареста в Перник на т.нар. репортерка от Нова ТВ - Супер Бянка. Уважавани авторитети взеха думата, и се изказаха, и заклеймиха държавния глава и неговата охрана.
Случаят се оказа удобен повод да се плюе по Първанов. Умело беше използван и за коментари за свободата на словото у нас. И двете теми ме изкушават постоянно. Крилата е станала вече фразата ми, че Първанов ми е любимия съученик, но не ми е любимия президент. В този случай обаче, няма как да съм на страната на Бянка-та.
Може и да има основания президентът да бъде упрекван в неадекватна реация при случката с актрисата-репортерка. Но е необяснимо как може дни наред това да е най-четената и най-коментираната новина.
Така и тези, които не гледат шоуто на Иван и Андрей като мене, разбраха, че има такова нещо като Супер Мен, но в розови дрехи и с жълто медийно поведение. Въпросът, според мене е, какво общо има въпросната телевизионерка със журналистиката и още повече със свободата на словото.
Дали са я арестували насериозно или и полицията е била употребена в рекламния трик също не е много ясно.
Много хора и най-вече Сашо Диков са се опитвали да задават на Първанов въпроси, но от него пряк отговор не са получили. Каквото и да е искала да пита арестуваната предрешена репортерка – възможният отговор отнапред е бил известен.
Настоящият държавен глава няма обичая да казва тайните си и даже не ги премълчава, а ги отрича. Примери много - за принадлежността му към ДС, за лова в Симитли, по време на национална трагедия, за убития архар, за преданността към руските интереси.
Не мога да се сетя и защо като прогониха Иво Инджев от една телевизия, която също не гледам, никой не дръзна да го защитава, а по случая с нещо, което е шоу, а не журналистика, гракнаха много гърла и най-паче от нейното шоу.
То е същото, за което ми каза Иво Индгжев. Много журналисти имали неприятности с пресслужбата на президента, но никой не се съгласил да бъде цитиран по име в книгата му "Президентът на Ръ Бъ". Аз нямах нищо против да ме спомене по име заради сбъсъка ми с вездесъщата Бойка Башлиева при една почти комична ситуация и на него това му се видя героично. После го помолих да не я дава тая случка като пример, за да няма основание Първанов да ме упреква, че на негов гръб си правя PR за себе си, както вече го правил, когато разказах на колеги, че е преписвал от мене и показах даже доказателство. (Само че аз нямам нужда от реклама, нито да правя каквото и да било име - и така ми е добре.)
Разиграният цирк около ареста на Супер Бянка не е посегателство към свободното слово. Да я наричат репортерка е посегателство към журналистиката. Така мисля аз и се чудя какви журналисти са тези, които не разнищиха случката, за да разберат какво се крие зад нея - само неадекватна реакция от страна на президента ли добре замислен рекламен трик от шоу със съмнителни достойнства.
Аз го питах президента какво му казват хората от публиката, които успеят да се здрависат с него, а той отговори, че не му казвали нищо политическо.
Страхувам се за децата и семейството си, каза пред Би Ти Ви вдовицата на убития през 2002-а година прокурор Николай Колев – Нанка Колева, която заяви , че е била заплашвана да мълчи, но призова да бъде задържан бившият главен прокурор Филчев . Това обаче не става, защото го пази ”президентът Гоце – човек на [...]
За мен истина - за вас не знам, но това получих в пощата си: [caption id="" align="aligncenter" width="639" caption="Simeon Djankov (@SimeonDjankov) is now following your tweets (@patepis) on Twitter. "][/caption]
Как да не се изфукаме? Това е част от получен днес мейл и се надявам, че Симеон Дянков няма нищо против да го публикувам.
(Господин Дянков, все пак, ако не сте съгласен – пишете едно мейлче, че ще го махна, но най-добре да пишете и пращате пътеписи, както правят всички наши читатели :)
[geo_mashup_map]
и забележето какво съм маркирал на картата ;-)
Остават само десет дни до затварянето на номинациите за “Човек на годината”, годишните награди за принос към правата на човека на Български хелзинкски комитет.
Деветнадесет са номинираните граждани и организации към момента; номинациите са индивидуални и групови.
До 31 октомври всеки може да номинира човек или организация – заради конкретни правозащитни постъпки, извършени в периода ноември 2009 – октомври 2010 г.
Онлайн гласуването за наградата на публиката – на сайта www.humanoftheyear.org – започва от 1 ноември и ще тече до 6 декември 2010 г.
На сайта са и подробните критерии за номинации, както и формата за номиниране.
