(http://asenov2007.wordpress.com/)
СРАМЕЖЛИВА РАЗДЯЛА И ЗАДОЧЕН БРАК?
Радио SBS, Мелбърн, Австралия – разговор на Фили Лангдмън с Пламен Асенов, политически коментатор на SBS за България
Към сайта SBS на български: http://www.sbs.com.au/yourlanguage/bulgarian/
/Фили/ Четири месеца преди изборите за Европарламент, политическите пластове в България се раздвижиха. Ще има ли обединение в дясно и разцепление в ляво? Отговорът ще реши съдбата не само на сегашното управление, а може би и на самото европейско бъдеще на страната – смята политическият ни коментатор Пламен Асенов.
- Пламен, с кое да започнем – процесите в ляво или процесите в дясно, които текат в момента, са по-значими за българското политическо бъдеще?
- Те, общо взето, са скачени съдове, Фили – ако се случи само едното, България отново ще трябва да куцука към бъдещето си кой знае още колко години. Но нека все пак да започнем от левицата, защото там развитието е по-остро, поне се очаква, буквално утре, да се изостри твърде много.
- Имаш предвид конкретното утре, събота, първи февруари, така ли?
- Да, Фили, утре БСП има заседание на висшия си оперативен орган – Националния съвет. Очаква се той да излезе с решение, че бившият президент Георги Първанов, бившите министри Румен Петков и Ивайло Калфин, плюс доста техни съмишленици, са се самоизключили от социалистическата партия заради твърдото си намерение да се явят на евроизборите с алтернативна лява листа, на практика – като отделна партия.
- Ще се случи ли наистина това изключване под формата на самоизключване? Ако да – то ще означава, че реалното разцепление в БСП не може да се прикрива повече…..
- Все още не е ясно какво ще се случи, Фили. Социалистите имат силен инстинкт за оцеляване и са известни майстори на обтекаемите политически формули и действия, когато се отнася до тяхната собствена партия, до нейното единство и бъдеще. От друга страна, напреженията в БСП между двата центъра на влияние там отдавна иска да избухне. Нищо, че единият център, Станишев, изглежда по-силен, тъй като има апаратната власт и подкрепа от европейската левица, докато Първанов, изглежда като вече бивш авторитет вътре в партията, запазил, може би, частична подкрепа от Кремъл, този толкова важен за социалистите външен фактор. До момента и двата отбора повече си показват мускули, отколкото желание реално да се разделят от мъртвата си хватка. Неслучайно хората на Първанов, които обявиха, че техният уж граждански проект АБВ ще излезе с отделна листа на евроизборите, се инатят и не напускат БСП, а хората на Станишев пък постоянно си противоречат относно възможността да ги изключат. Да, за подобно изключване има и формални пречки, но основното са чисто политическите сметки – кой кого ще надхитри по такъв начин, че да успее да припише на другия цялата вина за разцеплението.
- Но, Пламен, какви са основните политически разлики между тези две групи в БСП, тоест, защо хората на бъдещите избори трябва да предпочетат едните пред другите?
- Според досега известното – разлики в политическите им визии няма, Фили. Впрочем, нито една от страните дори не се опитва да представи нещо политическо като основа за събитията. Просто се чуват взаимни обвинения и личностни нападки, има разсъждения кой прав, кой крив, но всичко това е на безпринципна основа или засяга техни чисто вътрешнопартийни различия, които по никакъв начин не са важни за широката политическа публика в България. Все пак обаче да напомня, Фили, че за широката публика тук едно реално разцепление на левицата би било наистина добра новина. То не само ще е интересен урок по практическа политика, но е и събитие изключително важно за общото развитие на страната, защото със своята монолитност БСП буквално затлачва политическите процеси и изкривява развитието на нормалния политически спектър през всички години на прехода. Да не говорим, че ще има и много други преки обществени ползи от такова разцепление – например да падне правителството и да има предсрочни избори, да намалее чувствително опасността България да бъде изтеглена от Европа и натикана отново в руската орбита на влияние, такива неща.
- Пламен, паралелно с евентуалното разцепление на левицата обаче се очертава и възможност за консолидация в дясно, основно между Реформаторския блок и партия ГЕРБ. Доколко са реални подобни очаквания?
- Погледнато чисто политологически, Фили, десницата трябва веднага да хвърли всички усилия, да превъзмогне себе си, но да се консолидира. Моментът е подходящ от няколко гледни точки. Първо – предстоят избори, които са винаги добър повод за разговори и търсене на различни форми на сътрудничество. Второ – очаква се разцепление в ляво, което, дори да е половинчато, ще предизвика силен трус и отслабване там. Трето, за всички десни формации, независимо от нюансите помежду им, има ясна и възможна обща цел – сваляне на сегашното управление и спасяване на европейската ориентация на България. Четвърто – в обществото има насъбрана, но неизползвана докрай енергия за промяна именно в посока на тази цел, енергия, която може да бъде канализирана само чрез реално дясно сътрудничество.
- Пламен, но доколко сериозни са стъпките към подобно сътрудничество?
- Досега изобщо не са сериозни, Фили. В момента имаме най-вече подхвърляне на реплики през медиите, не и преки контакти. От страна на ГЕРБ към Реформаторския блок офертата за сътрудничество е по-открита и ясна. Това е разбираемо, защото ГЕРБ имат неистова нужда от политически партньор, ако искат да оцелеят, а не да се разпаднат бавно заради собствените си вътрешни проблеми и външното си обкръжение, което се състои само от леви и ултралеви партии. От страна на Реформаторския блок към ГЕРБ ръката се протяга сякаш все още твърде срамежливо. И това е така, въпреки че Реформаторският блок пък спешно се нуждае от победа още на първите избори, иначе ще се разпадне тутакси. Да, лидерът на ДСБ Радан Кънев каза, че „в името на голямата цел – предсрочни избори, реформаторите ще търсят сътрудничество с ГЕРБ”, въпреки „радикално негативното” отношение на техните симпатизанти към партията на Бойко Борисов. Но това засега е само реплика, която изразява теоретична възможност за подобно сътрудничество, реално решение на блока за разговори няма и не се знае кога ще има.
- Избухването на една сериозна криза в БСП вероятно ще катализира този процес?
- При всички случаи, Фили, но дали тя наистина ще избухне, предстои да видим утре и да коментираме ефектите евентуално през следващата седмица.
Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес http://www.passenov.wordpress.com
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/01/31