Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

Носталгичните осем милиметра

(това са впечатленията ми от филма Супер 8. ако не сте го гледали и мислите да го гледате, не четете нататък, защото ще ви споделям части от сюжета)

Помните ли филма „Извънземното“?

Ако ви е харесал, сигурно ще ви хареса и „Супер 8“.

Това е носталгичен юношески филм, каквито вече няма (то и думата юношески вече я няма).

Не и след като гледахме Kids на Лари Кларк.

Накратко, група смахнати по киното дечица (мои кино-връстници) се забъркват в история с извънземно, само че тоя път  преживяването е травматично-трагично-постмодерно за разлика от оптимистично-хумористичното настроение на „Извънземното“.

Действието се развива през 70-те. Дали просто не са изровили някой стар сценарий от шкафа, не знам.


Децата играят прекрасно. Тръпки ме побиват от малката Мери Ел Фанинг, която дава големи надежди в една такава крехка възраст и е тръгнала да задминава кака си по майсторлък. Тепърва ще видим какво ще направят с нея славата и пубертета.

Другата голяма детска роля е на Райли Грифитс, който играе най-добрия приятел на чувствителния главен герой Джо – Джоуел Кортни.

Production value!

Възрастните също играят окей, само че очаквах повече, както от Кайл Чандлър (таткото), така и от Ron Eldard (другия татко). Твърде много се оставят малките звезди да ги засенчат.

Има загадки, има трупащо се напрежение, има екшън. Има отчаяние и надежда. Приятелство. Любов. Много симпатичен хумор.

Краят е хубав и типично спилбъргов, макар че Спилбърг тук е на заден план, като продуцент.

Освен, че ме върна в младостта, филмът ми хареса. Препоръчвам.

Страшничък, но става и за деца на около същата възраст.

Замислих се, защо беше необходимо действието да се развива през 1979г. Просто сценарият не го позволява и затова си мисля, че са го изтупали от праха на архивите. Тогава човек трябваше да се ПОМЪЧИ, за да направи филм.

Сега сме малко по-цинични и прагматични и имаме в ръцете си техника с която можем да правим чудеса. И малките също.









SOS – Паксимадя

Като чуя паксимадя и си представям сухарите, които продават в гръцките хлебарници. Приготвени от стар хляб, много сухи и твърди, винаги съм се чудила как и с какво ги ядат. Случвало се е и аз да си взема, но ако не се напоят с нещо, няма ядене. Виждала съм да си ги топят в зехтин. Пробвала съм и аз. После се започва едно хрупане, хрупане, чак главата ти кънти и не чуваш нищо, само гледаш картини и се мъчиш със залъка в устата. Това ли било то паксимади? Май не е само това.

Същата дума се използва и за сладки курабии, разбира се не толкова твърди като гореспоменатия сухар. И за разлика от него  се ядат без усилия и с наслада. Характерното на тези гръцки курабии е, че се приготвят с много анасон; присъстват също портокал, канела и карамфил, както и стафиди. Тестото се замесва с бяло вино и зехтин , а сусамът е една от емблематичните поръски за всякакви гръцки изделия. Колко гръцко, нали? Това всъщност е другото паксимади – сладко и ароматно.

Напомнят ми на италианските бишкоти, само че не се пекат два пъти. Напомнят ми и на сладкиша със силен анасонов аромат, както и на Меломакарона със свежия си портокалов дъх. Но нека да не се заблуждавам – това са паксимадя. Гръцки паксимадя! Не могат да напомнят за нищо, освен за себе си.

Има различни рецепти за паксимадя, в които продуктите варират- с узо, с бадеми, с шамфъстък и различни комбинации от подправки. Но Мария си пожела точна тази, в която присъстват зехтин, вино, стафиди и анасон. И аз с удоволствие я изпълних. Приготвя се лесно и бързо. За повече яснота може да видиш това видео. В рецептата за паксимадя, която Костас показва, виното се добавя накрая, а тестото се оставя да почине за 5 минути преди да се работи с него.

Паксимадя

Адаптирано от mikrikouzina.blogspot.com

Продукти:

  • 170 мл. зехтин (за предпочитане лек)
  • 180 мл. бяло вино
  • 120 мл. прясно изцеден портокалов сок
  • 2 чаени лъжици бакпулвер
  • 1/2 чаена лъжица сода бикарбонат
  • 1/2 чаена лъжица канела
  • 1/4 чаена лъжица смлян карамфил
  • 2 чаени лъжици анасонови семена, стрити в хаванче
  • 1 чаена лъжица настъргана портокалова кора
  • 150 гр. стафиди
  • 200 гр. фина кристална захар
  • 750 гр. брашно + допълнително ако има нужда
  • сусам за поръсване

В голяма купа се смесват зехтинът, виното и портокаловият сок. Разбъркват се за кратко. Добавят се захарта, стафидите, анасонът, канелата и карамфилът. Сместа се разбърква добре докато захарта започне да се разтопява.

Отделно се смесват брашното, бакпулверът и содата. Пресяват се и се добавят към горната смес. Замесва се меко тесто, което не трябва да лепне.

Тестото се разделя на четири равни части. Правят се фитили и се подреждат на разстояние един от друг в тава, покрита с хартия за печене. Фитилите се нарязват на парчета с дебелина 2- 2,5 см. Намазват се с малко вода и се поръсват обилно със сусам. Пекат се в предварително нагрята фурна на 180ºC за 50-60 минути, в зависимост колко твърди искаш да бъдат. Охлаждат се в тавата и се разделят по предварителните разрези.





Кулинарно - в кухнята с Йоана SOS – Паксимадя от Йоана Петрова - Кулинарно - в кухнята с Йоана
За още публикации, прочети съдържанието на блога или разгледай мозайката от снимки.

И замириса на море...

Джулай морнинг е, хората посрещат изгрева и се прекланят пред красотата на природата. Хиляди се стичат по Черноморието, за да отпразнуват хипарския празник, заедно с големи компании и да видят първите отблясъци на лъчите в очите на любимите си същества. Много често такива събития се превръщат в печеливш бизнес, от който се изкарват и прилични пари. Всички искаме повече чужди туристи да посещават родното Черноморие, за да е добър сезонът и да припечелим някой лев, който да влезе и в държавната хазна. Не случайно има поговорка „ден година храни”. Проблемът е там, че си оставаме с искането. Което не е случайно. През изминалата седмица стана ясно, че 14 водни зони у нас не стават за къпане. Заедно с това избухна и скандалът със свинската смрад около апартаментите на руските шоумени в елитен комплекс, разположен на брега на морето. Като добавим към това презастрояването на Слънчев бряг и Златни пясъци, ще разберем, че може би не сме в ситуация само да искаме, а трябва да запретнем...

Мисли

Отишъл един мъж на безлюден плаж. Съблякъл се гол и влязъл да поплува. Когато се изморил, доплувал до брега и видял красива девойка да чете книга. Върнал се пак във водата. Гледа, на дъното една тенджера. Взел я, сложил си я отпред и отишъл при девойката: - Здравей, прекрасна девойко. Какво правиш? - Чета книжка. - За какво се разказва? - Как да четем мисли. - А какво си мисля в момента?- попитал той. - Че тенджерата има дъно. Усмихни се, България! След масовото застрояване на Черноморието предприемачите ни пък си помислиха, че имаме класни курорти. Не така обаче си мислят куп знаменитости, инвестирали прибързано в измамния лукс. Черните им мисли май споделя и премиерът, който обяви, че иска курортите ни да заприличат на тези в Черна гора.

Информационен бюлетин за пленарната сесия на Европейския парламент 04-07 юли 2011 г., Страсбург

Опаковки на храните: депутатите ще гласуват нови правила за по-ясни етикети Енергийното съдържание, количествата на съдържаните мазнини, наситени мазнини, въглехидрати, захар, протеини и сол, трябва да бъдат ясно обозначени на опаковките на хранителните продукти, съгласно новото законодателство за етикетиране, което депутатите ще гласуват следващата сряда. Целта на тези правила е потребителите да бъдат по-добре информирани и [...]

БАБИНА ПРИКАЗКА





Тръгнала от божи рай
към земята чудна двойка:
Разум, който всичко знай,
с Правда, праведна девойка.

Бог поръчал им на път:
"Вий при хората идете -
стига вече да грешат,
ум и правда ги учете."

- Накъде ли! - "Път е нам
през града и щем намери
да ни слушат много там
сиромаси и болери."

Но сред пътя в нощен мрак
върху тях стражар наскочил,
за ръцете - и юнак
с пръст полето им посочил...

"Де щем...?" - Правдичке, не знам!
"То се, Разумчо, видяло..."
- Леле, боже! - Тука-там,
в село слънце ги огряло.

"Бог - добро!" - "Добро ви дал!"
И прииждат хора прости:
сума свят се насъбрал
да послуша млади гости.

Иде попа: "Дръжте!" - Беж...
"Дръжте, братя християни,
тез поганци!" - И поглеж,
грабват сопи вси събрани.

Бежанците с викове
дън-горите огласили;
наизлезли зверове
и от хора ги спасили...

П.К.Яворов


Хакери се подготвят за фишинг атака срещу американското правителство

Хакери са откраднали персонална информация за служители на американската армия. Данните са на хора с абонамент за военни списания от рода на DefenseNews. Предполага се, че информацията ще бъде използвана при масирана фишинг атака към американското правителство за в бъдеще, информира Mobiledia. Разбита е мрежата на Gannett Government Media. Компанията издава различни медийни продукти с военна насоченост. Самата атака е била извършена на 7 юни. Похитени са данни, включващи адреси на електронни пощенски кутии, имена на хора, пароли за различни акаунти и данни за военните чинове на абонатите. Няма информация за теч на номера на кредитни карти или друга информация, която може да доведе до пряка кражба на пари. Въпреки това, от Gannett Government Media са призовали абонатите си да подхождат с повишено внимание към подозрителни линкове или файлове, прикачени към съобщения в електронната поща. Получената от хакерите информация може да бъде използвана за фишинг, защото те разполагат с данни за хората, които стоят зад откраднатите електронни адреси. Тази информация може да бъде употребена при изпращането на измамнически съобщения за да притъпи подозренията на получателите. Освен извличането на косвена финансова изгода е възможно и компрометирането на военни тайни, принадлежащи на САЩ. Фишинг методи на подобен принцип бяха използвани успешно при скорошните хакерски атаки срещу Google и International Monetary Fund.

Арестуваха създателя на TwitPic, защото се разкарвал гол по улиците

Основателят на TwitPic съобщи чрез своя сайт и чрез микроблогинг платформата Twitter, че за малко е бил задържан от полицията близо до дома си. Причина за задържането е било облеклото на Ноа Еверет или по-скоро липсата на такова, информира DigitalTrends. Еверет бил вкаран в полицейска кола, от задната седалка на която успял да направи снимка и после да я качи в TwitPic. Събитията се развили късно през нощта. Първото съобщение той публикувал чрез мобилния си телефон и то гласяло: „Арестуваха ме… Сега съм на задната седалка в полицейска кола.”. Не е ясно какво е търсил създателят на TwitPic гол на улицата през нощта, но единственото, което са направили полицаите е било да го откарат до дома му. Не се знае дали срещу него има повдигнати някакви обвинения, но такива са малко вероятни. Първоначално Ноа Еверет твърдял, че е хванат полугол, но по-късно уточнил, че е бил напълно гол, което повдига въпроса къде е съхранявал мобилния си телефон, с който е заснел вътрешността на полицейската кола. Услугата TwitPic стартира през 2008 година и в момента сайтът е на 97 място по популярност в света според статистиките на Alexa. През миналата година собственикът на сайта е получил оферта от 10 милиона за да го продаде, но той е отказал. Ето я и снимката, за която се твърди, че е направена във въпросната нощ:

Китай блокира достъпа до социалната мрежа Google+

Китайските държавни власти разпоредиха достъпът до социалната мрежа Google+ да бъде блокиран. Услугата все още не е стартирала официално, но може да се използва от ограничен брой потребители, които могат да раздават покани на свои познати и приятели. На подобен принцип работеше и Gmail преди да стартира официално, информира TechCrunch. Китай блокира редица сайтове по политически причини и целият трафик от и към страната минава през тъй наречената Велика китайска огнена стена. С това прозвище е известен националният файъруол на народната република. Ограничаването на достъпа до новата услуга не е изненадващо. Китай има традицията да блокира всякакви социални мрежи и програми, които идват от Съединените щати. Поради това китайците нямат достъп до популярни сайтове като Facebook, Twitter, YouTube, Foursquare и други. Въпреки, че блокирането беше очаквано, впечатляваща е скоростта, с която китайското правителство взе решение и приложи ограничаващите мерки. Google+ е тайният социален проект на информационния гигант, който беше представен през тази седмица и има за задача да сложи край на хегемонията на Facebook. Към момента на социалния пазар конкуренция почти няма, което не е добре за потребителите.

Натиск върху американските банки за подобряване на сигурността в сайтовете им

Регулаторите на финансовата сфера в Съединените щати увеличиха натиска си върху американските банки за да ги накарат да обърнат по-сериозно внимание върху сигурността на сайтовете, които обслужват клиентите им. Това става в светлината на вълната от хакерски атаки, на която станахме свидетели през тази пролет. Тази вълна едва ли ще стихне ако защитата на сайтовете не се подобри значителни, информира Mobiledia. Регулаторът Federal Financial Institutions Council е препоръчал на банките да предприемат сериозен анализ на риска при онлайн услугугите си и да информират клиентите си своевременно за всички проблеми, които възникват в тази област. На банковите институции е препоръчано спешно да въведат системи, които имат повече от една степен на защита при установяването на самоличността на клиенти, които извършват транзакции онлайн. В момента има много американски банки, които изискват само име и парола. Обирджиите на банкови сметки през интернет използват все по усъвършенствани методи за заобикаляне на мерките на сигурност и сегашните защити на американските банки не са адекватни на съвременната реалност. През май хакери отмъкнаха 2.7 милиона долара от Citigroup, а 360 хиляди акаунта на техни клиенти бяха компрометирани. Месец по-рано бяха ударени U.S. Bank и Capital One, като те бяха пробити през системите на маркетинговата компания Epsilon. Този месец пък бяха хакнати сървъри на International Monetary Fund и в следствие на пробива изтекоха важни вътрешни документи.

Поддръжка на няколко нови технологии е налична в IE10 Platform Preview 2

Microsoft въведе поддръжка на няколко нови технологии за извеждане на уеб съдържание в новоизлезлия Internet Explorer 10 Platform Preview 2. В браузъра вече има поддръжка на плаващи позиции чрез CSS3, възможност за влачене и пускане с помощта на HTML5, File Reader API, Media Query Listeners и начална поддръжка на HTML5 Forms, предаде TechSpot. Направени са промени, с които е подобрена производителността при зареждане на сайтове, в които има HTML5 елементи. Оптимизирано е и натоварването с цел да се увеличи живота на батериите, когато браузърът се използва от потребители на преносими компютри. Промени в положителна насока има и по отношение на сигурността. Очакванията са финалната версия на Internet Explorer 10 да бъде интегрирана в операционната система Windows 8, която би трябвало да излезе догодина. Първата предварителна версия на IE9 излезе на 16 март 2010 година, а на 15 март 2011 година видяхме и финалната версия. Ако редмъндската компания спази същите срокове при десетата версия на браузъра, това означава, че финалният вариант на IE10 трябва да излезе някъде около пролетта на 2012 година. По това време, според слуховете, се очаква и RTM версията на Windows 8. Графикът на Microsoft предвижда пускането на нова предварителна версия на браузъра приблизително на всеки три месеца.

Пречи ли й космосът на кривата (руска) ракета?

Ричард Пайпс ЕДИНСТВЕНИЯТ ВРАГ НА РУСИЯ са руснаците Ние, чужденците в Русия, имаме своите предимства ¬ може да виждаме малко по-различно нещата, които се случват в нея, но пък забелязваме онова, което самите руснаци не виждат. Аз изучавам Русия от 1946 година и през цялото време съм наблюдавал развитието на комунистическия режим като историк. И [...]

National Solar Power избира място за най-голямата соларна ферма в света

National Solar Power (NSP) обяви, че е намалила своя списък на три възможни места за голяма слънчева инсталация.

NSP е основана през миналата година. Компанията твърди, че първата ѝ соларна инсталация ще е най-голямата в света. NSP се е договорила с Hensel Phelps Construction Co. да проектира, построи и експлоатира 20 свързани соларни ферми, които ще генерират около 400 MW възобновяема енергия.

Проектът изисква 200 акра земя за всяка соларна ферма. В резултат на това земята е единият от главните фактори и за екипа на NSP е необходимо подходящо място – то трябва да предлага голямо количество необработваема земя (поне 4000 дка) за нуждите на проекта. В допълнение към съображенията за земята, компанията ще направи окончателния избор въз основа на данъчни стимули, локален бизнес, правителство и подкрепата на обществото за проекта.

NSP очаква, че проектът ще създаде 400 работни места в строителството за около 5 години и 120 постоянни работни места. Прогнозата за стойността на проекта е 1.5 милиарда щатски долара.

