10/28/12 06:17
(http://rumiborisova.blogspot.com/)

Китариада в Перник когато рокендрол-ът беше млад


Рокът не е само музика. Рокът е култура. Рокът е цялостен светоглед и начин на мислене и поведение. В рока е кодиран езика на социалното и политическо несъгласие с порядките и системите. В средата на миналия век рокът се прокрадва у нас през стените на „желязната завеса” и Перник се оказва благодатна почва за разпространението и налагането му. Проект за възраждане на някогашната „Китариада”, защитен от Община Перник за финансиране със средства от ЕС, дава възможност да оживее една позабравена традиция.

Днес в спомените на съвременниците „Китариадата” от едно време оживява различено. Всеки разказва по свой начин за онези съкровени мигове на нещо забранено и не съвсем благоприлично, според тогавашните норми. Документи не се намират. И вестниците от онези години не са съобщавали за тези събития. Най-сигурен източник може би ще се окажат доносите в Държавна сигурност, защото политическата полиция едва ли е пропуснала подобни „упадъчни” прояви без надежден надзор.
Опит за хронология на някогашната „Китариада” е направил музикантът Мишо Добрев като служител на общинското предприятие „Културно- информационен център”. С любезното съдействие на неговия директор Кирил Манов Градски вестник споделя тази хронология.

Първата „Китариада” в Перник се провежда през 1967 г. по инициатива на зам. директора на Дома на миньора Георги Цветанов. (Годината е малко спорна, защото според някои източници това станало още през 1965г.) Няма спор обаче, че проявата е в малкия салон на Дома, който по онова време е в сградата на сегашния Регионален исторически музей. Споменът разказва, че са участвали пернишките групи „Пернишките братя”, „Зелените гущери”, „Пъстрите”, китарен дует Андрей и Фиката, „Принцовете”. Гости от София са „Магистрите”.

Второто издание на „Китариадата” е през 1968г., но вече в големия салон на Дома на миньора. Тогава този салон беше и кино. Откриването е от група „Матадор”. Участват „Стримони”, „Ерато”, „Странници”, „Зелените гущери”. Група „Пъстрите” се представя със самоделно направена цвето-музика.

Третата „Китариада” е през 1969 година, но вече на Малкия стадион на Двореца на културата. Участват всички дотук изброени групи от Перник, а гости от София са „Викингите” с покойния вече Вили Кавалджиев и групата „Везни” с Васил Найденов (пиано и вокал).

Твърди се, че и през 1970 година е имало „Китариада”. В големия салон на Двореца на културата свирят „Странниците”, „Принцовете”, „Матадор”, „Вива”, „Пъстрите”, „Стримони”. Тогава проявата има фестивален и конкурсен характер с жури, чийто председател е композитора Борис Карадимчев, а в него участва и Морис Аладжем. Песента на Георги Минчев „Бяла тишина” получава първа награда. Гости на проявата са „Щурците”.

За годините и броя на изданията може да се спори, но безспорен идеен създател на Китариада-та е покойният Георги Цветанов – дългогодишен директор на Младежкия дом в Перник и Радомир. Когато Цветанов работеше в Радомир , откъдето е и родом, там се провеждаха национални конкурси за дисководещи. В журито на тези конкурси винаги участваше и незабравимият Емил Димитров.


Шпингата живият рок динозавър


Една от легендите на рока в Перник от 60-те години на миналия век е Николай Кръстев, познат от онова време с прозвището Шпингата. Сега той може да бъде видян на всяко публично събитие в Двореца на културата в Перник, където работи като озвучител. Едно време обаче даваше облика на бунтарската култура. Заедно с другите музиканти като Андрей Станчев – Цирка(дълги години работил с ФСБ) , Иван Шилото, Кирчо Сергинов, забиваше диви парчета в група „Стримони”.


Малко известен факт е, че днешният кротък озвучител едно време беше и диджей номер едно в България, отличаван на много национални конкурси и особено тачен от тогавашната му публика, която не го е забравила. Едва ли днешните му колеги могат да си представят какво е било да работиш с допотопна техника и предлагаш най-новото от модерната музика по света.

Ники Кръстев е баща на новинарката Красимира Кръстева, шеф на новините в Нова телевизия.




Ще надвие ли рокът чалгата?


Всеки седмица и всеки ден в Перник тупти едно истинско рок сърце и това е Rock’N'roll cafe в пернишкия квартал „Изток”.

Преди три години стопанинът му Ицо Коконов, стар рокаджия и диджей, сбъдна дългогодишната си мечта като го направи. Той не скри и желанието си с център на рока в миньорския град да се бори и с чалгата. Освен микро културен център с макро влияние, кафето е и музей на пернишкия рок.

Там на почетно място, стои китара, с която са свирили по концерти почти всички от младите, а и по-старите рокаджии на Перник.

Най-старата снимка е от 1962 година на оркестър “Неразделните”, свирил и с Лили Иванова. В рамка е сложена първата и единствена грамофонна плоча на група “Вива”.

По стените са събрани фотоси на всички рок банди, пръквали се в Перник - “Пъстрите”, “Ерато” и по-новите бандите с твърдо звучене от квартала, тогава “Ленин” – емблематичната “Метон”, “Хелиос”, “Лотос”, “Искрите”, “Цветята”. На фотосите е и самият Ицо с китара и с рокаджиите от “Хелиос”, засвирили от 1972 година и с “Фаетон”, с които свири до 1987 година.
Ще надвие ли рокът чалгата?

Публикувана на 10/28/12 06:17 http://rumiborisova.blogspot.com/2012/10/blog-post_28.html
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване