(http://nellyo.wordpress.com/)
Ревизия на правната рамка на авторското право в ЕС
Преди официалното си публикуване станаха известни проектът за директива за авторското право и работен документ на Европейската комисия.
Проектът следва съобщението от миналата година COM(2015) 626 final “Към една модерна и по-европейска рамка за авторското право” и е част от обхватната ревизия на правната рамка в този сектор за изпълнение на стратегията за единен цифров пазар.
Два анализа на EFF, организация за защита на цифровите права:
- първо, за обхвата на директивата и основните положения – отбелязват се трите цели на ревизията на авторското право – осигуряване на по-широк достъп до съдържание, адаптиране на изключенията от авторското право в цифрова среда и постигане на по-добре функциониращ пазар за авторското право и се коментират мерките за постигането им;
- второ – за самата директива – сравнява се с идеите в доклада на Юлия Реда за изключенията, които биха подпомогнали създаването на един цифров пазар и се стига до извода, че ЕК не е приела голямата част от тези идеи и кръгът на изключенията, които се предлагат в проекта за директива, е много ограничен.
ЕFF напомня списъка на EDRI, Европейската организация за цифрови права, в публикацията Copyfails: Time to #fixcopyright!
Активно се обсъждат идеите за нови сродни права на издателите и нови задължения на интернет платформите – според EFF се върви към сканиране на съдържанието на входа, което – разбираемо – е в полза на големите компании от развлекателната индустрия. Ars Technika UK коментира предлаганото YouTube Rule – и по всичко личи, че обсъжданията на изискване за технологичен контрол на входа тепърва предстоят.
Става дума за сериозно ребалансиране на правата – при различаващи се и често противоложни интереси – поради което предложенията на ЕК се посрещат по различен начин. Съществува инициатива срещу сродни права на издателите (Initiative Against An Ancillary Copyright For Press Publishers). Open Media е зад кампанията Save the Link – срещу предложението да се заплаща за хипервръзка към публикация, ако идеята за сродните правана издателите бъде одобрена – ето техните пет причини защо това е лоша идея.
Същевременно в подкрепа на предложението действат лобистки организации, например News Media Europe, асоциация на национални съюзи на издатели, към момента без българско участие.
Приемането на цял пакет мерки ще освети и прояви различията в интересите, включително различията в интересите на видовете медии – News Media Europe вече се е произнесла, че смята всяко финансово задължение, насочено към финансиране на европейските аудиовизуални продукции, за несправедливо и ненужно.
Filed under: Digital, EU Law, Media Law
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/09/05