(http://nellyo.wordpress.com/)
Проектът Google Books – законен
Най-накрая свърши.
Така започва Fortune публикацията си за победата на Google по делото Google Books. Спорът се води от 2005 година – една година след началото на проекта.
В единодушно решение по делото Authors Guild v. Google от днес Апелативният съд в Ню Йорк (Second Circuit Court of Appeals) приема, че сканирането на вече повече от 20 милиона книги е законно и представлява свободно използване на защитени произведения. Така се слага край на 10-годишната правна несигурност по въпроса. Тъй като съдът излага подробно съображения по четирите критерия за fair use, в бъдеще имаме повече опорни точки, по които можем да се ориентираме какво е свободно използване в цифровото време.
Според съда проектът несъмнено има трансформативна функция и фактът, че Google печели от него, не е основание да се отрича, че става дума за свободно използване. Наистина, в много случаи може да има и свободно използване с цел печалба: Много от най-общоприетите форми на законната употреба, като например съобщаване на новини и коментари, рецензии, пародия и др. са обикновено с цел печалба. (стр.26 от решението).
Така точно причината, поради която много хора предпочитат цифровата форма – възможността за търсене – тук се признава от съда като основание за високо трансформативния характер на проекта.
По-нататък съдът декларира, че не е вярно, че fair use има само при частично използване на защитени произведения. Обратно: свободно използване може да има и при използване на произведение изцяло (стр.29 от решението).
Що се отнася до ефекта върху пазара, съдът намира, че частичният достъп до произведенията, по начина – по който Google го предоставя – не може да причини имуществени вреди на носителите на права, като същевременно е полезен – например ако някой се интересува от годината на определено събитие в живота на Рузвелт, чрез търсещата функция ще получи отговор на базата на определена книга, без това да засегне икономическите права на автора (стр.39).
В случай на засягане на икономическите права чрез възможни нарушения от страна библиотеките, на хакери и др., според съда за това биха били отговорни нарушителите, а не цифровата форма, съответно Google.
Накратко: цифровизирането, създаването на функция за търсене и показването на откъси от защитени произведения – така, както ги познаваме от проекта Google Books – са форми на свободно използване.
И може би най-важното: в това решение изрично се посочва, че крайната цел на авторското право е знанието (стр.12 от решението) – и макар авторите да са важни бенефициери – основният бенефициер е обществото, чийто достъп до знания авторското право е призвано да насърчава.
Все пак.
Решението е Authors Guild v. Google Inc, 2nd U.S. Circuit Court of Appeals, No. 13-4829.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/10/16