11/29/16 07:32
(http://vasvalch.com/)

Strategy That Works: 5 начина да приведем стратегията в действие

strategy

Има много книги, които се фокусират върху стратегическото развитие на бизнеса ви. Повечето от тях са резултат от личен опит на авторите, наблюдения върху отделни компании или общи размисли – а това ги прави фокусирани твърде много върху един фактор от стратегията или върху обобщения, които не могат да бъдат валидни за всяка компания. Strategy That Works залага на обемни изследвания, каквито може да си позволи само някой от ранга на PwC, за да извади общите проблеми в бизнесите и решенията, до които достигат успешни компании.

Проблемът

Въведението на Strategy That Works дефинира основните болки на компаниите. А те са видими. 50% от мениджърите не смятат, че разполагат с печеливша стратегия. 90% вярват, че пропускат сериозни пазарни възможности. Според 80% стратегията на компанията не е ясна на екипите в нея. Накратко, компаниите не са добри в едновременното определяне и прилагане на дългосрочна стратегия:

strategy execution effectiveness

Решението
strategy-book-cover

Разнищвайки проблемите на големите бизнеси, авторите достигат до идеята, че компаниите обикновено имат ясна стратегия, но не я следват в ежедневието си. Не успяваме да преминем така популярната „пропаст между стратегия и изпълнение“ (strategy-to-execution gap). И това е най-видимо, когато погледнем как компанията харчи ресурси и какви умения развива. Стандартното мислене и динамичната среда днес ни карат всеки ден да гоним нови възможности и да се фокусираме в различна точка – на пазара, на таргета, на бизнес модела. Но успешните компании не правят това – те се фокусират върху 5 основни начина да преведат стратегията в директни действия.

1. Фокус върху идентичността

Изкушението да търсим бързи пътища за успех е голямо. Всеки ден четем за нови growth hacks, които ще увеличат клиентите ви експоненциално, ще намалят разходите за маркетинг, ще надуят маржа… Успешните компании не се изкушават лесно – те знаят колко време са отделили в началото, когато са формулирали своята идентичност. Затова се придържат към нея и развиват уменията си в нейния контекст. От време на време тестват нови ниши, но само ако те са в тон с идентичността.

2. Индивидуално развитие, а не добри практики

Много фирми вярват, че за да са конкуренти, трябва да приложат всички добри практики на конкурентите си и да разчитат на функционални подобрения. Това е далеч от истината. Компаниите, които разполагат с работеща стратегия, развиват умения в контекста на своята идентичност и скалират по начин, който им носи диференциация от конкурентите. Няма да видите IKEA да се конкурира с други мебелни брандове на тема лукс – това просто не е част от идентичността на компанията.

3. Култура, която работи

Когато нещата не вървят, много компании започват да се преструктурират. Пречертават се органограми, прехвърлят се отговорности и позиции в йерархията. Но това е само едната, по-малко важна страна на монетата. Другата е свързана с организационната култура. Ако културата на поведение, основана на корпоративната идентичност, е пропита в екипа на организацията, тогава всичко си идва на мястото.

budget allocation4. Бюджети, базирани на основни умения

Друг работещ модел е разпределянето на средства според водещите функции на фирмата, произтичащи от нейната идентичност. Повечето компании отделят твърде много средства за чисто оперативни функционалности, за активности, които я изравняват с конкурентите, но не и за диференциращи действия. Всъщност, съотношението трябва да е обратното: около 40-60% от бюджетите да отиват за развитие на диференциращи умения, които подкрепят идентичността, а в останалите области да се търсят начини за икономии и ограничаване на разходите.

5. Създаване на бъдещето

Лидерите в индустрията не се поддават на теченията и промените на пазара. Те сами поемат активна роля и определят бъдещето, като създават партньорства и печелят доверие, базирайки се на своята стратегия. Вместо да са податливи на различни промени, те сами иновират в рамките на своите умения и идентичността си.

Strategy That Works е рядък представител на бизнес-жанра – книгата е ясно структурирана, дава основата в началото и след това използва познати примери, илюстриращи същите точки. Няма отнесени разсъждения и общи твърдения – тезите са ясни, а примерите на IKEA, Apple, Amazon, Frito Lay, Starbucks и много други ги подкрепят. На сайта Strategy That Works ще намерите и много упражнения, които да помогнат на собствената ви компания в дефинирането и следването на стратегията. За да разберете какво ви чака в книгата, вижте този адаптиран материал от нея в Harvard Business Review.

Постът Strategy That Works: 5 начина да приведем стратегията в действие е публикуван в Васи ли?!.

Публикувана на 11/29/16 07:32 http://vasvalch.com/strategy-that-works/

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване