Март
2025
04/08/13 14:32
(http://ikonomika.org/)

Вреди ли повишението на минималните прагове?

До работна група 31 "Европа 2020"

 

Становище

Относно специфична препоръка 3 за минималните осигурителни прагове

 

По повод проекта за НПР 2013[1] 

[...] 

Добре е да се има предвид, че от 2008 до 2012 година статистиката отчита близо 14% загуба на заетост.[2] С други думи, 86% от работните места са запазени. От тази гледна точка е очевидно, че минималните прагове не са проблем за над три четвърти от работните места и поради тази причина тези работни места не са били закрити. Точно това показва и цитираното в документа социологическо проучване сред работодатели – за по-голямата част от работещите праговете не са проблем.

Обаче, това социологическо проучване по никакъв начин не доказва, че няма връзка между минималните прагове и загубата на споменатите 14% от работните места. Да се цитира мнение на работодатели, които са запазили работни места по въпроса защо други работодатели са закрили работни места не носи информационна стойност. За поне 10-15% от работещите праговете са проблем и водят до загуба на работни места.

Нещо повече, една значителна част от загубените работни места е сред т.нар. „самонаети“ – т.е. хора, които нямат работодател. С други думи, социологическите проучвания сред работодатели не са по никакъв начин показателни за ефектите при самонаетите. А ефектите са повече от ясни. През 2010 година, когато шоково бяха увеличение праговете за самоосигурените, броят на самоосигурените спада с 93 000 души за една година.[3] За сравнение, през 2009 няма спад, нито през 2011, нито през 2012. Всичко е концентрирано в 2010 когато бяха увеличени праговете.

Ефектът при самоосигурените е много показателен – рязкото вдигане на минималните прагове нито намали сивата икономика, нито увеличи събираемостта, нито изсветли трудови възнаграждения, нито подкрепи устойчивостта на пенсионната система. С други думи, рязкото вдигане на минималните прагове за самоосигурените определено не постигна целите, с които беше оправдано. Това не беше ефективна мярка.

Не е по-различен ефектът от минималните прагове върху заетите. Нека да се има предвид, че от 2008 до 2013 година минималните осигурителни прагове кумулативно са увеличени с 50-60% – т.е. и при заетите има огромно увеличение на праговете, голяма част от което увеличение беше концентрирано в 2009-2010 година. Подобни увеличения на минималните прагове в години на икономически растеж не създаваха проблеми на пазара на труда, тъй като производителността, заплатите и заетостта се увеличава с високи темпове, особено сред групите на нискоквалифицираните и осигурените на минималните прагове.

Обаче, огромно увеличение на минималните прагове в период на криза има точно обратния (т.е. негативен) ефект върху пазара на труда заради спадащите приходи на фирмите, увеличаващите се разходи и липсата на инвестиции, нови работни места и растеж. Когато приходите на фирмите стагнират, а разходите им се увеличават, резултатът е натиск върху разходите за труд. И когато в същото време разходите за труд на един работник се увеличават заради висок растеж на минималните прагове, единственият изход е съкращаване на работни места. Да се твърди, че при стагниращи приходи фирмите могат да поемат 50-60% увеличение на минималните прагове без това да доведе до увеличена безработица е абсолютно неоправдано.

В допълнение, пропуска се регионалният ефект на минималните прагове. За периода 2008-2012 г. средната работна заплата се е увеличила с над 45% в София и Варна, но едва с 16% във Видин, 21% в Ловеч и т.н.[4] Регионалните различия в развитието на заплатите и пазара на труда са огромни – и въпреки това, минималните прагове нарастват с един и същи процент в цялата страна. Така, едно увеличение от 50 или 60% не е проблем за заетостта в град като София, но същото увеличение е голям проблем за много други региони, в които нивото на заплащане расте в пъти по-бавно.

Накрая, ще обърна внимание, че в текста се цитира непубликуван и непроверен от външни експерти предварителен анализ на Министерството на финансите. При цялото ми (много високо) уважение към министерството, не мога да приема, че в официален текст може да се цитира непубликувано изследване, което никой никога не е виждал.

 

 

Георги Ангелов

Ст.икономист

Институт „Отворено общество“

 

 




[1] „Европа 2020: Национална програма за реформи (актуализация 2013)

[2] Вж. НСИ, Заети лица и коефициенти на заетост – национално ниво; статистически райони; области

[3] Вж. НОИ, Основни макроикономически показатели и показатели за Държавното обществено осигуряване

[4] Вж. НСИ, СРЕДНА МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА НА НАЕТИТЕ ЛИЦА  ПО ТРУДОВО И СЛУЖЕБНО ПРАВООТНОШЕНИЕ ПО СТАТИСТИЧЕСКИ РАЙОНИ И ОБЛАСТИ ПРЕЗ 2012 ГОДИНА



Блогът за икономика 2013

Публикувана на 04/08/13 14:32 http://ikonomika.org/?p=6941
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки

новините от вчера Новините от вчера
новините от днес Новините от днес

Търсене


Архив

ПоВтСрЧеПеСъНе
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване