(http://patepis.com/)
Света гора Атон (6): От манастира Св.Павел до Каруля
Продължаваме поклонническото пътуване на Цветан из Света гора – Атон . В първата част прекосихме пътя от манастира Великата Лавра до манастира Ставроникита, разгледахме го подробно, бяхме в манастира Пантократор, а поклонихме се в българския манастир Свети Георги Зограф, както и в манастира Констамонит. Днес сме в Свети Павел.
Приятно четене:
От манастира Св.Павел до Каруля
част шест на
Света гора – Атон
Манастирът „Свети Павел“ ( Αγίου Παύλου)
е последния манастир разположен на югозападния бряг на Света гора.
Свети Павловският манастир или Μονή Αγίου Παύλου (Мони Агиу Павлу)
се издига величествено като яка византийска крепост и заема 14-то място поред в Светогорската манастирската йерархия.
Докато пътувахме с корабчето по гладка морска повърхност на залива заблещукаха водни зайчета, следи от преминалата яхта.
Отсреща манастирът Св.Павел се е сгушил в подножието на обвития в облаци връх Атон. Вляво на брега е древната защитна кула – пирг. Виждат се изграждащите се защитни бентове и корита за пролетните бурни потоци и каменоходи. Доста европейки пари за геозащита ще се заровят тук.
Ние достигнахме до пристанището (арсаната) с корабчето „Агиа Анна“, което взехме по обяд от
Дафни
(главното пристанище на Атон. Дотам достигахме с друг кораб от Уранополис) (2+10 евро)
Така по тази огъваща се дъска е слизал някога монахът на пристана на манастира Св.Павел. Монахът се осланял на закрилата от Богородица, а не на задължителната предпазна мрежа под трапа.
От старата карта се вижда, че от пристана до манастира води стръмен виещ се калдъръмен път.
Но това разстояние (около 2 км) аз го преодолях лесно в манастирския бус, който бе пристигнал специално да превози групата поклонници от Кипър. Пикапът пък взе багажа на всички.
Основателят на манастира в IХ век е преподобният Павел (в мире Рангаве) , който е син на император Михаил Куропалата. Кастриран от император Лъв Арменец, който виждал в негово лице съперник, преди да се замонаши на Света гора. Император Роман го нарича „най-великият философ“ в своята грамота издадена на Св.Павел за строежа на манастира. Императорът му доверява възпитанието на своите деца. Починал e в 820г. (Да не го бъркаме с апостол Павел!)
Главната църква е заключена в четириъгълник от крепостни стени.
Манастирът е бил разорен от пиратите и каталонците заедно със Зограф. След като запустял, той станал килия на манастира Ксиропотам.
Agiou Pavlou monastery 603 86, ГърцияНеговото възраждане започнало в 1365 г. от сръбските монаси Герасим и Антоний. Те възстановили разрушения манастир и го върнали в Атонската йерархия.
Транзитните поклонници влязоха в църквата да се поклонят на най-голямата му светиня – Даровете на влъхвите.
Даровете на влъхвите, поради тяхната изключителна историческа и религиозна ценност обикновено се излагат само 3 броя от тях. Последно бяха изложени за поклонение в Русия.
Вратата на трапезарията е срещу църквата, а стълбата води нагоре към архондарика (гостната) . Архондарят беше румънец и затова нямах езиков проблем при настаняването, макар да нямахме потвърждение на факсовете си за резервация. 5 от Варна + 5 от Ихтиман + 4 попа = 14 православни български поклоника.
В архондарика заедно с отците Антон и Георги от Ихтиман сърбахме кафе, локум и узо, докато дойдат останалите от групата. За да се настаним в едно сервизно помещение трябваше да разпънем още резервни легла в коридора. Казват,че
манастирът Св.Павел никога не заключвал вратите си,
за да бъде винаги готов да приеме окъснелите поклонници слизащи се от близкият връх Атон.
Мраморният портал с иконостас е дело на майстор Йоан Лиритис от о.Тинос. Порталът разделя отличително църквата на две части. Предната част е посветена на св.Георги.Победоносец
Олтарната икона е на великомъченика Георги Победоносец. Иконите са дело на майстор Христодул Матей от град Верия в 1900 г.
Задната (втората) част на храма е посветена на преподобния Павел Ксиропотамски.Тук няма стенописи, а има само икони между които две чудотворни на Богородица „Мироточива“ и „ Огледалната“. Както е известно „Огледалната“ е принадлежала на благочестивата императрица Теодора, съпруга на царя – иконоборец Теофил. Царицата криела образа зад огледало, като от там идва името на иконата. Разбрал за това, императорът разярен хвърлил този образ в огъня, но той останал невредим.
Общата трапеза беше скромна: леща чорба, козе сирене, туршия от зелени домати, кисела ябълка и чаша червено вино. Монасите и послушниците са 110.
Както е редно след трапезата ни благослови игуменът отец Партений. Той е родом от остров Кефалония и се ползва със заслужен авторитет на Света гора.
Навън вляво е чешмата, насреща е магазинчето, а вдясно е беседката. Имахме късмет да закупим от магазинчето като подарък за своите благоверни съпруги по едно флаконче нард за 5 евро.Това е един парфюм с божествен аромат от Хималаите, ползван от жените – мироносици!
Жените – мироносици и белият ангел пред празния гроб. Византийска фреска от манастира Милешево, Сърбия.
Вечерта си направихме снимка заедно с дядо Йосиф от Ихтиман.
Панорамната беседка или мястото за пушене
Есенният тих заник е над съседния полуостров Ситония. Морето е гладко като тепсия в която се оглежда октомврийското слънце. Лека нощ! καληνύχτα!
Добро утро! Καλημέρα!
Веднага след литургията с Йонко си събрахме багажа. Хапнахме по една попска круша от Долна Баня:) и напуснахме рано манастира в посока на
съседния манастир Дионисиат
Разчитахме, че ще можем да го разгледаме преди хванем обратния курс на корабчето към Дафни.
Пътят е лек надолу обратно до брега. Поглеждам назад и виждам резултата от голяма дарителска помощ за тази обител, която са оказавали византийските императори от династията на Палеолозите и сръбските деспоти Лазар и Георги Бранкович. Дъщерята на Георги – Мария е предала на манастира Даровете на влъхвите (маговете) поднесени на Младенеца Исус Христос:злато, ливан и смирна.
Златото е във форма на 28 ажурни плочки, подобни на дрънкулките на бебешките колички, които майките окачват за да привличат погледа на рожбата си. Казват, че на Йосиф се наложило да продаде няколко от златните плочки по време на изгнанието на Святото семейство в Египет.
Смесените благовонни масла и мирта са в формата на маслинки, които изпускат благоуханна миризма, която убива вирусите. Затова никъде в евангелията не се споменава Христос да е боледувал.Те са направени от:
- Ливан или Livanotos е ароматична смола от дървото bousouelliasкоето расте в пясъците на Арабия, Сомалия, Индия и Ливан.
- Мирта или Myrtus е ароматична водо разтворима смола от дървото kommiophorou, което расте в Арабия и Етиопия.
Както ни разказва легендата принцеса Мария имала намерение сама да донесе тази светини в обителта. Но на нея както преди на гръцката царица Плакидия свише и било забранено да не нарушава атонското правило.
Това е същата Мара султанката, която измолила от мъжа си султан Мурад II да се пренесат мощите на Св.Йоан Пустиножител и Чудотворец от Търново в Рилския манастир и донесла в дар мощите на сръбския крал Стефан Милутин в София.
Все пак атонското правило е било нарушено от една българка – Св.Елена. Тя като съпруга придружила на сръбския крал Стефан Дечански в поклонението му на Света гора.
ЕС натиска Гърция да премахне това атонско правило в 2017 г., крачка която не посмя да направи дори Хитлер!
На това място, където е станало предаването на съкровищата днес има малък параклис. Той е точно копие на първоначалния параклис, отнесен от бурните потоци и каменопада през 1911г.
Поглед назад към манастира Св.Павел от морския бряг.
Пътят към Дионисиат е покрай брега и старата кула (пирг, вдясно) след това следва стръмно изкачване по гористия склон около час.
Тук аварирах след като разбрах, че не мога да преодолея баира с моя мотор (сърце) за час и се върнах на пристана. Предполагах, че това е времето след което корабчето ще се върне обратно и не рискувах да го испусна и остана в Дионисиат.Тук в този тих залив през Втората световна война също е аварирал един германски водосамолет „Junckers 54“ с екипаж от трима плюс една фройлайн „Luftwaffe – helferin“. Такива самолети имахме в базата във Варна.
Авиаторите намерили изход от забраната жена да не стъпва на Света гора: Те построили на брега рибарска наколна площадка, на която фройлайн дочакала другия самолет да се приводни и да донесе резерви части за мотора и след ремонта да отлетят заедно.
Корабчето „ Св.Анна“ се показва на хоризонта. Веско, който ме докара с колата си до Света гора, вече ме чакаше на пристана на Св.Павел.
And no regrets, I did on my way! Качих се сам на корабчето, което продължаваше на юг към следващата спирка Св.Анна. Учуден бях, когато ми поискаха до Св.Анна и обратно до Дафни – 9 евро!
Видях, че по на юг има още много скитове около пристана на Новия скит (Богородичен) (Nea Skiti)
Обикновено последната спирка на корабчето е Малката Св.Анна (Mikra Ag. Anna)
Но благодарих на Богородица, защото капитана беше решил да се възползва от тихото време и да продължи още по на юг до Каруля.
Каруля ( τὰ Καρούλια) ,
това е район от пещери и килии намиращи се в отвесните скали в най-южната част на Атонския полуостров. Отделните пещери, до които може да се достигне само с помоща на вериги се наричат Вътрешни или Страшните или Караули. Ако Света гора си я представим като храм, то тази област би била светия олтар.
Последната спирка е Кавсокаливия. (Skala Kavsokalivion)
Килиите (постниците) на отшелниците са кацнали като орлови гнезда върху ръба на скалите над морето.
Около Богоридичния връх е дивата и скалиста местност Катунакия с пещерите, където са избрали да живеят и се молят исихастите.
Тук нависоко старецът Ефрем живеел скромно в отделна постница, полупещера, полуколиба, далеч от манастирите, сам с Бога.
Денят и нощта у него били разпределени за телесно и духовно делание – мъдро и строго, неизменно. Всеки ден, всяка нощ, всяка вечерня, всяка служба, литургия били за него работа, духовна работа, както и ръкоделието, работата по дома. Всичко влизало в плановете му и му носело радост. Той или се молел, или вършел някакви земни работи, или се занимавал с нещо друго – всичко вършел от сърце, с голяма охота.Теснотата на килията, скалите, цялата окръжаваща обстановка му помагали в иисусовата молитва. Тя била у него една дълбока въздишка: „Из глубини воззвах к Тебе, Господи“
Каруля също наричат и тази проста въжена линия с тележка, която свързва две съседни килии.
Караул по нашему е страж или наблюдателен пост. От този пост отшелниците могат да разменят своите ръкоделия: плетени броеници и дървени кръстчета и просфори за риба.
Трудностите – това са гимнастика за нас. Свети Порфирий Кавсокаливит
Това е най –радикалната форма на човешко уединение – в пълно себеотдаване на вярата. Безпримерна арена на себеопринизяване и себеотрицание; на отказ от всичко излишно;на скъсване с всякакви съблазни. Място, в което светът бива отричан и отхвърлян по-неотстъпно от където и да е другаде. Без никакви думи и патос, но също без меланхолия и копнеж по смърта.
Господи помилуй своите кар (а) ули!
Сбогувайки се с отшелниците, можем да припомним думите на Фауст, който накрая успял да се изплъзне от ада – и да отиде при светите отшелници, разпръснати горе в планината. Понеже, който винаги силно се старае, него можем да спасим!
Къде другаде би могло да стане това, ако не тук на Света гора?
По начина си на живот, Атон е много по-близо до нас физически и духовно от Тибет!
На връщане заваля силно, когато отминахме кръста пред Малката света Анна.Телефонът звънна. Моят водач Огнян, който беше преодолял баира и беше вече разгледал Дионисиат се безпокоеше, кога корабчето ще ги вземе.Успокоих ги, че не съм отвлякъл корабчето и ще се върнем след половин час!
Слава Богу, показа се Дионисиат (I.M. Dionisiou) , където нашите групи се събраха и продължихме заедно към Дафни и Зограф.
„ Царство без корона, държава без войска, земя без жени, богатство без пари, мъдрост без училище, кухня без месо, молитва без прекъсване, връзка с Господа без край, славославене на Христос без умора, смърт без плач – ето това е Света гора.“
Благодаря на Богородица и спонсора си, че ми дадоха възможност да видя олтара на Света гора. Амин!
Писа грешният Цветан Димитров, Архангелов ден, 2015
снимки: Цветан Димитров, Телемах Папас и Александр Боднар
Литература:
- Agioi Anargyroi, The Precious Gifts of the Magi, and the Monastery of St. Paul, 2009
- Wim Voogd, Athos and the Second World War, 2011
- Старецът Ефрем от Катунакия: Послушанието ражда молитвата, а молитвата – богословието, Задругата, 2015
- Heinz Nussbaumer, Der Monch in mir, Wien, 2006
Автор: Цветан Димитров
Снимки: авторът
Други разкази свързани със Атон – на картата:
Атон
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/11/20