03/17/14 10:53
(http://ivo.bg/)

Светът затръшва вратата на Путин, Бареков иска да му я държи(м) отворена

Световната медийна премиера на новия политик Николай Бареков се състоя неотдавна във влиятелното британско списание „Икономист”, което го описа като популист, свързан със задкулисието в България. Ефектът от статията на „Икономист” беше, че от задкулисието се показа банкерът Цветан Василев, изживяващ се като икономист номер едно на България от доста години вече, но в ролята на адвокат на Бареков, с когото уж нямал нищо общо.

„Икономист” обаче имаше един пропуск- деликатно пропусна да  спомене за руската връзка в проекта „България без цензура”, в който двамата лейтенанти до на произведения генерал на партията Бареков са прононсирани поклоници на Русия.

Днес руската агенция ИТАР-ТАСС запълва празнината с интервю, в което Бареков ни се разкрива като претендент ( нали щял да става премиер поне за два мандата- по собствените му думи!) за балансьор на отношенията Изток-Запада, раздавайки съвети на руснаците и украинците какво да правят.

Пътьом Бареков бичува всички досегашни български власти, че не са осъществили големите руски проекти в България, които той нямал проблем да продължи- например АЕЦ „Белене” ( голям и чисто нов политик, като него, не се плаши от дреболиите по пътя към величието си, нали!).

Дреболия е в неговия си стил да послъгва в сметките, завишавайки например двойно населението с български корени в Украйна, които никой не гони и притеснява, но Бареков им се самопредлага за защитник- зер той също е патриот, като Сидеров, чиято роля се готви да изпълнява при  провал на проруския му проект на следващите парламентарни избори.

Говорейки от името на българския народ, който по думите му обича руския, Бареков обещава на едро пред руската агенция да станем …”политическа врата на Русия към Европа”.

Колко актуално, прозорливо и навременно предложение: когато целият свят е готов да затръшне вратата на режима на Путин, ето че се явява богатирът Бареков, слага си дудука в процепа и спасява онази една шеста от планетата от пълна международна изолация!

Апропопо, той Бареков си послъгва най-вече за феноменалните си постижения като супер успешен мениджър на ТВ7, с което оправдава дълбокия си джоб с милионите, харчени за проекта “България без цензура”.  Истината обаче е друга.

Досието на  ТВ СЕДЕМ ЕАД, видно  на позиция ( таб) ” Обявени актове” в Търговския регистър за годишните финансови отчети до 2012г. говори за финансов провал.

Ясно се вижда спадът на приходите в 2012г спрямо 2011г. Един бърз поглед е достатъчен, за да се оборят претенциите за “успешен” мениджмънт.

По простите принципи на финансовия анализ това е една абсолютно провалена инвестиция за КРАУН МЕДИЯ )

ИТАР-ТАСС,цитирана от БЛИЦ ( в частта за Русия)

- Каква е Вашата оценка за българо-руските отношения, как би трябвало да се развиват те?
- Едно мога да кажа със сигурност. Нашите привърженици казват, че основен партньор на България трябва да бъде Европейският съюз. На второ място с еднакъв резултат те поставят САЩ и Русия.

- С равен резултат?
- С равен резултат. Истината е, че през последните години българските политици използваха основно политическите отношения с Русия. БСП – защото искаха да угодят на избирателите си, декларирайки им приказки за това колко обичат Русия. ГЕРБ, за да угодят на електората си, обясняваха колко зле работим с Русия и как това не трябва да се прави. Ние сме на обратната позиция. С Русия не просто трябва да имаме равноправни отношения, те трябва да бъдат изгодни и на още по-широка основа. Какви са отношенията ни с Русия сега. Навремето Георги Първанов се хвалеше с “Големия шлем” с Русия (газопроводът “Южен поток”, нефтопроводът “Бургас-Александруполис” и АЕЦ “Белене”), за това говореше и господин Борисов, но нито един от големите стратегически проекти с Русия не беше реализиран. Всичко отиде в хладилника, с изключение донякъде на “Южен поток”, който се развива. Защо да не седнем и да не се договорим с Русия за тръгването на тези проекти? Да влязат в България нови инвестиции, за да дадат възможност на страната да продава електгроенергия. По времето на Тодор Живков, давам този пример, въпреки че не е толкова актуален, България търгуваше с Русия чрез политически целувки. Днес ние можем да бъдем политическата врата за Русия към Европа. Имаме добър партньор в ЕС в лицето на Германия, защо Русия да не бъде нашият голям партньор извън ЕС? Какъв е проблемът в това? За тази цел просто трябва да отделим политиката от икономиката. Ние подкрепихме инициативата за строителство на седми реактор в АЕЦ “Козлодуй” от американската компания “Уестингхаус”. Но ако има добри условия и изгодна оферта от руска страна, защо да не построим и “Белене”? Ако българското правителство не затъва в дългове и това е икономически изгоден проект, той трябва да бъде реализиран, ние ще го подкрепим. Русия е естествен партньор на България. Българският народ харесва руския народ. Ясно е, че съществуват политически проблеми, но те не трябва да спират икономиката. Защо да не се помисли за изцяло облекчен визов режим с Русия? Как е възможно руските граждани, най-големите инвеститори в лично качество в България, купуващи жилища и създаващи фирми, да чакат унизително дълго получаване на виза за влизане в страната. Как може руско семейство да живее в България, а бащата, работещ в Москва или Санкт Петербург, да трябва да получи виза? Трябва да се направи така, че виза да се получава на аерогарата за минути.

- Колко внимателно сте проучили двустранните икономически отношения?
- Потенциалът за бизнес отношения с Русия не е реализиран и на 10 процента. Навремето в България съществуваше цяла индустрия, която обезпечаваше нуждите на Русия по няколко направления – и в продукти от селското стопанство, и в леката промишленост, и в експорта на оръжие. Днес нищо от това не съществува. Заводите са разрушение. Северозападна България – Видин, Враца – навремето бяха овощната плантация на Съветския съюз. Днес няма нито един преработващ завод от този тип. Не можем да изнасяме нито консерви, нито пакетирана продукция, просто защото не можем да я преработим. Имаме идея да създадем съвместни с Русия производства за преработка на плодове и зеленчуци с държавно участие. Каним сега и ще поканим и когато поемем управлението на държавата всички руски държавни и частни фирми като равноправни бизнес партньори.

- Въпросът ми касаеше преди всичко атомната енергетика. Защо решихте да подкрепите проекта на “Уестингхаус”, по-скъп от “Белене” и по-продължителен като реализация?
- Ще строим реактор с “Уестингхаус”, това е повече от гарантирано. Най-вече заради това, че за нас в България е важно да имаме различни източници на енергия. Русия е основният ни партньор, но България не може да си позволи да бъде изцяло зависима в енергийната сфера от Русия. Прост пример – проблемите между Русия и Украйна като бумеранг се връщат към България, която става без вина виновна. Освен това за нас Америка е също толкова важен партньор и сме длъжни да работим с нея. Днес светът се връща към двуполюсния модел. След разпада на Съветския съюз, което беше наречено от Владимир Путин “най-голямата геополитическа катастрофа на 20 век”… Тук не съм съгласен с него, защото най-голямата катастрофа е Втората световна война, която на практика опустоши населението на СССР и други страни. Предполагам, че светът се връща към двуполюсния модел. Защо пък Европейският съюз в този случай да не играе ролята на своеобразен баланс между двете велики сили Русия и САЩ. Вие и американците водите на различни нива стратегически битки – и в Близкия Изток, и, както виждаме сега, в Европа. България трябва да има балансирани отношения с двете велики сили. Ако съумеем да балансираме енергетиката с всяка от двете страни, то това ще означава и спокойствие за българския народ, и удовлетворение. Трябва да се възползваме от това, че Русия в този момент е държава, която има много природни ресурси и много пари, ние сме длъжни да се възползваме от това.

- Вашата позиция по отношение на Украйна?
- Аз имам публична позиция. Ние в Украйна имаме свои интереси, около половин милион души живеят там, българско население, което е било изселено от Турция в Украйна. Ние сме длъжни да защитим правата му. Не поддържаме ограничаването на правата на малцинствата, забраната да говорят на родния си език. Смятам, че активна роля в регулирането на конфликта трябва да играе Европейският съюз. Критикувам ЕС, който подхожда пасивно към ситуацията. Украйна не може да бъде геостратегическо поле, на което Русия и САЩ мерят сили в 21 век. Разбирам, че отново влизаме в период на Студена война, това е лошо за гражданите на Европа. Затова ЕС и България са длъжни да направят всичко, за да може Русия и Украйна да седнат на масата на преговорите. Това, което виждам днес, автомати и воини с една вяра и един език, които застават един срещу друг – това не е нормално, недопустимо е. Апелирам към ОССЕ, което трябва да балансира отношенията между Русия и Европа, апелирам към ЕС, който трябва да бъде по-активен. Но моята позиция, като лидер на значима политическа сила в България, е че България и Русия са длъжни да заровят томахавките и да седнат на масата на преговорите. Проблемът на Украйна не е национален и не е етнически, когато в пордължение на много години работи корумпирано правителство, събитията завършват именно по такъв начин. Проблеми с корупцията в Украйна имаше правителството на Тимошенко, за съжаление Янукович завърши политическия си път по същия начин.

- А въпросът за легитимността на властта?
- В Украйна се случи революция, винаги след революция се поставя въпросът за легитимността. Но най-важното сега е спокойствието. Смятам, че всяка страна в конфликта има право на своята гледна точка. Сядайте на масата, използвайте посредници и се договаряйте. Най-добрият партньор в преговорите между Русия и Украйна са страните от бившия Съветски съюз. Най-важното сега е да се предотврати въоръженият конфликт, а след това да се проведе международно разследване в Украйна, за да се установи кой е виновен за жертвите.

Разговора проведе Игор Ленкин, София

 

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване