АЕЦ "Козлодуй": Елате вие, да не дойдем ние!

http://gikotev.blog.bg/drugi/2016/07/04/aec-quot-kozlodui-quot-elate-vie-da-ne-doidem-nie.1462366

Сега, в концентриран вид, в една инфографика ще ви покажа режима на работа на мощностите на АЕЦ-а, а също така и нивата на офертите, за продажба на електроенергия, в рамките на последния месец. И тя изглежда ето така (за по-добър пр...

Нов метод за почистване на ценни издания в библиотеката в Русе

http://azcheta.com/nov-metod-za-pochistvane-na-tsenni-izdaniya-v-bibliotekata-v-ruse/

Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе прилага уникален метод за почистване и консервиране на ценни и редки издания чрез поставянето им в специален азотен балон. Методът се използва за първи път в България, съобщава БТВ. Ценните и редки книги, които се пазят в библиотеката, редовно трябва да се почистват с химикали. Вместо с амоняк и формалин, от русенската...

Според специалисти от НАСА , Juno по време на сближаването с Юпитер ще получава смъртоносни дози радиация

http://www.spacenewsbg.com/news/04/July/2016/4545

По време на прелитането през най-опасните части от радиационият щит на Юпитер, сондата Juno ще получава всеки два часа доза радиация еквивалентна на 250 рад., което би убило човек за няколко секунди , това е заявила Хайди Бекер член на екипа .

Телескопа Hubble е направил снимки на полярни сияния на Юпитер

http://www.spacenewsbg.com/news/04/July/2016/4544

Космическият телескоп Hubble е направил в ултравилоетовият диапазон снимка на сияния на северния полюс на Юпитер. Учените уверяват , че направената от орбиталната обсерватория снимка е една от най-впечетляващите от достъпните за момента.

Как четеш: Нина Борисова

http://azcheta.com/kak-chetesh-nina-borisova/

Нина Борисова е един от „виновниците“ Българското неделно училище „Св. Иван Рилски“ да отвори врати за българската общност в Кеймбридж през 2014 година. Тя носи просветителски дух и е заобиколена от млад и ентусиазиран екип, който се е отдал на каузата за предаване и съхранение на родния език и култура извън пределите на страната ни. Нина...

Учените допускат съществуването на езера на Церера

http://www.spacenewsbg.com/news/04/July/2016/4543

В недрата на малката планета Церера , може да има малки езера от течна солена вода , до този извод са стигнали учените от екипа на мисията Dawn. Изследването на учените е публикувано в списанията Nature и Nature Geoscience.

EBM – машината за отпечатване на книги по заявка (видео)

http://azcheta.com/ebm-mashinata-za-otpechatvane-na-knigi-po-zayavka-video/

Вече ви разказахме за първата изцяло дигитална книжарница PUF във френската столица Париж, където книгите се печатат единствено по поръчка на клиента. Процесът отнема само няколко минути и е възможен благодарение на Espresso Book Machine (EBM) – уникалната машина на компанията On Demand Books. Espresso Book Machine дава възможност традиционният начин на достигане на книгата до читателя да бъде преобърнат. Изданията...

Два романа в една книга

https://asktisho.wordpress.com/2016/07/04/dva-romana/

IMG_20160629_165345

Става дума за „Аварията“ (2015) и за нейното продължение – „Ново небе и нова земя“ (2016)Най-после на хартия! Обединил съм ги в едно томче. Макар и да са два различни романа, писани в две последователни години, те заедно формират една обща история. Ето кратък анонс за незапознатите с нея:

Avariyata_Kor

Адам е на път да се ожени за дъщерята на заможното семейство Чобанови, с която са гаджета от години. Главата на фамилията му е приготвил бляскаво бъдеще в своята компания. Цената е абсолютна лоялност – към компанията и към дъщеря му. Всичко щеше да бъде наред, ако две седмици по-рано Адам не беше срещнал любовта на живота си в лицето на млада и привлекателна художничка на име Юлия. Подтикван от нея и от най-добрия си приятел, той избира любовта пред парите, решавайки най-после да се отдаде на мечтата си да стане писател. Година по-късно е доведен до просешка тояга от влиятелното семейство Чобанови, което има връзки навсякъде, включително и в издателския бизнес, а Юлия го е изоставила заради друг мъж, с когото заминава чак в Индия. Сломен от наркотиците, алкохола, от депресията и от самосъжалението, Адам прави неуспешен опит за самоубийство. Събужда се в свят, където електричеството на цялата планета е прекъснато внезапно – без никой да знае защо. Цивилизацията се разпада буквално за няколко дни и човечеството регресира до първобитния си корен. Настъпва нова „Тъмна епоха“, в която важи единствено правото на по-силния. Ще успее ли Адам да се спаси и да открие Юлия на другия край на планетата, ако все още е жива?

Novo_Kor

 

„И видях ново небе и нова земя;
защото първото небе
и първата земя преминаха.“
(Откровение 21:1)

Сагата продължава…
Читателят най-после ще разбере какво се е случило със Земята и ще се запознае с максимата: “Има различни нива на оцеляване”.
Ще открие нови харизматични герои. Те ще го отведат в атмосфера на постапокалиптичен ужас и съвършенство, които могат да съществуват заедно в един свят, променен до неузнаваемост.
Любовният роман между Юлия и Адам се оказва тясно обвързан със съдбата на цялата планета и на нейните (нови) обитатели.
На сцената излиза Хулио Алварез, който има намерението да разкаже играта на всички.
В духа на поредицата изненадващите обрати и неочакваните сюжетни развръзки са по-скоро правило, отколкото изключение в тази книга.
Желателно е да се чете след “Аварията”.

Книгата НЕ се разпространява в книжарниците. Можете да получите копие с автограф единствено от автора. Където и да се намирате по света. Подробностите са ТУК (отваря се в нов прозорец).

Тихомир Димитров 


Ъ?

http://gikotev.blog.bg/drugi/2016/07/04/y.1462275

Преди година и три месеца министър енерГЕПИка (още известна, като министър срамно име) обеща поевтиняване на тока от "американските" ТЕЦ-ове с 31%. За целта тя ни задължи с над 1 милиард лева пред група банки и вече се раз...

Честит празник, Америка!

http://ivo.bg/2016/07/04/%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%82-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%b0/

Във връзка с националния празник на Съединените щати публикувам ( още веднъж ) най-доброто преклонение пред величието им, писано през последните десетилетия у нас.

 

Автор: Александър Симов, член на изпълнителното бюро на БСП, втори по популярност в партията ако се съди по гласовете, събрал  на форума на БСП тази година при издигането на ръководни кадри. Текстът е блога на автора.

Признавам си, че никога не съм писал подобен текст във възхвала на която и да е държава и поради това се позовавам на майсторите на хвалебствието.

Monday, April 10, 2006

20 причини да обичаш Америка


1. Това е страната дала на света гражданското общество. Това е велико. САЩ може да не са велики с Буш, но са велика с Декларацията за правата на човека. Невероятен документ написан в мрачни времена. Прочетете го. Тогава ще разберете, че статуя на свобадата трява да има точно в САЩ!
2. Холивуд. Каквото й да ви разправят, това е вълшебно място. То е формирало и формира повечето от модерните хора. Холувуд е задл моделите за любов, тъга, бунт, отчаяние, дори секс. В това няма нищо лошо. Нека да се наслаждаваме!
3. Памела Андерсън. Коментар е излишен. Тук ценноста се усеща на пръв поглед.
4. Великата американска литература. За всички, които смятат, че американците нямат култура. Вие сте в заблуда. Американската литература е с няколко класи над българската. Те са родили автори като Джек Лондон, Стайнбек, Драйзър, Мелвил, Вонегът, Стивън Кинг, Пол Остър, Чък Паланюк, Джек Керуак, Буковски, Мейлър…
5. Усещането за успех. Това усещане може и да е измамно. Важното е, че държавата САЩ дава на всеки свой гражданин усещането, че ако бачка и е късметлия няма начин да не успее. Аз по-добро средство за сплотяване на нация не познавам.
6. Радикализмът. Тук ще ви цитирам мисъл на един френски философ Режис Дебре. Той казва: “Америка е единственото място, където можеш да говориш срещу имперската политика на САЩ, без да те вземат за изкукал комунист”. Нима не е прав?
7. Небостъргачите. Култура, която е родила феноменът небостъргачи е култура загледана в небето. Култура, която не признава граници, защото разбира колко дребно понятие са те в небесния смисъл на търсенето. Небостъргачите са символ на необуздан стремеж да задминеш себе си, а това е прекрасно.
8. Свободата на религиите. Ако искаш си атеист, ако искаш са в църквата на джедаите, ако искаш вярваш във Вишну и никой не те закача. Още една степен на велика свобода.
9. Американската журналистика. Тя е велика.
10. Просто това, че САЩ са САЩ и, че светът има нужда от тях. Те не винаги са перфектни, не винаги мъдри, но винаги са полезни.
11. Гостоприемството. Това са най-милите хора в целия свят. Напоследък е трудно да влезеш в държавата им, но иначе са перфектни и мили хора. българското гостприемство вече е мит. Американското не е.
12. Американската вътрешна политика. Ние в България почти нямаме представа какво представлява тяхната вътрешна политика- тя е основана на борбата на икономически идеи. Всеки проклет процент в програмата на кандидат-президент на САЩ се изразява в някаква полза за определени групи от населението. Това е една утопична политика в която гласоподаветелите гласуват за себе си, за собствения си просперитет и наказват жестоко всеки, който не изпълни техните желания. Ох , защо нямаме щастието и в България да е така…
13. Американските библиотеки – магични места, които работят нон-стоп. Ако видите такава библиотека ще се убедите, че американците четат много. те се вълнуват за своя свят. Може за не са информирани за външните политики и държави перфектно, но познават своята държава. А това е най-важното. И са уверени в държавата си, а това е още по-важно, защото тази държава никога не ги предава. Вместо да плюем по това, нека да си пожелаем и един ден България да е същата.
14. Светът има щастието САЩ да са най-силната държава сега. Вярно е, правят грешки – те не са божества, а хора, мама му стара. Но представете си свят в който да кажем най-силната държава е Северна Корея, не ми се мисли направо. Или пък Русия. Не че Русия е държава, която заслужава презрение, там просто никога не са зачитали достатъчно правото на всеки да има собствен живот. Или пък свят в който талибаните бяха взели надмощие. Кошмарно! САЩ стават симпатични в сравнение с техните алтернативи.
15. Отново и отново – СВОБОДАТА. Каквото и да си говорим САЩ винаги ще са символ на свободата – тази свобода, която предоставя живота ти в твои ръце и само от теб зависи какво ще правиш с него. Има и безпогрешен начин да се ориентираме в тази свобода – всиччки техни инстутиции, вестници, медии са ориентирани към съдбата на отделния човек. Именно той е ценност. Тук ние си говорим за институции, държавност, българщина, а никой не мисли за обикновените хора – те изчезват зад подобни бетонни клишета.
16. Блясъка и лукса. САЩ били консуматорска нация. Че какво лошо има? Защо да не живеят добре. Техният живот кара мнозина други по света да се надяват, че и те ще живеят така. Това е надежда. Можем да им завиждаме, че живеят добре, но това не е причина да злобеем срещу тях. Най-малко американците са виновни за това, че ние живеем зле.
17. Американската култура! И до днес щом чуя, че видите ли проклетите янки нямали никаква култура ми идва да се смея дълго на глас. Всъщност американската култура е мощна и интересна. Вероятно не допада на всеки, но говорим за нещо субективно. Аз не виждам нищо лошо в техните филми, ако не са те светът щеше да е ебати скучното място. Не върви да гледаме само Бергман, нали? А и те си имат силно кино, такова каквото ние отдавна вече не правим. А нима е само киното – от САЩ тръгнаха блуса и рока, джаза и техното…
18. Вежливостта. Представяните ни за тъпанари американци всъщност са едни от най-вежливите хора на света. Цитирам думи на обикновен българин срещнати във форум за чужду страни – “Така и не видях случай някой от тях да се блъсне в друг човек и гороломно да изреве “Абе, кретен, що са буташ бе!”. О, не, точно обратното – тези тъпи янки всъщност постоянно се извиняват един на друг, не си позволяват грубости и всички са усмихнати. Когато се запознаваш с някой той проявава толкова искрен интерес към житието ти, че веднага ти става симпатичен” Очевидно сред американците има добри хора.
19. Пак Памела Андерсън. Сега ще ви обясня защо. Тя е красива жена. каквото й да си говорим парчето е секси. Но нека да оставим това настрани. Памела Андерсън е доказателство, че в Щатите едно обикновено девойче с канадски произход може да достигне зведният блясък. Тя не блести с интелект, но и никога не е заявявала претенции да има професорски познания. Андерсън е жена, която използва това, което й е дала природата за успее и с това тя се превръща в символза възможностите които имаш в САЩ. затова й се възхищавам.
20. И сега да подходя чисто географски. Щатите са невероятно красива страна – всеки щат е своеобразен по своему – от белият пясък на Флорида през слънцето на Калифорния до снежните простори на Аляска.

Аз казах “Хау”!
Share on Facebook

Бюджетният срив на Русия в цифри и факти

http://ivo.bg/2016/07/04/%d0%b1%d1%8e%d0%b4%d0%b6%d0%b5%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d1%81%d1%80%d0%b8%d0%b2-%d0%bd%d0%b0-%d1%80%d1%83%d1%81%d0%b8%d1%8f-%d0%b2-%d1%86%d0%b8%d1%84%d1%80%d0%b8-%d0%b8-%d1%84%d0%b0%d0%ba%d1%82/

Текущият бюджетен дефицит е много по-висок от планираните от президента 3%, и е все по-трудно да се покрива със пари от Резервния фонд. Фондът може да бъде изчерпан през първата половина на 2017 г. Правителството харчи повече от 2 трилиона рубли годишно от фонда. През януари 2017 г. в тази сметка ще останат едва 900 милиарда рубли. Надеждите на правителството за приходи от приватизация и дивиденти от държавните фирми не се оправдаха – предупреждават експерти от Standard & Poor’s.

 

Инвеститорите едва ли ще поискат да купят руски активи, които ще бъдат предложени за приватизация, смятат експертите. Те твърдят, че за руското правителство ще бъде трудно да намали планирания дефицит. Очакванията са за увеличение, прогнозира агенцията. Допълнителните приходи трябваше да са от приватизацията на големите държавни активи.  През 2016-2017 гг.,  министерството на финансите очакваше между  1 трилион и 1,5 трилиона рубли от приватизацията на дялове в държавни компании.

 

“Намаляването на стойността на активите на развиващите се пазари се дължи на края на суровинния супер цикъл, ускорено от въвеждането на санкциите, ще доведе до по-слабо желание  на инвеститорите да придобиват руски активи” – отбелязва Standard & Poor’s .В допълнение, в  агенцията се съмняват в реалното  увеличение на дивидентите. По този начин, надеждата в дивидентите от държавни фирми и приходите от приватизация може да не се оправдаят.

“В резултат на лобиране от държавните компании, реалното увеличение на изплатените  дивиденти може да бъде много по-малко отколкото се очаква. Смятаме, че е малко вероятно в краткосрочен план да има данъчно увеличение в суровинния сектор”.

 

Министерството на финансите също е разтревожено за състоянието на държавния бюджет. “Виждаме, че средната годишна цена на петрола днес е съвсем различна – 37-38 долара за барел от началото на годината … за тази година очакваме около 40 долара. При тези обстоятелства приходите ще бъдат със  700 милиарда рубли по-малко, отколкото заложихме в  бюджета”- заяви министърът на финансите Антон Силуанов. Това означава, че бюджетният дефицит ще бъде с 420 милиарда рубли повече от първоначално предвидения.

 

Като цяло, през първата половина на 2016 г., дефицитът е 4,3% от БВП, което е значително повече от предвидените 3% от руския президент Владимир Путин. “В сравнение със същия период на миналата година дефицитът нарастна с 2,2% от БВП. Това се дължи на факта, че приходите са намалели и са в размер на 15,1% от БВП, преди всичко от по-ниските с 30% петролни и газови приходи. Като цяло, приходите са намалели с 12%, а делът на нефтените и газови приходи са намалели с 36%”- обясни Силуанов.

 

Според Сметната палата, само за първите пет месеца на тази година в сравнение със същия период на 2015 г., федералните бюджетни приходи са намалели със  717.3 милиарда рубли или с 13.4%. Приходите от петрол и газ намаляват със 788.5 милиарда рубли (31.9%). Ръстът на приходите от петрол и газ е 71.2 милиарда рубли (2,5%).

 

Министерството на финансите предлага “много внимателно” да се изразходва бюджета през текущата година. “Харчовете от Резервния фонд … ако бъдат превишени, няма да са с много – не повече от 2,2 трилиона рубли, при условие, че бъдат реализирани всички решения по приходите, които правителството прие и ще предложи коригиране на бюджета за текущата година” – отбеляза министърът на финансите. Под тези “решения”, в министерството разбират, включително приходите от приватизация и дивиденти от “Роснефтегаз”. Въпреки това, дори и с това “много внимателно разходване”, до края на годината фондът може да остане с не повече от 900 милиарда рубли.

 

Някои решения на властите на фона на задълбочаващата се криза изглеждат парадоксално. Така, през 2016 г., когато властите могат да използват резервния фонд, те се отказват от индексация на пенсиите, а през 2017 г., когато фондът ще е изчерпан, ще ги индексират. “Премиерът, на конгреса на “Единна Русия”, заяви, че през следващата година при  подготовката на бюджета ще бъде осигурена индексация по действащите в момента закони ” – каза Антон Силуанов пред сенаторите.

 

Както е известно, според руското законодателство, пенсиите се индексират на 1 февруари според  инфлацията за предходната година. Но през 2016 г. пенсиите за неработещите пенсионери са индексирани само с 4%. Действителната инфлация през 2015 г е 12,9%.

Властите  така и не приеха окончателно решение за индексация през тази година, обещавайки да разгледат такава възможност въз основа на резултатите от първата половина  на 2016 г. През 2017 г., обещанието е за индексация от 5,9%.

 

Въпреки това, при намаляване на резервите и спад в приходите, тези ангамжименти, очевидно,  много трудно ще бъдат изпълнени. Като едно от решенията, Министерството на финансите вижда възможност за допълнителни заеми на вътрешния пазар. “Ако почувстваме  необходимост от допълнително привличане на ресурси, средствата, които ние не успяхме да привлечем от външните пазари, ще заемем на вътрешния пазар” – каза за агенция RNS финансовият  министър. Той уточни, че в този случай, заемите на вътрешния пазар ще бъдат в рубли в размер, съответстващ на сумата на неполучените външни заеми. Тази сума е 1,25 милиарда долара.

 

Властите ще трябва да търсят изход от бюджетната криза не само за сметка на замразяване на разходите и вътрешното кредитиране, но и чрез увеличаване на приходите. За това периодично пише и западната преса. В края на миналата седмица, Bloomberg, позовавайки се на източници в правителството, пише за възможно увеличаване на данъка върху добавената стойност, като същевременно се намаляват осигурителните вноски. Източниците на Bloomberg коментират, че тази данъчна реформа ще донесе на хазната 9 милиарда долара. За още една възможност – увеличаване на данъчната тежест, по-рано  писа и Wall Street Journal. През  май, позовавайки се на източници в кабинета, изданието съобщи, че руските власти обмислят възможността за увеличаване на данъка върху доходите на физическите лица и ДДС след президентските избори през 2018 г.

 

Последиците от изчерпването на резервния фонд ще бъдат тежки, смятат експертите. “Вероятното стопяване на фонда от 3.6 трилиона рубли в началото на 2016 г. до 900 милиарда рубли до края на годината, по мое мнение, ще подейства отрезвяващо при формиране на разходната част на бюджета за 2017 г.”- предполага заместник-директорът на “ФинЭкспертиза-Капитал” Емилия Сибирева. Изчерпването на фонда ще доведе до нуждата от сериозно съкращаване на повечето бюджетни разходи, съгласен е директорът на Центъра за икономически изследвания на Университет “Синергия” Андрей Коптелов. На първо място ще се орежат разходите по пера “Националната икономика”,”Образование” и “Жилищно- комунално стопанство”. “Най-добре защитени до изборите през 2018 г., са “Социална политика” и “Здравеопазване”. “Национална отбрана” и “Национална сигурност и правоохранителна  дейност”, могат да бъдат намалени незначително” – смята Коптелов.

 

“За допълнителни приходи може да се използва и приватизацията, увеличаването на данъчната тежест, включването на “печатницата” и вътрешното кредитиране. Не са изключени дори и външни заеми, въпреки че възможностите явно са ограничени”- изброява доцент Владимир Колмаков от Руския икономически университет  “Г.В.Плеханов”.

 

Ръстът на бюджетния дефицит ще доведе до увеличаване на заемите, но ще е все така трудно да се привличат “външни пари”, сигурен е генералният директор на одиторска компания “Увереность” Максим Гладких-Родионов. “Увеличаването на външните и вътрешните заеми за покриване на дефицита може да подейства като катализатор за нарастване на инфлацията през 2017 г.” – напомня Сибирева.

 

“Нежеланието да се приватизират държавни компании по “днешни” цени и трудностите с  привличането на чуждестранни заеми, оставят само един вариант – увеличаване на данъчната тежест и рязко съкращаване на разходите” – заявява Коптелов.

 

В същото време, според някои експерти, намаляването на фонда не бива да се драматизира. “Така нареченото изчерпване на фонда не е сериозен икономически проблем” – сигурен е  бившият президентски съветник Андрей Иларионов. РФ – това е само част от международните резерви на страната – заедно с Фонда за национално богатство (ФНБ) и другите резерви. “Точното разпределение на всички валутни резерви по отделните им части (сметки, фондове) е резултат от субективни бюрократични решения на суверенна. Дори  Резервният фонд  да бъде разделен на части, напълно изчерпан, закрит, обединен с ФНБ, прехвърлен в друг фонд, няма никакъв специален икономически смисъл (нито криза, нито бедствие, нито велика победа) в това “- смята Иларионов. За това, според експерта, говори и общият размер на международните резерви и тяхната динамика. На 17 юни, обемът на международните резерви достигна почти 400 милиарда долара. Според Иларионов, дори и при увеличение на бюджетния дефицит до 5% от БВП, финансирането му(на дефицита) за сметка на международните резерви ще стигне за 7 години.

http://www.ng.ru/economics/2016-06-30/1_res_fond.html

Още по темата още от миналата година: http://www.dnes.bg/redakcia/2015/01/30/boleznenoto-riazko-vloshavane-na-jivota-na-pensionerite-v-rusiia.252968

Share on Facebook

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ: Още на 21 юни БХК поиска от главния прокурор да се подаде иск за прекратяване на „Български воински съюз „Васил Левски“ и „Българско национално движение „Шипка“

http://www.bghelsinki.org/novini/press/single/20160704-press-ultranationalists/

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ: Още на 21 юни БХК поиска от главния прокурор да се подаде иск за прекратяване на „Български воински съюз „Васил Левски“ и „Българско национално движение „Шипка“

“Въздействие“ на разума и чувствата

http://azcheta.com/vazdeystvie-dzheyn-ostin/

Добрата стара Остин… Джейн Остин! Нейните романи са ненадминато романтично удоволствие, вдъхновяват представата ни за съвършената „истинска любов“ поколения наред и са стожери на вярата в нея. Ако някога съм се изкушавала да дам образ на абстрактни понятия като любов, всеотдайност и доблест, то неизбежно в съзнанието ми се е появявал един от нейните герои...

UFO from paper plates

http://krokotak.com/2016/07/ufo-from-paper-plates/

A fun and easy project about a UFO from the “Land Beyond the Rainbow” and Iva, Vyara and Dari. You...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване