Легендата на българския футбол Христо Стоичков е сигурен, че Кубрат Пулев ще успее да победи Владимир Кличко. Двамата боксьори се...
Русия и Китай подписаха 17 споразумения в рамките на форума на Азиатско-тихоокеанското сътрудничество в Пекин, предаде РИА “Новости”....
Цените на суровия петрол ще продължат да падат поне до края на месеца. Прогнозата се основава на два безспорни факта. Първият е, че въпреки...
Близки на загиналите в Горни Лом запалиха свещи в двора на завода убиец. Над 100 души - роднини, бивши и настоящи работници в завод "Миджур",...
В неделя американският президент Барак Обама предупреди, че огромна пропаст трябва да бъде запълнена преди датата 24 ноември, която беше...
В неделя вечерта в рок клуба „Стената” в центъра на украинския град Харков е избухнал взрив по време на събиране на доброволческия...
Парите за втора пенсия в частните пенсионни компании надхвърлиха 7 млрд. лв. Към края на септември нетните активи на универсалните и...
Над 60% от лекарствата, продавани в интернет, са фалшиви. Това означава, че всеки втори медикамент в мрежата е менте. Това съобщи директорът...
Проф. Юлиян Вучков даде интервю за предаването „Папараци“ по bTV, в което основна тема беша половинката му Дияна. Интервюираше го водещата...
Данъчни ловят майстори, които работят на черно, по домовите книги на кооперациите. До комичните ситуации се стигнало, след като десетки...
Покойник от 7 години завеща борч на двете си дъщери в Попово от 266 712 лв., заради катастрофа с убит, в която самият той загубил живота си....
За 25-тата годишнина от падането на Берлинския зид германската столица се украси с ефирна светлинна инсталация от 8 хиляди въздушни балона, наредени по линията на някогашната граница през центъра на града.
За два дни „стената“ израсна отново като красива верига от феерично клатушкащи се в нощта бели кълба. По даден знак те бяха пуснати да отлетят волно в небето и символичното разделението на града в един миг престана да съществува. Туристи и петимни за развлечение берлинчани аплодираха възторжено…
Странна естетическа атракция, с която организаторите запечатаха у стотици хиляди стекли се съвсем млади хора за цял живот сетивен спомен за „стената“, който няма нищо общо с бетона, телените мрежи, кльоновете, злите кучета, самострелящите устройства, кръвта и отчаянието на истинската Берлинска стена.
Този ауктуален „паметник“ на Стената изглежда още по-кичово, нелепо и унизително за хилядите жертви на разделението на фона на спомена за един истински мемориал на жертвите на Берлинската стена, който преди време стана морална и материална жертва на политически коректния, презастраховащ се и нетърпящ самоинициатива берлински истаблишмънт.
Точно преди десет години, когато в Берлин се честваше с голям апломб от властите 15-тата годишнина от падането на Берлинския зид, паралелно с тържествата, но извън светлината на прожекторите се разигра един обществен, естетически и политически скандал, който хвърля сянка до днес.
В навечерието на тогавашния „малък“ (за разлика от сегашния „голям“, 25-годишен) юбилей, собственичката на световноизвестния, частен (!) музей на Чекпойнт Чарли Александра Хилдебранд бе открила на мястото на бившия контролен пункт истински вълнуващ мемориален комплекс в памет на загиналите по границата.
Музеят бе тогава, остава и до днес един от най-силните притегателни магнити за всеки берлински турист. Основан в средата на 60-те години на миналия век от човека-легенда, политически затворник и противник на режима в ГДР Райнер Хилдебранд, музеят стана през въпросния ноември 2004 г. сцена на акция, която разгоря духовете в Берлин.
Самият парцел около Чекпойнт Чарли бе продаден още през 1990 г. от берлинското правителство на частен инвеститор. Инвеститорът – голяма банка – се бе ангажирал да построи възпоменателен обект на това символично място.
На Чекпойнт Чарли през октомври 1961 г. се бяха изправили дуло срещу дуло американски и съветски танкове. Тук на Червената армия й бе показано категорично, че няма да бъде допусната нито на метър пò на Запад. С това драматично събитие, както и с много бройните опити за бягство през стената в този сектор, Чекпойнт Чарли влезе в историята.
Минаха 14 – 15 години от падането на Стената. Инвеститорът, закупил парцела, така и не построи обещания мемориал. Вместо това районът бе даден под наем на организатор на битпазар, който разви там оживена амбулантна търговия с реликвите на комунизма – от кожени ушанки с петолъчки до руски пилотски часовници и безформени парчета от стената – всичко за нуждите на туриста.
Възмутен от ширещата се пошлост основателят на Музея на Чекпойнт Чарли Райнер Хилдебранд, нае през 2003 г. парцела под аренда и заплати от частни средства 113 000 евро за да прогони търговците от символичния район. Намеренията му бяха да построи там достоен мемориален комплекс за жертвите на разделението.
В края на 2003 г. обаче смъртта попречи на този идеалист да види готов своя проект. Но ето, че вдовицата му Александра, която е емигрантка от Украина, изненадващо за публиката, успя точно за 15-годишнината от падането на Стената да реализира идеята на своя съпруг.
Възстановен бе 200 метров отрязък от оригиналната стена. На площадка с размери около 100 на 50 м, застлана със светъл чакъл бе издигнат мемориален комплекс – лабиринт от 1065 на брой високи, мрачни дървени кръстове.
Следва част от мой репортаж за абсурдно развилата се история, който бях писал тогава, през ноември 2004:
1065 са кръстовете на новия мемориал. Толкова са и поименно идентифицираните жертви на берлинската стена – по един кръст за всяка от жертвите на разделението на Германия. Тази цифра включва както убитите при опит за бягство, така и отвлечените от агенти на Щази от Западна Германия на Изток и след това умъртвени противници на комунистите, но също и загинали съветски войници-дезертьори или войници от армията на ГДР.
Пред внушителния комплекс от двете страни на бившия КПП мълчаливо стоят многобройни посетители – берлинчани и гости. Пред отделни кръстове има положени цветя от близки на загиналите.
Вслушвам се в реакциите сред потока от гости на града и берлинчани, тълпящи се пред гората от кръстове. Хората са единодушни – сблъсъкът с индивидуалните човешки имена, лица и съдби (на всеки кръст има или име и снимка, или съобщение за обстоятелствата на смъртта на жертвата) разтърсва и впечатлява, както рядко се случва пред друг паметник. Чувам само думи на признателност и силно вълнение.
Подобни коментари се срещат и в медиите, но като цяло в тях преобладава строга критика към частния мемориал.
Берлинското правителство, коалиция на Социалдемократи с партията на бившите комунисти ПДС, вече заяви, че до края на годината ще отстрани кръстовете. Според политиците Берлин нямал нужда от повече паметници на Стената, а още по-малко от мемориали, които разединявали гражданите вместо да ги обединяват. Известният историк проф. Лауренц Демпс говори за някакъв „зловещ маскарад“, други обвиняват украинската вдовица в комерсиалност и в създаването на „политкич“.
