(http://patepis.com/)
Сигишоара – родният град на Дракула
Днес с Цветан ще ходим до родното място на Дракула – Сигишоара в Трансилвания, Румъния. Приятно четене:
Сигишоара
родният град на воеводата Влад Цепеш (Дракула)
Сигишоара е може би най-колоритния и прекрасен град в Трансилвания – паметник на културата на ЮНЕСКО в Румъния. Основан е от римляните след победата им над даките и траките под името Castrum Sex. Но това означава „шеста крепост“:)
По късно в 12 век унгарският крал Бела преселил саксонските германци да изградят крепости по границата на Седмоградско срещу нашествието на турците. В унгарските документи е Шегешвар, а в немските – Шесбург.Тук в Трансилвания или в „страната зад планините (Kaрпатите) обрасли с гори“ се ражда и прекарва първите си години влашкият принц Влад Цепеш (Тепеш), син на Влад II Дракула, който дава ново име на града Сигишоара. Баща му Влад II Дракул участва в антитурската коалиция на ордена на Дракона и след пораженията при Варна 1444 е принуден да остави синовете си Владо и Раду като заложници в Турция за изплащането на годишният си данък като васал на султана. Влад III Дракул е освободен от турците през 1447 г. след убийството на баща му от болярите, но той успява да заеме бащиния трон чак в 1456 г. с помоща на молдавския си приятел воеводата Щефан Чел маре (Св. Стефан Велики)
Крепостта (цитаделата) Сигишоара
имала 14 кули, като 9 от тях са запазени изцяло непокътнати от средните векове.Тя е уникална с това, че днес в крепостта (четатя) продължават да живеят хора. Това е Горният град, като около него по късно е възникнал долния Нов град.
Четатя (крепоста) Сигишоара днес е паметник на ЮНЕСКО.
Часовниковата кула (Turnul cu Ceas)
е входът в цитаделата и е най-забележителният паметник и архитектуран символ на града. Тя през вековете не само е служила като отбранително съоръжение, но и като административен център, където е заседавало кметството и съда, но и като градска съкровищница (трезор).
Стените на Часовниковата кула са дебели в основата 2,5 м , а кулата е висока 24 м. Тя има продължение с шпил и флюгер още 40 м.Така става общо 64м и се вижда отвсякъде.
Strada Turnului, Sighișoara 545400, РумънияВ кулата е монтиран швейцарски часовников механизъм с два циферблата, като единия гледа към крепоста, а другият към новия град. На покрива могат да се забележат 4 кулички около централния шпил, което показва,че тук действа законът на „Jus Gladii“. Или този град се ползва с много силна автономия и може да наказва със смъртно наказание гражданите, които не спазват местните закони, без присъдата да се съгласува със сюрезена унгарския крал.
9:00. Часовникът е необикновен с дървени фигурки, които се движат когато часовника бие.
От страната на крепостта се виждат фигурките на Закона с меча и на Правосъдието с везните.Те се съпровождат от Ангелите на деня и ноща. Долу са фигурките на Мира с маслиново клонче и тромпет и Глашатаят биещ барабан.
Към новия град гледат 7 езически фигурки на боговете, отговарящи на дните на седмицата. Вляво е летящият Меркурий или Mittwoch, средата на седмицата. Вдясно е Зевс Гръмовержецът или Donner (гръмотевица) или четвъртък (Donnerstag).
Вляво е фигурата за петък – Венера, която за германците е богинята на любовта Freya или Freitag, гола до кръста и любуваща се на красотата си в огледалото.
Днес вдясно е фигурката за събота на бог Сатурн. Само англичаните са запазили този съботен символ Saturday (Денят на Сатурн)!
За тази Часовникова кула казват,че тя не отмерва времето, а вековете на битки, чума, нашествия, мир и благоденствие свързани с градски легендарни герои като прочутия Влад Дракула.
Влашкият воевода е владетелят символ за справедливост, самоотверженост, ред и честно служене на румънския народ.
Той е бил оклеветен от враговете си и уязвен от политическите манипулатори. Воеводата Влад е наречен 32 години след смърта си Цепеш (Набивач на кол) в клеветнически немски памфлет от 1508 г. За него е измислена глупавата холивудска легенда за вампир.
Casa Vlad – Dracul e къщата,
където е роден Влад Цепеш и брат му Раду. Тя е в центъра на Сигишоара близо до Часовниковата кула. Тук баща им Влад II Дракула се е стремял да даде на своите деца – наследници на влашкия трон – блестящо и всестранно образование.
Момчетата са растяли физически и интелектуално. Известно е, че Влад Дракула се занимавал с плуване, фехтовка, участвал е рицарските турнири, стрелба с лък, придворен етикет, конна езда. Младият Дракула е изучавал история, хуманитарни науки, политическо и църковно право. Освен влашкия език, той е владеел още българския – основен език на делопроизводството и църковната служба в румънските княжества, латинския – езика на дипломатическата кореспонденция, немски и унгарски.
А това е писмото на воеводата до гражданите на Брашов с молба за помогнат на Драгомир с оръжие.
Това съкращение IW пред името ВЛАД означава Йоан.
Всички средновековни български владетели като са стъпвали на престола са приемали името на своя покровител св. Йоан Рилски. Явно е,че Влад Цепеш се считал за български владетел и е ползвал официално българския език за комуникация с местните хора: власи и българи. Така, че братя българи пишете на кирилица! Това ни прави уникални като наследници на Влад Дракула!
По късно братята стават гаранция за ежегодния васален данък към Високата Порта и като заложници в Одрин научават отлично и турски език. След убийството на баща му турците качват Влад за месец на бащиния трон.
С помоща на своя молдовски приятел Стефан Чел маре (св. Стефан Велики) Влад се утвърждава за 6 години за княз на Угровлахия.
Тази зловеща история описва как султан Мехмед II веднъж изпратил двама посланици в двора на Дракула. Когато посланиците се явили пред него, те не свалили чалмите си. Дракула ги попитал защо проявяват такова неуважение, а те отговорили, че просто такива са обичаите им. Тогава мисля да заздравя традициите ви, рекъл князът и наредил да заковат чалмите им за главите.
Разправата на Влад на Великденската трапеза в Търговище с неверните боляри, които убили баща му и заровили жив по-големия му брат Мирчо – картина от Теодор Аман. Май им приседнало агнешкото на предателите!
След това Влад премества столицата в основания от него Букурещ.
.
Разбира се влашкият воевода не е наказвал осъдените постоянно с набиване на кол, както твърдяла вражеската католическа пропаганда.Той е взимал оригинални съдебни решения, за които рядко се споменава. Така например, един търговец загубил кесия с пари, а един бедняк я намерил и върнал. Защо я върнал и дали е оставил част от парите за себе си, ние няма да узнаем някога, но алчния търговец подал жалба към Влад Цепеш. Търговецът твърдял, че в кесията имало 1000 монети, а беднякът му върнал 950. Влад Цепеш отсъдил така: след като беднякът е върнал парите, той е честен човек, а тъй като липсва част от монетите, то това не загубената кесия. Нека тези 950 монети останат в бедняка, а търговецът може да почака докато се намери неговата кесия
Владелят Влад Тепеш се покаял и за да изкупи своите грехове става ктитор и покровителства православните манастири във Влашко: Козия, Говора, Тисмана, Комана и на Света Гора – Атон: Св. Пантайлемон и Филотей.
По часовниковата стрелка надписът започва +iw, Йоан или със знакът на българина – св. Йоан Рилски!
Главният площад в крепостта. Tук до кладеница е имало златна чаша, която никой не смеел да открадне докато Влад е бил воевода!
Всяка занаятчийска гилдия като на ковачите, шивачите, касапите, въжарите, златарите, дюлгерите се е грижила и подържала определена кула от градската стена. Не са допускани чуждеци власи или българи да влязат в гилдиите на майсторите саксонци. След революцията срещу Чаушеску, повечето германци са се изселили в Австрия и Германия, но къщите им са останали запазени и подържани.
Сигишоара продължава да се гордее със своите чада
като
Херман Оберт,
бележит ракетен конструктор в Германия и САЩ и…..
Фридрих Грюнангер,
който е архитектът на София, проектирал Синагогата, Централната баня и Княжеския дворец и Мъжката гимназия във Варна.
Днес в 30 000 градче Сигишоара са останали един автобус германци. Сигишоара е на 290 км от Букурещ и има редовна жп връзка три пъти със столицата.
Продължаваме нашата сутрешна разходка из средновековната крепост, докато още спят туристите и вампирите.
Манастирската църква е на монасите от Доминиканския орден. Тя е затворена и затова днес не можем да чуем мощните звуци на органа и на Бах!
Днешното кметство е построено на място на две разрушени крепостни кули. Входът в крепоста е само за коли с пропуск.
Вляво пред Часовниковата кула има покрита алея с парапет за достъп на възрастните хора. Ясно е, че Сигишоара е отдавна в ЕС
Часовниковата кула днес е градския музей на средновековните оръжия за мъчения. Според инструкцията на Дракула, върхът на кола предварително се е намазвал с лой за да не умре жертвата веднага след като му го набият в г… . уф, ректално!
Кулата на калайджийте е осемстенна и още носи страшните белези от снарядите при обсадите.
Кулата на въжарите е още обитаема. В градината й все още расте коноп, основен материал за плетенето на въжетата
Кулата на ковачите е притихнала до църквата на върха на хълма.
Църквата на хълма (Bergkirche) или към нейното старо килийно училище, където постоянно отивали прилежните ученици в дъжд , сняг и пек защитени от покритото ученическо стълбище.
Това е бившата католическа църква „Св. Николай“, която след Рефомацията става лютеранска.
„Св.Георги убива дракона“ е фреска замазана от протестантите и открита чак при реставрацията на църквата на хълма.
Можем да се върнем по покритото ученическо стълбище от 1642.
Довиждане на войводата Влад Цепеш, посветил живота си на борба с нашествениците – мюсюлмани и срещу чудовищния султан окупирал Константинопол, защитник на православието и родом от Сигишоара, където днес няма нито една джамия!
Днес братята румънци се молят воеводата Влад Цепеш да се завърне, понеже корупцията е навсякъде и православието е в опасност!
Днес когато празните католическите и лютерански храмове в Сигишоара се отварят само по големи празници за гостите от чужбина, ние можем да се поклоним в православната катедрала „Света Троица“, която е зад реката в новия град.
Благодарим още за любезното гостоприемство на манастира „Св.Димитър“ край Сигишоара, оказано ни от далечния роднина на Дракула – архимадрит Геласий Тепеш.
Бог да пази нашите братя от Трансилвания!
Писа грешникът Цветан Димитров, Лазаровден, 2017.
снимки: Цветан Димитров и картини на Теодор Аман
Литература:
- Влад Цепеш Дракула, Побивачът на колове, Криминални досиета.
- Елена Артамонова, Влад Цепеш (1431 – 1476), Литературен свят.
- Елена Артамонова, Легенда о великом изверге, Наука и жизнь.
- Елизабет Костова, Историкът, 2005
Автор: Цветан Димитров
Снимки: авторът и картини на Теодор Аман
Други разкази свързани с Другата Румъния – на картата:
Другата Румъния
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/06/20