(http://ivo.bg/)
Путлеристи с хитлеристки поздрав
Не знам дали сте забелязали, но руската имперска пропаганда постепенно позагърби “славянската” опорна точка в опитите си да обясни агресивната си претенция да “обединява” под президентския скиптър на Путин всякакви околни народи ( именно околни, периферни- като с наслади ни обясняваше от телевизионния екран какви нещастници са украинците като “окрайна” на великата му Русия Божидар Димитров, директорът на главния ни музей, голям приятел на Бойко, шефа на уж проевропейския проект в България).
Славяните, каквито българите на всичко отгоре май не сме, биват всякакви, а някои дори ненавиждат по исторически причини баш претендентите за главни славяни от Московията, тормозили от векове съседите си със завоевателните си мании. Как да ги обединяваш по славянска линия!
Само едно православие е останало в арсенала на руската имперска пропаганда и тя го размахва с настървението на съветската тоталитарна машина, която се опитваше да уеднакви по свой образец със сърп и чук мозъците на народите от Владивосток до Елба и Дунав.Местните слуги бързо учат новия руски урок и се опитват да го налагат дори в собствения ми блог със заплахи към личността ми, заподозряна, че не служи достатъчно смирено на “православието” ( забележете също-те говорят за “православие” като политическа доктрина, а не за “православна вяра”, спазвайки каноничните указания на путлеризма).
Славянофилството възниква в Чехия през 19-ти век и едва след това е прегърнато като част от руската имперска пропаганда. Именно славянофилството привлича в нова България много чехи ( сред които и моите прародители от Прага) . Но с типичната си безпардонност московците си присвояват “заслугата” на откриватели по същия начин, по който “забравят” основополагащата заслуга на България и българите за християнизацията на Киевска Рус и на войнственото езическо московско царство.
Историята е известна на просветените българи и на миниатюрна част от образованите руснаци. За западните славяни тя е отдавна “прочетена”книга. За тях е повече от банално да се спори по въпроса за славянството като компактна маса, загубена за каузата на насилствената русификация още след зверствата на генерал-губернатора на Варшава Гурко при потушаването на варшавското въстание преди близо 150 години (малко преди Гурко да развее освободителното си знаме над София и с това тук да се възцари нестихващата руска претенция българите да бъдат благодарни завинаги, каквото и да им причинят от Русия).
С проблемите на България, която наистина се оказва периферия на Европа, но в центъра на руския натиск срещу нея, рядко се занимават в бързо развиващите се, дори проспериращи ( вече!) западни славянски общества. Там са ни отписали като безнадежни полуподаници, доброволни заточеници в руската балканска провинция България.
В този смисъл фактът, че в полския всекидневник “Речпосполита ” се появи статия за руския натиск върху България, подобна на тревожните коментари в западния печат, не е чак събитие, но по-скоро е индикация доколко успяваме да се прочуем дори и там, където не искат да чуят за нас.В края на краищата за поляците Гурко е синоним на касапин на жени и деца, а у нас русофилите наскоро му вдигнаха поредния паметник в София.
Статията в полския вестник е схематична като за публика, която не би си дала труда да прочете нещо по-задълбочено за субекти, които не представляват интерес. Но сайтът Кафене.нет, откъдето я препубликувам, е гарнирал превода с неотразима по своята декларативна същност снимка на български путлерист с изпружена в хитлеристки поздрав ръка, че само по тази причина си заслужава вниманието на просветената публика.
|
||
България се възприема почти като троянски кон на Русия, пише всекидневникът. Българските връзки с Русия се дължат на близостта на езика, на общата православна традиция, както и на факта, че Русия има основна роля в освобождението от турското робство през 1878 г. Може би затова и до днес, много политици , особено левите , смятат, че България има повече общо с Русия, отколкото със Запада. Тази близост се използва от Москва за засилване проруските настроения. Руският посланик в София дори предположи, че България трябва да обмисли присъединяването си към Евразийския съюз, съобщава “Жечпосполита”. Сигналите, които идват от София през последните месеци потвърждава загрижеността. През април българския парламент гласува законови промени, които позволяват на Газпром да заобиколи регламента на ЕС за инвестициите в енергетиката на Балканите (по отношение на газопровода Южен поток). Европейската комисия отбеляза, че някои от гласуваните точки са дори в пряк интерес на Газпром и предупреди България, че могат да последват наказания. Независимо, че в началото на конфликта в Украйна българското правителство официално подкрепи териториалната цялост на Украйна , след анексирането на Крим от Русия, социалистическият председател на парламента Михаил Миков изпрати поздравления на колегата си в руската Дума, пише вестникът. |
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/06/03