Какви са приликите в нашия случаи с лобиране и този с бившият бразилски президент Лула? Миризма на подкуп в бразилската сделка за Saab Gripen. А в българската има ли кой да разследва?

http://www.extremecentrepoint.com/archives/16504

Smell Of Bribery In Brazilian Saab Gripen Deal Бразилските следователи в петък обвиниха бившия президент Луис Инасио Лула да Силва, че използва влиянието си за да помогне на Сааб да спечели търга за 36 самолета на стойност около 5,6 милиарда долара. На Лула, който вече не е президент, когато се стигна до подозренията за незаконни […]

Защо българските медии мълчат за корупционните съмнения около закупуването на самолета Грипен от шведската фирма SAAB?

http://www.extremecentrepoint.com/archives/16500

Предположението ни е, че ги е страх и са политически и финансово обвързани с определени лобистки интереси. След изказването на Президента Радев, че ако се съмняваме в сделката за Грипен е все едно да се съмняваме в корумпираността на шведската държава, ние ще се опитаме да докажем, че такива съмнения съществуват. Не само съществуват, но […]

Готови ли сте за Litster – играта, която ще помогне на децата да се влюбят в книгите?

http://azcheta.com/litster/

Близо 11 години след като създадохме „Аз чета“ и започнахме изграждането на истински сплотена общност от четящи хора, посещаваме училища и се срещаме буквално със стотици деца всяка седмица чрез различните инициативи на „Детски книги“. И през цялото време се срещаме лично с един проблем, който изследванията от години сочат – нивото на функционална грамотност у...

ЮНЕСКО избра арабския град Шарджа за световна столица на книгата за 2019

http://azcheta.com/yunesko-izbra-arabskiya-grad-shardzha-za-svetovna-stolitsa-na-knigata-za-2019/

Директорът на ЮНЕСКО Ирина Бокова избра град Шарджа за 19-ата Световна столица на книгата, съобщи Международната асоциация на издателите (IPA). Градът е считан за културната столица на Обединените арабски емирства и ще носи новата титла през 2019 година. Решението на директор Бокова следва препоръките на консултативен комитет, включващ представители на Международната асоциация на издателите, Международната...

Докато мутрата продължава да се гаври с матряла

http://gikotev.blog.bg/drugi/2017/06/27/dokato-mutrata-prodyljava-da-se-gavri-s-matriala.1553916

Днес ще предложа на вниманието ви едно НЕ виждано до сега в България сравнение между производството на електроенергия в Германия само от СЛЪНЦЕ и същото производство у нас от ВСИЧКИ ИЗТОЧНИЦИ, по дни, до юни 2017-та г. За целта ще ни пом...

Low-cost vs. Full Service: по-евтини ли са всъщност нискотарифните полети?

http://feedproxy.google.com/~r/psabev/~3/XLsyqZSfrGA/

В последните години low-cost полетите сякаш тотално изместиха тези, предлагащи пълния набор от услуги. Какви са триковете на нискотарифните компании? Те правят около 43% повече спестявания спрямо регулярните чрез:

  • поставяне на допълнителни 2-3-4 реда седалки, оставяйки по-малко място за краката на пътниците (16%);
  • използване на по-малки летища с по-евтини летищни такси и кратък престой на тях (16%);
  • премахване на безплатния кетъринг по време на полет (6%);
  • продаване на билетите си само чрез сайта си, без агенти и комисионни за тях (6%);
  • постоянно използване на един и същ самолет и един и същ екипаж до няколко дестинации в рамките на деня (6%);
  • по-ниски разходи за резервация и администрация, например само онлайн резервиране, онлайн чекин, онлайн поддръжка и др. (5%);
  • използване на един и същ модел самолети за цялата компания (2%).

А пътниците нямат нищо против да плащат в пъти по-малко… Но дали е така? (Кой, кой ще ми каже?) Ето ви и скритите подводни камъни:

  • Цената обикновено включва наистина най-основните неща, след което за всяко нещо ви се начислява допълнителна такса: за ръчен багаж, за чекиран багаж, за куфар, за застраховка, за чекиране на летището, за сандвич и дори чаша вода на борда и т. н.
  • Часовете, в които летите, обикновено са по-неудобни, кацате на далечно летище и трябва да платите повече за трансфер до града.
  • Очаквайте уморени стюардеси, недобре почистени самолети и като цяло по-лошо обслужване. За сравнение, на член от екипажа на British Airways се падат 13 пъти по-малко пътници в сравнение с RyanAir.
  • В случай, че нещо се закучи (напр. отменен полет), ще направят всичко възможно да не ви възстановят парите, да не ви настанят в хотел, да ви цъкат с по „15 импулса на минута“, докато си говорите с тяхната поддръжка и т. н.

