Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

16 април 1925 – кървавият четвъртък

Линк към оригинала http://www.livenews.bg/comments/s/249471004  

Oger Telecom купува Vivacom

Компанията “Огер телеком” на богатата ливанска фамилия Харири до месец ще поеме управлението на БТК (“Виваком”), съобщава вестник “Труд”.
Първоначално арабите ще получат 25-процентен дял плюс мениджмънта. След година пък ще могат да се възползват от опция за закупуване на мажоритарен дял.  

Фамилията Харири е дала двама премиери на Ливан. Рафик Харири управляваше страната от 1992 до 1998 г. и от 2000 до 2004 г. Година по-късно бе убит при атентат. Малкият му син Саад беше премиер до януари т.г., когато падна от власт след скандал в коалиционното правителство в Бейрут.
По-големият му брат Мохамед Харири пък води делата в бизнес империята на семейството. Държи телекоми в Саудитска Арабия, Йордания, Ливан, Южна Африка и Турция.

Съвсем скоро мениджмънтът на БТК (“Виваком”) ще бъде поет от “Огер телеком”, основана от Рафик Харири.

“Сделката е изключително сложна и ще влезе в учебниците. Финалът на продажбата се чака до месец”, коментираха близки до преговорите. Реално новият собственик няма да плаща огромни суми за акциите на българския телеком, а просто ще поеме изплащането на заемите към банковите синдикати. Дълговете са за над 1,3 млрд. евро.

Миналата година премиерът Бойко Борисов на два пъти се срещна със Саад Харири - през март 2010 г. тогавашният ливански премиер посети България, а през декември с.г. българският министър-председател му върна визитата.

 

Oger Telecom е част от Saudi Oger, която контролира Oger Telecom. Семейство Харири са с много връзки в самата Саудитска Арабия и Ливан. Синът на Рафик Харири, Саад, е министър-председател на Ливан, а баща му прекарва много време в Рияд, където е роден и синът му. Saudi Oger е огромна корпорация, включваща големи фирми в областта на IT, строителните конструкции, недвижимите имоти, телекомуникациите (една от които е телекомът, основан в Дубай през 2006 г.). Saudi Oger включва компании, като OTAS¸ , Türk Telekom, Avea, 3C Telecommunications, Medgulf Holding sal, Mediterranean & Gulf Insurance and Reinsurance Co. BSC (Bahrain), Oger International sa и Entreprise de Travaux Internationaux (ETI).

Сега очаквам от “Атака” да кажат, че саудитците, ливанците и не знам още кои, искат да купят България и прочие неща, които си казват по принцип.

 

В “Труд” пишат още:

Още идната седмица се очаква у нас да пристигне делегация от арабски бизнесмени, която да нагледа първата европейска придобивка на “Огер”. Компанията е основана в Дубай и стартира сериозен бизнес в Саудитска Арабия, Йордания и Ливан. По-късно богатата фамилия Харири плати 6,5 милиарда долара за мажоритарния дял от турския гигант “Тюрк телеком”. Освен това има мобилен оператор и интернет доставчик и в Република Южна Африка.

БТК обаче ще е първата придобивка на арабите на север от Капъкуле.

 

Приказка от гробището

За съвременната литература Нийл Геймън е като Тим Бъртън за киното. Историите му са мрачни, смразяващи и странни, красиви и романтични по един много особен, леко студен и готически начин.

Подобно на „Коралайн“, по някакви странни причини „Книга за гробището“ понякога е считана за детска книга – поредната заблуда на „сериозните“ читатели, че всяка история, в която действащото лице е дете, е детска.

Четири важни промени в сирийското правителство и предизвикателствата пред тях

Поради последните събития в Сирия, имаше малък интерес към някои промени в сирийското правителство, които са важни в контекста на протестите в страната. След като миналото правителство подаде оставка по време на демонстрациите в Дара, сега налице е нов кабинет, който макар да е критикуван, че съдържа лица от предишния, не може да не се отбележат някои от новите постове.

Първата осезаема промяна е окончателното премахване на кабинета на заместник министър-председателя по икономическите въпроси, Дардари. По същество никой не заема неговия пост, функцията му се елиминира напълно, което е значителна промяна и от бюрократична гледна точка. В последно време името на г-н Дардари се свързваше с две думи: “икономическа реформа”. Методите му не бяха популярни, най-вече защото беше прекалено оптимистично настроен при изброяването на икономическите перспективи пред Сирия и се зае с нелеката задача да премахне ключови субсидии, без да се допита до обществото защо тези надбавки са важни.

През последните пет години икономиката на Сирия е постоянна тема на анализаторите в района. Сега нещата са по-различни, макар и още скептични. Протестите поставят на силно изпитание държавата и може да се очаква спад в иначе засилилата се икономика, получила силен тласък от обмена с Турция. Това налага някои важни решения, които новото правителство трябва да вземе: ангажиране на обществото с проблемите на страната; обяснение на икономическите предизвикателства; задаване на реалистични очаквания; по-малко обещания, които не могат да бъдат изпълнени; по-смели решения, без да се изчаква дълго; използване на новите лица в правителството – Мохамед ал-Жлелати и Нидал Алшаар, които имат силни връзки в чужбина и са уважавани от хората.

Новият финансов министър, Ал-Жлелати, е известен на обществеността с Damascus Securities Exchange в качеството си на главен изпълнителен директор. Той е абсолютен технократ и добро допълнение към кабинета. Досега няма доказателства, че е корумпиран, такова е и името му сред хората. Разбира от счетоводство, одит и корпоративно управление, а контактите му със света на бизнеса са силни. Има повече сила по въпросите на местните финансови пазари, отколкото на международните, но това в случая няма толкова значение, тъй като за момента е важно развитието на сирийските финанси.

Пред новият министър на икономиката, Нидал Алшаар, стоят много предизвикателства.

Министърът на икономиката и търговията е от решаващо значение за Сирия. И тук е ново лице – Нидал Алшаар. Произходът му е от Халеб, но досега той беше в Бахрейн. До момента той отговаряше за счетоводството и одита на Организацията за ислямски финансови институции. Тя е независим орган, създаден с цел регулирането и стандартизирането на ислямското банково и финансово посредничество в областта на счетоводството, одита, управлението. Алшаар е много уважаван в сферата на ислямското банкиране (тук се включват банки, като Gulf Finance House, ABC Islamic Bank (E.C.), Islamic Investment Bank, Al-Baraka Bank Lebanon, National Commercial Bank и др.) Работата на Нидал Алшаар му осигурява множество контакти и днес той е известно име сред над 40 институции в света. Това може да послужи за намирането на чужди инвеститори, специално от Персийския залив – нещо, от което Сирия се нуждае непременно.

След като няма вече длъжността “заместник-министър на икономиката”, Министерство на търговията и икономиката трябва да поеме инициативата за разширяване на отговорностите си. Това ще насърчи по-добрата отчетност, прозрачност, когато става дума за това кой е отговорен при вземането на решения.

Третата осезаема разлика е премахването на мощния досега министър на местната администрация, Тамер Хажи. Новият министър е Омар Галауанджи, а той ще има доста работа. Министерството е ключово, тъй като отговаря за определяне на политиката в сектора на недвижимите имоти и градоустройството в страната. В момента е може би едно от най-важните министерства в Сирия.

Четвъртата промяна е свързана с Ламия Аси, която ще е министър на туризма. Има силно име в Азия, което може да увеличи позициите на туристическия пазар на Сирия сред страните в Азия – регион, който има важно място в сирийските интереси и икономика. Наскоро екип от адвокати и сирийски бизнесмени посети Турция, където се срещна с представители на министерството на туризма. Турция, разбира се, има изключителен опит в привличането на чужди инвеститори в сферата на туризма, както и в изграждането на отличен образ на туристическа дестинация, особено на Запад. Само до момента има над 490 петзвездни хотела по крайбрежието и Анкара определено не мисли да спира дотам. Турското министерство на туризма осигурява 50% от общата стойност на проекта за хотел или база. Това спокойно може да се приложи и в Сирия, а администрацията трябва да започне да мисли в тази посока. На международните инвеститори трябва да се предлагат изгодни условия, за да решат да останат в Сирия, като така ще се гарантира развитието на туристическия сектор. Богатото историческо наследство е в помощ на г-жа Аси, ако реши тя да действа с наученото в Турция.

Критиките към състава на правителството са много. Това е нормално, имайки предвид, че в момента всеки процес в Сирия се следи под лупа, а за много от проблемите днес са напълно отговорни действащите в администрацията лица. Позитивно е, че новите лица в правителството имат добра репутация и няма съмнение в тях, че са корумпирани, а опитът им в сферата, за която ще отговарят ги прави ценни допълнения към кабинета, който не може да си позволи грешки.

Като имаме предвид горното, не можем и да се заблуждаваме все пак, че това или друго правителство бързо ще превърне в реалност икономическите перспективи на Сирия. Предизвикателствата са огромни и няма магическа формула за справянето с тях. Години на лошо икономическо управление не могат да се изчистят за ден-два и без лишения. Последните събития в страната определено дават тежест върху нуждата от реформи. Днешната политическа обстановка утежнява възможностите за облекчаване на проблемите с важните за населението субсидии в публичния сектор. Намирането на приходи за финансиране на тези програми ще е изключително трудно. Пред сирийската икономика има още един проблем – събираемостта на данъците е изключителна ниска. Никой не желае да плаща, тъй като правителството не осигурява нужните социални услуги. То от своя страна не може да предостави тези услуги, защото не иска (или не може) да събере голяма част от вземанията си от големите бизнесмени в страната. Явно е, че този порочен кръг трябва да бъде разбит, въпреки опасността от сблъсък на интереси – голяма част от богатите хора в Сирия имат и политически интереси и са готови да спонсорират удар по властта, ако трябва. Не е далеч времето, в което на кабинета ще му се наложи да печата повече пари, отколкото трябва, защото приходите от природните ресурси могат да намалеят, а субсидиите трябва да се изплащат, включително към бизнеса.

Пакетът от реформи не може да пропусне важните стъпки в подобряването на икономическия климат на страната, защото жизнения стандарт на населението също е много важен фактор в организирането на протестите. Данъците трябва да бъдат намалени, но да се събират редовно от богатите, местната инфраструктура трябва да се подобри – неслучайно в Рим първо са изграждали пътищата, за да има по-силна търговска дейност. Важно е да бъде ограничена бюрокрацията и да се рационализира правителствената такава, може би ще е добре да има специално министерство за тази цел. Обществото няма да се успокои, ако не му бъде дадена възможност да наблюдава държавните дела. Така например, трябва да има дискусии около приватизацията в страната, лошия курс на сирийската лира, за която държавата трябва да се погрижи възможно най-бързо. Министър-председателят трябва да има възможност да решава. Това няма как да стане без да се намали влиянието на партията върху ведомствата. Имайки повече възможност за вземане на решения, министър-председателят може да спомогне за по-бързото приемане на нужните и спешни закони, които касаят цялото общество. Всички тези процеси, ако ще бъдат задвижени правилно, е нужно да бъдат консултирани с международните икономически организации.

Сирия не е сама и определено светът не е този от Студената война. Заобиколена е от нестабилни държави, а отскоро и на нейна територия започнаха протести. Населението на страната иска своето, обещано му от години. Реформите се забавиха твърде късно, но както се казва – по-добре късно, отколкото никога. Всъщност, втората възможност не стои пред сирийското правителство. Не и днес, когато обществото е готово да експлодира.

След почистването в София…

Предполагам много от вас лично се увериха в трудолюбието и желанието на българите да почистят страната си. В доста градове и селца имаше активност по пролетното почистване. В моя квартал около 10 часа беше тихо. Тук там се виждаше по някои ентусиаст, като тези млади хора…    Бях обявил начало на почистването за 11:00 часа, [...]

Американците откриват Втори фронт срещу руската газова война в Европа

Предложение за НОВ РУСКИ ПАМЕТНИК в БГ (към някой от предостатъчното русофилски комитети и движения) Aвтор: Росен Йорданов Поради изменилото се статукво на пазара в САЩ вследствие на увеличеното вътрешно производство на шистов газ, Америка не само спря вноса, но ще стане и износител на газ. Cheniere Energy Partners, L.P. от Луизиана, която владее най-големия [...]

Какво смята американското общество за арабските бунтове?

Екип от University of Maryland организиране запитване сред американското общество, целящо да покаже настроенията в САЩ спрямо арабските бунтове.

Според резултатите от анкетата, огромното мнозинство от американците смятат, че установяване на по-голяма демокрация в Близкия изток ще бъде в полза на САЩ. Мнозинството участвали в запитването подкрепят промените в арабския свят, независимо, че това може да доведе до установяването на управления, враждебни на американските интереси в региона.

Запитани за влиянието на САЩ през следващите няколко години, при условие, че в Близкия изток страните преминат към по-демократично управление, 65% от анкетираните заявяват, че ще е положително, а 31%, че ще е негативно.  Що се отнася до дългосрочното влияние на Щатите – 76% заявяват, че промените ще бъдат по-скоро позитивни към САЩ.

По-голямата част от анкетираните (57%) искат да видят страните в Близкия изток по-демократични, дори ако това доведе до идването на власт на управление, противопоставящо се на американската политика. През 2005 г. на същия въпрос така са отговорили едва 48%.

Анкетата ясно показва, че отношението на САЩ към Близкия изток и Северна Африка не е проблем на обществото, а на администрацията във Вашингтон.  Разбира се, да не забравяме приказката, че никое правителство не е по-голямо от народа си – все пак властимащите са избирани от обществото си.

Poll: The American Public and the Arab Awakening

Ад и Рай

Първо малко така…

Сетне малко по-така

… и накрая ей така!

За структурата на уеб текста – как да ви харесват и читателите и търсачките

Правилото на “обърнатата пирамида” определено ще ви помогне, когато пишете за интернет

Как трябва да пишем за интернет? Може ли  уеб текстът ни да е „friendly”  и за читателите ни, и за търсещите машини. Има ли правила, които трябва да спазваме, като изграждаме структурата на съдържанието? По тези въпроси е писано много, и те съответно винаги са предизвиквали сериозни дискусии. Според някои, когато пишем за интернет и имаме за цел текстът ни да се позиционира добре в мрежата, на първо място трябва да се съобразяваме със спецификите на търсещите машини и техните алгоритми. Други съветват – забравете за търсачките, пишете за читателите си, ако те ви харесат, тексът ви ще излиза напред в резултатите от търсенето.writing-web

Както обикновено, истината е някъде по средата.
Но има едно простичко правило, което обединява и двете позиции.  Уточнявам, че то се отнася единствено за структурата на уеб текста, а не за стилистичните и литературните характеристики на съдържанието му, които разбира се, зависят от личния талант на пишещия и от особеностите на самата проблематика – обект на текста. Това правило не е нито нещо ново, революционно, нито особено оригинално и съществува от десетилетия, доста преди появата на интернет.

Всеки, имал някакъв досег с журналистиката и медиите го познава добре – правилото на „обърнатата пирамида” при изграждането на журналистически новинарски текст ”(не знам защо го наричат пирамида, а не триъгълник, но това са подробности). Дори имам подозрения, че това правило е в основата на алгоритмите за търсене, създадени за търсещите машини и в близкото бъдеще то ще бъде в основата и на на т.нар. Семантичен уеб, наричан още WEB 3.0.

inverted-pyramid

Какво представлява правилото на „обърната пирамида, на което всеки новинарски текст (примерно в един вестник) трябва да се подчинява?

  1. Заглавие – най-важният елемент на новината. То трябва да бъде с голям шрифт, кратко, ясно, въздействащо и да съдържа основното от самата новина, което ще бъде представена под него по-подробно в текста.
  2. Подзаглавие – не винаги се използва, но е препоръчително, понеже с малко повече думи дава допълнителна информация за съдържанието. Много хора четат основно заглавията и подзаглавията и ако бъдат заинтригувани, тогава поглеждат и самия текст на новината.
  3. Лийд – т.нар. „лийд” е първият, най-важен параграф от текста. В две, максимум три изречения, той отговаря на 5-те задължителни въпроса, на които трябва да даде отговор новинарския текст – кой, къде, кога, какво, как. Т.е. след прочитането на заглавието, подзаглавието и лийда, читателят трябва да е изцяло наясно с новината.
  4. Основен текст – той дава допълнителни подробности;  включва 2-3 параграфа, развива информацията за тези, които искат да научат повече.
  5. Снимки, изображения – известно е, че визията привлича читателя; хубавите снимки, схеми и атрактивни изображения допринасят за пълнотата, за „цвета” на поднесената информация. Понякога те дори казват не по-малко, отколкото самия текст.
  6. Цитати, дребни детайли – значението им е по-малко, но също са част от структурата на новинарския текст; понякога ги няма, тъй като при липса на място във вестникарската страница, най-лесния начин за редактора да намали обема на текста е като съкрати последните няколко изречения; затова е задължително най-маловажната информация да бъде в края.

И сега – приложението на правилото за „обърната пирамида” при изграждане на структурата на един уеб текст, независимо дали е новинарски или не.

inverted-pyramid-web

  1. Заглавие „с голям шрифт, кратко, ясно, въздействащо и да съдържа основното”; преведено за интернет, това ще рече, да е в т.нар. H1 heading tag, да не е по-дълго от 65-75 знака и да съдържа най-важната ключова дума/фраза (отделно да бъде поставено в т.нар. meta title tag);
  2. Подзаглавие – препоръчително е да го има и в уеб текста; то също трябва да съдържа една или дори две ключови думи/фрази, да бъде поставено в H2 heading tag - може да се използва за т.нар. „meta description” (описанието, което излиза като кратка информация след заглавието на текста при показване в резултатите на търсачките или при споделяне му в социалните мрежи – т.нар. “snippet”), като в този случай дължината му не трябва да превишава 160-170 знака.
  3. Първият параграф – въвеждащите 2-3 изречения, които дават представа за съдържанието на текста – както за читателите, така и за ботовете на търсещите машини; добре е да бъде по-„забележим” от останалата част от текста чрез използването примерно на H3 heading tag или Bold (strong тага); Също е важно да включите и в него някои от ключовите думи/фрази, които ще поставите и като етикети/тагове към публикацията си. Ако текстът ви е по-дълъг, H3 тагът може да се използва и между параграфите на съдържанието – като вътрешни подзаглавия (по-лесно е за ориентация и за читателите, а и за търсещите машини), но не повече от 1-2 пъти.
  4. Основният текст – параграфите, в които развивате съдържанието; главните неща в текста, на които искате да обърнат внимание читателите поставете в Bold (strong); така привличате вниманието и на търсещите роботи, особено ако в подчертаните фрази присъстват част от ключовите ви етикети към публикацията.
  5. Снимки, изображения – както и в offline медиите, така и в интернет, те привличат вниманието на читателите, особено като се има предвид, че уеб ви дава възможност да включите в публикацията и богато мултимедийно съдържание – видео, презентации, различни уиджети и т.н. И както е важно във вестника към изображението да има текст, така е важно към картинката/визуалния обект,  който използвате, да добавите описание, но не толкова като текст в публикацията, а като мета информация (това се прави чрез т.нар. alt tag, който ви дава възможност и там да включите ключова дума – за да улесните търсачките).
  6. Цитати, допълнителна информация – както е важно за всяка публикация в традиционна медия  да посочи източника на информацията си или да уточни кого цитира, така и в уеб текста е важно да се направи същото – като в интернет средата това става и чрез линкове/връзки към външни уебсайтове, към които искате да реферирате  или към друга страница/публикация от собствения ви уеб сайт. Линковете в уеб текста също са в помощ на търсачките, като им „поясняват” допълнително темата, по която е пишете. А и така давате възможност на читателите си да получат повече информация.

Виждате, че де факто няма никакво сериозно противоречие и разлика между законите за писане на новина в традиционните медии и тези, по които е препоръчително да се изгражда уеб текста.
Както се казва – и „читателите сити и търсачките доволни”.

Разбира се, това са просто някакви основни правила, базисни ориентири, за структурирането на съдържанието в интернет средата, които е добре да се имат предвид, но в никакъв случай не трябва да им робувате или да се оставите да ви ограничават в тяхната рамка. Всеки е свободен да пише така, както го води полета на въображението и силата на таланта му. Както беше казал някой, когато усетите вдъхновението в себе си, забравете за правилата. Тогава няма начин да не ви харесат – и читателите, а и Google…

За тези, които имат интерес към темата, но предпочитат литература на български език, препоръчвам безплатната е-книга на Петко Димов КОПИРАЙТИНГ ЗА УЕБ

За структурата на уеб текста – как да ви харесват и читателите и търсачките is a post from: Boris Domain -The Marketing Creative Space

Съботен книжен трамвай пътува в София

Днес между 13:30 и 15:00 ч. по бул. Витоша ще се движи отново литературният трамвай на София. Той е основна част от инициативата „Походът на книгите”, а в днешния ден в литературния транспорт с любителите на книгите ще се возят и най-популярните гласове на програма "Хоризонт" на БНР, които ще четат приказки.

За тези, които не са решили още дали искат да се присъединят към литературното пътуване по Витошка, може да усетят атмосферата на празника и по радиото, защото БНР ще предава директно какво се случва в литературния трамвай на София.

Талибански бойни технологии и френски противотанкови ракети Милан за метежниците в Либия

Както многократно писахме, метежниците в Либия са свързани с Ал Кайда. Съвсем нормално е в такъв случай да открием прилики в използването на оръжията и начина на водене на войната в Афганистан и Джамахирията. Долната снимка е направена в Либия. На нея се вижда най-използваното самоделно талибанско ракетно оръжие. Ракетите се поставят в метална тръба, [...]

За неравната борба на американския работник

“В неравна борба” от Джон Стайнбек не е “червен” роман. Не е комунистическа пропаганда, която цели да накара хората да се борят за общото благо и да се опълчат срещу статуквото. Самият Стайнбек не е бил комунист и дори признава, че не одобрява комунистите. Въпреки това носителят на Нобелова награда за литература пише най-добрия роман за стачка в световната история, роман, чиито идеи на пръв поглед изглеждат крайно радикални. Защо?

Париж през май (5): Возила и ходила!

Продължаваме с обиколката на Пламен из Париж. Вече бяхме в Лувъра, Нотр дам, Сакрекьор и Монмартр и по улиците на града. А сега видим превозните средства. Приятно четене:

Париж през май

част пета

Возила и ходила!

Ако човек си вади изводи от центъра на Париж, то несъмнено в главата му излиза – Париж е градът на Смарт – четата. Ама много са еййй ! И са много подходящи. Паркират ги като виртуози- на 5 см. от бордюрите! За сметка на това не видях много джипки. Тези, които видях бяха лъскави, лъскавиии, абе за асфалт са си ! Вече споменах, че нямат задръствания. Е, как ще имат, като си имат метро. Още от преди 100 години! И много , много голямо – 16 линии и над 200 км.Мислили са хората, мислили, ама навреме! Месечната карта им струва 30 евро. Що тогава да се завираш с колата по центъра, а ? [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] В нашето метро не съм влизал, но техните мотриси са с гумени колелета. Не вярвате ли ? Ето:

Метрото на Париж, Франция

Метрото на Париж, Франция

Спирки -

Метрото на Париж, ФранцияМетрото на Париж, Франция

Имат много велосипеди, много паркинги на велосипеди, и много ги използват!

Велосипеди по улиците на Париж, ФранцияВелосипеди по улиците на Париж, Франция

Тая работа без достатъчно велоалеи не става, ама не ги мислете, те си имат! И по тях друго нещо, различно от велосипед няма!

Велосипеди по улиците на Париж, ФранцияВелосипеди по улиците на Париж, Франция

Карат се и много моторетки, нищо, че понякога се случват и сакатлъци!

Мотопеди по улицата – Париж, Франция

Могат да се видят какви ли не модели, дори и такива самоделки

Мотопеди по улицата – Париж, ФранцияМотопеди по улицата – Париж, Франция

Разбира се, че не са само такива, има и

Мотори по улицата – Париж, Франция

Хората се возят на всичко, което се търкаля –

Улиците на Париж, Франция

Пък дори и да не се търкаля !

Улиците на Париж, ФранцияУлиците на Париж, Франция

Очаквайте продължението Автор: Пламен Петров Снимки: авторът Други разкази свързани с Париж – на картата:
Още пътеписи от близки места:
  1. Париж през май (3): Сакре Кьор и Монмартр
  2. Париж през май (4): Улиците и градините на Париж
  3. Париж през май (2): Лувърът и Нотр Дам (Парижката Света Богородица)
  4. Париж през май (1)
  5. Щрихи от Франция – Селата на Париж (2): Епинет
  6. Щрихи от Франция – Селата на Париж (1): Батиньол
  7. Париж, обичам те!
  8. Щрихи от Франция: Панаир на независимите винари в Париж
  9. Париж: за един урок по демокрация
  10. Към Европа с влака (8): Париж
  11. Когато бяхме в Париж (1)
  12. Последният ни ден в Париж

ЛАЗАР







Лазар стана свято жилище на пресветия дух

Лазар – красива издънка от божията градина!

Лазар – медоносна капка от божията премъдрост!

Лазар – извор на духовна благодат!

Лазар – неувяхващ цвят от райската градина!

Лазар – високолетящ орел на висшата премъдрост!

Лазар – съкровищница на божието гостоприемство, изпълнена с обич към бедните!

Лазар – втори предтеча за тези, които седят в мрак и в смъртна сянка!

Лазар – лют посрамител на адовата сила!

Лазар – мил любимец на Христа!

Лазар – пръв предобраз на възкресението на Христа на третия ден!

Лазар – светлозарен съобщник на ангелите!

Лазар – строг изобличител на юдеите!

Множеството люде, като видяха Лазар, възкръснал от мъртвите на четвъртия ден след неговата смърт, повярваха в господа и му отдадоха дължимата почит като на свой творец. Едни постилаха дрехите си по пътя; други пък кършеха клонки от дърветата и викаха заедно с децата: „Осанна! Благословен е идещият в името господне, царят израилев! Мир на земята и слава във висините!“

Благословен е този, който дойде да обнови човешката природа и да спаси погиналато. Осанна във висините на бога, прославян в три лица заедно – на отца и на сина, и на светия дух, сега и всякога, и вовеки.

Из "Похвално слово за Възкресение Лазарово" от Климент Охридски

Честито на всички именници!



За Цветница

Цветя от хартия, изпратени ни от Виолета Василева от ОДЗ “Пролет” гр.Севлиево. Специално я помолихме да снима начинът, по който са направени:

Изрежете от цветни листове с различна големина цветчета. Добре е листенцата да са с остри връхчета, за да може с ножицата да подгънете  крайщата им.

Залепете ги едно за друго, като гледате да са подредени по големина.

Честит празник на всички с цветни имена!

Вижте още идеи за Великден от магазин КРОКОТАК

Служебни

В този блог настъпиха някои промени.

Първо, най-важното. Анонимните коментари са разрешени, все още. Оставям ги разрешени, защото не искам да има пречка пред коментирането, но горещо препоръчвам – всеки, който коментира, да се подписва по някакъв начин.

Има цяла нова страница с правила, посветени на коментирането. Прочетете я.

В лявата колона има нова анкета. Интересувам се от мнението ви за политиката, относно анонимните коментатори. Не е сигурно, че ще послушам мнозинството, но ще ми е интересно да разбера какво мислите.

И последно, свързано с вашето удобство – блогът вече има мобилна версия. Сега, където и да се намирате и независимо с колко мижаво устройство, стига да имате интернет, ще можете бързо да зареждате и да четете текстовете.


Само който слушка ще го дам на полицията.

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване