(http://www.gorichka.bg/)
Дрони помагат за опазването на горите
Малките дрони са следващото голямо нещо за опазването на дъждовните гори, смята Lian Pin Koh. Самолетчета, известни като дрони, са нежно наименовани от английската дума за търтей. Официално са познати и като БЛА – безмоторен летателен апарат. В последните години същите те се смятат за най-новата мода в авиацията и употребата им е практически всякаква, от военно-разузнавателни цели, през доставки на храна и лекарства за отдалечени бедстващи райони до чисто лични наблюдения на съседната къща. Естествено, колкото по-достъпни стават, толкова повече морални питания се повдигат тук и там из хорските съзнания. Точно с това негативно възприятие иска да се пребори Lian Pin Koh, основател на Conservation Drones. Тяхната цел е да разпространяват информация за изграждането и употребата на дрони за опазване на околната среда, като работят с еколози и изследователи най-вече от развиващите се страни. Правителства и организации вече ги използват в множество страни за наблюдение на горите, защита срещу нелегална сеч и за събиране на научни данни.
Получил доктората си по екология в Принстаун, Koh вече над 10 години работи за опазване на дъждовните гори. Според него логичната следваща стъпка за постигане на успех е използването на технологии от различни полета на достижения на съвремието ни – например свързани мрежи сензори в горите или пък, да, дроните. Сега се провеждат тестови полети с тях в националните паркове Бардиа и Читван, като идеята е да се изловят бракониерстващите там. В Индия, резерватът Panna Tiger вече успешно ги използва не само срещу злосторници, но и за цялостно наблюдение на тигровата популация.
Основното предизвикателство, с което се сблъсква обаче, е гореспоменатото отрицателно възприятие за дроните. Самото им споменаване предизвиква криви асоциации с нагло шпиониране или пък директно с военни акции. А всъщност дроните за опазване на природата са доста различна технология, базирана основно на елементарни модели самолетчета, с добавен автопилот и камери, за да могат изследователите да гледат отвисоко. За последните 2 години Koh и Conservation Drones успяват да псотигнат значителни успехи в мисията си да информират за многото позли от дроните, работейки с партньори от цял свят, включително WWF в Непал, Wildlife Institute of India, WCS Belize, Sumatran Orangutan Conservation Programme и Jane Goodall Institute. В крайна сметка, както казва Pin Koh:
“Един добър дрон не струва чак толкова много повече от читав лаптоп или пък бинокъл.”
Ако все още се чудиш дали дроните могат да имат адекватна употреба в цивилен прочит, виж видеото по-долу, ученият е достатъчно убедителен.
А представи си само колко отявлени безчинства и гротескни беззакония бихме могли да предотвратим тук, в България, ако си сглобим по няколко дрончета и ги пуснем над, например, Странджа.
—
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/01/29