Ето защо, ако пътувате с ръчен багаж и голям куфар, сметката ви за low-cost може да излезе доста крива. И именно това решихме да проверим.

Как тествахме?

Към дата 21.06.2017 избрахме:

  • Дата 1: сравнително скорошна дата на уикенд-полет – 1 юли 2017 г.;
  • Дата 2: полет в делничен ден два месеца напред (когато уж е най-добре да резервираш билет според SkyScanner, но не и в средата на лятото) – 22 август 2017 г.;
  • Дата 3: полет далече в бъдещето, отново в делничен ден, през най-евтиния месец според SkyScanner – 10 януари 2018 г.

Взехме всички 13 дестинации, които към момента се обслужват от летище София както от нискотарифни, така и от регулярни авиокомпании – Аликанте, Атина, Барселона, Берлин, Брюксел, Лондон, Мадрид, Милано, Мюнхен, Париж, Рим, Тел Авив и Франкфурт.

За всяка от тях проверихме цени на полетите в радиус 2 дни напред и назад, спазвайки условието за пътуване през уикенда. За всички компании избирахме винаги вариант с ръчен багаж, чекиран багаж и кетъринг, като запазихме минималната цена за low-cost компаниите в графиките. Добавихме и разходите за трансфер до съответния град и определихме победител на база средна цена от low-cost компаниите (WizzAir, RyanAir, EasyJet) и средна от full service компаниите (Bulgaria Air, Alitalia, British Airways, Lufthansa, Air France, El Al и др.)

Как оценявахме?

Всички цени преизчислихме в лева, добавихме парите за трансфер и закръглихме нагоре, като общата цена за всяка компания се формира на база средната цена от трите дати. Дестинациите подредихме по азбучен ред, а междинният резултат определихме както следва:

  • 2-0 – две точки за low-cost компаниите давахме, когато средната цена на билета е два пъти (или повече) по-ниска от тази на full service компаниите;
  • 1-0 – една точка за low-cost компаниите давахме, когато средната цена е просто по-ниска с 5 или повече процента;
  • 0-0 – равенство давахме, когато средните цени са еднакви или тази на low-cost компаниите е с до 5% по-ниска (нервите и тесните седалки просто не си струват за цената на кафе и минерална вода на летището);
  • 0-1 – една точка за full service компаниите давахме, когато средната им цена е по-ниска от тази на low-cost компаниите;
  • 0-2 –  две точки за full service компаниите давахме, когато цената на някоя full service компания е по-ниска, дори ако не се закупи голям ръчен багаж от low-cost компанията.

Начало на мача: 0-0

И така, започваме с 0-0 и първият град по азбучен ред:

Аликанте

От София до испанския град на дворци и божествени води има директни полети от две компании – WizzAir и Bulgaria Air. Летището е едно и също и ако решите да пътувате само с малък ръчен багаж, полетът ви ще излезе 60 лв. по-евтино. Но при равни условия, полетът на Bulgaria Air е с 27% по-изгоден и открива резултата.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 0-1

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 0-1

Атина

Полетите до гръцката столица се обслужват от нискотарифната RyanAir и регулярните Bulgaria Air и Aegean Airlines. Цената на RyanAir дори с всички екстри е много по-добра, така че low-cost печели сигурна победа.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 1-0

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 1-1

Барселона

Каталунската столица може да бъде достигната от София чрез услугите на три компании. И докато RyanAir дава малко по-ниска цена, тази на WizzAir е по-висока. Дори без екстрите има дати, на които low-cost полетите са по-скъпи от тези на Bulgaria Air.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 0-1

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 1-2

Берлин

Полетите до немската столица представляват дуел между Bulgaria Air и RyanAir, в който low-cost имат сериозна преднина. Резултатът отново е изравнен.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 1-0

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 2-2

Брюксел

Мислехме да напишем нещо нормално тук, но… Bulgaria Air, вие нормални ли сте?! Цените до Брюксел и на трите дати са 687 лв., което прави най-високата средна и крайна цена изобщо в това сравнение. Две точки за low-cost.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 2-0

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 4-2

Лондон

Лондон е най-оспорваната дестинация (три low-cost и две full service компании), като в нашия тест цените варираха между 55 и 396 лв. Като осредним нещата обаче, откриваме, че разликата между low-cost и full service е смешните 4 лв. (2% разлика). Ето защо резултатът е нулев, а кое е по-изгодно няма как да се определи за Лондон.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 0-0

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 4-2

 

Мадрид

Следва една испанска корида до Мадрид, където можете да намерите както много ниски (85 лв.), така и много високи (454 лв.) крайни цени сред low-cost компаниите. Но като сложим всичко на масата, все пак low-cost компаниите се оказват по-изгодни и излизат 3 точки напред в резултата.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 1-0

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 5-2

Милано

Продължаваме към красивия италиански град на модата и операта, където състезанието е „двама на двама“. И макар различните компании да кацат на различни летища, което да вкарва разлика и в цените за трансфер до центъра, като ударим чертата, ползата отново е на low-cost компаниите.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 1-0

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 6-2

Мюнхен

Ето един чудесен пример как тънките сметки в крайна сметка излизат криви. Lufthansa кацат на централното летище, докато low-cost компаниите кацат в Меминген, при това, в доста по-неудобно време. И като се сложи всичко на масата, low-cost дори излиза с левче по-скъпо. Ние не бихме се лишили от комфорта на Lufthansa за левче. Точка за full service.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 0-1

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 6-3

Париж

Френската столица? Градът на любовта? Не и ако летите с WizzAir и кацнете в Бове, на 100 км от Париж. Ако летите с Air France, разликата в крайната цена след скъпия трансфер е отново левче, което не си струва неудобствата. И ако не бяха надутите цени на Bulgaria Air, full service щяха да спечелят точка. Но правилата са си правила, а и без голям багаж Париж излиза два пъти по-евтино с WizzAir. Точка за low-cost.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 1-0

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 7-3

 

Рим

Вечният град може да бъде достигнат чрез четири компании и конкуренцията е голяма. Всички цени на RyanAir бяха 73 лв., а Alitalia предлага смешната цена от 63 лв., ако резервирате половин година напред за януари. Крайната цена на Alitalia също е по-ниска от тази на RyanAir и по нашите правила това означава две точки за full service.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 0-2

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 7-5

Тел Авив

Не всички дестинации са на запад и столицата на Израел е един чудесен пример, до който можете да достигнете както с нискотарифната WizzAir, така и с full service компаниите Bulgaria Air и El Al, която отвсякъде си е „високотарифна“. И все пак, като осредним нещата, виждаме, че full service излиза по-изгодно с 4 лв. и много повече комфорт.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 0-1

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 7-6

Франкфурт

За финал – още една немска дестинация, в която виждаме двубой между два символа – на висок клас (Lufthansa) и на ниски цени (WizzAir). Но се оказва, че ако сте достатъчно предвидливи, с Lufthansa може дори да ви излезе по-евтино 155 vs. 170 лв. А ако започнете да добавяте екстри на WizzAir, средната цена на Lufthansa става точно 100 лв. по-ниска. Финалната точка отива при Lufthansa.

Текущ резултат – Low-cost vs. Full Service 0-1

Междинен резултат – Low-cost vs. Full Service 7-7

Краен резултат: 7-7

Оказва се, че ниските цени на нискотарифните компании са само привидно такива. И числата го доказват. Да, ако сте студент, който дебне промоциите и няма нищо против да си вземе раницата и нищо друго, да стои гладен и свит на кълбо за няколко часа, след което да пътува още два часа до центъра на града, към който се е запътил, в повечето случаи low-cost компаниите са правилният избор. Но ако имате деца, повече багаж и планирате пътуванията си отрано, full service компаниите обикновено ще ви дадат същата, че и по-добра цена от low-cost алтернативите!

Крайният резултат го казва и без думи – няма универсално решение за най-изгоден полет, просто трябва да проверите всички опции и да го прецените…

Дано тази статия ви е била полезна. А ако възнамерявате да пътувате, може да прочетете какъв куфар да си вземете, както и да хвърлите око на нашите 12 съвета за пътуване с деца или 10-те ни съвета за почивка.

Материалът Low-cost vs. Full Service: по-евтини ли са всъщност нискотарифните полети? е публикуван за пръв път на Блогът на Биляна и Петър Събеви.

