(http://patepis.com/)
Света гора – Атон (3): Манастир Пантократор
Продължавме поклонническото пътуване из Света гора Атон заедно с Цветан. В първата част прекосихме пътя от манастира Великата Лавра до манастира Ставроникита, после го разгледахме подробно, а днес ще се отправим към манастир Пантократор. С който разказ ви пожелаваме Светъл Великден!
Приятно четене:
Света гора – Атон
част трета
Манастир Пантократор
Манастирът Пантократор или Μονή Παντοκράτορος
е разположен на скалист хълм висок около 30 метра на североизточния бряг на Атон . От там се открива хубав изглед към близкия остров Тасос и Струмския залив на Бяло море. Името ,,Пантократор”(Вседържител) е свързано с едноименния прославен манастир в Константинопол.
В подножието му има малко морско пристанище,
което през есенно-зимния период е затворено поради силното вълнение.
Съгласно устно предание
манастирът е основан през ХI век
от император Алексей I Комнин, който построил малък манастир посветен на чудотворната икона на Богородица, наречена по късно ,,Геронтиса”. През ХIII век манастирът бил унищожен от пиратите.
На тази стара византийска икона ,,Христос Пантократор” от Ермитажа в Санкт Петербург в долните ъгли (отляво и отдясно) са разположени образите на братята ктитори Алексей Великий стратопедарх (генерал- майор? ) и Йоан Великий примикий (генерал-лейтенант?). В чест над освобождаването на остров Тасос от турците (за жалост временно), те започват строежа на манастирската църква през 1357г., която освещават през1363г. Те дали устав на манастира-,,Типикон”, както и много имения. Братята са погребани в манастира.
Pantocrator Monastery, Agio Oros 603 86, ГърцияСлед падането на Византийската империя през 1453г. основни покровители станали княжествата на Молдавия, Влахия и Русия.
Манастирът Пантократор е изобразен на руска икона от ХIХ век.
След каменния мост вляво има кладенец.
Това е геранът, в който била хвърлена иконата ,,Старица” от сарацинските пирати. Един от тях се опитал да изтръгне сребърния обков. Но иконата запушила и блеснала искра, която го ослепила. Панически другарите му я хвърлили в близкия кладенец и побягнали. След 80 години ослепелият пират се разкаял на смъртното си ложе и помолил роднините да поправят греха му. Те посетили манастира и разказали на монасите за иконата. Заедно открили кладенеца, където иконата стояла до колени изправена във водата без да се опира в стените. Но най учудващото било, че пред нея още горяло кандило. Монасите извадили иконата и с почести я върнали в манастирската църква.
В подножието на манастира.
Малкият залив на пристанището.
Високите стени и кули пазят входа на манастира.
Над входната арка е изписан разбира се Христос Пантократор.
Вляво е архондарика, насреща е главната манастирска червена църква. Вдясно е жилищното крило, където още ремонтите продължават.
Наздраве от архондарика с гръцко кафенце, локум и накрая бадемов ликьор.
След като разбра, че сме от Варна, монахът с радост ни отключи църквата, за да си вземем свещи.
Вдясно на колоната се намира мозаичната икона ,,Преображение Христово” (Метаморфосис) от ХХ век. На някой лъже-учени, им се привижда Христос като космонавт в ракета
Вляво на колоната стои иконата на Богородица Герондиса (Старица), където Богородица е изобразена в пълен ръст, на преклонна възраст без младенеца Христос. Съгласно преданието, тя е подарена от византийския император Алексей I Комнин и възпроизвежда мозаечния образ на Богородица, който се намирал в манастира Пантократор в Цариград.
Според преданието по време на службата Богородица заповядала да се съкрати Божествената литургия и веднага да се причести един добродетелен старец игумен, който е бил на смъртно легло. Веднага след като приел Светите дарове старият монах починал. След този случай иконата била наречена ,,Геронтиса” (Старица) или Застъпница за стареца игумен. Тогава иконата била изнесена от олтара и поставена на една колона вляво за да се облекчи достъпа до нея на поклонниците, където се намира и до днес.
Нейният образ бил реставриран и облечен в нов сребърен обков.
Стомната в краката на Богородица, напомня за чудесното преливане на зехтин. Във време на глад, когато нямало храна и масло за кандилата, монасите били отчаяни и искали да напуснат манастира. След молитвата на игумена, от стомната започнал да извира зехтин, докато се напълнят всички съдове в манастира. От тогава няма криза в този манастир!
Мозаечното копие на Геронтиса дойде във варненския храм „Св. Успение Богородично“ тържествено преди година от манастира Пантократор по идея и с подкрепата на покойния владика дядо Кирил.
Ако се моли и проси от нея добри, спасителни неща и разрешаване на житейските му проблеми за искрено вярващия иконата върши чудеса. Варненските миряни се помолиха пред нея по време на втория епархийски събор и чудото стана , бяха предложени двама достойни епископи Йоан и Серафим като кандидати за митрополит.
Моля без снимки с дърводелеца Йосиф! Скромният съпруг на Богородица е изобразен на стенопис от XIV век.
Професорът Михаил Псел чете конско на своя студент императора Михаил VII Дукас. Миниатюрата е от Пантократорския кодекс от XI век.
Светите мощи на Пантократор .
12:30 часа Тръгваме от Пантократор. След моста има разклон с три пътеки :
1. Наляво е обратно за Ставроникита и Иверион.
2. Направо е за столицата Карея.
3. Надясно е за скита „Св.Илия” и Ватопед.
Тръгваме нагоре и направо докато стигаме до Т- образно кръстовище без знаци. Накъде?
Наблизо се вижда бившият руски скит ,,Св. Илия”, който също принадлежи към манастира Пантократор.
Снимка към манастира от Т- образното кръстовище.
Господи покажи ни верния път! Съгласно GPS на Георги трябва да тръгнем надясно към скита, докато излезем на шосето , където рязко да завием наляво, отдалечавайки се от скита, но по верния път към Карея.
След час по пътя последен поглед към Пантократор и остров Тасос зад него.
Моята карта и компас сочат също правия път. Благодарим ти Господи, че ни водиш, защото предишния ден другата група беше поела по грешния път към Ватопед. Чул благодарността ни Господ ни изпрати една маршрутка, която ни настигна и закара за 3 евро до столицата Карея.
14:30 часа. Пред бакалницата в Карея атонският котарак се надява на нещо.
Уви автобусът за пристанището беше заминал. Почакахме и се събрахме хора за един бус до Дафни за 10 евро. Тъкмо слязохме на пристанището, когато видяхме как фериботът вече е отдал швартовите въжета и е потеглил. Не се отчаяхме, защото досега Богородица не ни изостави! Отнякъде се появи бърза 40 местна лодка за Уранополис. Помолихме се на капитана ако може да ни вземе и спре на Зограф, защо искаме да успеем за празника.
За наша радост капитанът взе тримата български моряци на борда за 8 евро и по пътя изпревари ферибота!
Цветан Димитров, 15-16 ноември, 2013
Очаквайте продължението
Автор: Цветан Димитров
Снимки: авторът
Други разкази свързани със Атон – на картата:
Атон
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/04/17