(http://vasvalch.com/)
Kyle Outlaw за бъдещето с гласови интерфейси
Когато си блог партньор на събитие, възприемаш списъка с лектори повече като апетитно меню – можеш да си поръчаш доста добро информационно ястие от интервюта с интересни хора. Затова, когато получих покана от организаторите на Webit, дъъъълго оглеждах списъка с лектори и обмислях откъде да започна. Един от предстоящите гости, с които се свързах, е Kyle Outlaw, VP Experience в агенцията Razorfish. Имал е досег с адски разнообразни марки като UNIQLO, Mercedz-Benz, Victoria’s Secret, smart.
Като UX специалист насочих разговора към променящите се клиентски изживявания с навлизането на гласовите интерфейси. Ето как Kyle вижда гласовото бъдеще: „Необходим е по-силен фокус върху качествени и етнографски проучвания. Приложенията с гласов контрол и NLP (natural language processing) са относително нови за потребителите. Затова UX дизайнерите трябва да разбират напълно как те взаимодействат с такива услуги (какво работи и какво не работи по принцип). Трябва да разберем и къде и в какви случаи е най-добре да използваме такъв интерфейс в дадаена услуга. Това може да варира според демографията на потребителите, индустрията, средата и други фактори.“
Важен тук е и въпросът как се създават тези приложения. Според Kyle най-важен е процесът на създаване на прототипи. „Гласовите приложения ще трябва да се моделират и тестват често – итерациите им ще са естествена част от дизайн процеса. Дизайнерите ще използват различни инструменти за бързи прототипи и емулиране, така че да споделят работата си с ключови партньори и да провеждат тестове с потребители рано в дизайн-процеса.“ Интересно е, че той вижда навлизане на добри автори в създаването на софтуерни решения. Тук не говорим за стандартното продуктово копи, а за по-задълбочена работа: „Авторите ще имат много по-серизна роля, защото гласовите приложения ще имат собствена индивидуалност (напр. Siri, Echo) и потребителските преживявания ще са базирани на разговор.“
Вече споменахме ранното тестване на приложенията. Но Kyle не залага само на качествени изследвания – важна е и количествената информация. „Детайлните данни ще покажат на дизайнерите къде потребителите срещат трудност с услугата. A/B и мултивариативните тестове позволяват да изпробваме множество вариации. И все пак, количествените тестове ще ни кажат какво се случва, но често ще е необходима директна обратна връзка, за да разберем защо.” Този завършек с фокус върху метриките ми допада!
Webit Festival Europe идва на 25 и 26 април
След няколко години почивка този път отивам на Webit. Това е едно от събитията с най-добър speaker lineup за темите на дигиталната индустрия. Естествено, за мен най-много съдържание има в програмата на Marketing & Innovation Summit, но с удоволствие ще хвърля око на Digital Transformation сцената, а и ще надникна в темите за big data и IoE.
Надявам се, че в следващите седмици ще мога да ви запозная с още няколко от лекторите, които ми хванаха окото. Ако искате да ги видите на живо, билетите ви очакват, а до няколко дни цената им ще се повиши.
Постът Kyle Outlaw за бъдещето с гласови интерфейси е публикуван в Васи ли?!.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/03/09