„Ние сме развълнувани за напредъка, който сме направили в стесняването на опциите за място за създаване на нашия новаторски проект за слънчева ферма, която ще осигури източник на възобновяема енергия за потребителите и създаване на работни места, както и повишаване на икономическото здраве в печелившата общност“, каза James Scrivener, който е изпълнителен директор на NSP.

Източник: energyboom.com

Полет над нощта

Комунизмът си отиде. Спете спокойно, деца. Майките ви работят по 15 часа за 500 лева и се прибират уморени късно с торбичка в ръка. Бащите ви са заети да свързват двата края между това, което се очаква от тях и това, което могат да си позволят. А най-често прекарват деня в това да се измисли поредната хитра далавера, от която могат да се изкарат някакви кинти за газ и ариана от два литра и половина. Дано. Заслужена почивка от този зъл престъпен град с голямата претенция за естетика. Псувня за жената, шамар за децата, „ше ги еба и крадците в лимузини с въоръжени шофьори“. Не само ги засичат с предимство на светофара, а и върху децата им посягат. Минават с мерцедесите покрай училището, надуват оркестър „Камчия“, отварят вратите и децата се качват вътре. Сами. А ако откажат? „Айде, не ми се прави… Ако искаш, това беше твоя шанс! Отивай да бичиш с Преслава в ушите или забиваш с „Рамщайн“ в парка. Полагай грижи за дупето, за ноктите, обучавай се за легална курва и шансът може да ти...

Прокуратурата да не гони художника

Прокуратурата щяла да повдигне обвинение в хулиганство срещу художника, който изрисува Паметника на съветската армия. Ако го направи, тя ще наруши закона.Член 325 от нашия Наказателен кодекс казва: „Който извърши непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, се наказва за хулиганство с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание.” За разлика от развитите държави, където хулиганството не е престъпление, а е административно нарушение, у нас комунистическата традиция е жива и се предвижда нарушителите да лежат заедно с убийците, грабителите, изнасилвачите и рекетьорите. Помните ли скорошния случай със скандинавците, които се опитаха да правят секс пред олтара на една църква? Те бяха наказани с глоба, макар че извършеното е далеч по-стряскащо от боядисването на един паметник. Разбира се, колкото и назадничав да е един закон, той трябва да се спазва. Ако извършеното от художника е престъпление,...

Земеделието трябва да е в центъра на държавната ни политика

Мария Неделчева е български евродепутат от ЕНП. Заместник-председател е в парламентарната асамблея на ЕС с Африка, карибския и тихоокеанския басейн. Член е на комисията по земеделие и на комисията по петиции в Европарламента. Родена е на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. Завършила е бакалавърска степен българска и френска филология в Пловдив и магистратура по политически науки в Бордо, Франция. - Г-жо Неделчева, преди дни вие запознахте свои колеги в ЕП с проблемите на нашите земеделци, какво им казахте? - Последните месеци настъпиха промени в позициите на отделни държави по проблемите на Общата селскостопанска политика (ОСП). Тези промени бяха затвърдени с гласуването на колегите през миналата седмица в пленарна зала. Ние сме едни от най-активните участници в дебата за ОСП. Този път имаме реален шанс да окажем влияние за нейното дефиниране за периода 2014-2020 г. Искам да отбележа, че работихме в синхрон с МЗХ и с родните производители, с които имахме поредица от срещи и кръгли...

Протест на българи в Холандия срещу ограниченията за наши работници

На 29 юни 2011г. българи, живеещи в Холандия, протестираха пред сградата на парламента в Хага срещу ограниченията на трудовия пазар в страната. Процедурите за издаване на разрешително и започване на работа от българи и румънци се утежняват от 1 юли 2011г. с решение на холандското правителство.

Омразният дълг на Гърция

Максим Проданов

Популярна стана тезата, че периферните европейски народи, наречени с презрителното име „PIIGS“, са били твърде мързеливи, твърде непродуктивни; наслаждавали са се на твърде големи социални придобивки, което е довело до техния огромен дълг. „Трябва да изравним гръцките заплати с гръцката продуктивност“ – заяви Доминик Строс-Кан – обезчестеният бивш директор на МВФ – в защита на мерките за финансова строгост. Изведнъж „продуктивността на труда“стана най-важният критерий за това дали една страна заслужава или не заслужава високи заплати и жизнен стандарт. Дори българите, които са на предпоследно място в Европа по този показател, далеч зад Гърция, започнаха да обвиняват южните си съседи в мързел. Но още по-странно е, че самите гърци се хванаха на въдицата и се почувстваха гузни за жизнения си стандарт. „Нали всички ядохме заедно“ – беше един от лозунгите на протестиращите.

Вината за високия дълг падна, както винаги, върху пенсионната възраст, социалните помощи, заплатите, профсъюзите, държавното здравеопазване и образование. Политиците обещават, че само ако „реформираме и оптимизираме“ тези сектори, ще „сложим ред в къщата си“. Но следвайки тази логика, страните с най-висока продуктивност, пенсионна възраст, високи такси върху образованието, здравеопазването и пр. би следвало да нямат никакви проблеми с държавен и частен дълг. Кой обаче стои в горния край на класацията по трудова производителност? Ирландия. Първото I в PIIGS… Явно някъде в стаята има слон, или поне доста угоена свиня, която не виждаме.

Исландия, Япония и САЩ също са на върха или близо до върха в класациите по трудова производителност, висока пенсионна възраст, такси за образование, здравеопазване и пр. В САЩ здравеопазването е частно, таксите за университети са най-високите в света, профсъюзи няма почти никъде, а средният годишен отпуск е само 10 дни – американците не могат да бъдат обвинени в мързел. Но на глава от населението се пада също толкова голям държавен дълг, колкото на обикновения грък, който се радва на 26 дни платен отпуск и по-ниска пенсионна възраст. Гърците се пенсионират на 61 години, в САЩ – на 66 години, в Япония – на 68 години. Средната продължителност на живота на японеца е едва 2 години по-висока от гръцката, а в САЩ – 2 години по-ниска.

На фона на подобни строги работни условия и висока продуктивност, тези страни не би следвало да имат проблеми с какъвто и да било дълг – все пак това обещават управляващите. Но гръцкият държавен дълг е 130% от БВП, а японският – 225%. Външният дълг на Гърция, по-голямата част от който е на частни гръцки банки, е 174% от БВП. В Англия и Исландия това число е 400%, в Ирландия – 1103%. Останалата част от PIIGS вече е далеч “по-оптимизирана“ от Гърция, с далеч по-орязани социални придобивки – как тогава „изравняването на гръцката продуктивност, например, с ирландската“, ще изкара Гърция извън порочния клуб?

Кой всъщност яде от баницата?

На първо място Гърция все още носи дълг, натрупан от военната хунта между 1967 и 1974 г. – през този период той нараства 4 пъти. Но в сравнение със задълженията, натрупани между 1990 и 2008 г., дълговете на военната диктатура са нищожни. В мирни условия Гърция сключи стотици договори с европейски фирми, а вместо да дойдат от бюджета, парите бяха осигурявани под формата на държавен дълг, отново в частни банки. Така със скромния си бюджет Гърция успя да закупи немски подводници на стойност 5 милиарда евро, френски кораби за 2.5 милиарда евро, изтребители и хеликоптери за над 3 милиарда.

В разгара на кризата гръцкото военно лоби, подкрепено от Германия и Франция, убеди правителството да не намалява военните разходи. Така те се запазиха до ниво 4% от БВП – доста по-високо от разходите на Германия (1.4%) и Франция (2.4%). Между 2005 и 2009 г. Гърция бе един от петте най-големи вносители на оръжие в ЕС, въпреки че по размер на икономиката се намира в долната половина на класацията.

Немският концерн „Сименс“ бе уличен в раздаване на подкупи на гръцките власти в размер на 1 милиард евро, а общият размер на договорите, получени вследствие на тези подкупи, е неизвестен. На милиарди евро се изчисляват поръчките, дадени на Сименс за оборудване на гръцките железници и метростанции, за цифровизиране на националния телеком, за болнично оборудване и продажба на военна техника. Сименс получи и апетитен договор за оборудване на гръцката олимпиада през 2004 г. със система за сигурност „C41“, която така и не влезе в употреба. Общата цена на олимпийските игри се наду от 900 милиона до над 10 милиарда евро, 1.2 милиарда от които бяха похарчени за охрана.

Всъщност думата „похарчени“ тук е заблуждаваща, защото милиардите, вложени в тези апетитни договори са теглени под формата на дългове към гръцки и европейски банки. От тях най-големите притежатели на гръцки държавен дълг са в Гърция (Пиреос, Eurobank EFG, Алфа банк), в Германия, Франция и Белгия (Dexia, BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank, DZ bank и др.). Така правителството, подкупено от частния бизнес, дава поръчки на частния бизнес, които се изплащат отново със заеми от частния бизнес (банките). А за данъкоплатците, които стоят в центъра на тази измама, остава само да се чудят какво да правят с безполезните оръжия и стадиони, наследени от „шопинга“ на политическите си представители.

Запознайте се с понятието „омразен дълг“.

„Омразен дълг“ е теория в международното право, според която един народ не трябва да плаща дългове, натрупани против интересите му, подобно на договор, подписан под принуда. Този термин се е използвал няколко пъти – в Мексико – срещу дълговете на император Максимилиан фон Хабсбург-Лотарингия, в САЩ – срещу кубинските дългове, наследени от испанския колониален режим, и неофициално при опрощаването на дълговете на Ирак, натрупани по времето на Саддам Хюсеин. В последния случай съвсем целенасочено се избягва използването на думите „омразен дълг“, за да не бъде последван примерът от други страни (например Филипините, ЮАР, Еквадор, Гърция и др.).

И докато парламентите гласуват омразни споразумения против волята на избирателите си, обнадеждаващо е поне, че по кипящите улици се чуват все по-малко от онези мазохистични лозунги: „нали всички ядохме заедно“, и все-повече смели призиви като: „пряка демокрация“ и „не дължим, не продаваме, не плащаме“.

 

Пазете се от сайтовете за групово пазаруване дори когато носят дарове

Четох аз че GroupOn са тръгнали да излизат на борсата. И затова много се зарадвах че и в България започнаха да се появяват сайтове за групово пазаруване. Дотолкова че реших да се абонирам за един от тях. Позяпах няколко дена. Реших че не се нуждая от Педикюр с лак OPI за 12 лв. И ги [...]


Прокуратурата – елитният съучастник на МВР

Работата в екип с дознателите дава добри резултати, категорични са обвинителите, които в последно време извършиха ключови акции. Да работиш с опитни хора от МВР е истинско удоволствие, твърдят магистратите. Престъпленията биват разкривани в срок, а делата – навреме предадени в съда. Такъв е ефектът от доброто стиковане. Все по-рядко се случва дело да влезе в съда просрочено. Отделните случаи все пак бодат очите на магистратите и вече подобни дела са черните точки за тези, които са ги забавили. Невероятно, но в последно време няма прокурорски скандал, няма препирни или нелепи назначения като това на съдия Владимира Янева, например. Висшият съдебен съвет не се занимава с прокуратурата, най-големите му главоболия дойдоха по линия на „кадровика” на съдебната власт Красьо Черния, а назначението на Янева повлече крак да се открият редица нередности както в личния й живот, така и в професионалната й работа. Докато съдът се раздира от противоречия, прокуратурата тайно и полека...

Вълшебната "Токио: отменен" от Рана Дасгупта

Автобусът е претъпкан и задушен. Стискам здраво книгата в ръка. Все едно съм на летище, опитвам да неглижирам шума около себе си. Разбирам нервността на тези пътници, чиито полет до Токио се отменя и са принудени да прекарат часове наред сред нищото. Досадно е, изнервящо, клаустрофобично и наложено им без тяхно съгласие. И аз като тях намирам спасение в историите. Ето, моята спирка. Нямам желание да сляза. Искам да разбера съдбата на "Късметлията"! Поредният разказ е достигнал висотата на полета си и приковава вниманието ми с плавността, с която се придвижва.

Да, това е, което правят 13-те истории на Рана Дасгупта в "Токио: отменен". Летят изящно, без видима посока - просто наслаждавайки се на своята свобода. А финалът им, тяхното кацане, предизвиква спонтанно възхищение и ти идва да изръкопляскаш.

Вземи тази книга с отстъпка!

Стоиш очарован и им завиждаш за това красиво изпълнение. Благородно, разбира се - все пак си късметлия, че те са пред теб.

Една вечер мой скъп човек ме помоли да му разкажа история. Не можел да заспи. Току бях започнал "Токио: отменен" и с охота подхванах "Сънят на милиардера". Историята ме бе впечатлила силно и от вълнение разказът ми се накъсваше, стана леко хаотичен. Живописните описания просто пропусках - бяха обрисувани прекалено чисто и същевременно пъстро, за да си позволя да ги преразкажа. Все едно да опишеш шедьовър на велик художник. Човекът не заспа до края на историята, беше се увлякъл. А аз бях доволен, че я споделих.

Това е желанието, което се появява в читателя - да сподели, да разкаже, да опише, да стане посредник на красивото и то да достигне до още и още слушатели... 13 истории - от чудата по-чудата. Не можеш да отгатнеш къде ще те отведат, за това спираш да опитваш. Отдаваш им се. 13 стила на писане - разнообразни и богати, но въпреки това свързани помежду си чрез силата на любовта, важността от общуването, отношението към околните, децата, които пренебрегваме, алчността, маниите, които ни обсебват... Малки червени лампички, които предупредително светват, че доста често се самозабравяме и това води до непоправими последствия. 13 красиви съвременни притчи, които остават за дълго в съзнанието ти. Те не ти дават мира, не те оставят да заспиш, а току прошепват: "Само още една история". А след нея следва още една и още една...

Тази книга буквално ме омагьоса. След ревюто на Христо Блажев подходих към "Токио: отменен" с максимално високи очаквания. Очакванията по принцип водят до разочарование, но този път такова липсваше. "Срещи в Истанбул" ме омагьоса с любовната си история, без дъх ме остави въображението в "Къщата на франкфуртския картограф" и "Сънят на милиардера", "Магазинът на Медисън авеню" бе най-забавната от 13-те истории,  а "Сделка в тъмницата" и "Куклата" откровено ме потресоха.  Изключително. Дано не спре да се говори за тази книга!

Ревю на "Токио: отменен" и от Све.

Вземи тази книга с отстъпка!



Джъстин Тимбърлейк купи контролния пакет акции на MySpace

Доста рядко се чува някой да мигрира от Facebook към MySpace. Но колкото и да е учудващо Джъстин Тимбърлейк направи точно това: актьорът и певецът обяви, че е купил контролния пакет акции на MySpace, заедно с другия купувач Specific Media. Бившия член на N’SYNC, който играеше като президентът на Facebook и създател на Napster във филма „Социалната мрежа,“ ще помогне за възраждането на западналата социална мрежа, която беше продадена за 35 милиона долара. Според Associated Press, Тимбърлейк ще получи офис в Бевърли Хилс и ще има собствен екип от шест души заедно с изпълнителния директор на Specific Media, Тим Вандерхук. Specific Media се надяват, че знаменитостта на Тимбърлейк и влиянието му в музикалните среди ще помогне на MySpace. „Когато се срещнахме с Джъстин и обсъдихме нашата стратегия, ние бяхме на една вълна с него,“ сподели Вандерхук. „Една от неговите страсти е да помага на другите изпълнители и да създава общност за хората, в която те наистина да изразяват себе си.“ MySpace запада от години и най-вече по време на възхода на Facebook. Цената от 35 милиона долара e добра сделка, ако сравняваме, че News Corp плати 580 милиона през 2005-а година. Това е загуба от 545 милиона или 94% от инвестицията на компанията. Въпреки това, News Corp. ще получат 5% дял в MySpace. Вандерхук спомена, че с помощта на Тимбърлейк, те могат да вдъхнат нов живот на сайта, като се фокусират върху видео съдържанието. Новия MySpace ще получи основни актуализации в технологията и много музика поради сътрудничеството с основни музикални лейбъли. „Има нужда от място, където феновете да могат да слушат музика, да гледат видео, да споделят интересни неща и просто да се свържат,“ коментира Тимбърлейк. „MySpace има потенциала да бъде това място.“

Български евродепутат – почетен гост на европейската премиера на спектакъла „Прекрасен Съчуан“ в Брюксел

Илиана Иванова откри официалната премиера на спектакъла „Прекрасен Съчуан“, който е част от сценичната серия „Културата на Китай“. На 28 юни беше поставено официалното начало на европейското турне на спектакъла „Прекрасен Съчуан“. Целта на представлението е да представи имиджа на региона след катастрофалното земетресение през 2008 г. и да представи красотата на китайската култура чрез [...]

Дискусия „Икономическото управление в ЕС: предивикателствата за България“, 2 юли 2011 г.

На 2 юли 2011г. (събота) в София ще се проведе дискусия на тема „Икономическото управление в ЕС: предивикателствата за България“. Мястото на събитието е бизнес салона на хотел „Кристал Палас“, ул. Шипка 14, София. Сред лекторите ще участват евродепутати, депутати в българския парламент и други. Пълната програма за събитието може да намерите тук.

Голямата "перачница" или "гнилите ябълки" в българската банкова система

На 26 октомври 2005 г. в 9 сутринта на "правителственото трасе" бул. България показно е застрелян

банкерът Емил Кюлев

Веднага след убийството, най-високопоставените хора в държавата – вътрешният министър Румен Петков, главният прокурор Никола Филчев и президентът Първанов - публично обявиха, че Кюлев е имал "чист" бизнес.

Американският посланик в София Джон Байърли обаче е на друго мнение, защото в същия ден следобед изпраща до Държавния департамент доклад озаглавен: "В София е убит български топ-перач на пари" [05SOFIA1847]. Той дори не споменава името на "топ-перача" в заглавието, но в текста прави подробен биографичен и бизнес портрет на Кюлев - бивш полицай, използвал връзките си в службите, за да основе консултантски фирми, след това банкер в съдружие с опасния за националната ни сигурност Майкъл Чорни, получил "сладка сделка" от държавата - правото да обслужва през Росексимбанк плащанията към данъчните, митниците и най-големите данъкоплатци в страната.

Познат като третия по богатство човек в страната, Кюлев е известен и с политическите си връзки на високи нива - пояснява посланикът. Основател на Клуб "Възраждане" заедно с Илия Павлов и Васил Божков - "Черепа", съветник на президента Първанов и (по непотвърдени сведения) подмолен финансист на политическите кампании на НДСВ, БСП и на самия Първанов за кампанията му през 2001 г. - с тези щрихи е доизграден образа на един от най-богатите хора в България.

Реакцията на Байърли е светкавична, защото докладът е изпратен само няколко часа след разстрела на банкера. Дипломатът действа буквално като оперативен работник, което издава колко силно впечатление е направило убийството в американското посолство. Самата ситуация на покушението е описана твърде подробно, като в полицейска сводка. Не са пропуснати и дребни детайли, за това точно в колко часа е станало убийството, къде е стоял предполагаемият убиец, колко куршума е изстрелял, как е ранен шофьорът на жертвата и т.н.

От грамата се разбира, че приживе Кюлев е положил големи усилия да изчисти публичния си образ, за което дори наел американски лобист. Резултатът изглежда не е бил убедителен, защото посланикът посочва, че основана от банкера фондация за борба с трафика на хора, също е подозирана в транзакции за избелване на капитали, както и в опит чрез нея да се получи обществено доверие и легитимност.

Богатството на Кюлев се изчислява на приблизително 500 000 000 $. Не е пропуснато, че той е бил възпитаник на Висшата школа на МВР по времето на тоталитаритаризма и още през 1988 г. е започнал да гради бизнес кариера, използвайки своите връзки в службите за сигурност. Байърли е отчел факта, че не случайно Президентът Първанов е отменил предвидения си график за пътуване в Североизточна България при новината за екзекуцията. Той спешно е преустановил командировката си и се е върнал в София. 

За разлика от предишните 23 убийства на гангстери и бизнесмени за 2005 г, убийството на Кюлев, който е асоцииран с "престъпността на белите якички" се откроява и може да се сравни с убийството на Илия Павлов през март 2003 г. - отбелязва Байърли. Фактът, че това се случва точно след критичен мониторингов доклад на ЕС за провала на борбата с организираната престъпност е допълнителен фактор за "националния смут" последвал убийството на Кюлев.

Година по-късно

"престъпността на белите якички"

е разгледана по-подробно в грама на Байърли за българската банкова система [06SOFIA1652], в която той оприличава няколко български банки на "гнили ябълки". Подчертано е обаче, че като цяло банковият ни сектор се държи добре и е на най-високото си ниво след кризата през 1996 г. Според Байърли тези успехи не се дължат на "късане на опашката" от страна на българските банкери, а на масовото навлизане на чуждестранен капитал и на големи международни банки на българския финансов пазар. "Чуждите банки са най-големите, сигурни и „чисти", те са главно от Австрия, Италия и Гърция. Новите международни собственици въведоха добри практики в банкирането и подобриха качеството на банковите услуги." - пише Байърли.

Проблемите на българските банки "включват пране на пари от български и чужди престъпници и свързаното с него отпускане на заеми" Някои банки обаче успешно избягват щателни разследвания - прецизира посланикът. Собствениците на някои български банки наливат пари в невъзвращаеми кредити, които остават в тежест на законните инвеститори и притежателите на сметки - се казва още в доклада.

Наблюдаваните от американците банки са: 

Първа инвестиционна банка, Корпоративна търговска банка (наречена банката на Риск Инженеринг, Интернешънал Асет Банк (наречена "банката на СИК"), СИБАНК, ДЗИ, Инвестбанк (наречена "банката на митрополити и генерали"), ЦКБ (наречена "банката на ТИМ") и Софийска общинска банка. Подробният анализ за собствеността и дейността на споменатите банки е направен с твърде прецизни факти.

ПИБ е описана като банка с непрозрачни офшорни собственици, стъпила е единия крак в легалния бизнес, а с другия “в най-тъмните сфери на престъпния свят”. Името на Цеко Минев се свързва както със собствеността на банката, така и с по-голямата част на курорта Банско. Източникът на американците е докладвал, че са констатирани съмнителни транзакции, за които обаче банката е отказала да даде допълнителна информация са сметките и кой стои зад тях. Независимо, че банката имала чужди мениджъри, парите са с български произход, сочи информацията.

Корпоративна търговска банка, определено се свързва с енергийния играч Богомил Манчев и формата му “Риск Инжинеринг”. Покрай това на нея се гледа, като силната банка в бъдещия проект “Белене”. Не е спестено, че сметките на НЕК, която се занимава с “тъмни сделки за продажба на електроенергия” са там. Името на главния собственик Цветан Василев и фирмата му “Бромак ООД е споменато и покрай приватизацията на Софийския вагонен завод на цена по-ниска от пазарната.

Интернешънъл Асет Банк /бившата Първа Източна Международна Банка/ директно е назована “Банката на СИК – една от най-влиятелните групировки на организираната престъпност в България”. Като собственици са спрегнати имената на братя Маргини. Американците имат подозрения и за участието на бивши офицери от ДС, свързани с Маргините, за които се говори, че са близки както до БСП, така и до кръга на Иван Костов.

СИБАНК /бивша Българо-руска инвестиционна банка/. След офшорките, банката е поета от приятелката на Бойко Борисов Цветелина Бориславова в съдружие със Светослав Божилов и исландецът Тор Бьорголфсон. Байърли изказва сериозни притеснения, че банката отпуска целево “лоши кредити”, както и за част от авоарите, “които Борисов вече е прекарал през тази банка”.

Твърде голямо място е отделено на Банка ДЗИ /предишна РосЕксимбанк/. Банката на Мултигруп и убития Емил Кюлев се опитвала да стане “законна организация”. Миналото й е описано, като проблематично, с лоша слава от прикриване на незаконни практики и пране на пари. ДЗИ е била глобена една година преди доклада с 20 000 лв. именно за пране на пари. След смъртта на Кюлев, банката показвала видимо подобрение в стремежа си към справяне със “сенчестата сфера”. Информатор на посолството е докладвал, че от ДЗИ дори докладвали на Агенцията за държавна финансова инспекция за транзакции на “високопоставен член на БСП и близък приятел на тогавашния Министър на здравеопазването Радослав Гайдарски”. Примерът е посочен, как една банка може да бъде вкарана “в правия път за кратко време”.

Инвестбанк /бивша Нефтинвестбанк и Международна православна банка (”Банката на митрополити и генерали”) се свързва с Денис Ершов и Митко Събев. Не е спестено общото минало на Ершов и Чорни и причините те да бъдат изгонени от България. Събев контролира компанията “Петрол” АД, а бившата му съпруга Петя Славова – банката. Славова се смята за най-богатата жена в България със силни бизнес интереси в областта на туризма и производството на алкохол. Вероятните източници на финансите й обаче са Ершов и Събев, докладват дипломатите.

Централна кооперативна банка /ЦКБ/ е позната като “банката на ТИМ”. Варненската групировка е определена като сериозно заинтересувана от бизнес в много сфери, сред които медиите и застраховането.

Софийска общинска банка е била наблюдавана като интересна за енергийния магнат Ковачки, който е заподозрян и като приближен до “обръчите” на Доган.

За повече подробности посланикът е дал препратка към доклад за организираната престъпност в България, който се намира на вътрешния сайт на Държавния департамент. По-рано същата година такъв доклад изпраща във Вашингтон предшественикът на посланик Байърли - Джеймс Пардю.

