(http://patepis.com/)
Изгубената Сирия – Великден в Алепо и манастира на Свети Симеон
Изгубената Сирия – Великден в Алепо и манастира на Свети Симеон
Великден е!
И ние бързо крачим по пустите улици към православната гръцка църква. [caption id="" align="aligncenter" width="614"] Богомолците пред затворените двери[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"] След горещи молитви дверите се отвориха, а в дъното великденското яйце се пукна.[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"] Каква радост, тържествена Великденска литургия сред братята православни.[/caption] На площада пред османския часовник Bab al – Faraj, пред магазин ЦУМ имаме среща с група българи, за да отидем заедно с автобус до манастира на Свети Симеон. През 2011г. той беше обявен за част от световното културно наследство. Тогава, за съжаление, започна и гражданската война.Св. Симеон Стълпник
е много тачен и обичан ексцентричен аскет, който прекарал буквално на върха на един стълб цели 37 години в пост и молитва. Този рекорд е признат дори и от Гинес ! Бил е проповедник, лечител и прорицател (визионер). В пътеписа ми за Етрополския манастир е изобразено как почитателите му му подават с въже стомна с вода и кошница с храна. [caption id="" align="aligncenter" width="605"] Византийският имперарор Маркиан, преоблечен като обикновен човек се покланя пред Св. Симеон[/caption] По съвет на Св. Симеон се е свикал Четвъртият вселенски събор, но светията не слязъл да участва. Не слязал да се прости и с майка си, когато тя починала. Гледайки отвисоко, с времето той се възгодял т. е. бил изкусен от дявола. Привидяло му се, че ангел идва на огнена колесница да го отведе на небето като пророк Илия. Симеон вече вдигнал единия крак да стъпи на колесницата, когато се усетил и направил кръстен знак и видението изчезнало. Разкаял се, той останал една година на този крак, т. е на куц крак. Житието му съобщава, че кракът му загноял и се появили много червеи в раната. Падайки на земята, червеите били събирани от един юноша Антоний и по негова заповед отново били подавани горе на стълба. Светията отново ги слагал върху раната си и със стоическо търпение казвал:,, Яжте каквото Бог дал!'' Император Теодосий пратил трима епископи да го помолят да слезне и да се прегледа на лекар, но той отказал и оставил излекуването си в ръцете на Господ. Така в студ и пек, прав или седнал опрян на перилата на малката площадка, той прекарал дните си до смъртта си на 2 септември 459 година. След 30 км на запад от Алепо пристигаме с раздрънкания Икарус вQalaat Semaan – крепостта на Семаан,
[geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] разположена на върха на висок хълм. Това еманастирът на Свети Симеон.
[caption id="" align="aligncenter" width="576"] Манастирът на Свети Симеон (Qalaat Semaan)[/caption] Ето това е останало от 15 метровата колона на Свети Симеон след многобройните посещения на поклоници и любители на сувенири от древността до днес. Тук византийският император през 491 година изградил най- големия църковен комплекс от четири църкви, разположени на кръст с център стълба и площ 5 хиляди квадратни метра, който останал ненадминат докато не била издигната Света София. Той е пострадал най- вече от земетресенията и нашествията. [caption id="" align="aligncenter" width="576"] Алилуяяяя – проба на акустиката![/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="576"] Все пак има повече запазено от нашата Голяма Базилика в Плиска[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"] Всеки бърза да пипне тази свята реликва[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="576"] Сред каменните руини все пак има живот.[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="576"] Аркадите на северното църковно крило[/caption]Там в далечината на 20 км е Антиохия, бившото пристанище на Алепо, днес – град Антакия в Турция.
Манастирът е високо на хълма, където постоянно духат ветрове, които вече са огънали боровете.
[caption id="" align="aligncenter" width="576"] Почивка под сянката на боровете, роза дамаскена и сладолед на клечка от сърце[/caption] В парка ни срещна това младо семейство с усмивки и надежди. [caption id="" align="aligncenter" width="614"] Добре дошли в Сирия![/caption] Добре дошли в Сирия! – в един глас на английски ни поздравяват радостно местните ученици. И така ние се връщамепак в Алепо
Под сводовете на най- големия Сук (пазар) по Пътя на коприната между Изтока и Запада можеш да откриеш всичко.
[caption id="" align="aligncenter" width="614"] Сувенири[/caption]Можеш да наточиш ножицата или камата си
Следи на отминалото време – двамата вождове: Хафес Асад (бившия президент) и Ленин. [caption id="" align="aligncenter" width="576"] Предчувствие за клане[/caption]Трупове, кръв и портрет на Башар Асад – едно предчувствие за днешната сирийска касапница.
[caption id="" align="aligncenter" width="614"] Все пак вкусих от постната манджа – бр–р–р – люта[/caption]Накрая всички си купихме по един калъп от прочутия алепски сапун.
През 2006
Алепо беше обявен за Ислямска столица на Културата
и започна огромна реставрационна работа, финансирана от ислямски фондации. Все пак 80% от населението на града са мюсюлмани сунити и естествено първо беше завършено 45 метровото минаре на Голямата джамия.Босите ни уморени крака усетиха хладината на полирания мраморен под.
[caption id="" align="aligncenter" width="614"] Цитаделата[/caption]Цитаделата на Алепо изглежда все още непревзимаема за опозиционните сили.
[caption id="" align="aligncenter" width="576"] Първата кула на моста към цитаделата[/caption]В тази квадратна кула е дворецът на халифа.
[caption id="" align="aligncenter" width="672"] Портата[/caption]Зад тази обкована с подкови и върхове на копия порта е дворецът.
Дневната светлина се процеждаше през бойниците. Таванът на тронната зала е бил навярно прототип за двореца в Алхамбра. (Гренада, Андалузия) На стража на световното културно наследство.Великолепният Национален Музей с уникални хетски и асирийски артефакти.
Според някой изследователи това е статуя на античен космонавт с шлем,а за мен е просто една красива сирийска богиня.
После седнахме на терасата на прочутия хотел Барон, където е била обявена независимостта на Сирия да пием по едно арабско кафе с кардамон. Там се спазрихме с един таксиметров шофьор да ни откара утре със своето,, Жигули'' до Замъка на Кръстоносците и манастира Свети Георги.Цветан Димитров, Великден, 2008 – 2013
Автор: Цветан Димитров Снимки: авторът Други разкази свързани със Сирия – на картата: КЛИКАЙТЕ НА ЗАГЛАВИЕТО ЗА ПОДРОБНОСТИСвързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/02/12