Според мнозина от изказващите се в медиите политически и научни фактори мемориалният комплекс внушавал ненужен дух на конфронтация(?!?) Той бил исторически неиздържан, а броят и имената на жертвите не били верифицирани научно…
Един от най-странните аргументи на противниците на новия мемориал е, че той силно напомнял строящия се недалеч за десетки милиони евро голям паметен комплекс за жертвите на Холокоста край Бранденбургската врата. По този начин кощунствено се приравнявали жертвите на Берлинската стена с тези на Холокоста…
Единствено опозиционният ХДС изтъква внушителната сила на мемориала и подчертава, че със своята акция Александра Хилдебранд е демонстрирала безпомощността и нежеланието на правителството да почете по адекватен начин жестокото минало на града. Така се е наложило частна инициатива да компенсира неспособността на политическата власт.
Междувременно собственикът на парцела вече се поддаде на свръхсилния натиск и прекрати договора с музея към края на текущата 2004 година. Дотогава булдозери трябва да сринат мемориала.
Александра Хилдебранд заявява, че няма намерение да отстъпва.
Срещу плановете за разрушаване на комплекса с кръстовете се надига протест. Организации на репресираните от комунизма и фондации в памет на загиналите събират протестни подписи срещу ликвидирането на станалия за кратко време тъй популярен мемориал.
След горния репортаж от ноември 2004 нещата се проточиха и стигнаха до съда. През това време кръстовете месец след месец събираха все повече и повече внимание и признание от страна на гостите на Берлин.
В крайна сметка банката-собственик на парцела, поставена от една страна на политически натиск от управляващите в Берлин коалиционери социал-демократи и бивши комунисти и от друга – на стопански натиск от финансовите си баланси поиска от Александра Хилдебранд сумата от 34 милиона евро за да й преотстъпи ареала.
Тя напразно се опита да събере поне част от нея. Накрая през юли 2005 банката получи по съдебен път правото да вкара булдозери и да събори кръстовете.
На 5 юли бивши политзатворници от ГДР се вързаха с вериги пред Мемориала и протестираха по този начин срещу разрушаването му. Пред многобройни международни журналисти Ханс-Еберхард Цан (Zahn), самият той лежал 7 години в затвора за клевета срещу социализма, каза, че отговорните лица за този срамен за имиджа на Берлин епизод, трябва да знаят, че когато булдозерите дойдат, ще им се наложи със сила да отстраняват вързаните с вериги правозащитници.
Организаторите на разрушаването се възползваха обаче от нощната тъмнина и от кратко отсъствие на активистите и вкараха булдозерите призори на 6 срещу 7 юли 2005 година. Кръстовете бяха сринати за 2 часа…
След това ареалът около Чек Пойнт Чарли пустееше с години и тълпите туристи напразно се оглеждаха за нещо, визуално и емоционално напомнящо им, че тук е минавала стената между свободния свят и света на комунистическите диктатури. Едва през последните години се поставиха панá с фотографии, показващи исторически моменти, свързани с граничния пункт.
Амбулантните турски и арабски търговци и до днес обикалят наоколо със сергиите си и предлагат руски ушанки на туристите.
Ето, че през 2014, за тазгодишния 25-ти юиблей Берлин реши да се представи на света със описаното в началото атрактивно зрелище – светлинна инсталация от хиляди светещи въздушни балони. Първият балон бе пуснат в небето от престарелия Михаил Горбачов, дошъл в Берлин да се порадва на германските ласкателства и да сплаши неслушащата неговия государ Путин Европа.
Един мемориал с хиляда кръста щеше да е очевидно неуместен…
Бедите на хората, които живеят в блокове с централно парно, независимо дали са в София или друг областен център , си приличат като две...
/Поглед.инфо/ Ето каква реч щях да дръпна, ако бях десен интелектуалец, от когото искат да оценява 10 ноември:
Десислав Любомиров, който пусна наскоро от ареста двамата братовчеди, опитали да приберат 5 милиона от джакпота на тотото, иска да оглави...
/Поглед.инфо/ Украинската криза може да доведе до нова Студена война. Ако не се отнесем с необходимата сериозност към тази заплаха, нещата могат да станат трагични.
/Поглед.инфо/ Четворната коалиция на ГЕРБ, РБ, АБВ и ПФ е триумф на подмяна на вота на българските избиратели, а не на стабилността.
Синът на известния преди години роден бизнесмен и настоящ рентиер Добромир Гущеров – Християн-свали наполовина цената на своя...
Експерт-криминалистът Михаил Лазов от столичното Трето РПУ, който бе обвинен, че е опитал да заколи майка си с кухненски нож, излезе на...
/Поглед.инфо/ По случая с КТБ ГЕРБ прехвърлиха цялата вина върху БНБ и не споменаха нито веднъж институции, които са пряко свързани с техни кадри.
Денят на годишнината от рухналата граница между свободата и съветската зона на Берлин премина в София по обичайния начин.
Обичайно, както години наред, протестирахме пред българската разделителна линия между свободата и подкрепата ( туземно институционална, чисто московска, партийно- герберско-социалистическа и т.н.) за символиката на съветската окупация на България.
Обичайно се събрахме за целта пред Монумента на окупационната червена армия (МОЧА).
Обичайно настояхме този монумент да бъде преместен.
Обичайно беше, че нямаше нито един български телевизионен екип.
Обичайно имаше няколко провокатори.
Необичайното беше, че този път никой не ми счупи плаката с надпис „ СВОБОДА ИЛИ СССР” ( както стана на 9 септември на същото място).
Необичайно беше, че полицията не арестува никой от нас и дори не поиска да ни запише данните от документите.
Необичайно се появи все пак българска телевизия, но от далечна Америка, която засне протестната акция, за да осведоми българите в Чикаго, които ще бъдат по-информирани от българите в България по един важен въпрос: съпротивата срещу съветското господство в България все пак продължава въпреки победилия отново лозунг „Вся власть Борисову”.
/Поглед.инфо/ Европа трябва да поддържа отворени пътищата за диалог с Русия. Това заяви в неделя в Берлин председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.
/Поглед.инфо/ Всички разговори бяха водени прозрачно, за да може обществото да бъде запознато с всички детайли.
/Поглед.инфо/ Кабинетът не е четворна коалиция. Това заяви вицепремиерът Меглена Кунева по БНР.
/Поглед.инфо/ Всички министри в един кабинет с премиер Бойко Борисов са бушони. Кога ще бъде свален бушона, зависи само от Борисов. Това заяви Мария Капон, член на Националния съвет на Коалиция "Десните", председател на Единна народна партия.
/Поглед.инфо/ Влюбен си в Бойко Борисов, съсипваш ми нервите
/Поглед.инфо/ Какво ще се случи, ако пак има протести на Орлов мост при новото управление?
/Поглед.инфо/ Нов човек трябва да поеме министерството на културата. Това написа в профила си във Фейсбук писателят Георги Господинов.
/Поглед.инфо/ На 10 ноември президентът Росен Плевнелиев и Георги Близнашки ще си правят оценка и отчет на приключилия мандат на назначения от държавния глава на 6 август т. г. служебен кабинет.
Катастрофата на космическия апарат Virgin Galactic и смъртта на един от пилотите ѝ попадат в сърцето на противоречията в сложната империя на...
По всичко изглежда, че на пазара на смартфони Google вече е достигнал своя пик. През третото тримесечие 84% от всички смартфони в световен...
Откритият край автомагистрала „Тракия“ Илия Петров от София е бил екзекутиран с един изстрел в тила. Това съобщи съдебният лекар д-р...
Политиката на БНБ по казуса "КТБ" - просто да чака някой да дойде и да предложи някакво решение, включително това чакане на инвеститора,...
На прага на зимата столичният градски транспорт взема мерки за запазване на топлината в превозните средства, пише econ.bg. От 17 ноември в...
Двете близначки, които се откриха след 42 години раздяла, смятат, че между тях има някаква телепатия. „Може би да. Като я видях на снимката,...
Вокалистът на „Лед Цепелин“ Робърт Плант изтегли печелившия билет от лотарията и го хвърли в калта. Лицето на легендарната група през...
lamqta.com/horoskop Овен Не трябва прекалено много да се надявате на своето обаяние и умение да убедите Вашия любим човек в каквото и да било, с...
Голяма част от „майсторите в занаята” – родните джебчийки се връщат от гурбет в Европа през декември и вероятно няма да почиват дълго, а...
Мъж скочи от третия етаж на блок в благоевградския квартал „Ален мак” преди минути, съобщи pirinsko.com. Дали е нещастен случай или опит за...
Хандбалистите на Локомотив взеха две победи в мачове от „А“ група. Вчера варненци надиграха Интер-Академик с 29:23 (17:11) в Благоевград, а...
Резултати от 13 кръг в Североизточна "В" група: Шумен 1929 - Кубрат 4:0, Две могили - Провадия 0:1, Белица - Доростол 2013 3:0, Черноморец...
Животът на 73-годишния Алфред Мелцер е белязан от Берлинската стена. На 1 август 1961 година мъжът постъпва гранична полиция. Две седмици...
Изпълнен с енергия коментар написа нашата читателка Красимира Петрова по повод настояването на управляващите да изтискат нервите и...
Отборът на Суворово победи Черноморец (Бяла) с 3:0 в мач от Североизточна „В“ група в квартал „Повеляново“. За кмета Суворово Павлин...
С дежурен гол на юношата на Черно море Васко Тачев Черноморец (Балчик) победи Калиакра с 1:0 в регионалното дерби от Североизточна „В“...
Ако се загледате в изображенията на настоящите български банкноти от 2, 5, 10, 20 и 50 лева, ще видите, че, подобно на валутата в други страни по...
Изключително необичаен за България вид птица – плоскоклюн листоног, е наблюдаван в морето край Шабленската тузла, съобщиха от...
Десетки кръводарители в София спасиха млад мъж, изпаднал в кома. Призивите за даряване на кръв бяха разпространявани няколко пъти от...
БНБ печата 200 милиона броя нови банкнотии вкарва в обръщение нови 6 милиарда лева, за да крепи банките и бюджета. Така разследващият...
Очакват се повишения на нивата на реките в Южна България, в резултат на прогнозираните количества валежи от дъжд, като по-съществени са...
*снимката е илюстративна Наш читател изпрати до пощата ни сигнал за нова измамна схема, с която той и негови съседи са "изгорели" с 600...
Дърво спаси по чудо лек автомобил от падане във водите на Струма. Инцидентът стана тази сутрин на пътя Кюстендил-Невестино-Бобошево, на 2...
Оградата над стената на възрожденците във Варна вече е с нова визия. Еко организация „Зелена точка“ и НПО Обединени варненци за...
Безподобно перде тоя Лукарски! Вика: "Бих бил министър"… Просто министър... На спорта, на транспорта, на експорта, на аборта… Извинете, увлякох се, но той почна пръв… Желанието му да стане министър може да бъде проследено и на клетъчно ниво. А за икономиката даже бил подготвен. Юристът Лукарски! За такива като Лукарски ние изковахме специален термин – наблюдеятел.Винкел, какво да ви кажа повече. Да ме прощават в Перник…
Безподобно перде тоя Лукарски! Вика: "Бих бил министър"… Просто министър... На спорта, на транспорта, на експорта, на аборта… Извинете, увлякох се, но той почна пръв… Желанието му да стане министър може да бъде проследено и на клетъчно ниво. А за икономиката даже бил подготвен. Юристът Лукарски! За такива като Лукарски ние изковахме специален термин – наблюдеятел.Винкел, какво да ви кажа повече. Да ме прощават в Перник…
снимки:е-Бургас Шофьорът е приет в болница Фолксваген Голф се размаза след жестока катастрофа край детелината за "Меден...
Cнимка: Виктор Леви "Един такъв модел с три деца за семейство е може би най-добрият демографски за България и трябва да се търсят и...
"До десет дни вложителите в КТБ ще подпишат договор с разследващата швейцарска компания ССI. Тя трябва да установи кой е виновникът и...
Според съдебния лекар, който е правил аутопсия на Илия Тонов от карловското село Куртово, 83-годишният старец не е бил убит. Това твърди...
На двойна цена се продават последните останали билети за дългоочакваното бокс-шоу между Владимир Кличко и Кубрат Пулев - единствено ВИП...
Германски активисти ще протестират срещу оградата по българско-турската граница. Вчера те пристигнаха в България със специална мисия -...
Фото http://live.varna.bg 30-те нови тролейбуса на общинската фирма „Градски транспорт“ ЕАД бяха осветени днес. Екологичните превозни средства...
www.zajenata.bg Ако се чудите кой от най-полезните млечни продукти - кисело мляко или извара - да предпочетете, помислете върху следните данни:...
/Поглед.инфо/ Това заяви Стефан Софиянски, съветник на акционерите в застрахователната компания
Орлин Филиповски, "Шоу" Бившият кмет на Варна направи своята човешка и професионална изповед пред "Шоу". В първата част той сподели:...
Да се удължи срокът за паспортизация на сградите, а не да се глобяват домоуправители, призова в ефира на Радио Варна председателят на БСП...
Ансамбълът на варненския ЧАР-ДКС зае две втори места в държавното първенство по художествена гимнастика - категория "А", в...
Пламен Асенов
01. 10. 14, радио Пловдив
Целия текст слушай тук – http://bnr.bg/plovdiv/post/100466525/velikite-evropeici-djakomo-puchini
Любов и музика – смята се, че това са двете думи, които изграждат живота на великия италиански композитор Джакомо Пучини.
Мария Калас, Мадам Бътерфлай
Любовта в оперите на Пучини, както и в операта изобщо, е трагична. Изглежда само така композиторите могат да родят прекрасна музика – иначе го докарват до проста оперета. Шегувам се, естествено, но…..не знам, не съм навътре в тайните на операта и си признавам голям грях – не искам да знам сюжета на операта. Ето, не искам да го науча дори сега, когато невероятната Мария Калас пее „Мадам Бътерфлай”, операта на Пучини, чиито сюжет вероятно е познат на всеки що-годе приличен човек по света. Но аз и него не знам. Сигурен съм, че има трагична любов. Знам, че тя е някъде в Япония – заради костюмите и декорите. Убеден съм, че някой умира, но защо и как? Ами, честно казано, при тази фантастична музика и прекрасно пеене, тромавият, трудно съчинен сюжет изобщо не ме интересува. По някакъв начин усилията на либретистите да драматизират човешките отношения, плюс усилията на режисьорите да превърнат всички велики певци във велики драматични актьори, които пеят, докато подритват в предсмъртни мъки, ми се виждат повече комични, отколкото трагични. Това отношение е плод вероятно на професионална деформация – заради изначалното ми литературен поглед към света. Споделям го, защото знам, че има и други хора, които обожават оперната музика, но не и оперната сценична треска, начинът, по който балетът тропа с копитца по сцената, а хорът се дуелира срещу себе си за честта кой да си отнесе в къщи онова страхотно горно до. Разбира се, не пожелавам на никого да живее с подобно иронично отношение към едната половина на иначе цялостния оперен спектакъл, защото така със сигурност се губи много от красотата, която нормалният човек може да изпита. Но стига съм дрънкал глупости, вместо да слушаме Калас.
Мария Калас, Мадам Бътерфлай
Вероятно вече сте наясно, че ако някой очаква от този текст да научи поне основните сюжетни линии на великите опери на Пучини, няма да му стане играта. Тук ще се опитам да ви запозная предимно със самия композитор, а за сюжетите на оперите му ще четете, когато отидете на опера и си купите програма. Или когато се опънете на креслото в къщи с чаша вино до вас, пура в едната ръка и книга за операта в другата, затворите очи и си пуснете „Тоска”.
Тоска, Пласидо Доминго, Каварадоси, само музикалното въведение
Някъде от началото на ХVІІІ до средата на ХІХ век в една тосканска фамилия се сменят четири поколения композитори и музиканти, за да се стигне най-после до раждането на малкия Джакомо Антонио Доменико Микеле Втори Мария Пучини. Освен музикалният му гений, всички тези имена са другото му родово наследство. Както и титлата „Музикант на република Лука”, която обаче само изглежда като наследство. Просто всеки един от композиторите в рода е толкова добър, че я получава без изключение. И така, нашият Джакомо Пучини се ражда в навечерието на 1858-та Коледа в градчето Лука, Тоскана. Провинцията, освен с красива природа, е известна още с вкусни салами, страхотни сирена, прекрасно вино и красиви жени. Жителите на Лука пък са прочути любители на музиката и неслучайно, освен Пучини, там се раждат и други прочути композитори – Каталани, Гаспарини, Бокерини, Джаминиани. Още на пет Джакомо получава първи музикални уроци от баща си. Той обаче умира скоро и образованието на момчето е поето от вуйчото, а след това и от местния музикален лицей, основан от баща му. Заедно с това младият Пучини е диригент и органист в местната църква на Бенедиктинския орден, свири страхотно на орган и е добър импровизатор. Вече композира, макар на този етап само инструментална музика. И тъй като неговите инструментални композиции са далеч по-малко познати на съвременната публика от оперите, нека чуем как звучи един струнен квартет, написан малко по-късно, докато учи в Кралската консерватория в Милано.
Пучини, Струнен квартет
Голямата любов на Джакомо Пучини към операта е стимулирана…..естествено, че познахте, от творбите на Джузепе Верди. Според един епизод от биографията на Пучини той, седемнадесетгодишен, заедно с неколцина приятели, изминават пеш 40 километра от Лука до Пиза, за да чуят на живо „Аида”. На всичкото отгоре, освен пари за транспорт, нямат пари и за билети, така че се вмъкват нелегално в залата часове преди представлението. От 1880 до 1883 Пучини учи в Милано и, макар да продължава с инструменталните творби, запознава се с Фердинандо Фонтана, млад поет, с когото работят по либретата на две опери – „Вилиси” и „Едгар”. „Вилиси” претърпява провал на един конкурс, в който участва, но после, с помощта на възторжени приятели и спонсори, е поставена в Милано и жъне бурен успех, като публиката вика автора на бис 18 пъти. Дни по-късно Джакомо продава правата за операта на голяма издателска къща, като собственикът и, Джулио Рекорди, му поръчва и нова опера. Така се ражда „Едгар”, който обаче се проваля – както си дава сметка авторът – най-вече заради слабото либрето. Така че следващият път много внимава и за триумфа на „Манон Леско” работи с цели шестима либретисти. След като Леско е поставена в Лондон, хлевоустият иначе Джордж Бърнард Шоу пише без капчица ирония: „Пучини ми изглежда много повече като наследник на Верди, отколкото който и да било от неговите съперници.” Така с „Манон Леско” завършва онова, което се смята за първи етап в оперното творчество на Пучини, а следваща му опера – „Бохеми”, бележи началото на онази велика поредица, в която талантът му се разгръща неистово и която целият свят познава.
Анна Нетребко, Валс от Бохеми
„Бохеми” се разпространява като пожар и има представления из целия цивилизован свят, включително Съединените щати. Тази опера, заедно с последвалите „Тоска” и „Мадам Бътерфлай” вече наистина затвърждават славата на Джакомо Пучини и го поставят сред най-прочутите композитори на всички времена. Сюжетът на „Бохеми” е от една френска книга, но се смята, че в него са вплетени елементи от живота на самия Пучини като беден студент в Милано. В един свой дневник той пише: „Аз живях този Бохем още когато мозъкът ми не беше разбъркан от никаква мисъл да търся сюжети за опери”. Всъщност чрез това си произведение, освен всичко друго, Пучини започва да се вписва в едно естетическо течение, набрало сили по негово време в Италия. Това е тъй нареченият „веризъм”, всъщност – някаква форма на реализъм, който се развива първо в литературата, но бързо се прехвърля и в оперната традиция. Става дума за едно относително придържане към характери, теми и сюжети от живия живот, за развитието на един пост-романтичен подход, който се разграничава от изцяло фантастичните истории на предходното поколение творци. Наред с Пучини, в руслото на веризма се вписват също композитори като Пиетро Маскани, Руджеро Леонкавало и Умберто Джордано. Първата опера на Пучини, която се сочи за изцяло написана в традицията на веризма обаче е „Тоска”. И, разбира се, не можем да пропуснем да чуем „ И звездите блестяха”, невероятната ария на Каварадоси, в изпълнение тук на Лучано Павароти.
Лучано Павароти, Каварадоси, И звездите блестяха
Някъде по това време Пучини преживява тежка автомобилна катастрофа, от която едва се измъква жив, но се възстановява с месеци. Дали заради това или въпреки това, но следва най-големият му триумф с „Мадам Бътерфлай”, а после идват времена, в които композиторът не е чак толкова активен. Освен катастрофата, влияние изглежда оказват и други фактори от личния му живот – най-вече все по-обтегнатите отношения с жена му Елвира заради нейната силна ревност и неговите многобройни афери с други жени. Една прислужница дори се самоубива, след като Елвира я обвинява в любовна връзка с Джакомо, стига се до съд, но съдебните експерти установяват, че момичето е било девствено. Затворът едва се разминава на Елвира и то само заради влиянието на мъжа и. По ирония обаче, Пучини тогава наистина има афера, но не с прислужницата, а с нейна близка. Още доста такива истински или измислени истории се разказват за него, но какво да се прави, нали казахме още в началото, че целият живот на Джакомо Пучини всъщност се състои от любов и музика. Накрая, след знаменитата си последна опера „Тураднот”, той умира от сърдечен удар, причинен като вторичен ефект при лечение от рак на гърлото. Погребан е в Брюксел, където се подлага на новооткритата, но все още неусъвършенствана радиационна терапия срещу рака. По-късно е преместен в семейна гробница в Милано, а след това – в специално изграден параклис на вилата в Торе дел Лаго. В Рим новината за смъртта му пристига посред едно представление на „Бохеми”. Операта е прекъсната и оркестърът свири траурния марш на Верди. Можеха да изсвирят и неговият собствен Агнус Дей като знак, че агнецът божий Джакомо Пучини стъпва вече не по земните, а по небесните музикални пасбища.
Пучини, Агнус дей
Пламен Асенов
01. 10. 14, радио Пловдив
Целия текст слушай тук – http://bnr.bg/plovdiv/post/100466525/velikite-evropeici-djakomo-puchini
Любов и музика – смята се, че това са двете думи, които изграждат живота на великия италиански композитор Джакомо Пучини.
Мария Калас, Мадам Бътерфлай
Любовта в оперите на Пучини, както и в операта изобщо, е трагична. Изглежда само така композиторите могат да родят прекрасна музика – иначе го докарват до проста оперета. Шегувам се, естествено, но…..не знам, не съм навътре в тайните на операта и си признавам голям грях – не искам да знам сюжета на операта. Ето, не искам да го науча дори сега, когато невероятната Мария Калас пее „Мадам Бътерфлай”, операта на Пучини, чиито сюжет вероятно е познат на всеки що-годе приличен човек по света. Но аз и него не знам. Сигурен съм, че има трагична любов. Знам, че тя е някъде в Япония – заради костюмите и декорите. Убеден съм, че някой умира, но защо и как? Ами, честно казано, при тази фантастична музика и прекрасно пеене, тромавият, трудно съчинен сюжет изобщо не ме интересува. По някакъв начин усилията на либретистите да драматизират човешките отношения, плюс усилията на режисьорите да превърнат всички велики певци във велики драматични актьори, които пеят, докато подритват в предсмъртни мъки, ми се виждат повече комични, отколкото трагични. Това отношение е плод вероятно на професионална деформация – заради изначалното ми литературен поглед към света. Споделям го, защото знам, че има и други хора, които обожават оперната музика, но не и оперната сценична треска, начинът, по който балетът тропа с копитца по сцената, а хорът се дуелира срещу себе си за честта кой да си отнесе в къщи онова страхотно горно до. Разбира се, не пожелавам на никого да живее с подобно иронично отношение към едната половина на иначе цялостния оперен спектакъл, защото така със сигурност се губи много от красотата, която нормалният човек може да изпита. Но стига съм дрънкал глупости, вместо да слушаме Калас.
Мария Калас, Мадам Бътерфлай
Вероятно вече сте наясно, че ако някой очаква от този текст да научи поне основните сюжетни линии на великите опери на Пучини, няма да му стане играта. Тук ще се опитам да ви запозная предимно със самия композитор, а за сюжетите на оперите му ще четете, когато отидете на опера и си купите програма. Или когато се опънете на креслото в къщи с чаша вино до вас, пура в едната ръка и книга за операта в другата, затворите очи и си пуснете „Тоска”.
Тоска, Пласидо Доминго, Каварадоси, само музикалното въведение
Някъде от началото на ХVІІІ до средата на ХІХ век в една тосканска фамилия се сменят четири поколения композитори и музиканти, за да се стигне най-после до раждането на малкия Джакомо Антонио Доменико Микеле Втори Мария Пучини. Освен музикалният му гений, всички тези имена са другото му родово наследство. Както и титлата „Музикант на република Лука”, която обаче само изглежда като наследство. Просто всеки един от композиторите в рода е толкова добър, че я получава без изключение. И така, нашият Джакомо Пучини се ражда в навечерието на 1858-та Коледа в градчето Лука, Тоскана. Провинцията, освен с красива природа, е известна още с вкусни салами, страхотни сирена, прекрасно вино и красиви жени. Жителите на Лука пък са прочути любители на музиката и неслучайно, освен Пучини, там се раждат и други прочути композитори – Каталани, Гаспарини, Бокерини, Джаминиани. Още на пет Джакомо получава първи музикални уроци от баща си. Той обаче умира скоро и образованието на момчето е поето от вуйчото, а след това и от местния музикален лицей, основан от баща му. Заедно с това младият Пучини е диригент и органист в местната църква на Бенедиктинския орден, свири страхотно на орган и е добър импровизатор. Вече композира, макар на този етап само инструментална музика. И тъй като неговите инструментални композиции са далеч по-малко познати на съвременната публика от оперите, нека чуем как звучи един струнен квартет, написан малко по-късно, докато учи в Кралската консерватория в Милано.
Пучини, Струнен квартет
Голямата любов на Джакомо Пучини към операта е стимулирана…..естествено, че познахте, от творбите на Джузепе Верди. Според един епизод от биографията на Пучини той, седемнадесетгодишен, заедно с неколцина приятели, изминават пеш 40 километра от Лука до Пиза, за да чуят на живо „Аида”. На всичкото отгоре, освен пари за транспорт, нямат пари и за билети, така че се вмъкват нелегално в залата часове преди представлението. От 1880 до 1883 Пучини учи в Милано и, макар да продължава с инструменталните творби, запознава се с Фердинандо Фонтана, млад поет, с когото работят по либретата на две опери – „Вилиси” и „Едгар”. „Вилиси” претърпява провал на един конкурс, в който участва, но после, с помощта на възторжени приятели и спонсори, е поставена в Милано и жъне бурен успех, като публиката вика автора на бис 18 пъти. Дни по-късно Джакомо продава правата за операта на голяма издателска къща, като собственикът и, Джулио Рекорди, му поръчва и нова опера. Така се ражда „Едгар”, който обаче се проваля – както си дава сметка авторът – най-вече заради слабото либрето. Така че следващият път много внимава и за триумфа на „Манон Леско” работи с цели шестима либретисти. След като Леско е поставена в Лондон, хлевоустият иначе Джордж Бърнард Шоу пише без капчица ирония: „Пучини ми изглежда много повече като наследник на Верди, отколкото който и да било от неговите съперници.” Така с „Манон Леско” завършва онова, което се смята за първи етап в оперното творчество на Пучини, а следваща му опера – „Бохеми”, бележи началото на онази велика поредица, в която талантът му се разгръща неистово и която целият свят познава.
Анна Нетребко, Валс от Бохеми
„Бохеми” се разпространява като пожар и има представления из целия цивилизован свят, включително Съединените щати. Тази опера, заедно с последвалите „Тоска” и „Мадам Бътерфлай” вече наистина затвърждават славата на Джакомо Пучини и го поставят сред най-прочутите композитори на всички времена. Сюжетът на „Бохеми” е от една френска книга, но се смята, че в него са вплетени елементи от живота на самия Пучини като беден студент в Милано. В един свой дневник той пише: „Аз живях този Бохем още когато мозъкът ми не беше разбъркан от никаква мисъл да търся сюжети за опери”. Всъщност чрез това си произведение, освен всичко друго, Пучини започва да се вписва в едно естетическо течение, набрало сили по негово време в Италия. Това е тъй нареченият „веризъм”, всъщност – някаква форма на реализъм, който се развива първо в литературата, но бързо се прехвърля и в оперната традиция. Става дума за едно относително придържане към характери, теми и сюжети от живия живот, за развитието на един пост-романтичен подход, който се разграничава от изцяло фантастичните истории на предходното поколение творци. Наред с Пучини, в руслото на веризма се вписват също композитори като Пиетро Маскани, Руджеро Леонкавало и Умберто Джордано. Първата опера на Пучини, която се сочи за изцяло написана в традицията на веризма обаче е „Тоска”. И, разбира се, не можем да пропуснем да чуем „ И звездите блестяха”, невероятната ария на Каварадоси, в изпълнение тук на Лучано Павароти.
Лучано Павароти, Каварадоси, И звездите блестяха
Някъде по това време Пучини преживява тежка автомобилна катастрофа, от която едва се измъква жив, но се възстановява с месеци. Дали заради това или въпреки това, но следва най-големият му триумф с „Мадам Бътерфлай”, а после идват времена, в които композиторът не е чак толкова активен. Освен катастрофата, влияние изглежда оказват и други фактори от личния му живот – най-вече все по-обтегнатите отношения с жена му Елвира заради нейната силна ревност и неговите многобройни афери с други жени. Една прислужница дори се самоубива, след като Елвира я обвинява в любовна връзка с Джакомо, стига се до съд, но съдебните експерти установяват, че момичето е било девствено. Затворът едва се разминава на Елвира и то само заради влиянието на мъжа и. По ирония обаче, Пучини тогава наистина има афера, но не с прислужницата, а с нейна близка. Още доста такива истински или измислени истории се разказват за него, но какво да се прави, нали казахме още в началото, че целият живот на Джакомо Пучини всъщност се състои от любов и музика. Накрая, след знаменитата си последна опера „Тураднот”, той умира от сърдечен удар, причинен като вторичен ефект при лечение от рак на гърлото. Погребан е в Брюксел, където се подлага на новооткритата, но все още неусъвършенствана радиационна терапия срещу рака. По-късно е преместен в семейна гробница в Милано, а след това – в специално изграден параклис на вилата в Торе дел Лаго. В Рим новината за смъртта му пристига посред едно представление на „Бохеми”. Операта е прекъсната и оркестърът свири траурния марш на Верди. Можеха да изсвирят и неговият собствен Агнус Дей като знак, че агнецът божий Джакомо Пучини стъпва вече не по земните, а по небесните музикални пасбища.
Пучини, Агнус дей
Четирима убийци са напуснали предсрочно преди дни килиите си във Варненския затвор заради добро поведение. 4 години и 8 месеца преди...
/Поглед.инфо/ Предоставените през 1989 г. шансове не бяха използвани напълно, така както биха могли. По тази причина изпитвам дълбока тревога, че можем да се върнем отново към времената на Студената война, особено когато наблюдаваме последните събития в Източна Европа.
/Поглед.инфо/ Предоставените през 1989 г. шансове не бяха използвани напълно, така както биха могли. По тази причина изпитвам дълбока тревога, че можем да се върнем отново към времената на Студената война, особено когато наблюдаваме последните събития в Източна Европа.
Отборът на Спартак най-вероятно ще преустанови участието си в градското първенство по футзал поради организационни проблеми. Шефът...
Двадесет и пет години след началото на демократичните промени в България, колективната памет за социалистическа България постепенно...
Преди три дни столичен полицай се е опитал да убие майка си, пише "Пик". Това става ясно от кратно съобщение на Софийски градски съд,...
Слух за зверски убит старец в карловското село Куртово, разпростанен от един сайт, сплаши хората от региона още в късния следобед вчера....
Освен с рязкото увеличение на цените на тока, новите стари управляващи от ГЕРБ са на път още повече да настроят народа срещу себе си със...
/Поглед.инфо/ Ето го "новия морал"! Министър Христо Иванов само преди година: Борисов и Цветанов са две мутри и част от мафията! Вън от политиката! ГЕРБ като дойде на власт, ще протестираме и срещу тях!
/Поглед.инфо/ Двама от най-знаковите политици на прехода - Иван Костов и Георги Първанов ще се вкопчат в нова безмилостна битка.
Изключително необичаен за България вид птица - плоскоклюн листоног, е наблюдаван в морето край Шабленската тузла, съобщиха от...
Служителите на ТЕЦ – Варна излизат на протест, съобщиха синдикатите. Във връзката с намерението на собственикът да закрие ТЕЦ - Варна,...
БОРИСОВ И ПЪРВАНОВ : РЕСТАВРАТОРИ НА ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ВЪЗСТАНОВЕНИЯ ПАМЕТНИК НА ЖИВКОВ В ПРАВЕЦ
Днес, по вече установена традиция, българските медии канят събеседници да споделят спомени от навечерието на 10 ноември 1989 г., когато по заръка на Кремъл управляващите се преустроиха, за да се устроят за десетилетия напред с власт и пари, базирани на фалшифицираната история.
Чуват се какви ли не щуротии- например, че първият свободен митинг бил след 10 ноември, макар че той се състоя всъщност на 3 ноември, седмица преди падането на Живков, когато да си участник беше все още опасно. Няма да досаждам със спомени за собственото си присъединяване към него…
Също така категорично се твърди за голямата изненада от смяната на режима, а истината е, че за прехода към капитализъм най-доверените хора на режима са се готвили отдавна.
Моя милост чу за пръв път от един български банкер, че положението е много тежко, дори катастрофално и предстоят страхотни катаклизми още в средата на 80-те години. Трябва да съм честен: не му повярвах, продължих си относително безгрижното живуркане ( бях щастливо свободен човек като кореспондент на БТА в Бейрут, където нямах началник над главата си и бях приел опасностите от всекидневните бомби и снаряди, куршуми и отвличания на чужденци като цената, която съм готов да платя за тази относителна свобода).
Когато прогнозата за катастрофата на социализма се материализира в доклада на Петър Младенов след свалянето на Живков, в който наследството се определяше като „апокалипсис”, си зададох въпроса: какво ли са знаели по върховете на държавата, след като един банкер е знаел толкова много още преди 4-5 години, за да прогнозира апокалипсиса. Дали са стояли със скръстени ръце или са си подготвили отстъплението с цел настъпление, което наистина се случи след бързо прегрупиране?
Но да спра дотук, за да не изневеря на заявката си, че няма да ви занимавам с някаква претенция за частица от „героизма” , свързан с 10 ноември. Връщам ви към една ноемврийска публикация в ivo.bg от 2010 г., за която нямам абсолютно никаква заслуга. „Вината” е на Бареков, чийто сайт BNews се подмазваше на Борисов по онова време и публикува следното реформаторско- пардон, реставраторско интервю с внучката на Живков, в което тя хвали Борисов за неговия живковизъм, какъвто дори и в нейната партия никой не е проявявал.
Ще добавя само, че подобни суперлативи за Бойко сипеха и други „знакови” фигури, като завеждащата дружбата с преродения в Русия бивш Съветски съюз Светлана Шаренкова. Тя демонстрира близост с Бойко в интервю на 25 април 2012 г. в предаването „На светло с Люба Кулезич” в ТВ7, в което моя милост беше първоначално поканен от водещата, но забранен от началника Бареков ( и публично наруган от Кулезич с 10 минутна тирада без право на отговор) , след което бях заменен с Шаренкова като събеседник.
Същата се похвали в едно откровено електронно писмо (публикувано в ivo.bg миналия декември), че е направила действащия президент Георги Първанов „лице на отношенията между Русия и България” и както виждаме, лицето Първанов дефилира с дясната си ръка в орташкия кабинет между него и Борисов в днешно време.
Живкова благодари на Борисов за Живков
Иво Инджев ⋅ ноември 21, 2010 ⋅
Bnews:
Само Бойко е честен и оцени Тодор Живков публично
неделя, 21 ноември 2010 г.
Ива Капкова
Внучката на Тодор Живков оцени по достойнство честното признание на премиера Бойко Борисов в ефира пред Мартин Карбовски, че не може да бъде сравняван с бившия Първи, защото няма неговите заслуги за страната. Борисов може да се гордее с това, че го сравняват с Живков, смята Жени Живкова, която напомня, че той е единственият, признал честно приноса на дядо й, дори БСП не се е осмелила да го стори досега.
– Госпожо Живкова, чухте ли признанието на премиера Бойко Борисов, че не може да бъде сравняван с Тодор Живков, защото не е направил и частица от това, което той е създал в България?
– Да, чух го и след това го прочетох.
– Доволна ли сте, че най-сетне някой го каза на глас, и то не кой да е, а един премиер?
– Смятам, че това е една оценка на политик от новото поколение, която той даде, смятам, искрено, защото надявам се, наистина вижда и чувства нещата по този начин. Това е една оценка, която до този момент никой друг политик от ранга на премиер или от позицията на Бойко Борисов, не е давал до този момент. И смятам, че това е изключително ценно и достойно от негова страна, защото моето мнение е, че той наистина мисли така.
– Тоест, вие смятате, че това е негова позиция и той не се е изтървал случайно в ефира?
– Мисля, че той не се е изтървал случайно. Смятам, че той е чакал удобен момент. И както в случая беше така поставен въпросът и беше направена така съпоставката между него и Тодор Живков – просто той каза това, което мисли.
– Отдясно го обвиниха, че реабилитира Тодор Живков и го заплашиха, че ще го клеветят в ЕНП?
– Не се учудвам от това, което се случва от страна на дясното пространство, защото те отричат като цяло всичко, което е свършено положително по времето на социализма. Така че реакцията им можеше да се очаква. За мен достойно и смело това, което направи премиерът Борисов, защото никой, дори от социалистическата партия, до този момент не е дал подобна оценка за времето на социализма и за това, което е построено, градено и това, за което са работили толкова много хора в България. Пак повтарям, че това наистина е една достойна постъпка. Надявам се, че премиерът Борисов би могъл в случая с много аргументи да защити тази си оценка.
– Мислите ли, че може да му попречи, чисто политически, заради поста, който заема, заради властта?
– Надявам се, че няма да му попречи. И затова пак казвам, че той може с аргументи да извади факти, на които да стъпи и да се базира, за да защити оценката си. И смятам, че така трябва да постъпи, най-вече заради себе си.
– А чисто човешки – като внучка на дядо си, какво изпитахте, като чухте думите на Бойко Борисов в първия миг?
– Аз лично почувствах едно удовлетворение.
– Изненада ли ви признанието му?
– Да, изненада ме в някаква степен това, че той се осмели публично да го каже, въпреки че аз знам неговата оценка, че е такава, но той не я споделял досега толкова открито и по този начин. Смятам, че това е една благородна и честна постъпка от негова страна, защото смятам, че той наистина го мисли.
– А вие намирате ли някаква прилика между него и дядо ви при съпоставката на портретите им?
– Съпоставката е интересна, естествено, тя би могла да бъде обработена така, че да е по-близка, чисто визуално. Смешна и интересна, нищо повече. Но в крайна сметка мисля, че Бойко Борисов би трябвало да се гордее с това, че го сравняват с един държавник, който е имал възможността, според мене, да направи наистина доста за България и да се задържи на този пост над 30 години.
– Мислите ли, че Бойко Борисов подражава на Тодор Живков, че го копира по някакъв начин?
– Не знам дали го копира, той го познава сравнително добре, по-скоро познава неговото отношение към хората. И ми се струва, че по-скоро Бойко Борисов се стреми да има човешко и достъпно отношение към обикновените хора, с което печели и което много други политици не правят. Така че в този смисъл бих казала, че може би има в някаква влияние от Тодор Живков, а не че го копира. Малко политици се държат по този начин непринудено с обикновените хора.
– Как живееше преди една година – тогава депутатът Евгения Живкова, сега само дизайнерът Жени Живкова? По-лесно, по-трудно, какво се промени за това време?
– По-спокойно ми е в момента. Имам много време за творческа работа, да се занимавам с бизнеса си. И това ме удовлетворява на този етап. Не съжалявам, че не се кандидатирах за сегашното Народно събрание.
Наш читател изпрати снимки от ъгъла на улиците "Македония" и "Янкул Войвода". Камара с мебели е изхвърлена направо в градинката. "Така си разчистват апартаментите тук", посочи нашият читател.
/Поглед.инфо/ Президентът на Русия Владимир Путин пристигна в Пекин на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, предаде Интерфакс.
На 27 октомври в централната емисия на Нова телевизия бе излъчен репортаж със заглавието: „Социалните върнаха 3-годишно дете при...
/Поглед.инфо/ Фалшиви есемеси уж от застрахователни компании жилят с импулсни телефони пловдивчани. Преди дни Емилия Ангелова получила кратко съобщение на мобилния си телефон, че закъснява с вноската си за задължителната „Гражданска отговорност” за семейния автомобил, съобщава в. Монитор.
/Поглед.инфо/ ГЕРБ няма да подготвя конкретни промени в Конституцията, но ще инициира широки дебати в каква посока да има такива, за да се извършат те от обикновено Народно събрание.
/Поглед.инфо/ От догодина по улиците в центъра на София няма да се виждат контейнери, пълни с боклук. Столичната община има идея да ги скрие под земята.
Фалшиви есемеси уж от застрахователни компании жилят с импулсни телефони пловдивчани. Преди дни Емилия Ангелова получила кратко...
Спокойствието на кабинета ще е до Нова година или малко след 1 януари. Да си реформатор е да правиш реформи. Да говориш само, значи да си...
„Необходимостта от паспортизация е безспорна. Всеки гражданин би трябвало да настоява за паспорт на сградата, която обитава, тъй като...
/Поглед.инфо/ 200 жители на Петрич ще бъдат изследвани безплатно за рядкото заболяване висцериална лайшманиоза.
/Поглед.инфо/ Телефонните измамници разшириха обсега си на действие, като влязоха дори и в социалните мрежи като "Фейсбук".
/Поглед.инфо/ Облачността над страната ще е значителна. На места, главно в Южна България ще превалява дъжд, съобщиха от НИМХ.
/Поглед.инфо/ След 1789 г. късчета от Бастилията са желана декорация за полиците над камините във Франция. Два века по-късно късчета от Берлинската стена обиколиха земното кълбо.
"Хората се интересуват от по-важни неща, а не от нашите междуличностни отношения. За мен Георги Първанов винаги ще си остане Гоце. Не...
Загубата от Бероe отприщи емоциите в "Левски" и голяма част от футболистите са заплашили, че ще напуснат през зимата, информират за...
В Китай икономиката отбелязва невероятен ръст. С това се увеличава и броят на разводите. Този кратък филм е направен с идеята да се даде...
8 катастрофи са регистрирани във Варна през последното денонощие. Това съобщиха за Радио „Фокус” – Варна от „Пътна полиция”. При...
/Поглед.инфо/ Американският президент Барак Обама заминава за Азия на осемдневна обиколка в Китай, Мианмар и Австралия, а централно място в нея ще заемат често обтегнатите отношения на Вашингтон с Китай.
/Поглед.инфо/ Финансовите рискове пред Китай не са страшни, заяви президентът Син Цзинпин.
Оказва се, че понякога не е нужно човек да напуска Стария континент, за да се натъкне на все още неизследвани и странни места, пише Twisted Sifter,...
22-годишно момче е пострадало при бой между две девойки рано тази сутрин в благоевградска дискотека. С.И. е приета тази нощ към 4.30 в...
Днес се навършват 40 дни от смъртта на 15-те души, загинали в трагичния инцидент край видинското село Горни Лом. На 1 октомври избухна цех за...
/Поглед.инфо/ Дезертьор от ислямистката групировка "Ислямска държава" разказа, че джихадистите в Сирия се убиван един друг, както убиват и враговете си, а британец разправял, че иска да реже глави още от първия си "работен ден".
/Поглед.инфо/ Лекарите може да успеят да диагностицират деменция в ранна фаза само чрез анализиране на походката на пациентите, съобщава в. "Дейли мейл".
ОВЕН Родени водачи Овните са родени водачи. Което означава, че не могат да работят в екип, освен ако те самите не са начело. Като...
Днес в Каталуния се провежда символичен референдум, без юридическа сила, на който жителите на областта трябва да се произнесат да или...
Пенка от село Васил Левски, която захвърли бебето си в дере край завода в Калофер, отново потресе цяла България. В предаването "Ничия земя"...
/Поглед.инфо/ Напоследък кой ли не се упражнява върху темата дали лидерът на СДС Божидар Лукарски става за министър на икономиката. Не разбирал нищо, завършил класическата гимназия, после право и най-лошото - фен на „Манчестър Юнайтед“.
/Поглед.инфо/ Интервю на Мариела БАЛЕВА с проф. Андрей Пантев за чупливостта и безпринципността в политиката
/Поглед.инфо/ Лъжат, че правят кадастрални карти и искат пари
Аварирал е магистрален водопровод. Засегнати от аварията ще са абонатите от кв."Изгрев", местност Сотира до ресторант "Никова къща" и част от кв."Бриз", съобщиха от ВиК-Варна. Водоподаването ще бъде възстановено до 20 часа.
Сигурно сте виждали много кадри по филмите от въдуха, които показват баровските американски предградия в САЩ. Тези кадри не са от САЩ, а...
/Поглед.инфо/ 14 народни представители от миналия парламент са на трудовата борса, показва справка на "Нова" в Агенцията по заетостта.
/Поглед.инфо/ Газопроводът "Южен поток" ще се строи. В това увери новият министър на енергетиката Теменужка Петкова.
Когато човек започва бизнес се очаква, че би трябвало да знае всичко за това, с което ще се занимава. Оказва се обаче, че невежеството...
Утре министрите от новото правителство трябва да представят на премиера Бойко Борисов предложения за зам.-министри, пише в. “24 часа”....
Иракското издание AIN, позовавайки се на източник от специалните служби, съобщи, че лидерът на ислямистката групировка „Ислямска...
/Поглед.инфо/ Забраняват с правилник на депутатите да се местят от една група в друга. Започва дебат за промени, които Народното събрание може да направи, каза Цачева
/Поглед.инфо/ Медитацията наистина е тренировка за ума, установиха американски учени, според които тя може да уголеми мозъка, съобщава в. "Дейли мейл".
/Поглед.инфо/ Уинстън Чърчил призовал САЩ да извършат ядрена атака срещу СССР, за да спечелят Студената война, показва новоразкрит документ, цитиран от в. "Дейли мейл".
/Поглед.инфо/ Интензивни артилерийски сражения избухнаха тази нощ в Донецк.
Сериозен ръст регистрират предлаганите от частните съдия изпълнители имоти през последния месец, пише профит.бг. Броят им се повишава до...
Този мъничък апартамент в сърцето на Париж най-вероятно може да вземе наградата за най-малко жилищно пространство не само във френската...
/Поглед.инфо/ Китай ще се сдобие скоро с най-сигурната голяма компютърна мрежа в света, която ще направи комуникациите между Пекин и Шанхай недостъпни за хакери и ще окаже решително въздействие в тихата му кибер война със САЩ, пише в. "Дейли телеграф".
1494 – Фамилията Медичи стават владетели на Флоренция 1799 – Наполеон прави преврат и поема цялата власт във Франция 1818 – Роден е Иван...
Най-старата банка в света Banca Monte dei Paschi di Siena бе обявена за продажба. Очаква се сделката да бъде осъществена с помощта на швейцарската...
/Поглед.инфо/ Текстът е автентичен! Опитайте се да преброите грешките в него!?
2004 - 2018 Gramophon.com