Варна преживява Александър Дюма до август

http://azcheta.com/varna-prezhivyava-aleksandar-dyuma-do-avgust/

Държавна опера – Варна и Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ отбелязват 215-годишнината от рождението на Александър Дюма-баща с инициативата „Да преживеем Дюма“. В периода 20 юни – 22 август разнородни инициативи – от литературни четения, киномаратон, изложба и дори семинар по фехтовка – ще привлекат младите хора в морската столица. Организаторите споделят, че целта на инициативата...

17 сериала, за които (може би) не знаете, че са вдъхновени от книги

http://azcheta.com/17-seriala-koito-mozhe-bi-ne-znaete-che-sa-vdahnoveni-ot-knigi/

Сериалите са чудесен начин сюжетът на една книга да се пренесе от страниците към екрана. Особено ако книгите са поредица! Едни от най-известните книги, получили телевизионни адаптации, са поредиците „Песен за огън и лед“ („Бард“) и „Реликвите на смъртните“ („Ибис“), които на екрана са Game of Thrones („Игра на тронове“) и The Mortal Instruments („Реликвите на...

Неизтребимата лакомия на шведската маса с изтребителите

http://ivo.bg/2017/06/27/%d0%bd%d0%b5%d0%b8%d0%b7%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%b1%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bb%d0%b0%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%b8%d1%8f-%d0%bd%d0%b0-%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bc/

Да се нарече “сага” скритата зад големи финансови интереси далавера с превъоръжаването на българските Военновъздушни сили  днес наистина е основателно. “Сага” е дума, с която се обозначава скандинавския епос. Изборът на шведския изтребител “Грипен” прави актуална тази аналогия. http://frognews.bg/novini/13-godini-tochi-sagata-modernizatsiiata-vvs.html

Сагата обаче си има своята предистория, за която по – добре би прилягала дума с италиански произход от Сицилия. Досещате се, че не е заради названието на италиански самолет…

Трудно може да се добавят с днешна конкретни факти. И поначало работата на политическия коментатор е преди всичко да анализира съществуващите публични доказателства или индикации ; да цитира, съпоставя и да прави изводи. Виктор Суворов например базира изцяло разобличенията си за фалшифицираната съветска история върху  добре известни, но критично преразгледани от него  “парчета” от плявата в съветско-руския печат и в съответните речи, енциклопедии и прочее мухлясващи извори на режисираното  от цензурта и автоцензурта познание.

Авторът на тези редове готви книга, в която лъжите за “братската руска любов” към България се опровергават от руски източници, някои от които не са си давали сметка, че откровенията им един ден ще станат доказателствен материал срещу нагласената с по-късна дата в угода на имперските интереси история на руско-българските отношения.

Същевременно от опит знам, че собствената ми информация, която медиите не желаят да потвърдят заради “опасността” да ме цитират като източник, бива стартелно погребвана ( по този повод никой не задава въпроси на Първанов или Борисов, на които съм посветил по една книга, във връзка с мои твърдения, зад чиято надежност стоя с името си и точно поради тази причина медиите се пазят – да не вземат да ме направят …”известен”, т.е. нещо като герой).

След като не разполагам с новини по “сагата” с изтребителите, мога да предложа някои неща, на които съм обърнал внимание преди 10 години, когато Борисов директно обвини главнокомандващия Георги Първанов за “ най-големите поразии” в сферата на превъоръжаването. Полезно е за интересуващите се от корените на “сагата”. По този повод ще актуализирам само задаваният и преди от мен въпрос: на какво основание частни лобисти, някои от които бяха застреляни демонстративо, посредничат за многомилиардни държавни сделки по превъоръжаването, които в демократични страни , като Великобритания например, не само се осъществяват от парламента, но и по закон се полагат да бъдат ръководени от…опозицията.

П(о)искай и ще ти са даде!

ИВО ИНДЖЕВ ⋅ МАЙ 3, 2010 ⋅

 

На президента Георги Първанов ще му се наложи да дава обяснения по три сделки, свързани с договори за превъоръжаване на армията, заяви пред Нова телевизия днес министърът на отбраната Аню Ангелов. Той даде да се разбере, че на президента ще му бъде много трудно да отрече някои очевидни неща…

Аню Ангелов обясни, че става дума за “нещо повече от административни нарушения” и че е имало “нещо като касичка”, от която са се разпределяли получени комисионни.

Бомбите, които хвърля военният министър са особено гръмки, но не защото имат нещо общо с динамита, а поради факта, че в превъоръжаването на армията са заровени милиарди левове. И най-малкото процентче от сделките може да направи млад милионер всеки, които се е облажил.

Като автор на публикации по тази тема, включително на “Дим над склада с армейските далавери” от 29 април, 2010 г. ( но и на други подобни преди) слушах почти невярващо казаното от министъра. Прозвуча ми като ехо, на което не съм се надявал. Защото тук вече не си говорим за някакви шеги за “млад милиардер”. Работата си е направо сериозна. Да припомня защо:

Върховният главнокомандващ на въоръжените сили е допуснал в Българската армия да се направят най-големите поразии от тези във всички министерства, взети заедно. Това каза министър-председателят Бойко Борисов пред БН на 28 април 2010 г..Министри – крадци, проекти и военни сделки са сключвани абсолютно неизгодно за държавата, добави той.

Става дума за сделка от 2005 година. Поръчани са 12 вертолети “Кугер“ за ВВС и 6 “Пантера“ за ВМС на обща стойност 383 милиона лева, посочва БНР. Според договора обаче, ако Министерството на отбраната не покрие цялата сума, банката, която обслужва сделката, има право да изтегли от депозита, направен от страната ни по 60% от стойността на неплатените вертолети, обясни Аньо Ангелов. Той уточни, че вече са били изтеглени 76 милиона лева, които страната ни е загубила.

Парите трябва да бъдат платени от бюджета на министерството за тази година, което по думите на Ангелов застрашава издръжката на българската армия.

Както вече писах, лобистът по сделката с “Юрокоптер” Николай Гигов е един от най- приближените на президента олигарси, а в момента е и сред най-важните лобисти за бъдещия политически проект на Първанов. Гигов обяви на пресконференция през есента на 2005 г., че тъкмо сделката с “Юрокоптер”, за която посредничеше, е избрана за превъоръжаване на армията. Това се случи дни след като Емил Кюлев, съветник на Първанов, един от най-богатите българи, както и конкурент в лобирането, но за “Локхийт Мартин” ( и изтребители Ф 16) беше разстрелян на 26 октомври 2005 г . посред бял ден на бул. “България”.

Ако си спомняте, на пресконференцията на Първанов на 12 март 2010 г., излъчвана пряко по БНТ, президентът беше неприятно изненадан от непрякото включване в задаването на въпроси от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов. Вицепремиерът предизвика президента да разсекрети стенограмата си за разговора с Емил Кюлев, състоял се малко преди да бъде убит ( друго ехо от моя статия, което дочух с изненада).

Не знам за “скелетите в гардероба”, но духът на страха от разговора за “икономическите досиета”, свързан с главнокомандващия, напира да излезе от бутилката. Трябваше да минат години да дочуя ехото, което показва, колко дълбока е пещерата ( на съкровищата), в която (не)напразно съм крещял.

Но какво нещо е да си президент! Поиска да се разсекретят икономическите досиета и ехото му отвърна доста бързо.

Share on Facebook

Юбилейната конвенция за научна фантастика и фентъзи Worldcon 75 ще е във Финландия

http://azcheta.com/yubilejnata-konventsiya-za-nauchna-fantastika-i-fentazi-worldcon-75-shte-e-vav-finlandiya/

През август Хелзинки ще бъде домакин на 75-ата световна конвенция за научна фантастика, съобщава финландският сайт Helmet. 75-ият Worldcon ще се проведе в сградата на Месукескус Експо от 9 до 13 август 2017 г. Worldcon, въпреки наименованието си, е създадено като американски конвент. Това е най-старото световно годишно събитие за научна фантастика и фентъзи, като първото...

DIY Giant Chess Set

http://krokotak.com/2017/06/diy-giant-chess-set/

The kids Luboznanie daycare in Blagoevgrad (Bulgaria) have showed us their big chess pieces. They are made from plastic bottles, crumpled paper, paper adhesive tape, and paint. The tiles in the garden are used for the chess board. Have a nice game, kids!  see more:

„Жестока любов“ – история за страстно настояще и горчиво минало

http://azcheta.com/zhestoka-lyubov-koliin-huver/

Имам навика, когато посещавам някой град, да се прибирам с книга. Именно по този начин се сдобих и с „Жестока любов“ (изд. „Ибис“) на Колийн Хувър, след като в третата посетена книжарница в Стара Загора най-сетне не успях да се стърпя и си я купих. Започнах романа още същата вечер в хотела, но ми тръгна някак мъчно...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване