(http://vasvalch.com/)
Българите имат повече доверие в пазара от румънците и французите, според Nielsen
Отдавна не съм писала за Consumer Confidence Report на Nielsen, но за първи път в тяхно изследване присъства и България. Данните са любопитни и няма да се харесат на голяма част от маркетолозите, особено ако се занимават с технологии.
“В криза сме!”, вика Европа
Общото доверие на потребителите в глобален план расте с един пункт спрямо предходното тримесечие. Това не е сериозен ръст, но не е и знак за спад. Доверието в пазара нараства само в Европа и Северна Америка. Въпреки възвръщащото се доверие, потребителите все още смятат, че живеят в условията на криза – процентът анкетирани в глобален план, които мислят, че кризата е още тук, нарастват от 57% на 62%. За Европа, 75% (спрямо 71% през миналото тримесечие) вярват, че кризата се е завърнала. Континентът продължава да е центъра на рецесията, поне ако съдим по мнението на самите потребители.
Проблем за технологиите в Европа
Тази продължаваща неувереност се отразява и на потреблението на отделни групи стоки и услуги. Интересно е, че в световен план хората са готови да харчат свободни пари основно за ваканции, нови дрехи и забавления, но 24% отделят средства и за технологични продукти. В Европа челната тройка на разходите се запазва, но технологичните продукти отиват назад в класацията и само 16% от потребителите са готови да купуват. Допълнително, потребителите все пак намаляват разходите за нови дрехи (57% от анкетираните европейци предприемат тази мярка) и забавления (53%), спестяват от домакински сметки (49%) и преминават към по-евтини хранителни стоки (51%). Това затвърждава данните, че потребителите продължават да действат със същите приоритети и навици, зародени в началото на кризата.
Потребителите – разделени на две
Що се отнася до доверието на потребителите, Европа сякаш е съставена от два континента. В скандинавските държави, Швейцария, Германия, Холандия и Великобритания се наблюдава голямо доверие в пазара, докато южните и юго-източните държави на континента, включително и България, са в дъното на списъка. Българите обаче са в горната част на “европейските песимисти” с по-голямо доверие в пазара от Франция, Румъния, Португалия и др. Това, разбира се, не означава, че българският потребител харчи много, но предполага, че навиците на пазаруване са по-близки до средните за Европа.
Вижте цялото изследване тук.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/11/02