(http://patepis.com/)
С Опел за кристал и порцелан (1): Фабриката за кристал в Уотъфорд в Ирландия
Днес с опела на Валентин ще стигнем до ирландския Уотърфорд, за да посетим местната фабрика за кристал. Приятно четене:
С Опел за кристал и порцелан
част първа
Фабриката за кристал в Уотъфорд – Ирландия
Една от основните туристически атракции в Ирландия е разглеждането на фабриката за производство на изделия от кристал в Уотъфорд (Waterford). Градът е разположен в южната част на Република Ирландия при устието на река Сюър (Suir), преди вливането й в Атлантическия океан. Световната известност на това място се дължи на изработваните произведения от кристал.
Сред музейните експонати във фабриката за кристал могат да се видят най-разнообразни и много красиви предмети, изработени от кристал.
Впечатляват кристалните вази с най-разнообразна форма и различни орнаменти.
До
фабриката за производство на кристал (Crystal Factory)
се стига лесно. От центъра на Уотъфорд се потегля в западна посока по пътя за град Корк. След близо 3 километра ясни указателни табели те насочват да завиеш надясно и веднага следва паркинга на фабриката. Той не е достатъчно голям, поради което в най-натоварените часове трудно се намира място за всичките леки автомобили и автобуси с туристи.
Срещу паркинга е туристическия център, където си купуваш билет за 10 евро и те записват в първата свободна група. Групите за разглеждане на фабриката са организирани с екскурзоводи и тръгват на половин час. Туристите се качват на автобус и той ги откарва в далечния край на завода, където е началото на производствения цикъл. Първо се влиза в зала с голям екран, на който се прожектира филм за историята на кристала, за производствените процеси, за разпространението и използването на предметите от кристал.
След това екскурзоводът развежда групата из производствените цехове, музейните експонати и склада с готова продукция. Обиколката завършва в магазина за сувенири, където също са подредени най-разнообразни изделия от кристал. Туристите с „дебели портфейли” имат голям избор – от обикновени кристални вази за 100 евро до полилеи, струващи 5 000 евро.
Произведенията от кристал, които се продават в магазина за сувенири са по-разнообразни и по-красиви отколкото тези в музейните експозиции на завода.
Изработката на изделията от кристал е ръчна –
от нагряването на стъклената маса в пещта, през оформянето на изделието чрез въртене и духане през тръба, до направата на различни фигури на шмиргел. Очевидно тази трудоемкост, изискваща голяма квалификация на работниците, определя и високата цена на готовите изделия.
Уотърфорд, Република ИрландияСамата фабрика е построена през 1783 година. През 1851 година тя е затворена, но в средата на миналия век производството е възобновено. Днес тази фабрика за кристал е един от главните обекти за индустриален туризъм в Европа. Разглеждането й може да достави огромно естетическо удоволствие на всеки посетител.
Първо стъклената маса се нагрява в пещи с висока температура докато придобие мек вид, подобно на тесто. Това нагряване става на върха на дълъг кух прът.
След това дългия прът се върти бързо за да могат центробежните сили да придадат нужната кръгла форма на изработвания предмет.
На следващия етап, чрез духане с уста в тръбата с цел вкарване на въздух в стъклената заготовка, работникът оформя вътрешното пространство на изделието (ваза, кана и т. н.).
След неколкократно повтаряне на операциите с нагряване, въртене и духане изделието придобива завършен вид.
Дръжката на каната се оформя като разтопената стъклена маса провисва, а вторият работник я отрязва с ножица. След това, той чрез ловко завъртане оформя дръжката и я залепва за корпуса на каната.
Фигурите върху изделията се оформят чрез издълбаване върху кристала със шмиргел. За това се изисква пълна съсредоточеност и голямо внимание.
Този висок над 5 метра полилей е в процес на производство. Кой е клиента и каква е цената му е информация, която представлява фирмена тайна.
Екскурзоводката води групата из завода и разяснява производствените процеси. Сред музейните експонати тя разказва за историята на фабриката, производствената номенклатура и основните клиенти.
Самият
Уотъфорд
не е впечатляващ – спокоен пристанищен и търговски град с 45 хиляди жители. Създаден е преди единадесет века от Викингите, които тогава са владеели Ирландското крайбрежие. През ранното средновековие градът се оформя като мощен политически и военен център на Ирландия.
Измежду останките от средновековието най-добре запазена е кръглата кула Reginald’s Tower. Тя е построена през 1003 година. От 1463 г. тук е разположен монетния двор. В продължение на повече от четири века на това място се секат монетите, използвани в южната част от страната. През 19-ти век кулата е преустроена в затвор. Днес тя е исторически музей, чиято експозиция не впечатлява с нищо особено.
Входната такса за кулата с музея е 2 евро.
Разходката по улиците на Уотъфорд е приятна и отпускаща.
Следващата част от разказа ще ни запознае с производството на порцелан и с музея на порцелана в Майсен. Ще разгледаме и средновековната част на този очарователен германски град.
Ирландия, Август 2007 година
Автор: Валентин Дрехарски (град Перник, България)
Снимки: авторът
E-mail: valentin.dreharski@besttechnica.bg
Други разкази свързани с Ирландия – на картата:
Ирландия
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/02/28