Освен през сайта, номинации се приемат и на hy2010@bghelsinki.org или на адрес: София 1504, ул. „Върбица“ 7; до 31 октомври 2010 г. включително. Онлайн гласуването за наградата на публиката е от 1 ноември до 6 декември 2010 г. Награждаването ще е на 10 декември, Международния ден за правата на човека, на тържествена церемония в София.
–
Към момента номинирани са личности и организации от различни области на правозащитната сфера, които със своите постъпки са допринесли за защитата и утвърждаването на човешките права на български граждани и лица пребиваващи в България.
Измежду номинираните са организаторите на София Прайд 2010, Младежка организация “ЛГБТ действие”, Фондация “Куиър България”, Радослав Стоянов и Добромир Добрев които работят в подкрепа на правата на гей, лесбийки, бисексуални и транссексуални.
Адв. Валерия Иларева и адв. Диана Даскалова работещи за правната защита на бежанци и имигранти в България.
д-р Владимир Атанасов, изправил се срещу политиката на Министерството на здравеопазването заради “финансовия и организационен колапс в болничните заведения”. Доц. Константа Тимчева, номинирана заради проявена човешка и лекарска доблест в защита на онкоболните си пациенти. Иван Димитров от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания. Анета Феодорова и Светлана Атанасова от Асоциация Муковисцидоза, две майки, номинирани заради упоритата им борба с институциите.
Иво Инджев, Виза Недялкова, общественици и журналисти.
“Електронна граница” – организация, борещa се за правата на Интернет потребителите в България.
Виолина Харалампиева, инициатор на акция в подкрепа на хора, живеещи на ръба на бедността.
Снежана Денкова, юрист и майка, загубила 17 годишния си син в борбата с дрогата. Води сама дело и осъжда България заради липса на политика към наркозависимите.
Пенелопе О`Съливан от фондация „Сийдър”, работеща за интеграцията на деца с увреждания в обществото. Александър Миланов, млад човек отдал почти десетилетие за защита на правата на децата, самият той живял в дом.
–
Наградите „Човек на годината“ нямат финансово изражение. Целта им e да дадат символично признание. Носителят на голямата награда получава статуетка и грамота, останалите наградени – плакет и грамота.
Миналата година с голямата награда „Човек на годината“ 2009 бе отличена учредителката на Центърa за защита на правата в здравеопазването Теодора Захариева. Носител на „Наградата на публиката“ – събралият най-много гласове при онлайн гласуването на сайта, стана „Спаси, дари на…“ - организация, която подкрепя кампании за лечение на деца.
На 10 декември 2008 г. БХК за пръв път връчи наградата си за принос към правата на човека. Първите лауреати бяха съдиите от Върховния касационен съд Албена Бонева, Костадинка Арсова и Мими Фурнаджиева.
Учредителката на Центъра за защита на правата в здравеопазването Теодора Захариева бе отличена с голямата награда „Човек на годината“ 2009. Донка Панайотова и Фейсбук група “Гласуване без граници“ бяха отличени с втори награди – съответно, за защита на правото на равен достъп до образование на ромските деца в България и за гражданска мобилизация в защита на избирателните права на човека. БХК и журито на „Човек на годината“ 2009 връчиха и две специални награди: архитект Калина Пaвлова от Варна взе приз за изключителна гражданска смелост в борбата й за обществения интерес в България, a основателката на Центъра за независим живот Капка Панайотова бе отличена за цялостния й принос към защитата на правата на човека. Носител на „Наградата на публиката“ – събралият най-много гласове при онлайн гласуването на сайта www.humanoftheyear.org (над 3000 гласа), стана „Спаси, дари на…“ - организация, която подкрепя кампании за лечение на деца вече трета година. Журналистът Иво Инджев получи грамота за най-номинирана личност на годината. Той беше номиниран 14 пъти преди, и 4 пъти след официалното затваряне на номинациите.
На 10 декември 1948 г. Общото събрание на ООН приема Всеобща декларация за правата на човeка. Международният ден на правата на човека се чества от 1950 г.
Журито на тазгодишните награди ще е в състав: Маргарита Илиева, заместник-председателка на БХК, директорка на правната програма на комитета и председателка на журито; Десислава Петрова, администратор кампании в БХК; Десислава Симеонова, програмен директор на БХК, Иван Бедров, журналист; Мими Фурнаджиева, съдия от ВКС; Теодора Захариева, председател на Центърa за защита правата в здравеопазването; Яна Бюрер Тaвание, директор кампании на БХК.
За повече информация за наградите, посетете www.humanoftheyear.org
За повече информация за организацията, посетете www.bghelsinki.org
Intidar е партньор на инициативата „Човек на годината“ 2010
Продукти:
1/2 сладка тиква
1ч.ч. ориз
1лт прясно мляко
1/2ч.л. сол
3с.л. краве масло
2 яйца
100г кашкавал
Приготвяне:
Оризът се накисва в купичка с вода. Тиквата се цепи на малки парчета. Самите парчета се белят, измиват и слагат в тенджера. Налива се вода колкото да ги покрие. Съдът се похлупва и поставя на включен котлон. Когато заври водата се превключва на по- ниска степен. Задушава се в продължение на 80 минути. Прясното мляко се налива в тенджера. Съдът се поставя на включен котлон. Когато загрее течността се добавя отцедения ориз. Бърка се непрекъсна с дървена шпатула. Когато млякото с ориз сгъсти, е готово. Разбива се с пасатор докато се получи фина маса. Задушената тиква се изважда в купа и също се пасира. Смесват се тиквено и млечно пюре. Добавя се 1/2ч.л. сол. Обърква се добре. Взема се тавичка за печене. Намазва се дъното и околния ръб с краве масло. В нея се разпределя равномерно тиквено- млечното пюре. Отгоре се слагат малки парченца краве масло. Запича се на умерен огън, 20 минути. Яйцата се разбиват с бъркалка. Добавят се кашкавалените стърготини. С получената смес се полива печения, тиквен пудинг. Връща се отново в печката докато хване златиста коричка. Оставя се за 30 минути да изстине. Реже се на парчета. Поднася се като предястие или за лека вечеря. По желание се полива с леко с готварска сметана.
Днешният пътепис ще ни отведе буквално на границата – на границата между България и Сърбия, в района на ждрелото на река Ерма. Крум ще ни води на разходка по повод Независимостта. Приятно четене:
Границата минава по близкото било, а в дъното се вижда Сърбия.
Изглед към Краището.
На самия връх гледката беше по-приятна поради факта, че се виждаше и територията от другата страна на билото. Там хапнахме малко за енергия и се насладихме на хубавото време и природа.На Руй навръх националния празник
След около 20тина минутки на върха се отправихме по обратния път към с. Ломница. Сега слизането се взимаше по-леко от качването. Когато стигнахме до хижата хапнахме стабилно починахме и се отправихме надолу по познатата пътека. Този път слязохме много по-бързо отколкото я качихме и беше много по-леко. Към 7 часа вече бяхме долу, леко изморени, но доволни.И се отправихме към София... :) Автор: Крум Божиков Снимки: Милен Методиев.Снимка Интернет, както се казва |
При определяне квалифициращите признаци "големи размери" и "особено големи размери" за различните видове престъпления, ако друго не е посочено в закона, критерият е паричната равностойност на предмета на престъплението, която надхвърля седемдесет, съответно сто и четиридесет пъти установената в страната минимална работна заплата.През 2010 г. минималната заплата е 240 лв. Така, ако тези 179883 лв. останат недоказани, това би означавало около 750 минимални заплати, или вероятност за престъпление в "особено голям размер“.
"Данъци в големи размери" са тези, които надхвърлят три хиляди лева, а "данъци в особено големи размери" са тези, които надхвърлят дванадесет хиляди лева.Дължимите данъци върху 179883 са 17988.30 лв., или дължим данък в "особено голям размер"...
Бойко Борисов даде следния пример за национализацията на професионалните пенсионни фондове:
Погледнато обаче ние, въвеждайки имаме и прецедент. Учителският фонд, който е в НОИ има 104% ликвидност. Сиреч – работи перфектно.
Нека разгледаме учителския пенсионен фонд, за да видим как работи перфектно и дали това ще стане с национализирания професионален пенсионен фонд.
Учителски пенсионен фонд, УПФ:
- получава пенсионна вноска от 4.3% от заплатата на всеки осигурен
- плаща ранни пенсии в период на 3 години (може и малко по-дълго, но тогава се плащат по-ниски пенсии)
- изисква учителски осигурителен стаж от 30 години (25 години за жените)
- учителите трябва да са плащали във фонда от 1997 година насам, за да вземат пенсия
- т.е. един мъж получава ранна пенсия от 60 до 63 годишна възраст, след което се пенсионира по общия ред
- 100 хиляди учители внасят вноски, 3 хиляди получават пенсия
При такова високо съотношение осигурени/пенсионери (33:1) и също високо съотношение между време на внасяне и време на получаване, всяка пенсионна система (дори и най-калпавата) ще показва добри резултати.
Което не означава, че учителският пенсионен фонд е ефективен. Между другото, има толкова малко информация за този фонд, че въобще не може да се изчислят някакви показатели за него. За сравнение, частните пенсионни фондове публикуват тонове информация, включително ежедневна.
Нека видим същите показатели за професионалните пенсионни фондове, ППФ:
- получават пенсионна вноска от 7 и 12% от заплатата (съотв. 2 и 1 категория труд)
- планирало се е да плащат ранни пенсии в период 3 и 8 години (съотв. 2 и 1 категория труд); реално, обаче, законът позволява 8 и 13 години по-ранно пенсиониране (има и по-екстремни случаи – 15-18 години по-ранно пенсиониране)
- изисква стаж първа категория труд от само 10 години
- може да се достигне пенсиониране дори без да са плащани вноски в професионален фонд, или да са плащани малко
- т.е. един мъж получава ранна пенсия от 52 до 63 годишна възраст, след което се пенсионира по общия ред (екстремни случаи, позволени от закона – ранна пенсия от 45 до 63 годишна възраст)
- съотношението между осигурени и пенсионери не е 33:1, а е около 10 пъти по-ниско
Да направим някои сравнения:
1. съотношение между време на внасяне и очаквано време на получаване
- учителски фонд: 10:1
- професионален фонд: 1:1 или дори 0.5:1
2. съотношение между време на внасяне и очаквано време на получаване от началото на съществуването на фонда
- учителски фонд: 4.7:1
- професионален фонд: някъде между 0.5:1 и дори 0.1:1, като има и случаи на 0.01:1
3. съотношение внасящи към пенсионери
- учителски фонд: 33:1
- професионален фонд: 3:1
Т.е. имаме между 10 и 20 пъти по-лоши съотношения по всички показатели. Те очевидно не могат да бъдат компенсирани от 2-3 пъти по-високи пенсионни вноски.
Извод 1: Дори да се направи национализиран професионален пенсионен фонд, който да се управлява като учителския пенсионен фонд, резултатите няма да са добри – национализираният фонд ще излезе скоро на дефицит и ще фалира скоропостижно. И учителския фонд би фалирал, ако имаше толкова разпуснати изисквания за получаване на пенсия.
Извод 2: Реално необходимите реформи са в следните посоки:
- повишаване на възрастта за ранно пенсиониране (както е предвидено по закон, но никога изпълнено)
- премахване на възможността за пенсиониране на 45 години (както по закон е трябвало да стане още през 2004)
- постигане на по-висок ефективен период на внасяне на вноски в ППФ (ще стане като ефект от горните)
- тези, които са внасяли вноски в държавния фонд преди 2000 г. и в професионален фонд след 2000 г. трябва да получават част от пенсията си от държавата и другата част от професионален пенсионен фонд (където е внасяно, оттам трябва да се получава)
Извод 3: Национализацията не решава нито един от проблемите, не извършва нито една от необходимите реформи и е безсмислена идея (а в същото време и изключително вредна за средата изобщо).
Жюстин Томс се занимава с онлайн медии (ABC Design & Communication, Аз медиа и конкурса БГ Сайт) и преподава в НБУ. На форум “Родителство” Жюстин говори за децата и компютрите.
Тази година май няма да има много топли дни за разходка в парка, но все пак успяме да си съберем цяла торба пълна с кестени. Обикновено ги подаряваме на нашият татко за рождения ден като много скъп подарък:), но тази година той взе че ни ги отказа. Затова им намерихме ново предназначение – дъщеря ми прави картини и пише думички с тях. След което, аз трябва да отгатна какво точно е направено. Забавно е!
Срещат се двама приятели.
Единият казва:
-Жена ми е толкова неоправна и разсеяна! Непрекъснато и правя забележки, но от година на година все по-лошо става ...
Вторият отвръща:
-А моята е такава умница и прекрасна домакиня! И с всяка изминала година става все по-добра и по-добра. Аз също само за това и говоря.
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
Помните, нали, когато ви говорих за джанките и черниците в квартала, които падат и гният без никой да им обръща внимание.
Оказа се, че същото важи и за орехите. До една от най-оживените улици в квартала има орех, под който не очаквах да открия нищо, но се разходих за около 15 минути под него и събрах две шепи орехи. Какво правят тия деца бе, че орехите стоят непокътнати под дървото?!
Успях да изям една шепа орехи, преди да ги заснема.
Има друго дърво в квартала, което има малки листа, макар и с формата на ореховите, под него е пълно с орехи. Събрах една торбичка и спрях, понеже много цапат, а торбичката беше малка и се напълни. Това са някакви орехи екстремисти - миришат по-силно и цапат повече, а обвивката е по-твърда и по-трудно се сваля.
Черупката е толкова твърда, че с обикновена трошачка не става, трябва да използвам водопроводен ключ.
Черупката е плътна, ядките се отделят трудно, затова пък са много ароматни (като валериан?). На вкус са окей.
Някой има ли идея какво е това?
2004 - 2018 Gramophon.com