(http://socialevo.net/)
Придобивания в интернет бранша през 2012-та година
Макар и малко рано тази година, се заемам с вече традиционния ми обзор на придобиванията в уеб сектора (Web & Tech Acquisitions). IT компаните и тази година бяха много активни по отношение на ключови назначения, уволнения, нови продукти и най-вече – придобивания.
Не можем да се оплачем от липса на сделки от високо ниво, а най-хубавото е, че в тях участват не само традиционните гиганти Google, Apple, и Microsoft, но и няколко други известни компании – LinkedIn, Facebook и Zynga. Интересен факт е, че 7 от 9-те мултимилионни сделки на голямата четворка, се случиха през последните 3 месеца. Какво лято само!
Ето и извадка на топ придобиванията тази година, подредени по дата:
23 Февруари
Apple придобива търсачката за апликации Chomp за 50 $ милиона. Целта е да се подобри и оптимизира търсенето в разрастващия се App Store.
Не е тайна, че актьорът Ashton Kutcher е маркетинг консултант на Chomp и може би точно това е помогнало да влезат в полезрението на големите инвеститори.
С 97.6 $ милиарда кеш и ликвидни книжа, Apple е от най-сериозните играчи на пазара за придобивания и тази сделка за тях е само разгрявка. Всички очакват скоро да бъде разиграна сделка от порядъка на няколко милиарда.
21 март
Zynga платформата за мултиплейър игри OMGPOP за 200 $ милиона. Чудите се защо, а то е съвсем логично след новината, че настъпи денят , в който най-играната игра във Facebook не беше на Zynga, а на Нюйорксата компания OMGPOP – Draw Something. Едновременно с това – огромен успех като мобилното приложение. Но, разбира се, това, което се покачва стремглаво, скоро неминуемо спада, затова сделката е една прекрасна възможност за създателите а OMGPOP да станат мултимилионери, преди да са оплескали нещата.
9 април
Facebook придобива Instagram за 1 $ милиард в брой и акции! Веднага възникват два въпроса – защо толкова много и защо точно тях? Само няколко дни преди покупката се спрягаха суми около 500 $ милиона. Месеци преди това – 300$ милиона, а преди година – 100 $ милиона.
Но защо Facebook плати почти двойна цена за тази услуга? Отговорът според повечето анализатори е, че Facebook закупи не толкова самата усуга, колкото огромния й брой потребители. За първи път някоя услуга се доближи толкова бързо до обема регистрирани и активни потребители на Facebook. Това е доста плашещо, особено като се има предвид, че именно снимките са причината повечето потребители да си открият акаунти в социалната мрежа. Instagram застраши ядрото на бизнеса на Facebook – качване и споделяне на снимки.
3 май
LinkedIn придоби SlideShare , наричната често Youtube за презентации за 119 $ милиона, от които 45 % в брой и останалите в акции. Презентациите добре се връзват с имиджа на LinkedIn, а 29-те милиона месечни посещения на SlideShare ще подсилят позициите им сред таргетирана аудитория.
22 май
Google закупи Motorola за 12 $ милиарда. Причината пределено не са печалбите на мобилния гигант, а опитният персонал и патентите, които притежават с оглед на амбициите на Google в тази област.
4 юни
Google придобива Meebo за 100 $ милиона, за да подсили възможностите за чат в социалната мрежа Google+.Meebo е добре интегриран с iPhone и Android телефоните с дългогодишен опит в област, където Google желае бързо да навлезе.
12 юни
Betaworks, Washington Post и LinkedIn разпарчетосаха Digg за около 16 $ милиона в най-интересната уеб сделка за годината. Сайтът бе буквално разкъсан на части, както следва:
- Домейна, съдържанието и кодът за Betaworks срещу 500 000 $
- 15 патента за LinkedIn срещу 3.5 – 4 $ милиона.
- Целият екип професионалисти за Washington Post срещу 12 $ милиона.
Май това даде отговор на въпроса - кое е по-ценно – хората или другите ресурси на фирмата?
18 юни
Facebook придобива за 100 $ милиона Face.com – израелска фирма, която се специализира в разпознаване на физиономии. И после нямало връзка между ЦРУ и Facebook …
25 юни
Microsoft закупува корпоративната социална мрежа Yammer за 1.2 $ милиарда. Yammer, който е нещо като Facebook за бизнеса, има около 4 милиона регистрирани потребителя, като само 20% от тях плащат за премиум услуги.
През изминалата година Microsoft финализира сделката за Skype, която й струваше 8.5 $ милиарда. Поотделно взети двете тези социални услуги звучат супер, но как биха могли да бъдат интегрирани и най-вече монетаризирани?
27 юни
Apple придобива Authentec за 356 $ милиона. Закупената компания се занимава с пръстови отпечатъци и слуховете са, че Apple прави тази инвестиция с цел да навлезе на пазара за мобилни разплащания със собствена патентована технология.
30 юли
Microsoft придобива за неизвестна сума производителя на multi-touch диплеи Perceptive Pixel, вероятно, за да подсили амбициите си в областта на таблетите и touch-screen мониторите с по-големи размери.
31 юли
Google придоби Wildfire за сума между 250 $ и 400 $ милиона. Вземайки под крилото си производителя на маркетинг софтуер, Google може би иска да засили комукацията с брандовете и да създаде идеалната среда за реклама в социалната си мрежа.
Автор: Иван Иванчев Изпълнителен директор Агенция за интернет маркетинг “EasyOnline”
Подобни статии:
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/08/17