Племенницата ми Дарина (6) е излязла в горичката пред блока, където се среща със съседка, извела домашно животно на разходка. Когато съседите се срещат около блока, водят учтиви разговори.
„Здравей, Дара.“
„Здравей.“
„Как си ти?“
„Добре съм.“
„Какво прави сестричката ти Диди?“
„Изака се на килима и кучето изяде акото.“
...
Свидетели твърдят, че разговорът не е имал продължение.
Днес приключи тежкият маратон в Правната комисия, белязан с трескаво бързане да се приеме преди Нова година Изборният кодекс.
Какво са приели нродните избраници тепърва ще разберете в медиите. По-важно е какво НЕ приеха, въпреки обществения натиск и силната политическа опозиция. Сред нещата, които не бяха приети са:
Как е настроението при теб? На мен все още не ми е празнично. Това не означава, че не търся идеи за коледни сладкиши. Всъщност и тази Коледа мисля да заложа на традиционни коледни лакомства от целия свят. Но за разлика от Коледа, за предходния празник Бъдни вечер имам няколко по-нестандартни предложения. Използваните обикновено продукти ще са си същите, но в различна комбинация и форма.
Като за начало опитах да напълня лук с боб. Спрях се на азуки, защото се сварява много бързо след накисване и защото цветът му дава контраст на белия лук. Но всеки друг боб би бил приложим за тази рецепта. Бобът овкусих с типичните подправки – чубрица, девесил и джоджен.
Избрах едри глави бял лук, чиято сърцевина издълбах с лъжица за пъпеш. Това е най-подходящия инструмент, защото едновременно реже и загребва. Задачата с дълбаенето на лука ми стори по-трудна отколкото предполагах. Но накрая, след малко старание имах чашки от лук, които да напълня с готовия боб.
Следва печенето. И за да се застраховам от пресушаване, като че ли сипах повече вода в тавата от необходимото. Но за това пък разполагах с повечко сос, който може да се редуцира или сгъсти с малко царевично нишесте.
Комбинацията от продукти и подправки не е изненадваща, но с начина на поднасяне бих могла да изненадам близките си. Е, май след като написах този пост няма да е изненада. Затова ще си помисля и за друго ястие. Трябва да събера поне седем, нали?
Продукти:
Лукът се почиства от люспите, като страната, на която са корените се изрязва минимално, за да се запази цялостта на главата докато се издълбава. Горната страна се изрязва по-широко, за да се получи голям отвор впоследствие, в който ще се напълни боба. От тази горна страна, лукът се издълбава, като се оставя със стена от 4-5 мм.
От издълбания лук използвах половината. Другата половина оставих за друго ястие.
Половината от издълбания лук, морковите и чушката се нарязват на дребни кубчета. Зехтинът се нагрява в тенджера или дълбок тиган. В него се сотират лукът, морковите и чушката за 4-5 минути, като се разбъркват периодично. Добавя се бобът, подправките, сол и чрен пипер на вкус. Пълнежът се разбърква за кратко и се отстранява от котлона. Накрая се добавя ситно нарязаният магданоз.
Лукът се напълва с плънката и се поставя в тава. На дъното на тавата се изсипва малко вода. Лукът се пече на 200°C за 45-50минути.
Блогът ми навърши 3 години! Обявих награди за читатели, които напишат пожелание по случай рождения ден на сайта. Arcadia, Йоана Ангелова и Хриси са трите дами, на които ще изпратя подаръци, малко преди Рождество Христово. И така, за 3 години едно малко обобщение със „суха статистика“: Най-четена публикация: Лек срещу сенна хрема и алергии (тук) [...]
Един облак във висините,
Птица плува във водата,
Вчера ловецът отне другарката и.
Аз стоя сам на брега,
Дълго се трудих и ето,
Скоро ловецът ще дойде за мен.
Преди той в лъка
Да постави стрелата,
Трябва да успея да му кажа,
Че покоят настъпва,
Когато облакът е във висините,
Когато птиците са в езерото.
***
В безконечността на пространството на съществуване
на нашите действия, чувства и постъпки,
в пространството, където са недостижими всичките наши цели и мечтания,
където ефимерността на резултатите от нашите действия
е толкова очевидна и страшна
със своята безнадежност,
все по-често идва мисълта,
и това е главната истина,
че светът е и това, и това.
И на мен не ми е дадено
да открия друг свят,
както и да изменя този.
Единственото, което е по силите ми -
да пребивавам достойно в този свят,
изпълнявайки дълга си.
из "Девета притча" от "Притчите на Кумадзо Ясумото"
Михаил Златовски
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
Чужденец реши съдбата на деветите награди "Хеликон". Това обаче не беше някой чуждестранен член на журито, а просто Шотландеца. Главният герой в последната книга на преводачката Росица Ташева "Колкото до Шотландеца" всъщност я изведе преди конкуренцията, за да може тя да спечели една от най-престижните литературни награди у нас.
можело значи, иска се само малко мисъл и грам въображение. добре ок, малко повечко мисъл и двойна доза въображение. но става. яко.
вайкаме се и се тюхкаме, че децата ни неграмотни. истината е, че децата ни са наше огледало. какво се получава? четат ли българите като цяло - не? защо децата да четат тогава? гледат ли телевизия, шоута, реалитита и турски сериали, ама по много - да? защо тогава се сърдим на децата, ...
„Агенция Фокус:
Заместник-министърът на външните работи Димитър Цанчев: Пожарникарите направили за няколко дни това, което дипломацията не може за 20 години”
Мая Ценова
Всяко зло – за добро, е казал народът. Да благодарим на пожара край Хайфа! Той даде възможност на българските пожарникари да „направят добра реклама на България”, а на израелския външен министър Авигдор Либерман – повод да „пристигне в четвъртък на официално посещение в България, за да благодари на страната ни за участието в погасяването на горските пожари.” (http://www.focus-news.net/?id=s3271)
За какво му е на един външен министър повод за официално посещение, може би бихте се запитали – та нали на него просто това му е работата? Работата е в това, че в случая става дума не за някой външен министър, а за един „хардлайнер” и „ултра-националист”– квалификацията не е моя, тя е на вестник „Гардиън” (http://www.guardian.co.uk/world/2009/may/12/israel-lieberman-miliband-protests) А неговите официални визити са неизбежно съпроводени със съмнения и смущение отгоре и протести отдолу – там, където има гражданско общество с глави на раменете, разбира се (вж. същата публикация на „Гардиан” например). Казвам съмнения и смущение също не случайно: отношението към външния министър на израелския кабинет в международните официални и в частност дипломатически среди е направило впечатление дори на вестник „Хаарец”, за да го накара да изведе в заглавие на неотдавнашното си интервю с помощник-държавния секретар на САЩ по близкоизточните въпроси Джефри Фелтман „Игнорират ли САЩ Авигдор Либерман?” (http://www.haaretz.com/news/features/jeffrey-feltman-is-the-u-s-ignoring-avigdor-lieberman-1.320862) Със сигурност същото това отношение е и сред вдъхновилите пи-ар-материала на Джош Смиловиц „Къде в света е Авигдор Либерман?” (http://www.israelpolicyforum.org/blog/where-world-avigdor-lieberman), в който авторът всячески се опитва да ни покаже колко широкомащабни контакти поддържа израелският външен министър – „човек с много мисии”, който осъществил първото от 18 години насам посещение на израелски външен министър в Африка на юг от Сахара и първото от 22 години насам посещение в Южна Америка, както и бил „първият израелски външен министър изобщо, който посетил трите балкански нации – Хърватска, Сърбия и Черна гора”. (Добре, де, г-н Смиловиц, ама откога всъщност съществуват тия три балкански държави, та да има как да ги е посетил някой израелски външен министър?)
А ето и почвата, върху която израстват най-малко съмненията на домакините на г-н Либерман по света – назовани както от интервюиращия от в-к „Хаарец”, така и в дипломатичните отговори на неговия високопоставен събеседник Фелтман:
– А относно нашия министър на външните работи? Някои може би ще кажат, че той не се отнася твърде добре към тези палестински аспирации. Как Вие преценявате това?
– Ами в крайна сметка премиерът Нетаняху е главата на правителството и главата на коалицията. Той заяви публично, че неговата цел е уреждането чрез две държави. Той каза в Белия дом, че президентът Аббас е негов партньор. Той е човекът, според нас, който следва политиката, която съвпада с нашите национални интереси за постигане на уреждането чрез две държави.
– Т.е. Вие казвате: нека просто да игнорираме Либерман?
– Ами в контекста на преговорите премиерът е този, който определя дневния ред.
Е, в гасенето на пожара край Хайфа (нека не пропуснем да изразим съчувствие на всички пострадали за страданията им!, както и да поздравим 92-та българи, че успешно дадоха своя принос и се завърнаха живи и здрави!) взеха участие екипи от 18 държави, „около 1000 пожарни машини включително от Палестинската автономия” (http://www.bnr.bg/sites/horizont/News/World/Pages/1207pojar.aspx). Вярно, че палестинска „автономия” в смисъла на автономия просто няма – поради наличието на израелска окупация на териториите, за които става дума, но
премиерът Нетаняху благодари по телефона лично на палестинския президент Махмуд Аббас. Както и на българския премиер Борисов, а сигурно и на останалите държавни глави. Колко от 18-те държави участнички в гасенето на пожара обаче ще приемат на официално посещение външния министър Либерман, който да им поднесе и своята благодарност?
По повод на хвалбите на министъра на транспорта към БДЖ трябва да припомним това:
Поради лошото си състояние БДЖ не е в състояние да обслужва държавно-гарантираните си заеми и просрочи дължимите за м. април и м. юни плащания. През месец май беше активирана държавната гаранция по заема на БДЖ от Европейската банка за възстановяване и развитие, а през м. юни – държавната гаранция по заема от Световна банка. След приключване на процедурите по активиране на гаранциите през м. юни от централния бюджет бяха изплатени дължимите главници в размер на 9.0 млн. лв. за сметка на средствата, предвидени за покриване на риска от активиране на държавни гаранции.
Източник: Месечен бюлетин за изпълнението на бюджета, Министерство на финансите, юни 2010
„Агенция Фокус:
Заместник-министърът на външните работи Димитър Цанчев: Пожарникарите направили за няколко дни това, което дипломацията не може за 20 години”
Мая Ценова
Всяко зло – за добро, е казал народът. Да благодарим на пожара край Хайфа! Той даде възможност на българските пожарникари да „направят добра реклама на България”, а на израелския външен министър Авигдор Либерман – повод да „пристигне в четвъртък на официално посещение в България, за да благодари на страната ни за участието в погасяването на горските пожари.” (http://www.focus-news.net/?id=s3271)
За какво му е на един външен министър повод за официално посещение, може би бихте се запитали – та нали на него просто това му е работата? Работата е в това, че в случая става дума не за някой външен министър, а за един „хардлайнер” и „ултра-националист”– квалификацията не е моя, тя е на вестник „Гардиън” (http://www.guardian.co.uk/world/2009/may/12/israel-lieberman-miliband-protests) А неговите официални визити са неизбежно съпроводени със съмнения и смущение отгоре и протести отдолу – там, където има гражданско общество с глави на раменете, разбира се (вж. същата публикация на „Гардиан” например). Казвам съмнения и смущение също не случайно: отношението към външния министър на израелския кабинет в международните официални и в частност дипломатически среди е направило впечатление дори на вестник „Хаарец”, за да го накара да изведе в заглавие на неотдавнашното си интервю с помощник-държавния секретар на САЩ по близкоизточните въпроси Джефри Фелтман „Игнорират ли САЩ Авигдор Либерман?” (http://www.haaretz.com/news/features/jeffrey-feltman-is-the-u-s-ignoring-avigdor-lieberman-1.320862) Със сигурност същото това отношение е и сред вдъхновилите пи-ар-материала на Джош Смиловиц „Къде в света е Авигдор Либерман?” (http://www.israelpolicyforum.org/blog/where-world-avigdor-lieberman), в който авторът всячески се опитва да ни покаже колко широкомащабни контакти поддържа израелският външен министър – „човек с много мисии”, който осъществил първото от 18 години насам посещение на израелски външен министър в Африка на юг от Сахара и първото от 22 години насам посещение в Южна Америка, както и бил „първият израелски външен министър изобщо, който посетил трите балкански нации – Хърватска, Сърбия и Черна гора”. (Добре, де, г-н Смиловиц, ама откога всъщност съществуват тия три балкански държави, та да има как да ги е посетил някой израелски външен министър?)
А ето и почвата, върху която израстват най-малко съмненията на домакините на г-н Либерман по света – назовани както от интервюиращия от в-к „Хаарец”, така и в дипломатичните отговори на неговия високопоставен събеседник Фелтман:
- А относно нашия министър на външните работи? Някои може би ще кажат, че той не се отнася твърде добре към тези палестински аспирации. Как Вие преценявате това?
- Ами в крайна сметка премиерът Нетаняху е главата на правителството и главата на коалицията. Той заяви публично, че неговата цел е уреждането чрез две държави. Той каза в Белия дом, че президентът Аббас е негов партньор. Той е човекът, според нас, който следва политиката, която съвпада с нашите национални интереси за постигане на уреждането чрез две държави.
- Т.е. Вие казвате: нека просто да игнорираме Либерман?
- Ами в контекста на преговорите премиерът е този, който определя дневния ред.
Е, в гасенето на пожара край Хайфа (нека не пропуснем да изразим съчувствие на всички пострадали за страданията им!, както и да поздравим 92-та българи, че успешно дадоха своя принос и се завърнаха живи и здрави!) взеха участие екипи от 18 държави, „около 1000 пожарни машини включително от Палестинската автономия” (http://www.bnr.bg/sites/horizont/News/World/Pages/1207pojar.aspx). Вярно, че палестинска „автономия” в смисъла на автономия просто няма – поради наличието на израелска окупация на териториите, за които става дума, но
премиерът Нетаняху благодари по телефона лично на палестинския президент Махмуд Аббас. Както и на българския премиер Борисов, а сигурно и на останалите държавни глави. Колко от 18-те държави участнички в гасенето на пожара обаче ще приемат на официално посещение външния министър Либерман, който да им поднесе и своята благодарност?
„Агенция Фокус:
Заместник-министърът на външните работи Димитър Цанчев: Пожарникарите направили за няколко дни това, което дипломацията не може за 20 години”
Мая Ценова
Всяко зло – за добро, е казал народът. Да благодарим на пожара край Хайфа! Той даде възможност на българските пожарникари да „направят добра реклама на България”, а на израелския външен министър Авигдор Либерман – повод да „пристигне в четвъртък на официално посещение в България, за да благодари на страната ни за участието в погасяването на горските пожари.” (http://www.focus-news.net/?id=s3271)
За какво му е на един външен министър повод за официално посещение, може би бихте се запитали – та нали на него просто това му е работата? Работата е в това, че в случая става дума не за някой външен министър, а за един „хардлайнер” и „ултра-националист”– квалификацията не е моя, тя е на вестник „Гардиън” (http://www.guardian.co.uk/world/2009/may/12/israel-lieberman-miliband-protests) А неговите официални визити са неизбежно съпроводени със съмнения и смущение отгоре и протести отдолу – там, където има гражданско общество с глави на раменете, разбира се (вж. същата публикация на „Гардиан” например). Казвам съмнения и смущение също не случайно: отношението към външния министър на израелския кабинет в международните официални и в частност дипломатически среди е направило впечатление дори на вестник „Хаарец”, за да го накара да изведе в заглавие на неотдавнашното си интервю с помощник-държавния секретар на САЩ по близкоизточните въпроси Джефри Фелтман „Игнорират ли САЩ Авигдор Либерман?” (http://www.haaretz.com/news/features/jeffrey-feltman-is-the-u-s-ignoring-avigdor-lieberman-1.320862) Със сигурност същото това отношение е и сред вдъхновилите пи-ар-материала на Джош Смиловиц „Къде в света е Авигдор Либерман?” (http://www.israelpolicyforum.org/blog/where-world-avigdor-lieberman), в който авторът всячески се опитва да ни покаже колко широкомащабни контакти поддържа израелският външен министър – „човек с много мисии”, който осъществил първото от 18 години насам посещение на израелски външен министър в Африка на юг от Сахара и първото от 22 години насам посещение в Южна Америка, както и бил „първият израелски външен министър изобщо, който посетил трите балкански нации – Хърватска, Сърбия и Черна гора”. (Добре, де, г-н Смиловиц, ама откога всъщност съществуват тия три балкански държави, та да има как да ги е посетил някой израелски външен министър?)
А ето и почвата, върху която израстват най-малко съмненията на домакините на г-н Либерман по света – назовани както от интервюиращия от в-к „Хаарец”, така и в дипломатичните отговори на неговия високопоставен събеседник Фелтман:
- А относно нашия министър на външните работи? Някои може би ще кажат, че той не се отнася твърде добре към тези палестински аспирации. Как Вие преценявате това?
- Ами в крайна сметка премиерът Нетаняху е главата на правителството и главата на коалицията. Той заяви публично, че неговата цел е уреждането чрез две държави. Той каза в Белия дом, че президентът Аббас е негов партньор. Той е човекът, според нас, който следва политиката, която съвпада с нашите национални интереси за постигане на уреждането чрез две държави.
- Т.е. Вие казвате: нека просто да игнорираме Либерман?
- Ами в контекста на преговорите премиерът е този, който определя дневния ред.
Е, в гасенето на пожара край Хайфа (нека не пропуснем да изразим съчувствие на всички пострадали за страданията им!, както и да поздравим 92-та българи, че успешно дадоха своя принос и се завърнаха живи и здрави!) взеха участие екипи от 18 държави, „около 1000 пожарни машини включително от Палестинската автономия” (http://www.bnr.bg/sites/horizont/News/World/Pages/1207pojar.aspx). Вярно, че палестинска „автономия” в смисъла на автономия просто няма – поради наличието на израелска окупация на териториите, за които става дума, но
премиерът Нетаняху благодари по телефона лично на палестинския президент Махмуд Аббас. Както и на българския премиер Борисов, а сигурно и на останалите държавни глави. Колко от 18-те държави участнички в гасенето на пожара обаче ще приемат на официално посещение външния министър Либерман, който да им поднесе и своята благодарност?
В днешния си брой руският вестник „Ведомости” публикува секретен документ от американското посолство в София от 7 юли 2005 година. Документът е посветен на организираната престъпност в България. Посочва се, че организираната престъпност и нейната безнаказаност е най-сериозният проблем в съвременна България. Дейността на организираната престъпност подчертава корумпираността и неефективността на съдебната система на България [...]
Днешният пътепис ще ни води на хапване и на купон в холандския Маастрихт. Как мислите, щом е северна страна и не разбира от хапване ли Холнадия? Холандците облагородиха най-неблагоприятния ландшафт в Европа и го направиха цел за мнозина, така че недейте да си мислите, че не могат да се справят и с храната, пиенето и купоните. Приятно четене:
За най-добър издателски проект с „Бронзов лъв 2010" бе отличена поредицата „Европейски романтизъм” на издателство „Алтера”. На официална церемония по връчването на наградите в сряда издателството получи наградата, присъдена от експертното жури, за своята "поредица от книги с оригинален замисъл или с приносен характер за българската култура, които се отличават и с добро полиграфическо изпълнение".
То е ясно, че този кабинет така или иначе е съставен от пълни „шесторки” (в поне 2 преносни смисъла), но подобна наглост преминава всякакви граници.
Аз съм гражданин на тази страна, който си плаща данъците и за разлика от много мой сънародници не се дразня от това – склонен съм да плащам дори по-високи пропорционални данъци, стига да знам, че моите пари се използват по същество и отиват за осигуряването на смислени обществени услуги – образование, здравеопазване, грижи за децата без родители и т.н.
Не вярвам в благотворителността или по-точно казано подаянието като начин за решаване на съществуващи проблеми в обществото.
И преди съм обяснявал, че това е основна разлика между хората, които се смятат за леви и десни. Но това няма значение в случая.
Фактът, който г-н Борисов и другите шесторки около него пропускат в случая е, че „Великолепната шесторка” е комерсиално предаване на комерсиална телевизия. И макар дарените от правителството (тоест от нас) пари да са от ДДС, всъщност не се знае колко точно е спечелила БиТиВи от това предаване.
И ако ние сме длъжни да върнем събрания данък към предаването, заради това, че то се занимава с общественополезна кауза, то телевизията тогава е длъжна да дари цялата си печалба.
Актуализация: Нервната акула ми насочи вниманието към този материал в сайта Аргументи-БГ, за което ѝ благодаря. Наистина, ако събраната сума за дечицата е над 1 млн. лв. както твърдят продуцентите, как така ДДС е само 160 хил. лв.?
То е ясно, че този кабинет така или иначе е съставен от пълни „шесторки” (в поне 2 преносни смисъла), но подобна наглост преминава всякакви граници.
Аз съм гражданин на тази страна, който си плаща данъците и за разлика от много мой сънародници не се дразня от това – склонен съм да плащам дори по-високи пропорционални данъци, стига да знам, че моите пари се използват по същество и отиват за осигуряването на смислени обществени услуги – образование, здравеопазване, грижи за децата без родители и т.н.
Не вярвам в благотворителността или по-точно казано подаянието като начин за решаване на съществуващи проблеми в обществото.
И преди съм обяснявал, че това е основна разлика между хората, които се смятат за леви и десни. Но това няма значение в случая.
Фактът, който г-н Борисов и другите шесторки около него пропускат в случая е, че „Великолепната шесторка” е комерсиално предаване на комерсиална телевизия. И макар дарените от правителството (тоест от нас) пари да са от ДДС, всъщност не се знае колко точно е спечелила БиТиВи от това предаване.
И ако ние сме длъжни да върнем събрания данък към предаването, заради това, че то се занимава с общественополезна кауза, то телевизията тогава е длъжна да дари цялата си печалба.
Актуализация: Нервната акула ми насочи вниманието към този материал в сайта Аргументи-БГ, за което ѝ благодаря. Наистина, ако събраната сума за дечицата е над 1 млн. лв. както твърдят продуцентите, как така ДДС е само 160 хил. лв.?
То е ясно, че този кабинет така или иначе е съставен от пълни „шесторки” (в поне 2 преносни смисъла), но подобна наглост преминава всякакви граници.
Аз съм гражданин на тази страна, който си плаща данъците и за разлика от много мой сънародници не се дразня от това – склонен съм да плащам дори по-високи пропорционални данъци, стига да знам, че моите пари се използват по същество и отиват за осигуряването на смислени обществени услуги – образование, здравеопазване, грижи за децата без родители и т.н.
Не вярвам в благотворителността или по-точно казано подаянието като начин за решаване на съществуващи проблеми в обществото.
И преди съм обяснявал, че това е основна разлика между хората, които се смятат за леви и десни. Но това няма значение в случая.
Фактът, който г-н Борисов и другите шесторки около него пропускат в случая е, че „Великолепната шесторка” е комерсиално предаване на комерсиална телевизия. И макар дарените от правителството (тоест от нас) пари да са от ДДС, всъщност не се знае колко точно е спечелила БиТиВи от това предаване.
И ако ние сме длъжни да върнем събрания данък към предаването, заради това, че то се занимава с общественополезна кауза, то телевизията тогава е длъжна да дари цялата си печалба.
Актуализация: Нервната акула ми насочи вниманието към този материал в сайта Аргументи-БГ, за което ѝ благодаря. Наистина, ако събраната сума за дечицата е над 1 млн. лв. както твърдят продуцентите, как така ДДС е само 160 хил. лв.?
То е ясно, че този кабинет така или иначе е съставен от пълни „шесторки” (в поне 2 преносни смисъла), но подобна наглост преминава всякакви граници.
Аз съм гражданин на тази страна, който си плаща данъците и за разлика от много мой сънародници не се дразня от това – склонен съм да плащам дори по-високи пропорционални данъци, стига да знам, че моите пари се използват по същество и отиват за осигуряването на смислени обществени услуги – образование, здравеопазване, грижи за децата без родители и т.н.
Не вярвам в благотворителността или по-точно казано подаянието като начин за решаване на съществуващи проблеми в обществото.
И преди съм обяснявал, че това е основна разлика между хората, които се смятат за леви и десни. Но това няма значение в случая.
Фактът, който г-н Борисов и другите шесторки около него пропускат в случая е, че „Великолепната шесторка” е комерсиално предаване на комерсиална телевизия. И макар дарените от правителството (тоест от нас) пари да са от ДДС, всъщност не се знае колко точно е спечелила БиТиВи от това предаване.
И ако ние сме длъжни да върнем събрания данък към предаването, заради това, че то се занимава с общественополезна кауза, то телевизията тогава е длъжна да дари цялата си печалба.
Актуализация: Нервната акула ми насочи вниманието към този материал в сайта Аргументи-БГ, за което ѝ благодаря. Наистина, ако събраната сума за дечицата е над 1 млн. лв. както твърдят продуцентите, как така ДДС е само 160 хил. лв.?
Бившият естонски премиер Март Лаар, българският вицепремиер Симеон Дянков и евродепутатът Илиана Иванова дават предписания за новите страни-членки на ЕС, които не са членки на еврозоната. В Европейския парламент в Брюксел днес се проведе семинар на тема "Влиянието на кризата върху новите страни-членки на ЕС, които не са членки на еврозоната". Инициатор и модератор на форума беше българският евродепутат Илиана Иванова (ЕНП/ГЕРБ), заместник-председател на специалната комисия за кризата.
Продукти за 4 порции:
4 пресни наденички
250г Моцарела
1/2ч.л. сол
1/2ч.ч. червено вино
2с.л. олио
1ч.ч. доматен сос от консерва
1 морков
1 малка глава целина
1ч.л. захар
щипка индийско орехче
щипка сушен босилек
Приготвяне:
Правят се леки напречни разрези на повърхността на наденичките. Взема се тиган с капак. Налива се 1/2ч.ч. вода и 2с.л. олио. Поръсва се щипка сол. Слагат се наденичките. Съдът се похлупва и поставя на включен котлон. Наденичките се пържат- задушават 15 минути. Морковът и целината се белят и стържат на ренде. Запържените колбаси се подреждат в тавичка. Добавят се зеленчуците плюс доматеният сок. Поръсва се 1/2ч.л. сол, 1ч.л. захар, щипка индийско орехче и щипка сух босилек. Добавя се 1/2ч.ч. червено вино. Ястието се покрива с домакинско фолио за печене. Пече се на умерен огън 30 минути. После се изважда. Маха се фолиото. Отгоре се подрежда нарязано на кръгчета сирене Моцарела. Връща се във фурната за още 10 минути. Запеканката се поднася топла.
Винаги съм се чудил как изглеждат крадците на информация и ето лъч светлина. Пингвинът с костюма и очилата на снимката е издател на “Папарак”, когото e-vestnik току-що е осъдил на 4 бона глоба за кражба и препубликуване на постове. За малки суми законите важат!
За да си направите този красив коледен фенер имате нужда от стъклен съд ( ние използвахме буркани), накъсани на парченца тишу хартия и разредено лепило Ц200. Всеки един фенер се прави за около 10 минути, а после само трябва време да изсъхне лепилото и хартията.
Първо се поставя парченцето тишу хартия и отгоре се минава с разредено лепило Ц200. Когато различните парченца тишу се препокриват, се получата нови преливащи се цветове. След като е покрит съда, оставете да изсъхне и накрая сложете дръжка от метална нишка или друг подходящ материал.
Тишу хартия може да закипите и от новият магазин – КРОКОТАК
Вижте още:
Пламен Асенов
Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му електронни и печатни медии получават срещу сумата от 60 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!
“Ситуацията ще стане много по-добра, ако нещата не се влошат” – почти изцвилих от удоволствие при тази мъдрост. Бог да благослови спортните коментатори! Изтърси я онзи ден един, докато разнищваше текущият шампионат на Обединеното кралство по снукър. Не съм изненадан, нормално е тази високо интелектуална игра да стимулира и сътворяването на бисери. Миналата година например за един от играчите научихме, че, погледнат под определен ъгъл, прилича на Барух Спиноза.
Ако не се сещате, Спиноза е португалски евреин, известен като холандски философ-рационалист от 17 век, за когото пък испанецът от края на 19 и началото на 20 век Мигел де Унамуно и Хуго /човекът е само един, не се бъркайте от името/, професор по теология и ректор на университета в Саламанка, писа: “Както другите хора ги боли ръка или крак, така Спиноза го е болял Бог”.
Факт е обаче – взрях се в портрета на Спиноза и се оказа, че въпросният играч на снукър наистина удивително прилича на него, макар да съм сигурен, че в онзи момент коментаторът изобщо не е имал въпросния портрет на ръка, за да го гледа. Сравнението следователно му е дошло направо отвътре, от по-стари интелектуални натрупвания. Ето как в нашия недъгав свят високото и ниското често се смесват в непонятна за традиционния разум амалгама и метафизиката избуява във всекидневния ни физически живот.
Затова побързах да се абстрахирам от конкретния повод и да погледна по-философски на цитирания словесен бисер. Веднага си дадох сметка за дълбочините, които съдържа той. Наистина, има много и различни начини всяка ситуация да се подобри. Обаче напоследък масово практикуваният в света безпочвен оптимизъм по американски образец явно ни пречи да държим постоянно под око факта, че един от тези начини е нещата да не се влошат, докато ги подобряваме. И явно дори ние, патилите българи, сме заразени от този вид оптимизъм, та постоянно забравяме да се подсигурим.
Като пример веднага се сещам за последните три български правителства. Те дойдоха на власт, като ни пробутаха само първата част от лозунга за ситуацията, която предстои да се подобрява. Друг е въпросът, че ние като общество вероятно искахме точно това да ни бъде пробутано, защото иначе, философски погледнато – не можеш да излъжеш някого, ако той не е склонен да бъде излъган.
Но въпреки че се опарихме със Сакскобургготски и Станишев, които ни доказаха нагледно, че е по-добре работата да си остане зле, отколкото да стане още по-зле, накрая си избрахме Борисов. Избрахме си го, въпреки че дори от предварителната му любовна игра с народа беше ясно, че ни представя като образец за поведение същата схема, само малко позацапана в десни краски.
