Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
В тази рубрика основно отразявам прогреса на растежа от нула номер
Всъщност този кадър ни връща почти 11 години назад, излезе от архивите, от една флашка, взе че изскочи, както е модерно сега.
Мисля си, като докарам тази дължина като тогава, да спра – това е дължината.
Лъжа се оказа(на българска почва) библейското твърдение, че никой не е пророк в собствената си страна. Обръщайки се към премиера, Снежана Дукова, депутат от ГЕРБ, предложи днес в българския парламент:“Бог да ви поживи, господин Борисов”. И Бог го поживи за половин година в това му качество! Така г-жа Дукова записа легендарна страница в съвременния български [...]
”Сегодня с предложением убрать тело вождя из Мавзолея выступил депутат от «Единой России» Владимир Медински”.( Русская служба новостей РСН) Депутат от управляващата партия в Русия е поискал да се махне Ленин от мавзолея на Червения площад! В Русия отдавна има гласове , като тези на организацията “Мемориал”, призоваващи страната да се раздели с мита за [...]
Интериорен дизайн на спалнята
Много хора често смесват идеята за интериорен дизайн с декорация на интериора. В действително, могат да се направят двете неща едновременно – интериорен дизайн на спалнята и едновременно с това – декорацията й. Двете са тясно свързани и при съгласуването им се постигат много добри резултати.
Спалнята – нещо повече от място за спане
Времената се менят и заедно с тях се променя предназначението на спалнята. С развиването на модерните технологии и влиянието им върху стила на живот, спалнята много често обединява в едно офис, фитнес салон и място за спане. Понякога собствениците поставят и малка масичка за кафе, където могат да споделят кафе с приятели.
Във всеки случай, интериорният дизайн на спалнята се определя от виждането на собственика за функционалността на спалнята. Предпочитанията му, както и неговите хобита и виждания за спалнята определят цялостния интериорен дизайн на помещението.
Съвет: Ако решите да наемете професионален интериорен дизайнер, е добре да прекарате известно време заедно, за да се постигнат мечтаните резултати.
Планиране на интериорния дизайн на спалнята
Тази стъпка е може би по-трудна дори от извършването на самата работа. При планиране, много професионални дизайнери използват графични програми с цел изобразяване на техните идеи. По време на планирането се избира подходящо обзавеждане на спалнята, определено от функционалността на спалнята.
В допълнение се подбира цветовата схема на спалнята и покритията за прозорците - завеси, щори. Последна стъпка в интериорния дизайн са аксесоарите и всякаква друга декорация, които придават завършеност на помещението.
В общият случай, освен декорацията на стаята, интерионият дизайн включва стените, тавана и пода на стаята, използването на пространството както и цялостното обзавеждане на стаята, необходимо за нейната функционалност.
Как се свързва всичко това
Интериорният дизайн на дадено помещението не е толкова лесна работа, колкото може би изглежда. В някои случаи дори се налага търсенето на помощ от майстори (електротехник, бояджия, строител). За разлика от обикновеното освежаване с боя или разместване на мебелите, интериорният дизайн на спалнята трябва да гарантира, че всички предвидени промени са добре преценени, осигуряващи максимално удобство и уют на обитателите. В този ред на мисли, може да се твърди, че интериорният дизайнер изпълнява ролята на ръководител проект.
В обобщение може да се каже, че интериорният дизайн трябва да е естетичен и приятен за окото. Все пак, спалня, която изпълнява желанията на обитателите си по отношение на функционалността си, трябва да бъде и тяхното малко райско кътче – единствено и завладяващо.
Сбогом, Борислав. Беше добре да знаем, че си наоколо. Ще ни липсваш.
За Intidar, Надя Хамами
На 19.01.2011 г. от 10 ч. в зала 6 на НДК в София се проведе среща „КУЛТУРНО И МЕЖДУЕЗИКОВО МНОГООБРАЗИЕ” по проект „Среща на културите между редовете”, финансиран по програма „Култура” на ЕС, 2007 – 2013. Събитието се осъществи с международното участие на пет различни страни – България, Румъния, Сърбия, Гърция и Палестина. То цели създаване на общо културно пространство на Балканите, като не само географска част от Европа, а цели и прокарването на мост, сближаващ европейската култура с арабската. Това е една инициатива, отвеждаща ни към общи за младите хора от различни народности, националности, вероизповедания и езици, идеи и ценности, и фокусираща гражданския дебат за културата върху проблемите на междуетническата толерантност и международния диалог. Реализирането на този проект може да спомогне за едно предстоящо избиране на София за европейска столица на културата през 2019 г.
Столична библиотека, която има над 1 млн. книги и над 150 хил. читатели годишно, активно участва в организирането на срещата със съдействието на кмета на София, г-жа Йорданка Фандъкова, подкрепила с доклад събитието пред Столична община. Г-н Ангеличин откри форума с приветствие и обръщение към участниците в него, към присъстващите в залата гости и представителите на медиите, които го отразяват, и даде думата на палестинския посланик д-р Ахмад ал-Мадбух, който на арабски език, чрез професионалния превод на г-жа Мая Ценова на български, оцени важността на получената покана за участие, отправена към Държавата Палестина, вписваща я в тази среща между култури и цивилизации и естествено протовостояща на познатата ни от миналото идея за сбъсък на цивилизации. Д-р Ал-Мадбух изтъкна, че днес цивилизациите не са в сблъсък, те се допълват взаимно и се развиват напред благодарение и на културата, и това става възможно чрез междукултурните връзки, тъй като „колкото сме различни, толкова сме и еднакви и всички ние искаме едно общо добро бъдеще”. Дипломатът припомни факта, че палестинската култура има корени над 5 хиляди години преди Христа и че в днешния си вид тя е продължение на древната Ханаанска цивилизация, а включването на културния център „Угарит” е израз на признание на палестинската култура, а и на Държавата Палестина и нейната столица Йерусалим, като част от един интензивен в последно време процес, в който участват все повече държави.
Работата продължи с изказвания на втория секретар и културен аташе на посолството на Гърция в България и на министъра-съветник в посолството на Румъния в България, и председател на съюза на преводачите и писателите в Гърция, Родос. Присъстваха видни обществени личности, като Едвин Сугарев, Киряк Цонев, Михаил Белчев и много други.
Същинската работа на форума бе осъществена в два панела като техни модератори бяха съответно проф. д.ф.н. Кирил Топалов, писател, драматург, литературен критик и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски” г-жа Юлия Цинзова, зам. директор на ОКИ Столична библиотека.
Първият доклад бе посрещнат с голям интерес от страна на аудиторията. Докладчик бе проф. д.ф.н. Калин Янакиев – „Европа или Медитерания – историческа относителност на културната география”. Авторът ни отведе друго разделение на света, протовостоящо на днешната европейска географска оптика и свършило с ликвидирането на монопола на владение на градовете по бреговете на Средиземно море, когато те се вкопават в сушата. В съгласие с дискурса на посланика на Палестина д-р Ал-Мадбух, проф. Янакиев продължва темата за сблъсъка на цивилизациите според теорията на Хънтингтън, която днес всъщност се оказва една провалена теория и за найния провал свидетелства настоящият диалог.
Диалог не означава безпринципни компромиси”, и както в основата на Европейския свят стои християнството, а в основата на Арабския изток – ислямът, те трябва да спорят до безкрайност, „защото спре ли спора, трябва да се извади мечът и, ако целта е истината, трябва да изберем тази безкрайност, а не лошата крайност с изваждането на меча!
Вторият докладчик бе Костас Куцурелис от Международен център на преводачите и писателите в Родос, Гърция, който е и председател на комисията на ученическия конкурс: „Родос, Рамалла, София … така близо и така далеч”. Идеята е да се проведе конкурс за есе сред 15 000 деца в училищна възраст, всяко пищещо на собствения си език и най-добрите есета, подбрани и оценени най-високо да бъдат отпечатани в сборник, който ще съдържа преводите им на всички езици на страните участнички във форума като за първите три места се предвиждат и парични награди. Тематично есетата са обвързани с идеята да рушенето на стените като бариери, с приближаването на позиции, търсенето на близост с другия и другостта, чрез опознаването му. Според г-н Куцурелис ние на Балканите не се познаваме, имаме повече познания върху европейската, африканската и американската литератури, но не и върху тези на балканските ни съседи. Всички познават, текстовете на френски език на Юлия Кръстева и Цветан Тодоров, познават Едуард Саид и никой не се учудва на това, защото това е свързано с важността на „литературния експорт” и „литературния импорт”, но то не бива да става за сметка на дистанцирането на българския и гръцкия читател. Растоянието, на което те отстоят един от друг, се измерва днес в други, нови величини, не в километри и години и това е от особено значение, защото:
„битките в съвременността се печелят в класните стаи и в семейството”.
Кратко бе изказването на г-н Савас Савидес, кмет на община Аканту, Кипър, партньор по проекта. То засегна проблематиката на „Културното и езиково многообразие”.
Няма да се сприраме в подробности от текстовете на доц. Цветанка Хубенова от СУ „Св. Кл. Охридски” и проф. д.ф.н. Румяна Станчева, тъй като дискурсът у тях бе във високите регистри на литературознанието, понятен само за специалисти, но не можем да не споменем темите, на които те бяха посветени съответно: „Гръцката античност – корени на балканското културно многообразие” и „Общи социо-културни явления в модерните литератури при тоталитаризма”.
Докладчикът от Сърбия, Нови Сад и координатор на проекта за Сърбия, редактор и издател от Международния център за праводачи на художествена литература, Сретен Стоянович, изложи накратко схващанията си за „Културното многообразие в Еврорегион Войводина и неговата историческа обусловеност”.
Последва кратка дискусия и въпроси от гости и преставители на медиите. Представител на Arabs in Bulgaria се включи с въпрос относно регламента на ученическия конкурс и журирането, когато участник представи есе на своя първи език или един от двата езика, на които е носител, ако е би- или полилингва, а ако това стане в страна, където официалният език е друг, как ще бъде оценяван текста и от кого, и ще има ли обективно и компетентно журиране. Визирани бяха учениците от двете арабски училища в София – Ливанското училище и Палестинското училище.
Вторият панел от форума продължи след кратка почивка със „Светогорските манастири като духовна среда на балканското културно многообразие”, една тема представена от проф. д.ф.н. Кирил Топалов, писател, драматург, литературен критик и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски” и Академията за балканска цивилизация.
След него думата бе дадена на г-н Уалид Абу Бакр, Асоциация- Културен център „Угарит”, Рамалла – Палестина, координатор на проекта за Палестина и писател, който в доклада си за „Някои особености на арабския език”, произнесен на английски език, показа важността на превода и значимостта на ролята на праводача в този процес.
Доц. д-р Красимира Алексова от СУ „Св. Кл. Охридски”, на достъпен и за неспециалистите език, подробно изясни въпросите за „ Балканските езици – контакти между народи и култури” като показа мястото на всеки един балкански език между останалите и във връзката му с тях. Тя конкретизира лингвистичното съдържание на понятието „ балкански езици” от социологическото – езици, които се говорят на Балканите и обоснова причините за несъвпадането на тези понятия. Спря се на причините, на които се дължат общобалканските черти на тези езици, търсейки ги в историческото и политическото ни минало, географската ни разположеност и билингвизма.
Сергиу Василиу от „Фондация за поезия „Мирча Динеску, Културно пристанище Четате, Румъния, координатор на проекта за Румъния” емоционално говори по темата за близостта и далечността в културите, идеологиите, преживяванията и вярванията, разказвайки за своя живот и, основавайки се на своя собствен богат житейски опит.
Този втори панел завърши с два изключително любопитни текста на д-р Людмила Янева – „Афганистан през обектива на иранските режисьорки” и на гл. ас. д-р Надежда Александрова – „Многоликият свят през погледа на две пътешественички”, и двете от СУ „Св. Кл. Охридски”.
Финалът на форума бе в представянето на културната двойка, както бе обявено от организаторите, в лицето на Михаил Белчев и Мая Ценова, преводач на поетичните му текстове от български на арабски език. Името на Мая Ценова не е непознато на културната и обществено-политическата сцена на България – тя е изключително талантлив не само преводач, но и до голяма степен съ-автор на превежданите от нея автори. Г-жа Ценова е и преподавател в катедрата по арабистика и семитология на СУ „Св. Кл. Охридски”.
Заключителната дискусия протече в унисон с едно по-рано произнесено приветствие от гръцката страна, участник във форума, а именно с думите г-жа Елефтерия Велико, която акцентира на важността на правода и завърши с мисълта, че
„ човекът е толкова пъти човек, колкото езика знае.”
НЕК иска вдигане на цената на тока, за да може да инвестира повече в мрежата си. Похвално е, че компанията се сети за нуждата от инвестиции – макар че със закъснение, след като заради липсата на инвестиции през миналата година спря тока около Бургас, в разгара на туристическия сезон.
Обаче, похвалната цел не означава, че трябва да се дават повече пари на НЕК. Енергетиката трябва да положи усилия за оптимизация на своите разходи – да спре да се занимава със съмнителни проекти (Белене), да има прозрачност и конкурентност при търговете, да си оптимизира разходите за труд. В цялата икономика се оптимизира персонал – не и в енергетиката. В същото време, заплатите в енергетиката вече станаха най-високи в цялата икономика.
Не е ясно и защо в момента се инвестира в скъпи алтернативни енергийни източници (които произвеждат скъп ток), при положение, че се твърди, че в бъдеще себестойността им рязко ще поевтинее. Не може ли да се изчака и да се инвестира след поевтиняването?
НСИ: Месечни заплати по сектори, септември 2010
Най-старият манастир в Европа се намира в България. Учени доказват, че през 344 година св. Атанасий Велики основава манастир до днешното село Златна ливада, близо до Чирпан. Там и сега има манастир, действащ е, макар от онези времена преди близо
1 700 години да е останала само постницата в скалите.
Мислех си, че поназнайвам нещичко за манастирите в България. Този факт обаче се оказа изненадващ за мен. Научих го едва преди около година и лятото – на Голяма Богородица, когато е рожденият ден на мама, двете в компанията на приятелки, с Божията помощ, посетихме светата обител.
Преди това погуглирах и научих повече за манастира и неговата история предварително. Има няколко вестникарски публикации – в „Новинар” и в „Сега”. Манастирът има собствен сайт.
Твърди се с голяма доза сигурност, че манастирът край Златна ливада, село близо до Чирпан, е основан от св. Атанасий през 344г. и е най-старият в Европа.
За това сведетелства обстоятелството, че свети Атанасий - египетски богослов и духовник, Александрийски патриарх от 328 до 373 година, взема дейно участие през 343-344 г. във втория Вселенски събор, наречен Сердикийски. Вторият Вселенски събор е бил свикан в днешна София, в старата базилика „Св. София” и вероятно в манастира, чиито останки са открити над сегашния Южен парк в долната част на ул. „Козяк“ в кв. Лозенец на столицата. Известно е, че на този Вселенски събор св. Атанасий защитава църковното учение от ширещите се в онези времена тези на арианството.
Пътувайки за събора, светията отседнал за известно време край римска пътна станция и крепост на около 30 км от Верея (днешният град Стара Загора). Това е посочено в житието на светията, а вече било потвърдено и от сървеменните научни изследвания.. Там Александрийският патриарх Атанасий живее в една пещера с извор до нея. Докато е бил на това място св. Атанасий проповядва, лекува и в 344 г. основава манастир.
Днес обителта е въстановена. Казват, че е действащ женски манастир, но когато аз бях там монахини нямаше. Беше един свещеник в храма, изглежда със съпругата си. Беше много зает да продаде каквото може на многобройните гости и малкото поклоници.
Храмът не е много голям, за това пък има обширна манастирска сграда, видимо нова.
Научих, че в своята близо 1 700-годишна история манастирът многократно е разрушаван и съграждан наново. Легендите разказват, че там са се крили Васил Левски и други комити от освободителната борба. През годините на комунизма, подобно на много манистири в България, светата обител е била превърната в овчарник.
Местните хора разказват, че при вземане на важни решения обикновено св. Атанасий ги спохожда на сън, бди над тях и манастира и молитвено се обръща към Бога за Неговото благоволение.
Особено бях впечатлена, че новата сграда е построена през 80-те години на миналия век по идея на Людмила Живкова. Тогава и са правени някои научни изследвания. Но не съм сигурна дали е бил отчетен фактът, че на това място е имало манастир, основан от св. Атанасий. Възможно е, да са били открити реликви.
Иска ми се наистина да е доказано е, че това е първият християнски манастир по българските земи и най-старият в Европа, следван от "Кандида каса” в Шотландия от 360г. и два манастира във Франция основани от св. Мартин през 373 и 375г. А и да не е така, какво ни пречи да го вярваме и да отправяме молитви за застъпничеството на св. Атанасий.
През 2003 г. светата обител край Златна ливада е посетена от 115-тия Александрийски патриарх Петрос, който подарява изключително ценна и силна египетска икона на св. Атанасий. Тя се пази в храма.
Самият манастир е разположен малко над селото. Покрай него в дерето минава река. Казвала се Стара река – водата и беше мътно бяла, не разбрах от какво.
В скалите над реката има постница - чудотворна дупка, обитавана от самия светия и неговите следовници в дни на пот, молитва и усамотение. От там поклониците минават за здраве и благодат.
В близост е и манастирското аязмо с чудодейна, благословена вода.
Над манастира се виждат останките на важна крепост, която се е намирала на пътя Константинопол-Сердика.
Потокът от туристи и поклоници е привлечен и от многото легенди за изцеление, и от поколонически и познавателен интерес. Храмовият празник е на 2-ри май и тогава тук се събирало хилядно множество. Надявам се славата му и прославата на св. Атанасий да расте.
Който се интересува от темата, може да погледне и тук:
Сложете фискален борд, да не паднем в прегръдките на МВФ
Фискални правила (теория, практика и варианти за България)
Фискалните правила набират скорост
Ще пиша книга! Много искам да опитам! Не знам дали ще се справя, но поне вдъхновение получих. От книга, разбира се! „Жълтите очи на крокодилите” на Катрин Панкол.
Тази налудничава идея за написването на книга ми хрумна, докато проследявах живота на Жозефин – майка на две дъщери, съпруга на влюбен в себе си мъж с любовница и без работа. Мъж, който изостави жена си, за да стане управител на ферма за крокодили в Кения.
Какво е Skype и как работи?
С бързото развитие на интернет технологиите постепенно се увеличава и скоростта на трансфер на данни по кабели и оптични нишки. Вече е изключително лесно да бъде прехвърлена аналогова или цифрова информация на големи разстояния без нежелани прекъсвания и проблеми.
Програмата Skype (скайп) е една от многото, които се възползват от възможностите на днешните технологии. Тя представлява VoIP (Voice over Internet Protocol) клиент, който позволява нейните потребители да комуникират по между си, независимо от това на каква разстояние са един от друг (както е възможно и със стандартните телефони). Всъщност Skype постепенно се превърна в предпочитания и най-популярния начин за провеждане на интернет обаждания. Skype свързва два свои потребителя, като използва тяхната интернет връзка. Нужно е да си регистрирате скайп акаунт, използвайки платформата на програмата, да свържете един микрофон и едни слушалки (или тонколони) и вече можете да се насладите на най-евтините международни разговори в света.
Skype - как работи?
Как работи Skype и какво ни е нужно за да го използваме, са някои от въпросите които ни идват на ум, когато говорим за скайп. Използва се вашата интернет връзка в комбинация със специален Skype софтуер, за да изпраща информация (като тази за вашия глас по време на разговор, текста в едно текстово съобщение и т.н.) към друг компютър или телефон. От другата страна, при получателя, информацията се интерпретира и превръща отново текст или звук и се показва в прозореца на Skype или се възпроизвежда по слушалките, тонколоните или телефона.
Първото нещо, което ви е нужно за да използвате скайп, е Skype ID (тоест да си направите Skype акаунт). Щом получите Skype ID и влезете в програмата, вие получавате уникален номер и потребителско име, което може да бъде променяно. Този компонент осигурява точна и безпроблемна връзка с останалите Skype потребители.
За да направите обаждане по Skype, първо е нужно да проверите дали човека, който търсите, не е случайно Skype потребител – все пак обажданията между скайп потребители са безплатни. Ако не е, тогава ще трябва да се уверите че имате достатъчно Skype кредити, защото тогава обаждането не е безплатно и те ще ви бъдат нужни. Това не е голям проблем обаче, понеже цените са изключително ниски и най-вероятно са по-ниски дори от тези на вашият домашен телефон (освен ако не сте на някакъв специален план с много ниска цена към някой номера примерно). Пригответе си микрофона и колонките (или слушалките), въведете номера заедно с кода за държавата и натиснете ентер за да започнете да набирате номера.
Предимства на Skype
Едно от предимствата на Skype е че можете да приемете разговор дори и да не сте на линия (да не сте влезли с потребителя си в самата програма). Може да насочите разговора към своя домашен или мобилен телефон и така хората ще могат да ви намерят, дори и когато не сте в скайп.
Освен безплатните разговори между Skype потребители и изключително евтините разговори към домашните и мобилни телефони, със Skype можете да провеждате и безплатни видео разговори към други скайп потребители, независимо от тяхното местоположение. Също така можете да изпращате дори и файлове.
Друго предимство на Skype е че той е достъпен за всякакви компютърни платформи, включително Microsoft Windows 2000, XP, Vista, Mobile и Windows 7. Можете да го ползвате дори и на своя iPhone или iPod touch, само ви е нужен WiFi интернет.
Общо взето Skype е много удобен и лесен за използване и същевременно предлага много полезни и безплатни услуги, както и някои още по-полезни такива на супер ниски цени.
Ако правителството не се огъне, скоро ще сме забравили скандалите с подслушванията. А правителството не трябва да се огъва, защото тези скандали са външният израз на нещо голямо и тревожно, което се случва под повърхността.
Намираме се в ситуация на оголен сблъсък, който е исторически по своята същност. От това, кой победи ще зависи нашият живот за десетилетие-две напред. След цяла година на ограничени бойни действия – засади, капани, партизански акции – политическата война е обявена и фронтът е ясен.
Правителството на ГЕРБ пое властта в страна, в която корупцията беше начин на живот, националните интереси бяха подчинени на Русия, а организираната престъпност бе в симбиоза с властта.
Въртят се из мрежата някакви „статистически данни”, според които рокендролът бил умрял. От стоте най-продавани сингли, виждате ли, само три били рокендролски. Останалите били хип-хоп прозявки, електронни бози и поп-лигавщини. И – Ура! викат простаците, рокендролът умря, най-сетне, време му беше и пр.
Което, разбира се, са пълни глупости – бомбонки, хвърляни в тълпата за нейно развлечение. Чували сте сентенцията: има обикновени лъжи, има големи лъжи, а има и статистика.
Да огледаме внимателно статистическата основа на твърдението, че рокендролът пак бил умрял. Как да има рок сингли из класациите, бе хора, след като от години никоя уважаваща себе си рок банда не публикува сингли? За какъв дявол да го прави, след като пазарът на сингли се е свил десетки пъти и днес можеш да имаш Номер едно в Англия не с продадени сто хиляди (както беше едно време) а – с две-три?
„Война е!” каза Костов – и е прав. Война е – същата, която беше обявена на Филип Димитров през 1992 година и на Иван Костов през 2000-та.
От едната страна е „тайната власт”, организираната престъпност и руските интереси. Целта им е България да бъде руска васална територия. Подредени в редичка са: Първанов; БАН; С.У.; Трактора; мафията; БСП; РЗС; ДС; Лукойл и руското посолство.
От другата страна се оказа правителството на ГЕРБ с неговата заявка за „европейско – а не руско (цитирам ББ) – развитие на България”. Това правителство е доста объркано, хаотично, върши както полезни, така и глупави, а понякога – трагични неща. Но нему днес се пада ролята да запази България в рамките на европейската цивилизация.
Да вдигнем наздравици за здравето!
* Един мъж простудил гърлото си и гласът му се загубил. Решил той да почака до сутринта и да иде директно в кабинета на познат лекар, който се помещавал в дома му. Речено - сторено. Звъннал на вратата на доктора, отворила жена му.
- Съпругът ви вкъщи ли е? - прошепнал болният.
- Не! - казала тихо домакинята. - Влизайте бързо, докато не са ни видели съседите.
ДА ПИЕМ ЗА КРЕПКОТО ЗДРАВЕ, НЕКА ЛЕКАРИТЕ ПО-ЧЕСТО ОТСЪСТВАТ ОТ СЕМЕЙНОТО ОГНИЩЕ!
* На улицата кротко беседвали двама приятели. Изведнъж единият се сепнал и отронил:
- Нека се скрия зад гърба ти - насреща ни идва моят семеен лекар и не искам да попадам пред очите му.
- Какво се е случило, защо се криеш? - попитал другият.
- Срам ме е. Мина цяла година, откакто не боледувам от нищо.
НЕКА БЪДЕМ ЗДРАВИ И ДА СЕ СРАМУВАМЕ ОТ ДОКТОРИТЕ!
* Един стар и мъдър грузинец съветвал:
- Ако искаш да си щастлив една минута - изпуши една цигара!
- Ако искаш да си щастлив един ден - напий се!
- Ако искаш да си щастлив една седмица - разболей се!
- Ако искаш да си щастлив един месец - ожени се!
- Ако искаш да си щастлив една година - намери си любовница!
- Ако искаш да си щастлив цял живот - бъди здрав!
ДА ПИЕМ ЗА ЩАСТИЕТО НА ВСИЧКИ ПРИСЪСТВАЩИ - ЗА ЗДРАВЕТО!
* Пациент се обърнал към офталмолог, оплаквайки се от болка в лявото око. Лекарят го прегледал и отсякъл:
- Или ще се откажете от пиенето, или ще се простите с окото си.
- Ех, пропадна ми оченцето! - въздъхнал болният.
ДА ВДИГНЕМ ЧАШИ ЗА ЗРЯЩИТЕ ТРЕЗВЕНИЦИ!
* Един човек попаднал в автомобилна катастрофа и пострадал солидно - счупил не само горните и долните си крайници, но и всички пръсти на ръцете си. Имал късмет със способен лекар, който приложил подходяща терапия.
- Докторе, след като ми махнат гипса, ще мога ли да свиря на пиано? - попитал пострадалият.
- Разбира се, ще можете! - отговорил лекарят.
- Това е добре! Това е чудесно! - възкликнал пациентът. - Докторе, вие сте вълшебник - та аз досега изобщо не съм свирил на пиано...
ДА ПИЕМ ЗА МЕДИЦИТЕ, СПОСОБНИ ДА ТВОРЯТ ЧУДЕСА!
* Една жена на зряла възраст за първи път пробвала водка.
- Странно - казала тя, - тази напитка поразително прилича на лекарството, което мъжът ми взема редовно през последните десетина години!
ДА НАПЪЛНИМ ЧАШИТЕ С ЛЕКАРСТВО И ДА ПИЕМ ЗА ЗДРАВЕТО!
* - Кажи - пита болен своя съсед по квартира, - когато докторът излезе от дома ми, нищо ли не каза за мене?
- Нищо.
- Абсолютно нищо?
- Той само се чудеше дали през тази тясна врата би минал ковчег...
ДА ПИЕМ ЗА КРЕПКОТО ЗДРАВЕ!
Илиана Иванова призова за мониторинг върху ефекта от държавните помощи. На пленарно заседание на Европейския парламент в Страсбург днес беше приет доклад за политиката на конкуренцията за 2009 година.
В очакване на официален отговор на запитването на Инициативния комитет за демонтиране на Паметника на съветската армия до Столичната община ( защо не е изпълнила собственото си решение за демонтирането на паметника от 1993г., което не е отменено), изтича междувременно действието на следният договор: ДОГОВОР ЗА СЪВМЕСТНО ПОЛЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМ ИМОТ Днес, на 3.02.2006 г. [...]
Рече Сергей Станишев, че БСП ще организира социални протести и отсече: като с брадва. Като с онази от телевизионния клип, който наред с лъжата “Гласуваш за Бойко, получаваш” Костов ( а се получи – получаваш Сидеров), лансира още куп друг лъжи в аванс, базирани на богатия опит в лъжите на партията. Клипът с брадвата, ако [...]
На 27 януари г-жа Илиана Иванова ще присъства на отбелязването на китайската Нова година в Мисията на Китайската народна република към Европейския съюз в Брюксел. В качеството си на замeстник-председател на Делегацията на Европейския парламент за връзки с Китай тя ще вземе участие в събитието, организирано от Негово Превъзходителство г-н Зонг Же, посланик на Република Китай в Брюксел. „Честването на китайската Нова година е неразделна част от хилядолетната култура на китайския народ, затова благодаря на нашите партньори, че споделят своя празник с нас.“ - заяви г-жа Иванова. Тя допълни, че пожелава настъпващата година на заека да бъде ползотворна и успешна в отношенията между Европейския съюз и Китай.
Петимата лекари, които изготвиха съдебномедицинската експертиза по случая с мъртвороденото/убито бебе в Горна Оряховица, всъщност са работили напразно. Инспекторите на Националната агенция за приходите, които извършват проверката за имотното състояние на вицепремиера Цветан Цветанов, също работят напразно. Прокурорите, които трябва да кажат има или няма нарушение на закона в скандала с подслушването, също си губят времето.
Парламентарното мнозинство може много лесно да гласува доверие на някоя от страните в тези случаи и да обезсмисли труда на споменатите специалисти. От днес нататък всичко може. 137 депутати на ГЕРБ и “Атака” ще подкрепят правителството в разгара на т. нар. скандал с подслушването. За публиката министър-председателят ще излезе чист от тази ситуация. За изкушените от правилата на демокрацията обаче темата няма да приключи.
Дотук прокуратурата препредаде само експертизата на фонолозите от Националния институт по криминалистика и криминология - записите са презаписвани, на места е възможно да има манипулации. Прокуратурата обаче не е информационна агенция и все още дължи отговор на въпроса има ли престъпление и ако има, кой го е извършил.
Преди прокуратурата да се произнесе по същество по записите, ние не знаем дали те са направени законно или не. Не знаем кой ги е направил. Не знаем дали някой от изпълнителната власт е нарушил закона или не. Не знаем дали някой от изпълнителната власт е покровителствал незаконни действия или не. Нищо не знаем. В същата роля са и народните представители. Те ще гласуват, без да знаят на кого дават доверие. На спазващия законите министър или на незаконно подслушващия министър? На спазващия законите премиер или на разгърналия чадър премиер? Лично аз бих се чувствал крайно некомфортно в ситуация, в която трябва да дам оценка на някого, когото не познавам.
Разбира се, поисканият вот на доверие от парламента е легитимен инструмент на демокрацията. Формата е спазена. Разумът обаче се губи. Получаването на доверие от 137 депутати е напълно излишно упражнение. Правителството не е било заплашено в нито един момент, защото парламентарното мнозинство не се е пропукало в нито един момент. Управляващите обаче се опитват да отговорят на всички въпроси с един-единствен отговор - 137!
При избухването на всеки скандал хората от властта имат един любим израз: Нека оставим институциите да си свършат работата. Ами оставете ги де! Колкото и усмихнати да бъдат управляващите днес следобед, отговорите на въпросите ще продължат да липсват.
коментар от в.Пари
Продукти:
1кг свинска кайма
1 глава стар лук
1 яйце
щипка сол
щипка сух босилек
юипка червен пипер
1кг картофи батати /сладки картофи/
1/2ч.л. сол
5- 6с.л. олио
Картофите се белят, измиват и слагат в тенджера. Налива се вода колкото да ги покрие. Поръсва се 1/2ч.л. сол. Похлупват се и се слагат на включен котлон. Варят се в продължение на 40 минути. Каймата се слага в пластмасова купа. Главата стар лук се почиства, измива и стърже на ренде. Прибавя се към каймата. Чуква се 1 яйце. Добавят се щипка сол, щипка червен пипер и щипка сух босилек. Омесва се каймата. Покрива се с фолио и се оставя за 20- 30 минути да се овкуси. Картофите се отцеждат от водата. Режат се на кръгове. Маже се дъното на грил- тиган с мазнина. Картофените кръгчета се поръсват със сол. Подреждат се на дъното на тигана. Съдът се поставя на загрят котлон. Картофките се запичат и от двете страни. Готовите се слагат в купа от йенско стъкло. От каймата се оформят кюфтета. Подреждат се в тава за печене. Поливат се с 1ч.ч. вода и 3 с.л.олио. Пекат се на умерена фурна 30- 40 минути. В порция се сервират по 3 кюфтата гарнирани с гриловани картофи.
Днес Никола ще ни води до Щатите и то по време на снеговалеж :) Оригиналното заглавие на приключението му ще прочетете накрая в последното изречение :) Пък аз искрено се надявам, че това ще бъде първият от дълга поредица за Америка, описана от Никола Приятно четене:
Според сирийците, когато мъжът и жената били създадени на четвъртото небе, те решили да ядат от някаква баница вместо от амброзията, която била тяхното естествено ястие. Амброзията се отделяла от порите на кожата, а като яли от баницата, трябвало да отидат по нужда. Мъжът и жената замолили един ангел да им каже къде е нужникът. "Виждате ли - казал ангелът - оная малка планета, голяма колкото точка - тя е на шестдесет милиона левги оттук и там е едното място на вселената, вървете бързо." Те тръгнали и там останали. Оттогава светът е на това дередже.
Франсоа Волтер, Философски речник, Изд."Георги Бакалов" Варна, 1982
Наскоро през Еконт, си получих новият Kidle. И това което първо ме зарадва, даже и преди да съм го видял, беше малката лепенка на кутията:
Ето така трябва да са всички, а не да отварям всичко с много остър нож и риск от порязвания или от ножа или от острата пластмаса.
Споделете в Twitter | Споделете във Facebook
Все още няма коментари, така че можете да сте първи!
| | Абонирайте се за нашите публикации по RSS или email или Facebook
Дългогодишната приятелка на шведския писател Стиг Ларшон – Ева Габриелсон, има желание да допише незавършената четвърта част от поредицата, която през последните години разби всички класации по продажби и се превърна в световен бестселър, съобщава Гардиън.
В понеделник, в Червената къща, присъствах на конференция, организирана от Блулинк и посветена на успехите на онлайн активизма в България („Онлайн гражданство с офлайн успехи“).
Благодарих за поканата, припомних за Гласуване без граници и София за нас, защото имат реални успехи и разказах накратко защо и как успяваме в интернет (от изказването и след това от дискусията):
Причините, заради които успява интернет активизмът
Първо, имаме Интернет. Сега, това може да е странно като идея, но трябва да знаете, че десетина години държавата не забелязваше интернет. Затова се разви силно конкурентен либерален пазар, на който БТК дълго време не играеше никаква роля, дори и като инфраструктура. Сега, когато държавата забеляза интернет, вече имаме множество мрежи и инфраструктура, която е почти невъзможно да бъде контролирана.
Технологиите се развиха и благодарение на социалните интернет технологии — web 2.0, особено на блоговете, към 2006г. стана възможно да се формулират независими каузи и позиции, да се събират поддръжници и да се организира логистично цялата работа.
В интернет вече се концентрира достатъчно енергия. Оказа се, че хората, които цъкат цял ден, втренчени в компютъра, не са социопати, а много от тях имат активна гражданска позиция. Интернет активизмът е подхранван от тяхната енергия. На мен ми се иска да са повече.
Медиите откриха онлайн активизма като важен източник на мнения и информация. Истинските медии следят отблизо какво се случва в мрежата и играят ролята на усилватели и дразнители на онлайн мненията.
Онлайн активизмът не успява в чист вид, трябва задължително да има и офлайн елемент. То и не е много сложно - да излезеш на протест, да напишеш писмо, декларация, да кажеш няколко думи в медиите.
Какви са рисковете?
Рискът е само един - да не повярваме в силите си и да останем пасивни.
Какво трябва да пазим?
На всяка цена трябва да запазим неутралността на мрежата, т.е. равния достъп на всички потребители до всички ресурси, а ако не успеем, ще имаме китайския вариант на филтриране и подслушване на мрежата. Опасност е и цензурата, която се промъква като опазване на добрите нрави.
Какво се случва с онлайн активистите?
Една радикална и може би незабележима промяна се случва в обществото. Интернет направи много лесни правенето на бизнес, на изкуство и на всякакви видове обществена дейност. В момента имаме стотици пъти повече изкуство, онлайн инициативи (каузи, групи, подписки) и бизнеси (магазини и пр.), отколкото преди десет години, например. Какво означава това? Нека го погледнем откъм свободното време. Всички тези неща са нацелени към свободното време на човека. Да, но хората са почти същия брой, като преди 10 години, а нещата, на които могат да обърнат внимание са стотици пъти повече.
Какво означава това?
Това означава, че се появява силно усещане, че хората изчезват. Те не изчезват, а се разпределят върху повече неща. Много от онлайн магазините, каузите, групите и изкуството така и ще си останат непотърсени. Затова най-важен сега е човешкият капитал. Човешкият капитал замести финансовия капитал като условие номер едно за успеха на каквото и да е начинание. Едно неочаквано следствие е, че цената на изкуството (включително на музиката) трябва радикално да намалее, по простия закон на търсенето и предлагането. Ако търсенето остане същото а предлагането скочи десетки пъти, цената трябва ли да остане същата? Затова и ще станат първостепенни въпросите на привличане на хора за каквато и да е цел, а лоялната аудитория ще е най-ценният капитал.
2004 - 2018 Gramophon.com