Евентуален удар върху Сирия: какви могат да бъдат последиците

Ако приемем, че Конгресът на САЩ даде подкрепа, Вашингтон, заедно със своите съюзници, скоро ще започне военни удари срещу цели на сирийския режим. Ако е така, тези действия могат да се окажат далеч от интересите на сирийския народ. Администрацията посочи необходимостта да се накаже, възпре и предотврати използването на химически оръжия - защитима цел, въпреки че сирийците пострадаха от много зверства по време на конфликта, без това да Повече [...]

Обезвредиха плантация с канабис на балкон

Чрез специализирана операция полицаи от Перник обезвредиха плантация с канабис на балкон. В почивните дни е претърсен апартамента на 32-годишния жител на Перник Давид Русев.

Жилището е в центъра на града и конопът съзрявал на терасата, наред с балконски сандъчета и саксии. След обиск са иззети 11 растения, суха листна маса в буркан и оръжие. Според осведомени упойващите растенията били с много високо качество.

Терасата била пригодена като оранжерия за отглеждане на марихуана. Като веществени доказателства полицаите прибрали устройство за циркулиране на въздуха, система за изкуствено осветление, маркучи за напояване, различни торове и препарати за подхранване.

Пернишкият Пабло Ескобар, както веднага находчиво беше кръстен балконският плантатор, притежавал и оръжие. В една от стаите на апартамента са намерени газов револвер, въздушен пистолет, два детонатора и оптика. Русев е задържан за 24 часа и разследването на случая продължава. Негови познати твърдят, че по-голямо наказание го чакало от строгия му баща, който бил на сезонна работа на морето.

Моливник папие-маше от детско гумено ботушче

  Вече сме на училищна вълна. Тази година направихме моливник  (от едно малко детско гумено ботушче) и кутия...

Песен за невъзможната любов и коанът за заека

Преди около месец гледах "Заек над пропастта". След филма тръгнах да търся текста на циганския романс, който е в края и попаднах на текста, който следва. В повечето руски сайтове е даден като превод, но не е, макар да е доста адекватен към звученето. Всъщност повечето автентични цигански песни са с изключително елементарни текстове, от типа на "както те обичам, ще те открадна; а ако не мога, ще те убия", или, иначе казано, животът може да бъде и съвършено прост. :) Но стихът е хубав, мисля, че е писан под въздействие на филма.

Заскрипело времени колесо -
вот и всё, любимая, вот и всё.

Нам разлук не выпало на "пока" -
на века, любимая, на века.

Уж казалось, пройдены все пути,
только в рай потерянный - не войти.

Или есть тропиночка и для нас? 
Дай-то Бог, любимая. Но не даст.

Михаил Левин 

В песента от филма мисля, че се пее точно обратното – "ти и аз ще бъдем щастливи, ще бъдем щастливи, ще бъдем щастливи ...". И ако имате търпение да изслушате началото, стигаме до коана за заека, заради който е и поста. Просто, откакто гледах филма, не е имало ден, в който нещо да не ми го напомни. Реших, че единственият начин да се отърва от него е да го публикувам. :) Мога, разбира се, да го преведа в два реда, но клипът е по-ценен, в него го изиграват. По-въздействащ е.


Ирена Събева и “Храна за земята”: добрите неща ни правят добри

Преди време ви разказахме за EU World You Like, With a Climate You Like: кампания на Европейската комисия за нисковъглеродна икономика и разпространение на добри практики.

a-world-you-like

 

 

 

Част от кампанияте е и състезание за най-иновативните проекти в Европа. Ползите за спечелилите са свързани с пътувания, запознанства, контакти, но за държавите България, Полша, Италия, Португалия и Литва има и допълнителен стимул – ако наш проект е сред 5те избрани, билборди из цяла София ще вдъхновяват с визията на този проект.

Contest_Stage_Teaser__2020903fc4

От 269 проекта в цяла Европа, 12 са от България. Сред тях има “Книги за смет”: срещу 1 килограм боклук получаваш книга; “Бургас: град на колелата”, инициативата на общината в Бургас за първите общински колела под наем в България; “Биотор от утайки”, проект за усвояване на промишлени боклуци с червени калифорнийски червеи; “Cold sun”, иновативни слънчеви панели, които помагат на хладилните превозни средства да пестят CO2 емисии; амбицията на Девня Цимент да направят производството си по-екологично и отговорно; проект в Банско за по-висока информираност в курорта за вредата от безразборно изхвърляне на батерии.

Разгледайте, заслужават си вниманието и палче нагоре за този, който ви се струва най-иновативен и вдъхновяващ. Крайният срок е 6ти септември.

Избрахме да представим по-подробно проектът “Храна за Земята – добро за всички”, временно класиран на 2ро място сред всички останали проекти.

За тази цел се видяхме с Ирена Събева, двигателят зад инициативата и председател на Асоциация за устойчиви практики “Нашият квартал”. Асоциацията работи за търсенето на повече хармонично съществуване в квартала и информираност за климатичните изменения. Самата Ирена е магистър по социална психология и има поглед върху значението на подобни проекти за развитието на устойчиви и подкрепящи се общества.

Горичка: Разкажи ни какво представлява проекта “Храна за Земята – добро за всички” в три изречения.

Ирена: В „Храна за Земята – добро за всички“ чрез квартално компостиране искаме да намалим депонирането на биоразградимите отпадъци от домакинствата и градините с мин. 40%, тук и сега в квартала, където живеем. В заглавието на проекта е изразен стремежът ни към практикуване на уважение към Земята, която ни дава храна, а неконсумираните от човека остатъци ние  връщаме в нея като храна, и така затваряме цикъла. Проектът създава нови места за социално общуване и възможност за повече човешки срещи и добри дела, от които днес имаме толкова голяма нужда.

Горичка: Какъв ефект върху кварталното общество може да има една такава градина? Има ли успешни примери в други градове и държави?

Ирена: Подходът на проекта е социален, иновативен и интегриран за подчертаване значимостта на местния принос за намаляване на климатичните изменения. Той дава ясен отговор на въпроса „Как мога от дома си да спра депонирането на био отпадъците?“. Проектът осигурява достъп до „компост зона“ разположена много близо и удобно до домовете на хората. Очакваният ефект е постепенно хората да си добавят нещо ново в ежедневието по един лесен и красив начин – ефективно разделно събиране на биоразградимите остатъци от кухнята и градината. Красив е начинът, защото кварталната компост зона е част от друг наш проект за облагородяването на лесопарк Княжевска гора, където ще засадим 400 лалета, 200 нарциси, 180 храста, дървета и още цветя. Трудът е от местната общност и доброволци, които ще се присъединят към нас през септември и октомври.

Виждала съм в Швеция специално изградени къщички за компостиране с компост машина. Изглеждат толкова добре направени, лесни за използване. Ние работим за развитието на такова самосъзнание у хората, в нашия квартал, с което да се подготвим за следващия етап на проекта – прилагане на нашия опит и изграждане на капацитет в общността и в други квартали на София и в страната, и за участие в законодателните процеси. Голяма радост ми донесе информацията от юни тази година, че кметът на Ню Йорк има нова цел да развива кварталното компостиране и да въвлече нюйоркчани в отговорност към това. С нашия проект излиза, че ние работим отдолу-нагоре и София може да стане пример в това отношение. Ще инициираме срещи със Столична община за реализиране на партньорство с нашата Асоциация за устойчиви практики „Нашият квартал“.

Горичка: Какво можем да си посадим в остарелите гуми? Зеленчукова градина?

Ирена: Напоследък виждам, че е доста популярна идеята за рециклирането на гумите в зеленчукова градина. Сега ми хрумва идеята, че остарелите гуми можем да ги превърнем и в цветни островчета, на които можем да спираме погледите си и да поемем малко красота за нашия ден. Защо не и в островчета за билки и подправки. Звучи вкусно. Ще го пробваме в квартала.

Горичка: Разкажи ни за княжевския проект за по-добър живот на вашата организация?

Нашата Асоциация за устойчиви практики спечели проект по програма „Зелена София“ за облагородяване на  зелените площи част от лесопарк „Княжевска гора“. В него с труда на кварталната общност и доброволци ще правим „Река на цветята“ и „Цветни островчета“. Ще засадим 400 лалета, 200 нарциси, много храсти и дървета. Ще изградим 2 зони за социално общуване и детски горски кът, защото децата тук си нямат нищо наблизо. Компост зоната има много специално място в проекта, защото в нея ще компостираме зелените остатъци от поддръжката на лесопарка и от биоразградимите и градинските остатъци от домовете на живущите наблизо. Компостирането е най-директният и лесен начин за опазване на природата, на мястото, където всеки живее. Този проект е и първа стъпка към усилията ни да премахнем сметището в част от дерето на парка, което от години страда от болестта „депониране“ причинена от човека. Напролет очакваме кварталът ни да разцъфти и да потече реката на цветята, островчетата, и хората в квартала да заживеем заедно в хармония с природата. Добрите неща ни правят добри.

с какво се бори Асоциацията – квартално сметище в Княжево

с какво се бори Асоциацията – квартално сметище в Княжево

Борим се за първото място в конкурса на ЕК „Свят който харесваш, с климат който харесваш“, за да си помогнем с наградата билборд кампания в София, за да разберат повече хора за нашия проект и за възможността устойчиво да използваме природните ресурси и да оставим на децата си един по-здрав климат.

Подкрепете “Храна за Земята – добро за всички”.

Прокуратурата прикри престъпление със заграбената държавна земя от фирма свързана с Емил Димитров

Четири прокуратури бяха мобилизирани, за да смачкат проверката на скандала със заграбена държавна земя от фирма на майката на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров. След прехвърляне от Бургас в София и обратно, шест месеца след избухването на "Дюнигейт", проверката стигна до Несебър, където на 5 юли е прекратена с мотив, че не са открити данни за престъпление.

В разгара на скандала "Дюнигейт", който Биволъ разкри, лъсна че фирма собственост на 72 годишната майка на депутата Емил Димитров притежава хотел "Хавай" в Несебър, получен със заменка. На съседния терен фирмата си е построила абсолютно незаконно басейни, тенис кортове и бар. Теренът обаче е държавна собственост и е включен в държавния горски фонд. За да го придобие и узакони самоуправството, фирмата започва процедура по Чл.73, ал 1, т.1. от новия Закон за горите, приет през 2011 с дейното участие на самия Емил Димитров. Същата процедура е използвана от всички мераклии за апетитни държавни земи в скандала "Дюнигейт". Единственият възможен мотив за промяна на предназначението и продажбата на земята съгласно Чл. 73 е, че на нея има "друго хидротехническо съоръжение", за каквото вероятно би минал басейнът. За зла участ на Мама Нора и нейния съдружник, след като избухна скандалът всички процедури по сделките бяха спрени. Тогавашните оправдания на министър Мирослав Найденов, че правителството на ГЕРБ не е започвало подобни процедури се оказаха една безцеремонна лъжа. Въпреки това като принципал Найденов не направи нищо, за да защити подопечната на министерството си собственост от самоуправството на фирмите на съпартиеца си. 

"Хидротехническото съоръжение" построено на държавната земя

Бутафорното разследване на скандала "Дюнигейт" направи всичко възможно да прикрие Емил Димитров и цялата корупционна схема, започнала още от времето на предишната Тройна коалиция. Междуведомствената комисия, в която участваха същите чиновници, които допуснаха нарушенията довели до "Дюнигейт", изобщо отказа да се занимава със заграбената земя и незаконното строителство. В доклада изготвен от тази комисия пише единствено, че държавният терен не попада в границата на защитените дюни, а с незаконното строителство трябва да се занимава община Несебър. Замесените в скандала висши функционери от ГЕРБ се опитаха да изкарат виновни за далаверата единствено общинските служители и то заради политически подбуди. Цялата кампания по потулване на действителните виновници се проведе главно от медиите на Пеевски, които тогава обслужваха стриктно правителството на Борисов и бяха подпомогнати от определени "марионетки" в обществените медии.

В началото на февруари 2013 инспекторите на Община Несебър констатират незаконните строежи. На 12.04.2013 кметът издава пет заповеди за премахване, които в момента се обжалват в съда от фирмата ЕКСПРЕС ТУРС ООД, която чрез фирмата ЕЛЕОНОРА ТРАНС е съсобственост на майката на Емил Димитров (72 годишната Елеонора Димитрова) и на бившия сикаджия Славян Теофилов.

Завеждайки административните дела (1419, 1420, 1421 и 1422 от 2013г. в Административен съд - Бургас) ЕКСПРЕС ТУРС ООД всъщност признава за извършеното престъпление - заграбване и самоуправство с чужда собственост, в случая държавна и извършване на незаконен строеж върху нея. Това деяние попада в обсега на чл. Чл. 323а. от Наказателния кодекс: "Който построи сграда върху обработваема земя, земеделска земя или пасище, без да има право на това, се наказва с лишаване от свобода до две години и с глоба от хиляда до три хиляди лева."

Четири прокуратури замазват престъплението

След публикацията за заграбената земя скандалните факти бяха игнорирани от местните прокурори, които не се самосезираха. В началото на януари Биволъ изпрати сигнал до Окръжна прокуратура - Бургас (Преписка 259/2013). На 14 януари Окръжна прокуратура - Бургас препрати преписката до Софийска градска прокуратура с мотива, че Емил Димитров е депутат от ГЕРБ и проверката не е от нейната компетенция.

Не е ясно защо бургаските прокурори отказаха да се занимават по същество със закононарушението, извършено от юридическо лице с ясни собственици, но е факт, че по това време СГП се управляваше от скандалния прокурор Николай Кокинов, който лъсна в СРС като доверено лице на Бойко Борисов.

Докато трае проверката в СГП, Емил Димитров престава да бъде депутат и преписката 438/2013 по описа на СГП е пратена в Районна прокуратура - Бургас, където е заведена с номер 6595/2013. На 05.06.2013 г. преписката е препратена от Районна прокуратура - Бургас в Районна прокуратура - Несебър, където получава номер 0554/2013 г.

На 04.07.2013 г. прокурор Панталеева от РП-Несебър решава, че няма данни за престъпление и издава Постановление за спиране на наказателно производство. Липсва обаче уведомително писмо до вносителя на сигнала, каквото Прокуратурата е длъжна да прати съгласно Инструкцията за провеждане на предварителни проверки на Главния прокурор (№ И 89/10.03.2011 г). Биволъ не успя да се свърже с прокурор Панталеева за коментар, тъй като тя е в болнични.

Докато прокуратурите си прехвъляха топката, а общината води дела срещу незаконните строежи, ползите за семейната фирма на Емил Димитров са очевидни: цяло лято туристите от хотел "Хавай" разпускаха край басейните, построени незаконно на заграбената държавна земя, показа проверка на място на Биволъ.

Capture_2013-09-02_a_10.57.29

И това лято гостите на хотел "Хавай" разпускаха край незаконното "хидротехническо съоръжение"

Междувременно Емил Димитров се позиционира като жертва на предишното управление и заедно с бившия земеделски министър Мирослав Найденов и други отцепници от ГЕРБ основа нова партия БАСТА. Политическите мотиви на сегашното управление да му спести обвинения и материални загуби са съвсем прозрачни. Преди няколко дни Прокуратурата каза "баста" на проверката за изборна търговия около Емил ДимитровКазвайки "баста" на Закона въпреки очевидните факти  в случая със заграбената земя, уж независимата Прокуратура за пореден път лъсна като инструмент на задкулисни интереси и бранител на мафиотското статукво.

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване