Снимка: wikipedia
Напълно случайно откритие има потенциал да трансформира една противоречива от екологична гледна точка индустрия – златодобива. За извличане на златото от рудата се използва значително количество цианид, който представлява сериозен риск за околната среда. Представете си обаче, че извичането на златото може да става с нещо толкова безобидно, евтино и изобилно като царевичното нишесте! Изследователи от Northwestern University изглежда са намерили (случайно) начин как това да се случи.
Zhichang Liu, специализант в Stoddart’s lab, смесил в колба при стайна температура съдържанието на две епруветки с водни разтвори – едната на получен от царевично нишесте алфа-циклодекстрин, другата със сол на златото (аурат).
Liu се опитвал да получи триизмерна кубична структура, която да служи за улавяне на газове и малки молекули. Но неочаквано той получил игли, които се формирали в рамките на минута след смесването на двата разтвора.
„Първоначално бях разочарован, тъй като моят експеримент не доведе до получаване на кубична структура, но след това видях иглите и бях заинтригуван“ – казва Liu – „Исках да разбера от какво са изградени“.
При последващите експерименти било установено, че алфа-циклодекстрина (цикличен фрагмент, състоящ се от шест глюкозни „единици“) е най-ефективният агент за извличане на златото от разтвор. Неочаквано процесът освен безвреден, се оказал и по-ефективен от процеса с използване на цианид.
И още нещо – с помощта на алфа-циклодекстрина злато може да се извлича не само от златоносна руда, но и от електронните отпадъци – едно от проклятията на новото време.
По материали от: treehugger
2004 - 2018 Gramophon.com