Тук отварям скоба, за да изясня един тънък момент. Някой веднага ще се засегне на партийна чест от казаното и ще ме обяви за пристрастен, защото не включвам в тази тройна поредица правителството на Костов. Но с него работата наистина е малко по-различна. Първо, той дойде на власт в момент, когато и да тръбиш, че има опасност нещата да се влошат, никой няма да ти повярва, защото при Жан Виденов наистина бяхме ударили абсолютното дъно. За разлика от абсолютната нула във физиката /- 273.15 С/, отвъд която никаква температура повече не може да падне, защото междувременно замръзва дори самата идея за температура, то абсолютното дъно в политически и обществен смисъл има тази особеност, че под него съществува безкрайна поредица дъна. Само дето на никой вече не му пука от този факт. Втората важна подробност е, че – на каквото и да отдаваме това, всеки според партийните си страсти – обективно доста неща в държавата при Костов наистина се подобриха. Признават го дори неговите заклети врагове, нищо, че съюзникът му Борисов не ще да го признае. Може би защото не му е заклет съюзник. И третият фактор, който определя различието, е, че Костов, ако помните, не обещаваше само цветя и рози, а казваше, че ще е трудно, защото знаеше, че ще е трудно. Даже, пак ако помните, самият той отначало доста време се колеба дали да вземе търкалящата се на улицата власт – вероятно защото знаеше. Е, ние пък като общество за сметка на това бързо забравихме обещанието, че ще е трудно и поискахме от него да го направи лесно, от което работата съвсем се забатачи.
Но така или иначе, да се върнем на последните три правителства. По отношение на тях българският народ за пореден път потвърди максимата на споменатия вече Унамуно, че “не е трудно да се ожениш, трудното е да си женен”. Като погледна назад в частния си живот, не би трябвало да съм много съгласен с маестрото на мисълта, защото винаги ми е било лесно и едното, и другото. Обаче се съгласявам, защото знам, че в политически и обществен план си е точно така.
Например Симеон го разлюбихме, защото лъжеше през цялото време и в края на краищата ни излъга, Сергей – защото дори не можеше да ни излъже както трябва. От няколко седмици насам е назрял моментът да преоценим матримониалните си отношения и с Борисов, защото се вижда, че той пък изобщо не може да лъже. Това твърдение на пръв поглед изглежда парадоксално, когато говорим за морал в политиката, но, погледнато от определен ъгъл, откъм техническата страна на въпроса, всъщност не е.
Да лъжеш майсторски, освен всичко негативно, си има и позитивна страна – означава да имаш ясна цел, стратегическо мислене, което ти позволява да планираш пътя до целта, както и добър усет за необходимите и излишните тактически ходове по този път. А бат` Бойко какво прави? В управлението на страната действа както му идва отвътре, не разчита дори на старите си интелектуални натрупвания, а всеки ден ни споделя по някоя нова истина. Но само истината и чистата истина такава, каквато я вижда в този именно момент, възкачен върху текущото ниво на собственото си ментално развитие или поради възникването на ситуация, пълна със случайни фактори – не истината, каквато е била според него вчера или миналия месец. Да не говорим пък за наличието на каквото и да било видимо усилие от негова страна да се придържа към някоя от малкото абсолютни истини на този свят.
Няма да припомням примерите в това отношение, за година и половина управление те станаха толкова много, че само от изброяването им парата на този текст ще отиде изцяло в свирката на емпиричния опит, без натрупванията там да донесат съществена полза. В случая обаче е важно да се припомни отново философският аспект на тези натрупвания – в резултат на изразяването на противоречиви истини по един и същи въпрос от един и същи човек обикновено се стига до положението, което народът за краткост е нарекъл “пате в кълчища”. Не знам, може в някой анимационен филм патето в кълчища да е смешен персонаж, но когато този феномен се прояви в управлението на дадена страна, тогава, освен смешно, става и страшно – най-малкото защото всички загърбват думите и се вторачват само в действията ти като реален критерий. А това означава, че дори и да искаш, вече не можеш да излъжеш, след като твоите истините нямат никаква стойност за никого. Както се случи със самият Бойко Борисов – Quod erat demonstrandum /Което и трябваше да се докаже/.
Да вземем за пример последният му опит да се разграничи от президента Първанов. Всъщност, граждани, от доста време забелязвам, че в това отношение премиерът ни определено не жъне успехи – Първанов видимо по-лесно се разграничава от Борисов, когато му се наложи, докато за самия Борисов разграничаването от Първанов е доста по-трудно. Това се дължи точно на гореописания феномен, че вече всеки гледа какво правят ръцете, а не какво казва устата му.
„Костов пък говореше, че с Първанов сме един проект. Сега поне става ясно, че ГЕРБ не е партия, която се обвързва с някого, че си има своя програма” – заяви премиерът онзи ден, възмутен от нахалството на Костов да предлага смяна на министри, които не се справят с ангажиментите си. Тези думи на Борисов очевидно бият в две посоки – едната е да си защити министрите, другата – да се разграничи от президента. Но всички са наясно, че като реално действие шефовете на културата, образованието, земеделието, здравеопазването и транспорта наистина не се справят, така че той много греши, като обвързва пряко действия им с наличието на някаква си програма на ГЕРБ. Защото това, което всъщност разбират и си казват хората по този повод е следното: – Странно, тия пък са се изхитрили да имат политическа програма, в която е записано, че министрите не трябва да се справят с министерските си задължения. `Що ли да гласуваме за тях на следващите избори?
Другата посока от думите на Борисов, разграничаването от президента, в случая е дори още по-малко успешна, защото всички веднага се сещаме за подписаните с руснаците договори за изграждане на големите руски енергийни проекти в България и си казваме: – Как така премиерът на теория не осъществява един проект с Първанов, а на практика реализира напълно и изцяло точно неговия проект, въпреки че имаше безкрайни възможности да не го прави? И сега на другите избори като гласуваме за кандидата на ГЕРБ, няма ли да си изберем всъщност истинския кандидат на АБВ за поста?
А това са сериозни колебания, граждани. И все по-сериозни ще стават с наближаването на изборите.
Давам си сметка, че днешното ми писание по текущите политики изглежда може би твърде абстрактно, твърде академично за нечий вкус. В него няма почти нито един намек за секс, нито има гъделичкане на низките страсти на тълпата с алюзии за пиянски оргии, мръсни пари и чисти икономически или политически далавери. Причините за това са две. Първата е, че пиша точно на студентския празник и се чувствам длъжен да отдам почит на академичния дух, макар напоследък той самият да предпочита чалгата пред самия себе си. Втората е във вкорененото ми убеждение, че простата българска действителност в действителност е твърде сложна действителност и не може да се разбере пълноценно чрез прости разсъждения, тя изисква малко или много специална подготовка. И усилие. И съзнанието, че ако не разбираш в какво живееш, то неизбежно ще ти се стовари на главата. Как ще се справят с това след години децата ни, за които едно международно изследване установи, че по “езикови знания и четивни умения” са на предпоследно място в Европа, че четенето за тях е “празна загуба на време”, а осмислянето на елементарни текстове е далеч отвъд възможностите им, не ми е ясно. Пък и не ми се мисли – те да му мислят.
Само казвам, че ако не сте разбрали нещо от написаното, обадете се на Бойко Борисов да го питате що значи. Нали всички сме съгласни, че по въпросите на градината най-добре е да се пита градинаря, за философията – философа и т.н. По същата логика, за всички неясни думи и дела в държавата България в момента най-добре е да питате онзи, който твори делата и говори думите. Ние, останалите, само го зяпаме, както би зяпнал реалният Барух Спиноза, изправен пред някоя маса за снукър. Само че, за разлика от философа, докато зяпаме, нас не ни боли Бог, а нещо много по-прозаично.
Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, всеки ден могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес www.passenov.wordpress.com
(детски притчи, терапевтични приказки за деца)
В гората живеел царят на животните - лъвът. Той нямал, както е прието, дворци, слуги и стражи, нямал нищо, което се полага да има един цар, но всички знаели, че царят е той. Един ден му се родил син - рижо лъвче. Ще кажете, че всички лъвчета са рижи, но това било необикновено рижо. Като огън. Даже слънцето му се радвало. Но на лъвчето не му било до смях. Точно обратното, защото е много трудно, когато не си като всички. Лъвчето често се биело, защото го дразнели, а баща му го учел да бъде силно и смело. Веднъж, когато отново се прибрало с раздран нос и наранени лапи, баща му го повикал.
-Разкажи ми, защо си се бил - помолил той.
Очите на лъвчето светнали злобно:
-Тези тигри! Викат ми "риж"! Страхливи котки!
-Но ти наистина си риж - усмихнал се баща му. - Кажи, нима ти е обидно, когато те наричат лъв? Или казват, че имаш четири лапи и една опашка? Нима е срамно? Нещо лошо ли има в това?
-Не - отвърнало лъвчето.
-Тогава защо се сърдиш, когато казват, че си риж? По-лошо е отколкото да си раиран, или черен, или бял?
-Но, татко! Те ме дразнят!
-Мили синко, - казал лъвът - дразнят те, защото се озлобяваш. Всичко зависи от това, какво чуваш. Това е само цветът на кожата ти, нищо друго. И ако искаш да знаеш моето мнение, аз го намирам за най-прекрасен на белия свят. Ето така!
Лъвчето чувствало, че баща му е прав, но гордостта не му позволявала да се съгласи веднага.
-Трябва да помисля, татко, - казало то - трябва да помисля.
-Разбира се, сине - надигнал се баща му. - И помни, всичко зависи само от теб.
И знаете ли, лъвчето наистина помислило. Не че станало съвсем примерно и напълно престанало да се бие, не, разбира се. Но оттогава, като чуело зад гърба си "риж", с достойнство поглеждало през рамо и казвало:"Да, и това много ми харесва!" Постепенно съвсем престанали да го дразнят. Вече не било интересно.
Оксана Онисимова
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
2004 - 2018 Gramophon.com