(http://patepis.com/)
Пътуване до двореца Хет Ло в Апелдорн, Холандия
Днес Янита ще ни води до поредната красота на Холандия – дворецът Хет Ло в малкото градче Хет Ло. Признавам си, имам голямо съмнение, дали не съм ходил и аз там или е някаква странна форма на дежавю – красота отвсякъде е
Приятно четене:
Пътуване до двореца Хет Ло
Апелдорн, Холандия
Дворецът Хет Ло (Het Loo) се намира в сърцето на Холандия, в близост до град Апелдорн, провинция Гелдерланд. Имението е на повече от 300 години и е известно като холандския Версай, заради красивите градини, изградени във френски стил още от построяването на замъка.
Имението е обект от национално значение, води се за паметник на културата и е отворено за посетители още от 80- те години на миналия век. В същото време е и любимата лятна резиденция на кралското холандско семействo.
До двореца се стига само пеша, преминавайки през три портала. Първият от тях е изграден в наши дни, представлява стъклена зала. Тук се намират билетните каси, от които заедно с билета за вход ще ви предоставят и брошура, съдържаща историческа справка за Хет Ло и още: пътеводител за достъпните етажи в двореца и пътеводител за градините и парковете. Тук, на този портал, има и магазин за сувенири.
Преминавайки през първия портал, посетителите се озовават до няколко ниски и една по- висока постройки, които в миналото са били гаражи или казармени помещения, които са приютявали пазачите и войската на имението. Днес в тях има подредена музейна експозиция с предмети и вещи от дворцовия инвентар.
На широкия площад пред тези сгради за 1 евро може да бъде закупен билет за автобус, който прави панорамни обиколки около двореца в рамките на час. Тук се намира и кафе „Принц Хендрик”, атракцията на което са няколко пауна. Те се разхождат свободно и безстрашно сред посетителите, очаквайки да им подхвърлят нещо вкусно.
Het Loo, Апелдорн, Нидерландия
Малкият площад свършва с втория портал, в миналото тук са изчаквали всички гости, тук са се правили всички проверки за сигурност и изобщо достъпът до двореца е започвал от тук.
От този портал в посока към сградата на двореца, се простират паркове, оградени от високите дървета на изкусвено създадена гора. Геометрично- прецизната красотата на околния свят, изграждана векове наред, започва от тук. Дълга около половин километър алея отвежда до третия портал, зад позлатената ограда на който се издига величествената сграда на двореца Хет Ло.
Архитектурният стил на имението- музей е семпъл, (нещо типично за всички дворци на територията на Холандия), но величествен. Основната сграда е заобиколена от еднакви пристройки, симетрично издигнати от двете й страни, които са свързани с крила около основния двор. Пред основната сграда има семпла градина с фонтан.
Дворецът Het Loo е построен в края на 17 век по заповед на тогавашния крал Уилям III и е бил резиденция на холандското кралско семейство до смъртта на кралица Вилхелмина през 1962 година, когато дворцовият комплекс става държавна собственост. Първоначално крал Уилям III и съпругата му Мари II Стюард разполагат на това място с ловна хижа, която използват съвместно с дуковете на Гелдерланд за почивка и лов. По- късно кралското семейство, впечатлено от красотата и спокойствието в този регион, разпореждат построяването на дворец, чийто градеж е завършен през 1684 година. Планът е дело на известния архитект Якоб Рьоман.
През трите века на своето съществуване, основната сграда на двореца е била преобразявана многократно, като постепенно е била разширявана и около нея са били изграждани допълнителните пристройки, изпълняващи ролята на крила. В миналото в тези крила с червени капаци на прозорците са се помещавали оранжериите, конюшните и помещенията, в които е живеела прислугата на двореца: коняри, треньори, градинари, готвачи, шивачи и т.н. В наши дни в тези постройки се намират офисите на музейната администрация и изложбените зали. В миналото тук е имало и една бална зала, която днес е преобразена в ресторант. Днес два от етажите на основната сграда са отворени за посетители, като предоставят възможността за разглеждане на автентичния интериор, съхранен през годините във вида, в който е бил по времето на своето създаване.
Поради оскъдната светлина да се снима в задушните стаи е трудно, но не и невъзможно. Единственото условие на охраната е да не се ползват светкавици, лампи и да се запази възможно най- тиха обстановката из дворцовите лабиринти, сякаш да не събудим или тревожим духовете на аристократичните личности, които надничат от портретите с различни големини, овесени по стените на цялата дворцова обител.
Отворени за посещение са столовата на кралското семейство, кабинетите на кралете, библиотеката, дворцовите галерия и музей, спалните на Мари II Стюард, Уилям III, стаите на кралиците, детски стаи, банята на кралица Вилхелмина…
След обиколката в двореца, по стъпалата или с асансьора се слиза в подземията на сградата. Изцяло преобразени в услуга на посетителите, тези подземия разполагат с гардероб, магазин за сувенири, тоалетни, кафене и ресторант. Тесни и полутъмни коридори извеждат към прословутите фантастични градини и алеи, разположени фронтално на сградата.
(Снимка: уикипедия)
По оформлението на ландшафта в този огромен терен, в кралските градини и паркове са работили френски, английски и немски архитекти. Околодворцовото пространство представлява фина бродерия с невероятни цветни пана и изключително прецизно оформени зелени площи. Цветната феерия се допълва от романтични пътечки, застлани с дребен чакъл, от статуи и фонтани. Едно предупреждение: носете затворени, ниски и удобни обувки.
В средата на парка пред двореца се намира кралския фонтан. Представлява 13 метрова скулптура от бял мрамор на жена, оградена от златни фигури на птици, растения и митологични същества. Всъщност, всички градински скулптури са изработени от бял мрамор и са богове и богини от гръцката митология. Две от тях (на жена и на мъж) са поставени на стъпалата пред златната врата, а другите – из градините или в другите по- малки фонтани. Гигантски глобуси – фонтани със златни чучури имат важно значение сред целия скулптурен ансамбъл. Всеки чучур указва място в света, което кралската фамилия е посетила. Тъй като градините в дясната страна на двореца бяха в ремонт, глобусът на снимките е един и същ.
Отвъд кралския фонтан, централната алея отвежда към белокаменна колонада, пред която са изградени още три фонтана. Най- големият е зарибен, във водите му плуват шарани.
От самата колонада се открива красива панорама към двореца. Тук градините са в същия стил, но с други флорални мотиви. Под колонадата има малко кафене на открито.
Отвъд колонадата започва друга приказка, тази на естествените паркове край двореца. Това е една огромна площ, представляваща гориста местност, в която се протягат няколко езера. Те свързани едно с друго чрез плавателни канали, над които извиват гръб красиви мостове.
Точно в тази местност в миналото кралете са ловували или са излизали на езда. За тяхно удобство по брега на езерата са построени разноцветни дървени хасиенди, в които те са спирали за почивка. Тези вили са разполагали и със закрити помещения, в които са се съхранявали лодки и други водни приспособления.
В този парк се намира и един паметник, който символизира силата и могъществото на Нидерландия. От всичките му страни са изрисувани гербовете на старите градове, а на върха е поставена короната- символ на великата монархическа власт.
Важно за онези, които искат да разгледат имението, е работното време. Дворецът е отворен за посетители от началото на месец май до края на месец октомври от 10.00 до 17.00 часа в дните от вторник до неделя включително. Цена на билета за възрастни е 14,50 евро, за деца под 3 години входът е безплатен. Всички магазини, кафенета и ресторанти на територията на двореца са със същото работно време: от 10.00 до 17.00 часа. Билетът за специализиран автобус, който прави панорамни обиколки около двореца в рамките на час, е с цена 1 евро. Около Хет Ло има голям паркинг за автомобили с такса 5 евро за ползването му. Таксата е една и съща, без значение от времето престой. От Апелдорн до Хет Ло може да се ползват и градски автобусни линии с номера 10, 16 и 102. Препоръчвам делничните дни за посещение, защото тогава е по- спокойно. През уикендите тук прииждат повече хора, както и във времето на отпуските през юли и август.
Автор: Янита Николова
Снимки: авторът и Уикипедия (GNU лиценз за снимките от Уикипедия)
Други разкази свързани с Холандия – на картата:
Холандия
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/10/30