Като всяка шоколадова рецепта и тази заслужава внимание, особено като се вземе предвид наличието и на любимите ми смокини. Вече към края на сезона си, случва се все още да намирам от тях – дребни, български и изключително сладки, въпреки че за мармалада за тази рецепта използвах гръцки. Самият мармалад е тема за отделен разговор и за първи път го приготвих и опитах миналото лято. Прочетох за него в гръцкото списание Γλυκά Μυστικά, а комбинацията от смокини, мед и какао, която мога да затворя в бурканче за студените месеци ми се стори прекрасна. Едно бурканче беше издържало чак до пролетта, когато съдържанието му се превърна в основна съставка на десерт състоящ се от слепени две по две обикновени бисквити. Няма да забравя този така вкусен десерт, защото някъде тогава бях в началото на бременността си и няколко дни имах силно желание за пти бьор, които богато гарнирах с шоколадово-медения-смокинов мармалад.
Този сезон рецептата за мармалада претърпя няколко промени, в които заместих меда със захар, добавих пресни орехи и уиски. Промяната дойде от основната цел мармаладът да бъде използван за пълнеж на шоколадови бисквити. За тях пък прочетох измежду шоколадовите предложенията на Джейми Оливър, на които е трудно да устоиш (или поне на мен ми е трудно), тъй като храната, която по принцип приготвя изглеждала проста, но много вкусна. Наум смесих плътния мармалад с вече ядковите добавки в него, заедно с хрупкавото и топящо се в устата шоколадово тесто. Така се започна с приготвянето на бисквитите.
Не съм съвсем сигурна колко мармалад е необходим за една доза от бисквитите и се надявам да ми простиш за небрежността, но с всеки изминал ден ставам все по-разсеяна и съвсем очевидно забравяща. Е, дано не съм пропуснала някоя основна съставка в рецептата, пък и да съм я пропуснала и така се получава добре. Да кажем, че ако решиш да приготвиш мармалада ще ти бъдат необходими два буркана за затварянето му, а ако решиш да приготвиш и бисквитите с него, то ще ти трябва половин буркан мармалад или около 200 грама (да, тежи учудващо много). Точно поради тази причина (не съвсем ясните грамажи) ще опиша по отделно рецептите за мармалада и бисквитите. Може би трябва да обещая на себе си засега да не приготвям твърде сложни или с риск да се объркат рецепти, тъй като и аз сама на себе си не мога да разчитам (това е само временно неразположение и загуба на контрол, за които смятам по-късно да се погрижа сериозно), но поне може да ми повярваш, че бисквитите с пълнежа са толкова вкусни, колкото и изглеждат.
По идея от списание Γλυκά Μυστικά, брой юли-август 2012
За мармалада се избират добре узрели, но здрави смокини. Ако се избере гръцки сорт е необходимо кората им да се обели. Количеството на крайния продукт може да варира според вида на смокините. Какаото, което се добавя в края на приготвянето, може да изглежда малко, за да се нарече мармалада шоколадов, но е напълно достатъчно за да придаде богат шоколадов вкус, без той да натежава върху вкуса на плодовете. Предпочитам да използвам алкализирано какао на прах (dutch process) вместо сурово какао и в никакъв случай инстантно подсладено какао на прах или гранули.
Посочените дози са за 500-600 грама мармалад.
Продукти:
Смокините се почистват от дръжките и ако са с дебела кора, тя се обелва. Нарязват се на едро и се слагат в тенджера. Към тях се добавят захарта, уискито и водата. Тенджерата се поставя на умерен към силен огън. Плодовете се разбъркват докато захарта се разтопи и започнат да врат. Варят се около 10 минути докато течността започне да се сгъстява. Отстранява се от огъня и плодовете с течността се пасират с пасатор. Ако плодовете се пасират в блендер или кухненски робот, необходимо е да се поохладят малко преди да се сложат в него.
Пасираните плодове се връщат в тенджерата и се поставят на умерен към слаб огън да заврат отново. Добавя се какаото и се разбърква в пюрето. Вари се 5 минути като се разбърква често за да не загори. Трябва да се получи гъсто пюре, при което като се мине с лъжицата по дъното на тенджерата да оставя отчетлива следа. Отстранява се от огъня и се добавят орехите.
Ако мармаладът ще се затваря в буркани, той се изсипва в затоплени стерилизирани буркани и се оставя непокрит докато мармаладът изстине. След това бурканите се затварят и се съхраняват на хладно и тъмно място.
По идея от jamieoliver.com
Тестото за бисквитите се приготвя много лесно и е също толкова лесно за работа, но бих споменала няколко неща, които не трябва да се объркват.
Тестото трябва да остане меко и се охлажда в хладилник за не повече от 10-15 минути. В противен случай ще бъде ронливо и трудно за работа. Ако се приготвя предварително, може да се съхрани в хладилник няколко дни, но ще бъде необходимо повече време докато се темперира до стайна температура. Ако тестото все пак остане по-твърдо и ронливо може да се разбие отново с миксер като му се добави малко меко масло или белтък. Разбива се докато отново стане гладко.
При разточването работния плот не трябва да се ръси с твърде много брашно, защото то ще утежни тестото и ще бъде трудно и ронливо при разточване на втория или третия път. Ако този вариант не е приемлив, тестото може да се разточи между два листа хартия за печене без да се добавя никакво брашно.
Ще забележиш, че в тестото няма набухватели. Това не е пропуск. За тази рецепта не са нужни, а това прави бисквитите слоести и хрупкави, подобно на ронливо маслено тесто.
Посочените дози са за 16 броя с диаметър 7 см.
Продукти:
Фурната се нагрява на 190°C.
Маслото и захарта се разбиват с миксер докато сместа стане кремообразна и пухкава. Добавят се жълтъците и се разбиват докато се поемат от сместа.
Отделно се смесват брашното и какаото. Добавят се към маслената смес и се разбъркват на ниска скорост с приставката за тесто на миксера или на ръка с дървена лъжица. Оформя се меко тесто, което не трябва да лепне. Увива се в стреч фолио и се охлажда в хладилник за не повече от 10-15 минути. Ако в помещението, в което се работи е хладно и тестото е достатъчно стегнато, че да се работи добре с него, охлаждането може да се пропусне.
Тестото се разточва върху леко набрашнена повърхност с дебелина 3-4 мм. Ако тестото се раздели на две части, които да се разточат поотделно ще се работи по-лесно и изрязаните кръгове ще се отделят от плота по-лесно. От тестото се изрязват кръгове с диаметър 7 см. Половината от кръговете се подреждат в тава върху хартия за печене. Краищата им се намазват с леко разбит белтък, за да се залепи хубаво горния кръг тесто. В средата на кръговете се поставя по една чаена лъжица от мармалада. Покриват се с останалата половина кръгове, които внимателно се залепват за краищата на долния. За да се постигне блясък, повърхността на бисквитите може да се намаже с белтък.
Пекат се в предварително нагрятата фурна за 15 минути. След като се извадят от фурната се оставят в тавата за 3-4 минути и тогава се преместват върху решетка. Оставят се да изстинат напълно.
Белият шоколад се разтопява на водна баня. Поставя се в сладкарски пош с тънък кръгъл накрайник или в корнет. Сладките се нашарват с него. Оставят се известно време непокрити докато шоколадът стегне.
Шоколадови бисквити с пълнеж от шоколадов мармалад от смокини с орехи е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
Превод със съкращения от новинарската страница на Yahoo.com, новина от днес 01/09/2013: Fukushima pipe leaking radioactive water: TEPCO Операторът на авариралата АЕЦ Fukushima заяви в неделя (01/09/2013), че е намерено силно радиоактивен...
Daddy's flown across the oceanЗаписът беше от концерт и се чуваха виковете от публиката. Пулсирането на китарата в началото беше толкова разтърсващо силно, че настръхнах целия. До ден днешен когато чуя тая песен, настръхвам, включително и онзи ден на концерта.
Leaving just a memory
Daddy's flown across the oceanЗаписът беше от концерт и се чуваха виковете от публиката. Пулсирането на китарата в началото беше толкова разтърсващо силно, че настръхнах целия. До ден днешен когато чуя тая песен, настръхвам, включително и онзи ден на концерта.
Leaving just a memory
След първата серия сензационно подслушани под един софийски прозорец откъслечни разговори по Скайпа, нашият източник (отново пожелал да запази анонимност и по възможност девственост) ни снабдява с втора пратка.
И така – Реплики от Скайпа, Втора част:
- Бате Володяяяяя, извинявай, че пак трябва да те тревожа по Скайпа. Ама много ми се ходи на пионерски лагер!
- Не отчайвайся, Серюха, скоро будет евразийский лагер. Ще те направим пионервожатъй.
- Бате Володяяяяяя, тръбата в нужника ни се запушила. Помагай!
- Не отговараю за всичко, Серюха. За тръби трябва да се обырнеш към Dr.hon.causa Миллер!
- Уфффф, бате Володяяя, преядох! Никога не съм се освинвал така. Мога ли да се оригна?
- Оригни се, Серюха, оригни се дарагой. Само гледай Делян да не се насере!
- (шмрък, подсмърк)… Бате Володяяяяяя, един от вашите съветници днес ми удари шамар!…
- Само един ли, Серюха? Съвсем са се разхайтили ребятата…
- Бате Володяяяя, някой си Уотърс бил по-голям рокер от мен и викал “оставка”! Язък ми за коженото яке, язък за снимката с мотора!… Пък да взема да си я подам тогава заедно с Орешко, а?
- Сакын, Серюха! На мен колко по-ербап от този са ми я искали, пък сега излучват полоний под земята. Я се стегни и си пусни нашто битиви!
- Бате Володяяяяя, за Нова години си бях пожелал шишарка, а пък получих орешарка. Сега накъде?
- Не вылнувайся Серюха! Догодина ще имаш от нас овчарка…
- Бате Володяяяяяяяяяя, предлагат ми руско говно. Струва ли си да опитам?
- Серюха, вземай сега, че дагадина ще му искаме двойная цена. Върви екстра с чаша водка!
За съжаление на това място транскриптът пак прекъсва. Опасяваме се, че авторът му е станал вече наистина жертва на мечка стръвница…
2004 - 2018 Gramophon.com