Посланикът се концентрира и върху мерките на правителството и правоохранителните органи за пресичане на престъпността на белите якички, чрез по-строг контрол на финансовите транзакции. Като основен нарушител на правилата е посочена банката на покойния Кюлев - ДЗИ Банк. Направено е уточнение, че след смъртта на бизнесмена нарушенията са намалели и банката е по-близо до правия път, но все пак е наивно да се смята, че ДЗИ е напълно реформирана, дори след придобиването й от гръцката Юробанк.

Цитиран е конкретен случай, в който ДЗИ се е държала примерно, като е докладвала за съмнителни финансови преводи на шефа на Правителствена болница който бил "високопоставен член на БСП и близък приятел на министъра на здравеопазването Гайдарски". Източник на американците от правоохранителните органи разказва как е бил изненадан, че ДЗИ се е решила "да осветли човек с такива политически връзки" (връзките явно са се оказали по-силни от правораздаването, тъй като не е известно да има разследване срещу шеф на Правителствена болница).

Източникът посочва също, че не е бил "под натиск да спре разследванията в ДЗИ", но това "не може да се каже за всички банки". Не е уточнено за кои банки е имало политически натиск да не бъдат разследвани.

В коментар в края на грамата Байърли препоръчва засилено сътрудничество на американското правителство с българските банкови власти и посещение на високопоставен представител на американското финансово министерство. Целта на сътрудничеството е да се координират по-добре действията на различните финансови агенции с МВР и Прокуратурата.

Според Байърли усилията в България трябва да се насочат към не-банковия финансов сектор и да се работи срещу потенциалното пране на пари чрез даване на заеми.

Коментари от банките

Биволъ потърси за коментар по мейл всички изброени банки "под наблюдение", с изключение на СИБАНК, която не е предоставила на сайта си мейл или форма за обратна връзка по електронна поща. До дадения срок 12 ч. на 30 юни получихме отговори единствено от International Asset Bank и ПИБ:

International Asset Bank

Главният изпълнителен директор на International Asset Bank - Алексей Цветанов отрече категорично, че банката принадлежи на братята Маргини, но се въздържа от коментар за интереса на Газпром към банката с оглед на бъдещите си проекти в България, "тъй като отговорът съдържа информация свързана с търговската дейност на банката, която по своята същност има конфиденциален характер."

Проверка на Биволъ в Търговския регистър показва, че наистина IAB няма как да бъде свързана с братята Маргини. Байърли е посочил като собственик на банката фирмата Динатрейд интернешънъл ООД, в която собственост има Кирил Барбутов - "Барбута", приближен на Младен Михалев - "Маджо". Добре известно е, че отношенията между бившите съдружници в СИК - Маргените и Маджо - през последните години не са добри.

ПИБ

Ръководството на ПИБ беше потърсено за коментар както по общия текст за банката, така и за по-подробни коментари относно следните твърдения в грамата:

- връзки с "най-тъмните сфери на престъпния свят";
- заемът от 133 милиона долара за Атомремонтстрой;
- отказа да се предостави на разследващи лица информация за сметки и собственици;
- съмнителни офшорни сметки на българските и чуждестранните мениджъри на ПИБ;
- отношенията с EBRD.

Отговорът получен от Ивайло Александров PR Специалист в Дирекция "Маркетинг, реклама и ВО" гласи следното: "Ръководството на Първа инвестиционна банка не счита за необходимо да отговаря на неверни твърдения с неясен произход, неясна цел и неясни намерения."

Коментар на Биволъ: Захаросване на "гнилите ябълки"

На фона на общата не особено оптимистична картина е окуражаваща констатацията на Байърли, че "банковият сектор е единственият, който се съобразява в значителна степен с буквата на закона".  Но ако "гнилите" места в системата са отдавна и добре известни, въпросът е доколко е успешна борбата с нарушителите. Притеснително е, че вместо да ограничава лошите практики и да се бори с престъпността с бели якички, българската държава налива обществен ресурс в някои от "наблюдаваните" банки и толерира беззакония. Латентният конфликт и взаимните подозрения и обвинения между АДФИ и БНБ създават допълнителни затруднения и неефективност на средствата за контрол.

Годините след този доклад показаха, че

"гнилите ябълки" не само не са изчистени

от контролните органи, а под една или друга форма властта ги снабдява с лъскава глазура. Скрита държавна подкрепа за някои от банките "под наблюдение" имаше както при Tройната коалиция, така и при сегашното управление на ГЕРБ.

Така например, според справка предоставена от финансовия министър Симеон Дянков към 31 март 2010 г. излиза, че стратегическите държавни предприятия в страната държат парите си именно в проблемните за американците банки. Корпоративна Търговска Банка е абсолютен шампион с 48%, но в челото на класацията са също СИБАНК с 9%, ЦКБ със 7%. и Инвестбанк с 6% Не е ясно защо са предпочетени именно тези банки, при положение, че пазарният дял на всяка от тях е около 3%. Впрочем, в края на управлението на Станишев КТБ държи "само" 35% от парите на държавните предприятия, а година и половина по-късно стига до рекордните 48%

Директорът на КТБ Цветан Василев е бил съдружник в редица проекти на "Нова българска медийна група холдинг", заедно с бившата шефка на тотото Ирена Кръстева и сина й Делян Пеевски – депутат от ДПС и бивш зам.-министър на бедствията и авариите. Те притежават множество печатни и електронни медии, известни с безкритичното си отношение към властта, която и да е тя. Групата не се притеснява да афишира открито и политически ангажираности чрез концепцията на медиите си. Като тъжна ирония звучи новината, че на 4-ти юли, празника на САЩ, стартира нов ежедневник на групата Пеевски - Василев, нов жалон по пътя им към ефективен медиен монопол в страната.

През август миналата година Европейската комисия обяви, че ще проверява за непозволена държавна помощ към КТБ. Друга проверка на ЕК свързана с банката бе започната по казуса с придобиването на мултиплексите от "НУРТС България", представлявана от Цветан Василев.

СИБАНК, през която според грамата премиерът Бойко Борисов е прекарал авоари със съмнителен произход, също получи подобаваща част от обслужването на плащанията към бюджета и изработката на пътните винетки. Както едно време Кюлев и Росексимбанк, днес СИБанк е обгрижена със "сладка сделка" от властта и обслужва парите на Националната агенция по приходите, Националния осигурителен институт, Агенция "Митници" и МВР.

Последният фрапиращ случай е предложението на правителството да бъдат узаконени строежите на завзети държавни терени от фирмата "Юлен" в национален парк "Пирин". Лифтовете и ски пистите на "Юлен" са обект на наказателна процедура от страна на ЕК и държавата рискува да бъде глобена. Зад тази фирма прозират интереси на собствениците на ПИБ и по-специално на шефа на ски-федерацията Цеко Минев, проявяващ апетити и към застрояването на парк "Витоша". Става дума за същата ПИБ, за която през 2006 американският посланик пише, че води съществуване "в най-тъмните сфери на престъпния свят". Но дори да се стигне до наказания от ЕК, сметката пак ще се плаща от всички българи, а не от конкретните собственици.

В заключение, наивно е да се мисли, че анализът на посолството от 2006 г. е останал таен за инвеститорските кръгове в САЩ и Европа. Смисълът на тези доклади е именно да достигнат до "чистите" инвеститори, предпочетащи "здравите ябълки" в българската банкова система, които се съобразяват със световните стандарти и практики.

101112_Pamporovo_EuropaCup2012_IMG_6378
Цеко Минев и Цветелина Бориславова (снимка: Пампорово ризърт)

Из грамата:

6. (C) Наблюдаваните банки са:

Първа инвестиционна банка (FIB), основана през 1993 г. от Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев със средства с неясен произход. Те продължават да са собственици заедно с две офшорки от Кайманските острови и англо-нормандските острови (б. Ред. Джърси и Гърнси). Европейската банка за реконструкция и развитие (EBRD), която в началото им беше поддръжник и инвеститор, наскоро ни каза, че участието им във FIB се счита за черно петно в историята им. Сега се смята, че с единия крак FIB е стъпила в законния бизнес с търговия на дребно и е позната като една от най-агресивните и излъскани банки, едновременно със съществуването си в най-тъмните сфери на престъпния свят.

През 2003 г., Минев и Мутафчиев купиха базираната в Скопие Балкан банк (Balkan Bank) още позната като Мултигруп банк (Multigroup bank.). Говори се, че придобивката е спасила македонската банка от ликвидация и от по-задълбочено разследване от страна на Централната банка. Смята се, че FIB е дала близо 133 милиона щатски долара на фирмата Атомремонтстрой на съмнителния енергиен консултант Христо Ковачки за енергийни проекти, и за да помогне на Ковачки в придобиването мажоритарния дял в Софийска общинска банка. Смята се, че Минев притежава и по-голямата част от ски курорта Банско. (Septel за съмнителни играчи и практики в енергийния сектор ще последва по-късно.) XXXXXXXXXXXX наскоро ни каза, че в последните две години, три или четири инспекции на място във FIB са показали нарушения. XXXXXXXXXXXX каза още, че са докладвани съмнителни трансакции, които изискват по-подробно разследване. Когато обаче XXXXXXXXXXXX е започнал тези разследвания FIB е отказала да предостави допълнителна информация за сметките и техните собственици. XXXXXXXXXXXX каза, че и български и чуждестранни мениджъри управляват FIB, и че те имат съмнителни офшорни сметки, но че въпреки репутацията на FIB, EBRD все още се интересувала от съвместни проекти. Според XXXXXXXXXXXX, въпреки наличието на чуждестранни мениджъри и привидните чуждестранни инвестиции, повечето от парите в банката са частен капитал, който е българска собственост.

Корпоративна търговска банка (Corporate Commercial Bank). Тази банка е известна още като Банката на Риск Инжинеринг, най-важният и печално известен играч в енергийния сектор, участващ в почти всички енергийни консултантски проекти. Заради тесните си връзки с Риск Инжинeринг, притежавана от Богомил Манчев, се очаква банката да придобие силни позиции във финансирането на проекта Белене. Сметките на Националната електрическа компания, която е собственост на държавата и се занимава с тъмни продажби на електроенергия чрез посредници като Манчев и Ковачки, също са депозирани там. Главният акционер на тази банка е Бромак ООД, собственост на Цветан Василев, който през 2004 г. беше замесен в противоречива приватизационна сделка свързана с купуването на Софийския завод за вагони, дотогава държавна собственост, на цена по-ниска от пазарната.

Интернешънъл Асет Банк (International Asset Bank – бивша Първа източна международна банка). Банката на СИК – една от бившите най-влиятелни групировки на организираната престъпност в България. По последна информация Газпром се интересува от IAB за бъдещите си проекти в България. Банката е собственост на братята Маргини, които са задържани по едно от най-известните дела срещу организираната престъпност. Има подозрения, че бивши офицери от Държавна сигурност са свързани с Маргините, за които се говори, че са близки и до социалистите и до десни политици от кръга на бившия премиер Иван Костов.

СИБАНК, (Economic and Investment Bank, също EIBank, бивша Българо-руска инвестиционна банка). Предишните и собственици бяха офшорки. Цветелина Бориславова, жената, която съжителства с кмета на София, Бойко Борисов, я притежава в момента, заедно със Светослав Божилов и исландския инвеститор Тор Бьорголфсон, чрез фирмата му Новатор Файненс България (Novator Finance Bulgaria). Тук има притеснения, че тази банка практикува „свързано" отпускане на заеми на фирми от по-ниско качество, които иначе не биха отговорили на изискванията за кредитиране. Има също така и притеснения за някои от авоарите, които Борисов вече е прекарал през тази банка.

Банка ДЗИ. Под предишното си име РозЕксимбанк (RosEximbank) това беше банката на Мулитгруп на Емил Кюлев, който беше убит през октомври 2005 г. от все още неизвестни извършители. Банката, единадесета по големина в България, беше купена през 2006 г. от гръцката Юробанк ЕФГ (Eurobank EFG) Смята се, че Кюлев, който преди 1989 г. е бил полицай, е влязъл в банковия сектор, чрез провалената Розексим, притежавана отчасти от Майкъл Чорни, руско-израелски бизнесмен/лице от организираната престъпност, който беше изгонен от България през 2000 г. с мотив, че е заплаха за националната сигурност. По време на убийството му много наблюдатели казваха, че Кюлев се е опитвал да превърне ДЗИ в законна организация. XXXXXXXXXXXX ни каза, че в миналото ДЗИ е била една от най-проблематичните, с лоша история свързана с прикриване на незаконни практики и с няколко случая на пране на пари. През август 2005 г. банката е била глобена с 20 000 лева (13 330 щатски долара) заради нарушения на закона за пране на пари. Но откакто Емил Кюлев не е вече между живите банката показва видимо подобрение в докладването на незаконни практики и спазването на закона. Въпреки, че през август 2006 г. банката беше отново глобена заради недокладване на пране на пари, XXXXXXXXXXXX, тя показва ясна промяна в политическата воля за реформиране. XXXXXXXXXXXX отбеляза доклад на ДЗИ от ноември 2006 г., който може да бъде пример за подражание по повод на няколко транзакции на директора на Правителствена болница, високопоставен член на БСП и близък приятел на министъра на здравеопазването Гайдарски. XXXXXXXXXXXX каза, че е бил изненадан, че банката се е решила да осветли човек с такива политически връзки, но добави, че е доволен от резултата. XXXXXXXXXXXX не бил никога инструктиран или под натиск да спре разследванията в ДЗИ от страна на XXXXXXXXXXXX – нещо, което според XXXXXXXXXXXX не може да се каже за всички банки. (За съжаление XXXXXXXXXXXX не ни даде по-подробна информация.) XXXXXXXXXXXX призна, че ще бъде изключително наивно да се смята, че ДЗИ е напълно реформирана, но каза, че ДЗИ е добър пример как бдителността, анализът, и спазването на правилата, съчетани с желанието за реформа, могат да вкарат една банка в правия път за кратко време.

Инвестбанк (Investbank – бивша Нефтинвестбанк, Neftinvestbank, и Международна православна банка, International Orthodox Bank - "Банката на митрополити и генерали") Инвестбанк се свързва с руско-литовския бизнесмен от Монако Денис Ершов и българина Митко Събев. Ершов беше изгонен от България по същото време като Майкъл Чорни и двамата са заподозрени в обща престъпна дейност. Сега Събев е председател на Надзорния съвет на компанията Петрол АД - много голяма фирма за доставка на петрол, отчасти собственост на Лукойл. Петя Славова, бивша съпруга на Събев, със силни бизнес интереси в сферата на туризма, контролира Инвестбанк. Фирмата й Феста Холдинг притежава първокласни хотели в София и по Черноморието. Тя също така продава луксозно вино и друг алкохол. Смята се, че Славова е най-богатата жена в България. Въпреки, че в момента се счита, че Славова е преуспяла благодарение на своите лични качества, Ершов и Събев са най-вероятните източници на финансовата й стабилност и растеж през годините.

Централна кооперативна банка, позната като Банката на ТИМ. ТИМ започна във Варна, като фирма за търговия със зърно, но има интереси в много сектори в България, включително в медиите, търговията на дребно и застраховането. Групировката скоро ще вземе и Българския речен транспорт, собственост на държавата и авиокомпанията България Еър, чрез собствеността си в другия национален авио-превозвач – Хемус Еър. Никола Дамянов е председател на Надзорния съвет.

Софийска общинска банка. Банката е собственост на софийската община и бизнесменът Христо Ковачки иска да купи мажоритарния пакет. Освен, че се занимава с енергийния сектор, има подозрения, че Ковачки е част от фирмите приближени на лидера на Движението за права и свободи Ахмед Доган.

Пълен превод на грамата

Телешко месо с вкусен сос

Продукти за 4 порции:
1кг телешко месо
2 моркова
1 глава лук
1ч.л. сол
4- 5 зърна бахар

За сос:
3 жълтъка
1/2 лимон
3с.л. брашно
1/2ч.ч. краве масло

Приготвяне:
Месото се измива и реже на кубчета. Слага се в тенджера. Налива се вода, колкото да покрие мръвките. Съдът се похлупва и слага на включен котлон.  Месото се вари на кротък огън 2 часа. Морковите се почистват и режат на колелца с къдраво ножче. Луковата глава се бели, измива и срязва на 4. След час варене на месото, съдът се отхлупва и се добавят моркови, лук и 4- 5 зърна бахар. Сварените мръвки се подреждат в овално плато. По края се аранжират морковените кръгчета. В единия край се слагат четвъртинките лук. В тиган се поставя 1/2ч.ч. краве масло. Жълтъците се разбиват с брашното и сок от половин лимон. Трябва да се получи гладка каша. Добавя се към разтопеното масло. Бърка се непрекъснато до сгъстяване. Жълтъченият сос се приготвя на слаб огън. В порция се поднасят по 4- 5 парчета телешко месо. Добавя се парче лук и морковени кръгчета. Порцията се полива с жълтъчен сос.

Алпите – на гости на мармотите (3): От Сан Бернардино до езерото Комо

Продължаваме с мотоциклетната обиколка на Алпите заедно с Бойко Терзиев. Вече се качихме близо до Гросглокнер в Австрия, минахме по високо-алпийския път през Шютдорф към Швейцария, а днес през Сан Бернардино ще стигнем до езерото Комо в Италия Приятно четене:

Алпите – на гости на мармотите

част трета:

От Сан Бернардино до езерото Комо

Ден 4-ти 25.08.2009г.

Кучетата Санбернар

Сутрин в Швейцарските Алпи.

Облачно време, ама ще отмине. Поемам дълбоко въздух и пак онази миризма на кравешки .... неща. Огледах се и навсякъде много чисто, пък „ухае”, та не се диша. Сигурен съм, че през половин час пръскат с този аромат нарочно. Хубавото беше, че миризмата рязко ускори нашето тръгване. Още от вечерта, докато си миришехме онези кравешките, Вики каза, че видяла табела за Сан Бернардино и там може да е манастира с прочутата порода кучета. Седнах и направих маршрута, който отново беше само по панорамни пътчета и заради тези кучета стана малко напред-назад из Алпите. Всичко е готово и потеглихме. Крайната цел беше Италия и езерото Комо. Навлизайки в Алпите, Швейцария започна да става красива, та чак да ми харесва. Учудиха ме пътищата, които не бяха с асфалт, а с някаква странна настилка с фуги през 3 метра. Появиха се и кръпки на някои места, но пък завоите отново бяха от хубавите. Сигурно защото предния ден говорих, че тук не ми харесва, сега планината реши да си отмъсти и започна леко да вали. Процедурата по обличането на дъждобран тип гащеризон за мен е една от най-омразните по време на път, защото е свързана с адските чупки в различни посоки за да се напъхам в него, пък не съм от най-гъвкавите. Е, то разбира се, когато се облича по мързеливия начин е толкова трудно, но в крайна сметка успях и продължихме с изкачването. Навлязохме в

прохода Lukmanier и така в лек дъжд стигнахме до езерото "Santa Maria".

Височината беше 1919м .

Garmin GPS – проход Lukmanier, Швейцария

езеро „Santa Maria“ – проход Lukmanier, Алпи, Швейцария

На мотор из Алпите – проход Lukmanier, Швейцария

проход Lukmanier – Алпи, Швейцария

На мотор из Алпите – проход Lukmanier, Швейцария

Отново и в двете посоки имаше много мотористи и отново красивите Алпи. И понеже доста пъти повторих колко ми харесва вече Швейцария, дъждът спря. Продължихме към

Сан Бернардино,

като ако се избегне магистралата, както и направихме, се минава по панорамен път с много хубави завои и много добра настилка, вече от асфалт.

Сан Бернардино в Алпите, Швейцария

Сан Бернардино – Алпи, Швейцария

На мотор из Алпите – Сан Бернардино – Алпи, Швейцария

Къща в Алпите – Сан Бернардино, Швейцария

Така стигнахме до този прочут

град Сан Бернардино. Много красив, с малко езеро D'Isola,

обаче кучета не се виждат. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Обиколихме целия град и нищо. Е, седнахме да обядваме в едно заведение и ни носят студена минерална вода и на бутилката какво да видим - етикет с надпис Сан Бернардино. То не било кучета, ами минерална вода. Е, пихме по една студена вода, щото много път бихме, за да я опитаме, посмяхме се малко и потеглихме обратно към

границата с Италия

Колкото повече приближавахме границата, толкова повече надписи, имена на градове, архитектура и доста други неща бяха италиански. Някак отново странно минахме границата, като точно преди един тунел имаше КПП, на което даже и не спряхме, защото полицая само махаше на всички да минават.

Границата между Швейцария и Италия в Алпите

Или вече няма граници или е имало промоция, ама от неевропейска държава в ЕС не бях влизал по този начин*. Границата пресякохме покрай езерото Lugano и след гр.Lugano /Швейцария/ в посока гр.Menaggio /Италия/ на езерото Комо. Вече сме в

Италия.

Минаваме плътно покрай

езерото Lugano

Много красиво и вече рязко се промениха хората, къщите и въобще цялата обстановка.

Езеро Лугано – Алпи, Италия

Лугано – Алпи, Италия

Лугано – Алпи, Италия

Минахме езерото и отново след известно лутане стигнахме

гр.Menaggio с езерото COMO.

При този град се сливат двата ръкава и езерото е най-широко. Хотел намерихме сравнително бавно и то не защото нямаше места, а защото много го избирахме. Накрая го избрахме - хотел CORONA /N46 01.200 E9 14.372/. Хубав малък хотел, точно на брега на езерото с ресторант, с малък площад пред него, въобще голяма романтика.

Хотел Корона в Menaggio край езерото Комо, Италия

Хотел Корона в Menaggio край езерото Комо, Италия

езеро Комо, Италия

Цената също беше много романтична – двойната стая със закуска 90 евро. А езерото наистина е много красиво.

езеро Комо, Италия

Романтика край езерото Комо, Италия

Езерото Комо, Италия

Езерото Комо, Италия

Романтика край езерото Комо, Италия

Преди вечеря дори се качихме на влакче за панорамна обиколка.

Увеселително влакче – край езерото Комо, Италия

Аз на такова возило не се бях качвал от детските си години и беше доста забавно. Така с тази разходка успяхме да разгледаме десетките стари аристократични вили по брега на това езеро с огромни собствени паркове. Повечето от тези къщи и сега се обитават, а някои са превърнати в музеи. Опитах и от прочутия италиански сладолед, но определено този в Дубровник е по-добър. Така стигнахме и крайната си цел за това пътуване, като за връщането бях оставил още една изненада. За този ден изминахме 358 км. с маршрут Wildhaus /Швейцария, онова с кравешките/ - Buchs – Sargans – Chur – Ilanz – Mustér – Platta – Biasca –Castione- San Bernardino – обратно до Castione – Bellinzona – Lugano – границата Швейцария Италия – Menaggio. Очаквайте продължението Автор: Бойко Терзиев Снимки: авторът * Швейцария и Италия за държави от Шенгенското споразумение и границата между тях им се минава без специален граничен контрол – бел.Ст. Други разкази свързани с Алпите – на картата: Още пътеписи от близки места:
  1. Алпите – на гости на мармотите (2): От Гросглокнер през Шютдорф (Австрия) към Швейцария
  2. Алпите – на гости на мармотите (1): Към Гросглокнер в Австрия
  3. Из Щатите надлъж и нашир (5): Йосемити, езерото Тахо и езеро Моно
  4. На гости на Уго ти Чавес ;-) – Венецуела
  5. Перу (2): Из островите на езерото Титикака
  6. Heidiland – разходка в света на Хайди (Швейцария)
  7. При комшиите на гости (Истанбул на Нова година)
  8. При нашенци в Косово (3): На гости при гораните от Зли поток
  9. Другата Италия: Милано и Lago di Como за седмица (2)
  10. При комшиите на гости (Истанбул на Нова година) – продължение
  11. Пътешествие из Европа (2): От Грац към Милано, Верона, Бергамо и Бриг(Швейцария)
  12. На ски в Австрия – Зьолден

Тайно писмо

Бъдете шпиони и пишете тайни писма на своите приятели.

Първо, трябва да си направите  невидимо ( симпатично) мастило, с което да напишите невидимото писмо.

Не забравяйте, такива писма се пишат на гърба на истинско писмо или между редовете на друг текст:).

За мастило използвайте сок от лимон, лук или картоф. С тънка четчица или пръчица напише посланието си. Изчакайте малко, докато изсъхне листа.

Когато искате да прочетете написаното, просто загрейте фурната и поставете там листа. След кратко време се появяват и самите букви, но вече  видими.

Успех

Вижте още:

На борда на медицински хеликоптер в Афганистан

Над многострадалния Афганистан, където вече десетки години военните конфликти се редуват един след друг, денонощно летят медицинските хеликоптери на НАТО. Седем дни от седем, 24 часа от 24 часа, ден след ден, месец след месец, вертолетите с червен кръст на борда извозват ранени цивилни и военни. За екипажите им няма лоши и добри, свои и [...]

На борда на медицински хеликоптер в Афганистан

Над многострадалния Афганистан, където вече десетки години военните конфликти се редуват един след друг, денонощно летят медицинските хеликоптери на НАТО. Седем дни от седем, 24 часа от 24 часа, ден след ден, месец след месец, вертолетите с червен кръст на борда извозват ранени цивилни и военни. За екипажите им няма лоши и добри, свои и [...]

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване