(http://ivo.bg/)
Русофили под прикритие и без покритие
В суматохата на дните ( и нощите), когато довършвах последните страници от новата си книга, нямах време и сили да реагирам на някои “особености” на иначе най-после потеклия от екрана на БНТ дебат, обявен като сблъсък на мненията между “русофили” и “русофоби”. Самата формулировка е подвеждаща, защото възприема по дефиниция пропагандното клише на русофилите, че който не е с тях е “русофоб”.
Личеше си, че водещият Андрей Захариев, един рядко ерудиран академичен човек, допуснат до екран у нас в такава роля, беше в небрано лозе. Мога да се обзаложа, че не той е подбирал събеседниците…
Въпреки замисъла на онези, които са дозирали ( чрез внушението за “независимостта” на едно от подставените лица в разговора) опасността да се чуят прекалено много неудобни истини за Петата колона в България, все пак зрителите, в огромното си мнозинство, са чули за първи път много “еретични” факти за антибългарската роля на русофилството.
Авторът на тези редове например установява чрез реакциите на собствените си изяви по темата, че в гъстата мъгла на наслояваните с десетилетия пропаганди лъжи за “освободителната” роля на Русия започва да пробива лъч на смътна смесица от любопитство и гордост по отношение на алтернативната, българската, а не русофилската гледна точка. Без да е статистически представително, това добронамерено любопитство се изсипва вече дни наред от непознати хора, които изразяват възторга си от откритието, че всъщност българите са се освободили и от Русия, а не само от Турция, и че главната заслуга за българската свобода, включително като измерение на тежестта на дадените български жертви, е чисто българска.
Такава гледна точка вашият автор успя да изговори в рамките на броени минути в един диспут на самия 3 март по Нова телевизия. Отзвукът от застъпването на тази теза,честно казано, е зашеметяващо положителен и показва каква е алтернативата на болния проруски фалшив “патриотизъм”, който може да бъде изметен в ъгъла на извънпарламентарното слугуване на Кремъл, стига да може истината да стигне чрез медиите до критична маса безкритично отнасящи се към митовете българи.
Като компенсация за пропуснатия от автора коментар за предаването на БНТ, в което все пак беше открехната вратата за истината за двойните руски окупатори, ivo.bg предлага една ретроспекция, публикувана в сайта Vevesti. Авторът се присъединява към въпросите, зададени в конентара и пита: поради что поканените да защитават русофилската гледна точка се срамят да си признаят това и се прикриват с мазни усмивки на презрение към онези части от разговора в студиото, в които се говорят неприятни за техните господари истини?
За „независимостта“ на един политолог или за (не)очакваните корени на русофилството
В навечерието на тазгодишния Трети март БНТ излъчи (на запис?!?) своето предаване „История.БГ“, което обикновено сблъсква, но на живо, различни гледни точки на трима водещи учени и един просветен лаик (най-често журналист или писател) по важни и интересни проблеми на българската история. Този път темата беше за изворите на русофилството и русофобството у нас .
На пръв поглед – похвално. Изглежда като че ли националната телевизия дава в навечерието на празника възможност да се разчистят митологемите, с които е обрасла проблематиката на нашето Освобождение. В предаването обаче веднага направиха впечатление някои особености на българската свобода на словото.
Освен нетрадиционното излъчване на запис на токшоу, утвърдило се именно като предаване на живо, БНТ изненада и с формата на поканените за обсъждането гости. Историците бяха редуцирани до доц. Лъчезар Стоянов и доц. Стефан Дечев (все пак и двамата – уважавани специалисти, съответно от НБУ и ЮЗУ), а до просветения (видно от текстовете му в портал „Култура“) по темата журналист и философ Тони Николов бяха поставени Панко Анчев – „литературоведът-публицист, историк и философ, определил филията и фобията като политически чувства към други държави, присъщи преди всичко на малките нации“, и д-р Владимир Брезоев – „независимият изследовател на културното и професионално управление на държавата, с интереси във философията на политиката за обединение и утвърждаването на индивида в общността“ (според анонсите за тях в предаването).
Зад променения формат и под излъчването на запис на „История.Бг“ обаче се крият някои особености на свободата на словото за русофилията и русофобията по български, които трябва да се разкрият поне малко. И ако Панко Анчев е с ясни позиции, доколкото е известен като бивш директор на съществувалото през социализма книгоиздателство „Георги Бакалов“ и автор на книги за руската и българската литература като „Руският разум“ и „Българският ум. Непрочетеният Иван Хаджийски“, то другият събеседник, „независимият политолог“ Владимир Брезоев, трябваше да ни убеди, че не иска аудиторията да разбере „-фил“ ли е „-фоб“ ли е, и че е компетентен с титлата си на „д-р“.
Ала „независимият“ политолог, д-р Брезоев, е защитил „дисертация“ във Висшата школа на ЦК на ВЛКСМ през 1989 г. в Москва на тема „Идейната убеденост на кадрите на ДКМС като фактор за повишаване ефективността на тяхната работа с младежта“. „ДКМС“ означава Димитровски комунистически младежки съюз и през 1989 г. кадрите му са активно и ефективно ангажирани по младежка линия, например, с т.нар. „Възродителен процес“ и с противодействие на крехките, неформални дисидентски групи… Ето и линк към това четиво, защитено като „дисертация“ не в университет, а в подобната на българското АОНСУ „Висша школа на Централния комитет на Всесъюзния Ленински комунистически съюз на младежите“:
http://old.rsl.ru/table.jsp?f=21&t=3&v0=%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B0&f=1009&t=1&v1=&f=4&t=2&v2=&f=21&t=3&v3=&f=1016&t=3&v4=&f=1016&t=3&v5=&cc=a1&i=821&s=2&ss=-4&ce=4
Интересно как е представен обаче независимият доктор Брезоев в интервю във в. „Новинар“ – „Дълги години е бил парламентарен експерт на левицата“, но дисертацията му тук е наречена просто „Идейната убеденост в контекста на възпитанието“…:
Доколко това е докторска дисертация по философия и дали тя може да си сменя името през годините, тук не се наемаме да обсъждаме. Но за зрителите на БНТ, които я издържат с данъците си, трябва да стане ясно защо се променя успешният формат на актуално публицистично предаване и как в него попадат, може би неканени, гости, прикриващи своята истинска „идейна убеденост“. Продуцентът и водещият на „История.Бг“ от 2 март ни дължат тези отговори
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител