(http://vasvalch.com/)
Специални събития – Джо Голдблат
Като за първи учебен ден, ще ви представя още една книжка за маркетинг. Специалните събития са едно от любимите ми занимания в маркетинга. Динамични и трудни, те остават ефективен начин за поддържане на връзка с потребителите, представяне на нови продукти или подобряване имиджа на компанията. Организирането на събития е свързано с много нерви, несигурност за броя присъстващи и други такива забавни неща. Но специалните събития са по-малко страшни, ако имаш добра подготовка – лично аз мога да благодаря за тази подготовка на Д-р Джо Голдблат и книгата му “Специални събития: Глобалният събитиен мениджмънт през 21. век”
Копието от книгата още носи посвещението от първия ми шеф, с когото се е налагало да организираме всичко от ендуро-състезания до представяне на BMW в Софийска опера. И наистина, теоретичната подготовка и примерите в книгата помагат да реагираш малко по-адекватно, когато ти се случват странни неща на събития (неминуемо е).
Истината е, че за да управляваш събития, трябва да си не само адски креативен, но много организиран и добър мениджър. Отделно, трябва да си полу-финансист и полу-стратег. Звучи сложно, нали? Истината е, че управлението на събития се учи само с практика, но това не значи, че четенето на книги няма да ви помогне. Напротив, тук много добре са представени 5-те етапа на специалните събития:
- Изследване: изследването помага да опознаете по-добре аудиторията си и нейните предпочитания. Ако не познавате добре целевата публика, тази фаза е задължителна. Ако я познавате, тя пак е задължителна. Желателно е да проверите какво са правили конкурентите ви, за да не се окажете с идентично събитие. След тази фраза трябва да знаете защо е необходимо провеждането на събитие, коя е целевата публика, кога трябва да бъде проведено събитието, къде и как трябва да се случи то в зависимост от това какво искат потребителите.
- Замисляне (Дизайн): как трябва да изглежда вашето събитие? Дизайнът на събитието е мястото, където творческата сила среща бизнес целите. Тук е времето за брейнсторминг, така че да откроите елементите, които ви трябват и тези, които ще ви помогнат за целите на маркетинг стратегията.
- Планиране: тук е времето на конкретиката. Уточнете кога ще се случи събитието, какво трябва да се случи във времето до тогава, както и къде ще се случи то.
- Координиране: направете важните решения и се придържайте към тях. Разбира се, това зависи от подизпълнители, спонсори, колеги… но най-вече от вас!
- Оценяване: след всяко добро събитие работата не стихва – идва време за оценката на резултатите. Това може да се случи по много начини, били те чисто количествени резултати за достигната аудитория или качествена оценка на удовлетвореността от събитието. Можете да използвате допитвания след събитието или въпроси на място, така че да определите какво можете да подобрите следващия път. Място за подобрения винаги има.
Книгата дава подробно представяне на добрите практики във всеки от посочените етапи, с много чеклисти и детайлни съвети. Струва си.
___
снимка: tmmmb
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/09/17