(http://patepis.com/)
До Равена от Силистра – пътят на Флавий Аеций
Днес ще посетим един изветсен силистренец – всъщност едва ли известен в Силистра, но в историята на Рим е известен като Последният римлянин – Флавий Аеций. Наш водач ще бъде Цветан.
Приятно четене:
До Равена от Силистра
или пътят на последния римлянин Флавий Аеций
Чао, Венеция! Влакът потегля в 7:54 от Венеция Местре за Болоня, следва прехвърляне във Феррара в 9:22, за да бъдем в
Равена
в 10:30. Преди години едно момче от Кърджали (В. Р.) пробива желязната завеса и се качва на същия влак за да получи наградата на името на великия поет Данте Алигиери.
Днес това е известния наш скулптор Вежди Рашидов.
През 396 г. в
Дурoстoрум, в далечната провинция Долна Мизия
в семейството на местния началник на римската конницата Гауденций „особено удачно“ се ражда синът му Флавий Аеций (FLAVIUS AETIUS)
С препоръки от баща си нашият юнак Аеций се урежда да служи като телохранител на императора Хонорий. Така има „късмета“ да попадне два пъти в принудително заложничество при хуните и готите и тогава научава техния език и обичаи.
Последният римлянин (Ultimus Romanorum)
Така е наречен Аеций от историка Прокопий като човек, който въплъщава ценностите на античната римска цивилизация – ценности, които косвено са изчезнали след неговата смърт.
„Той бил среден на ръст, силен, добре сложен, не бил нито слаб, нито дебел; бодър, пълен със сили, стремителен ездач, изкусен в стрелбата с лък, неуморен в мятането на копие, много способен воин и прославен в изкуството да сключва мир. В него няма нито капка лакомия, нито малка алчност, по природа бил добър, не позволявал на глупави съветници да го отклоняват от взетото решение; търпеливо понасял обиди, бил трудолюбив, не се боял от опасностите и много леко понасял глад, жажда и безсънни нощи“ – тази характеристика му е дадена от Григорий Турски.
Велико преселение на народите е в разгара си. Това е грандиозно нашествие на вестготи, последвани от алани и вандали, накрая от хуни и готи – през замръзналия Рейн и Дунав, през калпавите ограждения на неохраняваната граница и варварите са вече са тук.
Император Хонорий е преместил столицата си в 402 г. в крайбрежния град Равена (Ravenna), който е защитен от пръстен от блата и здрави укрепления. Докато новата столица е лесно защитаема, нейното странично местоположение не позволява на римските войски да застанат на пътя на варварите към централната част на Италия.
Когато в Равена достигнала новината, че Рим е „загинал“, Хонорий първоначално бил шокиран; смятайки, че новината се отнася до любимото му птиче, което той бил кръстил „Roma“, той отговорил, че това било лъжа, защото съвсем скоро птичето се хранило от ръката му. Впоследствие му било обяснено, че става дума за града Рим, който е оплячкосан на 24 август 410 от вандалите на Аларих.
Междувременно пленникът Аеций се жени за дъщерята на знатния гот Карпилион, има от нея син Карпилион и достига до поста префект на императорската гвардия (comes domesticorum) (баш телохранител
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/02/08