(http://vasvalch.com/)
Три гледни точки за презентациите
Когато чух за курса “По стъпките на Дракона“, се замислих на колко познати бих могла да предложа участие в обучение по презентационни умения. В днешно време на доста служители им се налага да изнасят презентации под различни форми – не говоря само за поява на семинари и обучения, а за ежедневни задачи като представяне на продукт пред клиент или на нова идея пред шефа.
Нееднократно съм казвала, че да презентираш добре може да се научи с практика и подготовка. Ще оставя в това да ви убеди Майк Рам по време на “По стъпките на Дракона“. Курсът се провежда в рамките на 4 дни и дава добра основа за публично говорене. Ако искате да посетите “По стъпките на Дракона”, регистрирайте се с код Draco1-BL на промоционална цена от 350лв.
И тъй като най-важното нещо в един курс са лекторите, ето няколко отговора от тях по темата за презентациите.
Майк Рам
Представи се в стил “elevator pitch”
Казвам се Майк Рам и съм магьосник. Превръщам срамежливите хора в уверени, скучните в интересни, обикновените във велики.
Как започна да правиш презентации?
Исках да споделям с другите своите идеи, мисли и съмнения. Оказа се, че повечето хора имат подобни проблеми на моите, но не смеят да ги споделят. Когато се престраших да говоря, видях, че другите търсят решения за тези проблеми от мен. Това ме накара да се почувствам важен, а после разбрах, че носи и голяма отговорност.
Кое е нещото, което може да спаси една презентация, дори ако е тръгнала на зле?
Искреността. Ако си искрен с публиката, тя ще те разбере и ще ти прости. Ако тръгнеш да се правиш на важен, ще те освиркат.
Кое е нещото, което разграничава добрата презентация от отличната?
Вдъхновение и много подготовка. Ако не си вложил душата си в онова, което казваш, ако не си тренирал много, няма да се получи искрата, която да възпламени аудиторията.
И освен това…?
Вяра. Всеки може да стане добър презентатор, нужно е само да повярваш в себе си и да работиш.
Капка Стойкова
Представи се в стил “elevator pitch”
Аз съм коуч и обучител. Смисълът на това, което работя, е да придружавам хора и екипи към промяната (лична и професионална), която искат да постигнат за себе си. Подходът ми на работа е резултат от инженерното ми образование, сертификацията ми за коуч и многогодишния ми разнообразен опит от различни държави и индустрии.
Как започна да правиш презентации?
Още като работех във Франция преди 16 години. Тогава координирах европейски проект за въвеждане на гъвкави форми на труд в началото на 1999. Най-първото ми публично говорене беше представянето на резултатите от проекта пред огромна публика от хора от цяла Франция, с проекти финансирани от Европейския Социален Фонд. Мащабът ме смрази, а и формата беше съвсем нова за мен. Бяхме в зала като в университетска аула, пълна с хора и заслепяващи прожектори. Трябваше да говоря от „катедрата“, и …. Не се гордея с това ми представяне, ама хич. Няколко месеца след това представях финалните ни резултати през членовете на Занаятчийската камара на департамент Лоар-е-Шер. Публиката пак беше също толкова многобройна, но вече бях станала виртуоз на Power Point и най-вече – бях готова.
Кое е нещото, което може да спаси една презентация, дори ако е тръгнала на зле?
Да не се паникьосаш, и ако все пак ти се случи, да не се обвиняваш за това. Ако си наистина готов, то ти си си изяснил какъв е смисълът за теб да представиш темата си. Значи винаги ще намериш вариант да излезеш от непредвидена пречеща ситуация. И малкия трик – да посмееш просто да …замълчиш. Няколко секунди креативна тишина работи безотказно според мен, защото ти позволяват отново да събереш вниманието на публиката, да се фокусираш в себе си и да решиш спокойно каква е следващата стъпка.
Кое е нещото, което разграничава добрата презентация от отличната?
Присъствието на презентатора, разбира се! Всяка публика очаква да усети магията на разказвача. Ако си центриран в смисъла на презентацията, държиш много топъл и динамичен контакт с хората, това е безценно. Само така ти имаш истинско присъствие и страстта ти по темата се усеща и предава на публиката в дълбочина. Много от презентаторите на TED имат точно това.
И освен това…?
Струва си човек да развива уменията за представяне пред публика. То не е само умения „за в офиса“, то е универсално приложимо в повечето области от живота. Какъвто и да е поводът, осъзнатото развиване на уменията за презентиране ни помага да развием увереност в себе си и по-добра свързаност с другите човешки същества. А може би в това е смисълът на живота?
Ангел Лазаров
Представи се в стил “elevator pitch”
Ангел Лазаров, основател на Института по Невро-Лингвистично Програмиране. Аз съм човекът, който през 2006 донесе НЛП в България. От тогава имам над 5000 часа презентации и водене на групи.
Как започна да правиш презентации?
Преди около 10 години като управител реших да представя новата система за заплащане пред персонала – около 30 човека. Бях изненадан, че когато хората са повече от трима на куп, те се държат по съвсем различен начин. Беше катастрофа – на другия ден 2-ма не дойдоха на работа.
Кое е нещото, което може да спаси една презентация, дори ако е тръгнала на зле?
Има много техники, но условието всяка от тях да работи е връзка с аудиторията – да разбирате какво става в главите им. В най-критични ситуации ми е помагало честното признаване на това, което се случва (дори да съм сбъркал или да не разбирам нещо). Тогава:
Първо, проговарям ситуацията и обяснявам какво става, докато получа съгласие.
Второ, предлагам варианти:
- един провокативен, напр: „…и сега можем да си тръгнем и да останем само със загубеното време до тук, …
- два други, всеки от които ме устройва, напр.: „…или да продължим по план така, че всеки от вас да си вземе нещо полезно. Или да ми зададете въпроси.“
Трето, питам аудиторията „…сега как искате да продължим?“. Обикновено повечето се съгласяват с предложението ми. Още никой не си е тръгнал
Кое е нещото, което разграничава добрата презентация от отличната?
Резултатът. Когато предприемат действията, които са ви нужни – значи е добра. Ако го правят така, все едно сами са пожелали това – тогава е отлична.
И освен това…?
Доволен съм, че първият ми опит беше негативен – накара ме да се уча. Това промени живота ми и сега по време на работа се радвам и забавлявам.
Същото желая и на вас!
Постът Три гледни точки за презентациите е публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъраа>.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/05/20