(http://socialevo.net/)
Учен предсказва тенденции с Twitter!
Изследовател от MIT твърди, че е разработил алгоритъм, който може да предскаже с точност какви ще са актуалните теми в социалната мрежа Twitter, съобщава gigaom.com. Доцент Деваврат Ша казва, че моделът му е показал 95% точност по време на тестове, и предвижда тенденциите часове преди те да се появят в списъка на Twitter! Ако това наистина е така, той би бил полезен в глобален мащаб, например за определяне цени на акции на борсата и други.
Kак всъщност работи самият алгоритъм? Той се самообучава по нов и интересен подход, като сравнява нова със стара информация в реално време и предвижда резултати на базата на минали събития, които се доближават най-много до действителността. Така че вместо да анализира шанса на всяка отделна тема на фона на целия списък от стари теми, той ще даде повече тежест на тези, които са имали сходни положения в класацията на топ темите.
Екипът зад Twitter определено е заинтересован. Оказва се, че научният сътрудник на Ша е служител на Twitter и, забележете, се казва Станислав Николов! Да, българин е. Доцентът казва, че сега точността и скоростта на алгоритъма ще преминат един по-важен тест. Той ще заработи на още по-високи обороти, черпейки информация през т.нар. Twitter Firehose. Възможно е на база резултатите от тестовете Twitter да покачат например цените на рекламни кампании по определени ключови думи. Рекламодателите ще знаят какви са тенденциите и на какво да заложат. Дотук алгоритъмът е работил с 400 теми – половината от тях са се отличили като тренд, останалите – не. Шах смята, че системата е подходяща за Twitter, тъй като информацията там е сравнително чиста и има строго определена връзка между активността в миналото и бъдещето.
Добрата новина за всички, решили да изпробват метода, е, че той е разработен така, че да обработва информацията паралелно чрез измервателни системи като тези, използвани от големите уебкомпании. Следователно, когато се пусне да работи с огромно количество данни, няма да срещне препятствията, с които обикновено се сблъскват този тип умни приложения. Вероятно могат да се извлекат много по-големи ползи от тази предвиждаща сила. Ша например предлага да се използва на фондовите борси, при билетите за кино и дори градския транспорт. Други могат да предложат борба с престъпленията в киберпространството чрез ранно идентифициране на заплахите или пък прогнозиране на болестни епидемии. А кои ще са първите, които ще се възползват от обещаващата система, засега можем само да гадаем.
Подобни статии:
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/11/03