(http://ikonomika.org/)
Въвеждането на пропорционалното данъчно облагане на доходите в България през 2008 г. подпомага икономическия растеж
Въвеждането на пропорционалното данъчно облагане на доходите в България през 2008 г. подпомага икономическия растеж.
Научният доклад на гл. ас. д-р Александър Василев във връзка с приемането на пропорционалното данъчно облагане на доходите за физическите лица и малки предприятия в България, “Ефектът върху благосъстоянието в следствие реформата за пропорционално подоходно облагане: опитът на България”, наскоро бе публикувано в престижното научно списание по икономика Eastern European Economics (http://www.tandfonline.com/toc/meee20/current).
Тази статия прави количествена оценка на потенциала за растеж в следствие на въведеното „плоско“ данъчно облагане на доходите в България през 2008 г. Използвайки калибриран микро-базиран модел с ендогенен растеж (поради натрупване на физически и човешки капитал), и калибриран за България, Василев извършва така наречения в модерната макроикономика “изчислителен експеримент”: целта е да се определи количествено динамичнят ефект върху благосъстоянието в България на режима на облагането на доходите с „плосък“ данък спрямо сценарии, при които прогресивното данъчно облагане на доходите (в сила до края на 2007 година), е запазено. Моделът, използван в статията, показва, че могат да бъдат реализирани значителни подобрения на общото благосъстояние: по-конкретно, икономическия растеж на годишна база при системата за пропорционално данъчно облагане е потенциално по-висок в сравнение с растежа, който би бил реализиран при запазване на прогресивното данъчно облагане. В допълнение, измерените ползи като по-високо потребление и съответно по-висок стандарт на живот, които произтичат от приемането на „плоския“ данък, се увеличават пропорционално с удължаване на разглеждания времеви хоризонт. В заключение се извършва така наречения “сензитивен анализ,” за да се докаже, че получените резултати са стабилни, а не са просто артефакт на избраните (осреднени) стойности на калибрираните параметри в модела.
По-просто казано, основният извод от проучването е, че въвеждането на пропорционалното данъчно облагане на доходите ще насърчи хората да работят повече, да инвестират и да натрупват капитал, което от своя страна ще доведе до по-висока производителност и растеж. Поддържането на висок икономически растеж в продължение на дълъг период от време е основният начин за повишаване на българския стандарт на живот и достигане на средния стандарт за ЕС.
Александър Василев е гл. асистент по икономика в Американски университет в България. Той наскоро бе класиран в топ 20% сред българските икономисти, според IDEAS. (https://ideas.repec.org/top/top.bulgaria.html)
The post Въвеждането на пропорционалното данъчно облагане на доходите в България през 2008 г. подпомага икономическия растеж appeared first on Блогът за икономика.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/11/25