Европейската комисия изпрати изложение на възраженията си до Sky UK и шест големи филмови компании в САЩ: Disney, NBCUniversal, Paramount Pictures, Sony, Twentieth Century Fox и Warner Bros. С изложението си ЕК информира за предварителното си становище, че всяка една от филмовите компании е подписала със SkyUK двустранни споразумения, въвеждащи договорни ограничения, които пречат на Sky UK да предоставят на потребителите в ЕС платени телевизионни услуги, достъпни в Обединеното кралство и Ирландия. Без тези ограничения, Sky UK ще бъде свободна да решава на базата на търговски съображения дали да предостави платени телевизионни услуги за такива потребители.
Ако предварителното становище на Комисията се потвърди, всяка от компаниите ще е нарушила правилата на ЕС за защита на конкуренцията, които забраняват антиконкурентни споразумения.
Според ЕК европейските потребители искат да гледат платени телевизионни канали по свой избор независимо от това къде живеят или пътуват в ЕС. Сега те не могат да направят това.
Комисията продължава да разглежда трансграничния достъп до платени телевизионни услуги в други държави от ЕС по повод договори на Canal Plus /Франция, Sky Italia /Италия, Sky Deutschland /Германия и DTS/ Испания.
Съдът на ЕС се произнесе по Premier League / Мърфи (C-403/08 и C-429/08), че определени разпоредби, предотвратяващи предоставянето на предавания на потребителите извън лицензираната територия елиминират конкуренцията и разделят пазара в съответствие с националните граници.
Като част от своята стратегия за единен цифров пазар Комисията също иска да гарантира, че потребителите, които купуват онлайн съдържание като филми и музика, няма да бъдат ограничавани в зависимост от националните граници.
В главния град на самопровъзгласилата се "Ислямска държава" (ИД), Ар Ракка, между т.нар. мухаджирийн, чуждите бойци, дошли да се бият в името на джихада, и местните сирийци под тяхна власт. Сирийците, успели наскоро да избягат от града в съседна Турция, разказват в детайли състоянието на дискриминация и напрежение между новодошлите чужденци, присъединили се към "халифата" и местните жители. Хиляди чуждестранни бойци се присъединяват към Повече [...]
Преди точно 114 дни (на 2-ри април, за да не изглежда смешно) тя беше инсталирана да оглави Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР, до този момент назовавана ДКЕВР, но "Д"-то (държавна) беше изтрито, за да няма съмнени...
If you have a flower garden this is perfect for your kids. We have chosen suitable images for print....
Ако отидете на интернет-страницата "Don't Follow The Wind" ("Не следвай вятъра/вихъра") ще видите точно толкова, за колкото изложбата е предназначена да ви покаже - НИ-ЩО. Няма да видите НИЩО, защото сайта "изобр...
Правото на изразяване на мнение е защитено от конституцията, медиите са четвърта власт, журналистиката имат право на свободно изразяване, в допълнение българското законодателство предвижда и клауза на съвестта.
Мотивирани ли са журналистите да работят за правото на информация на аудиторията, да разработват сериозни теми, да разкриват нарушения: ето някои предположения на базата на публикации в медиите и социалните мрежи в последните дни:
1. Отзивчивата прокуратура
Как прокуратурата чете вестници: факти, систематизирани от Росен Босев. Подборката е дълга, но въпреки това непълна – липсва например светкавичното сезиране по сигнал на кметицата на Казанлък, с която прокуратурата работи добре – и озадачаващото прилагане на чл.326 НК. Известни са случаи – някои са посочени в публикацията – в които прокуратурата разпорежда проверка, насочена срещу авторите на публикацията, която има за цел да установи източниците им – има и нееднаква практика по снемане на показанията от журналиста при самосезиране.
2. Деликатният премиер
Я елате, пиленца, при батко: записи, показващи отдавна известното отношение на премиера към вестник Сега: “Аз искам много внимателно и с голяма молба към вас, особено към тези медии бухалки на газовите посредници, които по стотици милиони на година взимаха като посредници от газа, които много услужливо техните вестници стоят така в сутрешните блокове, че да се виждат най-много… Какво от реформата сме орязали? […] Цяла сутрин слушах точно обратното. В медиите-бухалки на газовите посредници, които стотици милиони изгубиха на година вследствие на моите действия, се манипулира общественото мнение.”
И по-нататък към репортерка: “Съседът ми там има едни пуйки и като им кажеш така, и те точно по същия начин звучат. Кажете сега пак, не ви обиждам, че сте пуйки, да не кажете, а просто така – прлю-рлю-рлю-лю”.
3. Стриктният към правилата директор на обществена медия
Както се вижда в социалните мрежи, водещата на предаването Клубът на журналистите в БНР получава искане за писмени обяснения, защото е създала предпоставки за некоординираност в звученето.
Поставени са въпроси за договор с частно дружество, какво точно го налага и на базата на какъв анализ и каква процедура БНР дава достъп до чужди програми на сайта на общественото радио. Ако говорим за координиране в звученето – това изглежда да са уместни въпроси.
Наскоро програмният директор в същото обществено радио трябваше да представи диплома по Публична администрация. Дали отстраняването му координира звученето, знае само ръководството.
4. Мултиплексите все пак
И като говорим за свобода в цифровото време: кой е собственик на БТК и на предприятията, които имат засега разрешения за цифрово наземно разпространение на програми. Пиер Луврие твърди, че вече не е. Той и не поиска разрешение от КЗК.
5. Контролът върху вестниците
Тук се налагат допълнения, по всеки ред на схемата има промени (30 юли):
– промени в Преса – вместо Тошо Тошев и Валери Запрянов – Интегрирани пътни системи – тук веригата е дълга (Медиапул: регистрираното в Сърбия “Ботса” ДОО, “Юлинор” ЕООД, “Евробилд Проект” ЕООД) и води до Симеон Лозанов Симов, известен като подставено лице на Бисер Лазов, защитен свидетел по КТБ от лагера на Пеевски. И дори Преса спира да излиза.
– промени в собствеността на Труд: ще играе ли пенсионерката Райна Иванова Велинова сериозна роля на медийния пазар? През юли в медиите е изнесена информация, основана на публични регистри, че на Райна Велинова са прехвърлени Таргет Медиа и Делта Нюз – дружества на Петьо Блъсков – син;
– Славка Бозукова чрез ново дружество Пи комюникейшън ще олицетворява вторите 50 на сто от Интермедия, издател на Блиц и Шоу – първите 50 на сто вече са в ГМ Прес (в. Стандарт). Новата директорка Мастагаркова идва от ПИК. Началото на историята тук е от 2009.
6. ТВ7, смяна на собствениците, голямата картина изток – запад, нови официози
ТВ: острие в хибридната война: предупреждението на Илиан Василев. Това е нов момент в родния телевизионен пейзаж, макар че вече имаме впечатления от известната Алфа ТВ. Николай Малинов, председател на Национално движение Русофили, се очаква да е свързан с управлението на телевизията ТВ7.
От друга страна, интересно е да се следи как Канал 3 встъпва във функциите на ТВ7 от времето на Бареков, Може да се чуе същата линия на коментари, същия погром върху хора – с етикети (нищожество и пр.) и същият апломб на хора от властта, които легитимират този стил с участието си.
*
Индексите за свободата на изразяване за 2015 се изготвят на базата на факти като тези – и фактите са важни, а не индексите – които само регистрират отрицателната тенденция.
2004 - 2018 Gramophon.com