(http://patepis.com/)
Черна гора (2): Будва
Средиземноморското пътешествие на Роси продължава из Черна гора – предишния път през Бар стигнахме Будва, а днес за завършим Будва
Приятно четене:
Черна гора
част втора
Будва
продължение на голямото пътуване
От Янинското езеро и Метеора до Лаго Маджоре и Сакро Монте ди Орта
автор: Росица Йосифова
Будва
Църквата „Санта Мария ин Пунта” от IX век е принадлежала на бенедиктинския, а после на францисканския католически орден
Църквата „Свети Сава” и е XII век. Притежавана е от францисканците; била е ту католическа, ту православна до 1657 г., когато окончателно е ориентирана към православието
Свети Сава Сръбски
е първият архиепископ на сръбската православна църква (1219-1233 г.). По покана на цар Иван Асен II той посещава Търново през 1235 година. Разболява се тежко след участие в богоявленския водосвет на река Янтра и умира в старата ни столица. Погребан е в църквата „Свети 40 мъченици”, но скоро след това е преместен в манастир в Рашка – една от няколкото средновековни сръбски държави – тази на Неманичите, с които той е в близка роднинска връзка (всъщност рожденото име на светията е Растко Неманич и именно той, в качеството си на архиепископ на автокефалната сръбска църква от 1219 година, коронясва брат си Стефан за крал през 1221 г.). В Търново научихме, че сръбски духовници и до днес идват на поклонение пред свети Сава в църквата „Свети 40 мъченици”.
Църквата „Свети Иван” е от VII век. Часовниковата кула с камбанарията са достроени през XIX век. Епископската сграда също е строена допълнително. В тази църква е знаковата за Будва икона „Будвенска Мадона”
Църквата „Света Троица”, началото на XIX век
Обаче, докато гледах премногото туристи, които си пиеха небрежно бирата или се разхождаха из тесните улички с марковите бутици и галериите, си помислих, че голяма част от малките и сладки ЮНЕСКО-ви градчета в Европа някак си вървят към унисекс. Някак си са започнали да изглеждат сходно – вероятно заради еднаквите брандове и удоволствия за стомаха и тялото, които предлагат/продават. Ударете ми един тупаник, ако не е така, но ми кажете провокира ли ви разходката в Будва да дълбаете с длетото надълбоко в историята? Идва ли ви да питате или да ровите за повече информация за бугарщиците например – песни на западните българи, предадени на народите в Албания Венета; песни, разказващи за славни герои като Крали Марко? Идва ли ви да питате за богомилите или за Цар Самуил в музея (освен, ако не сте с подготвен роден екскурзовод)?
пици, бутици и народ из малките улички на Будва
плаж кафене в подножието на крепостта и църквата «Санта Мария ди Пунта»
Преди да напуснем Будва поогледахме яхтеното пристанище, казахме «чао» на цитаделата и спряхме за малко пред огромната камбана, която се мъдри пред крепостната стена. Камбаната стои тук от 1963 година, но всъщност местните не знаят почти нищо за нея. Направена е от дърво и е боядисана в «златно», за да изпълнява ролата на ‘The Mother of Voices’ във филма „The Long Ships“.
Камбаната е три пъти по-висока от човешки ръст
Очаквайте продължението
Автор: Росица Йосифова
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Черна гора – на картата:
Черна гораСвързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/11/03