Съмнявам се дали ще му издържи сърчицето? За ОСМИ път през февруари 2018-та борсовата цена на електроенергията у нас ще бъде най-ниска, по сравнение с останалите страни на континента, за утрешния ден. Гуруто на политико-енерГЕПИйната маф...
Продължаваме пътуването с велосипеда на Константин из Мароко. Започнахме с отсечката Танжер до Асила, а днес ще минем от Лараш до Мекнед.
Приятно четене:
част втора на
Днес отново се събудих рано. Сложих да си направя кафе, докато събирам багажа, и към 9 бях готов да потегля. Времето отново беше облачно, така че приготвих дъждобрана да ми е под ръка. Все пак се надявах да не вали, мислех ,ако мога, да намеря някое местенце вечерта и да спя на палатка, че последните 2 дни разходите ми бях доста по- високи от очакваното.
Пътя се издигаше и спускаше по малките хълмчета и като цяло беше много готино, времето беше леко хладно, но за каране на колело- екстра. По непонятни ми причини не можех да поддържам висока скорост, едва се движех с 15 км/ч по равното, но всичко наоколо е много зелено и приятно за окото, така че свих философски рамене и продължих да въртя педалите.
Почти на всеки километър имаше паянтови навеси, откъдето можете да си купите торбичка с печени фъстъци, но имайте предвид, че нормалната им цена е около 2 – 3 дирхама, което не им пречи да ви искат 10…
Изобщо цялата
От близо 10 години живея в Малага и определено ми харесва, но естествената зеленина тук е много кът…
Постоянно подминавам малки махалички, табели с имена не видях никъде. Редовната гледка е – купчина схлупени и лошо поддържани къщи и измежду тях се белее прясно боядисаното минаре на джамията. Почти навсякъде край пътя има хора, очакващи поредното такси да ги закара до за където там са тръгнали.
На едни 20 км (грубо) преди Лараш спрях в една такава махала да пия чай (за пръв и единствен път ми взеха само 4 дирхама, обикновено е 6 – 7), по картата виждах, че Ликсус, руини на стар римски град, е точно преди града и ми се щеше се постопля малко, защото времето позахладня.
Изобщо цялата тази зеленина ми действаше много релаксиращо. От близо 10 години живея в Малага и определено ми харесва, но естествената зеленина тук много кът…
Постоянно подминавам малки махалички, табели с имена не видях никъде. Редовната гледка е- купчина схлупени и лошо поддържани къщи и измежду тях се белее прясно боядисаното минаре на джамията. Почти навсякъде край пътя има хора, очакващи поредното такси да ги закара до за където там са тръгнали.
На едни 20 км (грубо) преди Лараш спрях в една такава махала да пия чай (за пръв и единствен път ми взеха само 4 дирхама, обикновено е 6 – 7 ), по картата виждах, че Ликсус, руини на стар римски град, е точно преди града и ми се щеше се постопля малко, защото времето позахладня.
Навсякъде из северно Мароко можете да видите тези моторетки. Сравнително евтини са, нови струват около 1 500 евро, и се използват за превоз на всичко, включително и на хора. Само дето за хора са ги покрили с чергила и са им сложили по една пейка от всяка страна, доколкото успях да видя. На юг и из планините също се намират, но не толкова много. Но от друга страна забелязах, че
Как да е, изпих си аз чая и потеглих.
Уф…сериозен баир, ама като го помислиш, после ще се спускам, така че все съм на далавера.
А пък това спускане си беше великолепно, дълъг склон, красива гледка, а и облаците се бяха поразсеяли и слънцето напичаше приятно. Само дето руини не виждам…
Тъкмо около 5 км след табелата, зад един завой, се появява арка „Welcome in Lixus Resort“… Мамка му, скапан хотел.. а табелата за него беше стандартна пътна табела… Намерих един възрастен градинар и се опитвам да му обясня какво търся, разбра ме човека и ми посочи че трябва да се върна по целият склон нагоре, до табелата, която ме обърка, и да продължа в посока към града. Върнах се аз отново и гледам наблизо спряла кола, минах да питам отново, а момчето ми сочи хълм на 50-тина метра и ми вика – Там е, но е затворено за туристи, съжалявам.
Ами добре, поемам към Лараш тогава. Беше около 1 след обяд, а бях минал само 40 км. Трябваше да се отбия до някое магазинче за хляб и продукти.
На влизане забелязах старо укрепление и се отбих да го разгледам.
Всичко беше изоставено на разрухата и времето. Не се забелязваха никакви усилия за възстановяването му, а самият вход беше превърнат в бунище. Видях оттам да излиза едно младо семейство с деца и съвсем невъзмутимо си газеха през боклука.
Всъщност
сравнение с Асилах, беше страшно мръсен и неподдържан град.
Докато се разхождах по кулите на укреплението под мен видях двама велотуристи, спуснах се на бегом да се опитам да ги засека, но не можах за съжаление. Нямаше да е лошо да обменя малко информация, пък кой знае- ако се движим в една посока…
Поогледах се по околните улици и като не ги открих затърсих магазин. Спрях до една сладкарница да питам, влизам вътре, зад витрините едни красиви пасти, само като ги гледаш да ти се прияде. Пък като се приближиш и видиш десетките мухи накацали по тях…гадно. Ама явно не им пречеше, защото си купуваха. Намерих си магазинче и си купих два хляба- по един дирхам всеки- ама се сетих, че и вода нямам, та му викам – дай две бутилки насам. Хоп, 13 дирхама… скъпа тази вода бре. Впоследствие видях, че навсякъде в Мароко минералната вода е скъпа- минимум 5 дирхама (50 цента) за бутилка.
Пообиколих още малко, реших че няма нищо друго интересно и
На изхода на града видях голям супермаркет и влязох да си купя олио и сол, нямах, а в малките магазинчета не знаех как да си поискам. Обикновено са като нашите квартални магазинчета в блоковете – малко коридорче преградено с дъска и ти сочиш какво искаш.
Търговски център, като всеки друг в Европа, само не се сетих да погледна алкохол дали има. Основната разлика бе, че почти нямаше купувачи, но може да съм уцелил и неподходящ час. Оттук си купих и една голяма франзела за 3,7 дирхама, покрита със сусам, още като излязох от магазина отчупих едно голямо парче от нея и я почнах. Вкусно…, а и карането нещо почна да спори..
Пътят продължаваше да се изкачва и спуска по ниските хълмчета, слънцето напичаше леко, всичко наоколо беше зелено, а на мен ми беше леко на душата…
По едно време гледам табела „Ксар ел Кебир – 6 км“ наляво, а
Е, мен град не ми трябва, така че продължих напред, оглеждайки се за къмпинг. Само дето терена около мен се попромени.Около мен продължаваха да са все същите хълмчета, но вече всичко беше разорано, нямаше горички в които да се скатая.
По едно време, към 5 някъде, подминах едно голямо струпване на заведения и магазинчета. нямаше нито разклон на пътя, нито къщи на някакво селце наблизо, бензиностанция нямаше дори. Само един изоставен хотел. Спрях се да питам дали има къмпинг, човека разбираше малко английски и ме пита имам ли палатка. Имам викам, място да я разпъна ми трябва. Показа ми къде мога да я опъна в една градинка зад самият хотел. „Колко ще ми струва“ питам /Тома Неверни ставам вече/, а той – нищо, гратис е. Хее, мой човек си!
Тъкмо бях почнал да я разпъвам и идва пазача на паркинга на близкото заведение /оказа се, че първият е сервитьор в него/ и ми вика да ида с него. Тук било шумно /имаше някакъв компресор баш до мен/, а и можело да завали. Закара ме откъм фасадата на хотела и ми посочи някакъв стар вход/ преграден наполовина с барплот, зад него спокойно да си опъна палатката. Мерна се пак сервитьора и го питам /имах само 40 дирхама с мен/, колко струва един таджин, че барбекюто беше на 20тина метра и ми пълнеше устата със слюнка.. Ами 40дирхама вика, охооо, вечерят готова. А таджина беше доста добър, количеството беше достатъчно голямо, че да си помисля, че може да ми се опре /не успя!/ и както бях гладен…. Ами какво няма да съм, оказа се, че съм минал 95 км, а май само франзелата от супермаркета бях изял.
През нощта беше доста шумно заради преминаващите камиони, а и някаква разгонена котка се въртеше наоколо, ама спах добре въпреки всичко. Събудих се много рано, беше още тъмно, предполагам около 6 някъде. Не ми се ставаше, но ми беше скучно, пък и малко хладно, така че станах да си направя кафе. Поразмърдах се и се появи пазача, държеше един голям фенер да ми свети. Е, повече ми пречеше отколкото да помага, ама сърце не ми даде да му го кажа.
По едно време започна да ми показва с жестове миене на лице и да сочи нанякъде. А, идеално, води. Закараме той до едни чешми и аз оволен почнах да се плискам, а той но но но… и изчезна с една кофичка към стайчето си. А там един огромен чайник /сигурно 20 литра/ сложен на една добре разпалена жар. Наля ми гореща вода в кофичката и ми я даде да си я разредя с хладна. Браво бе пич, направо се съблякох до кръста и спокойно си се поизкъпах. Голям кеф ви казвам. После отидох да си изпия кафето и събера багажа. Беше почнало да се развиделява, а човека седеше край мен, просто за компания. Предложих му кафе, но отказа. Шукрам приятелю, първият мароканец, направил нещо за мен без нищо да иска в замяна.
Днес ми е леко на душата и километрите се топят с лекота. Пие ми се чай, но трябва да изчакам до следващият град за да обменя пари, а той е чак на 30 км от мен – Сук ел Арба.
По пътя се натъкнах на тази гледка…
Личеше си, че овцата е ударена от кола и захвърлена край пътя. Странното бе, че овчарят, 30-ина метра по нататък, я беше зарязал ей така на кучетата.
Навсякъде из северната част на страната виждах тези птици, не ги знам какви са, но 2/3 пъти ги видях кацнали върху трупове, та явно им се услажда месцето.
Още на входа на
видях банка. Влязох да обменя пари, а човека ми вика, че нямам нужда да влизам за това и излезе за да ми покаже как да обменя през банкомат. Наистина се оказа доста лесно, та да знаете- доста е лесно, има избор между френски и английски език.
Седнах да пия чай, за пръв път ми го поднасят без листа мента. В последствие разбрах че го пият с мента само когато е много горещо, защото охлаждала. Чаят е много сладък, поднася се с бучка, две захар, ако устата ти все още не е залепнала от сладост, както и /слава богу/ чаша вода. Почивах си и си мислех, че днес няма да стигна Мекнес. Малко преди да вляза в градчето видях табела, че остават още 106 км, но пък това значи, че ще съм там на следващият ден сутринта и ще имам повечко време да го пообиколя.
Допих си чая и потеглих. Пътя отново спореше и поддържах оста добра скорост. Често задминавах каруци и други колоездачи. Да, тук велосипеда се ползва масово, основно от ученици обаче. Не беше рядкост да задмина група от 20 – 30 млади момчета и момичета на колело. Е да, колелата бяха неподдържани, ръждясали, с криви капли, често без никакви спирачки…но ги карат..е, поне докато не се видят с пари за моторетка. А тук е пълно с малки моторетки – от онези, с педалите.
Повечето хора са добронамерени, махат ти весело с ръка, окуражават те, често се чува „тре биен“.. Подминаваш стадо овце с две момчета около него. Едното те вижда и ти маха, а ти отговаряш. Зад теб се чува „мосю, мосююю“, обръщаш се да видиш какво става, а то другото те вика за да видиш, че и то те поздравява.
Хълмовете са изчезнали, наоколо е все така зелено, само дърветата край пътя са изчезнали. За съжаление изчезна и асфалтираният банкет, който си беше голямо удобство. А най- лошото – пътят се опна прав като стрела, ни завой, ни дявол… въртиш педалите и имаш чувството че седиш на едно място, много тегаво.
От време навреме, между селата, се присъединява някой колоездач и почва да ми говори. „Не говоря френски мой човек, съжалявам“…няма проблеми, те продължават да те гледат усмихнато и да си говорят там, каквато тема са захванали и така до следващото село или разклонение, малко след което те поема някой друг. По едно време решавам, че съм много уморен, поглеждам часовника, а то минава 2 след обяд. А съм тръгнал още в осем и съм спрял само веднъж за половин час, нормално.
Виждам бензиностанция с кафене и спирам. Келнера разбира малко испански, поръчвам си чай и питам за кускус, ама нямат. Баси, още не съм намерил къде да го опитам този известен кускус, ама има време. Питам го какво има за ядене, а той ми показва шишчетата и нещо мароканско имали, сочи ми месомелачката и току смляна кайма. Давай мароканското, викам, ще го пробвам. Оказват се вкусни малки кюфтенца (не като на дядо или на Наско, ама си бяха вкусни)
Плащам и с подновени сили кацам на педалите. Няколко километра по-късни стигам
На входа- дежурен полицейски пост. Питам за къмпинг – ноо, къмпинг – чак в Мекнес, 45–50 км по нататък. А хотел? Оиии, хотел ои. Ха, то добре, ама хотел неща, ще подминавам май.
изглеждащ град. Тези снимки са от покрайнините му, но като цяло явно беше нов, с широки улици и булеварди, озеленени с красиви дървета, но някак не ме влечеше особено.
Пътяt, излизащ от града, навлиза отново в хълмиста област, въртя педали покрай някаква река. Слънцето е ниско и лъчите му падат косо, правейки зеленото още по- наситено. Много е красиво, но вече е 4 часа и трябва да намеря къде да опъна палатката.
Не е лесно обаче, личи че съм далеч от обичайните туристически маршрути. През целият ден не съм видял нито един турист, нито една каравана, нито къмпинг.. а на диво ме е страх да спя, за да не ми откраднат колелото. Може би е безпочвен страх, но знам ли… Просто не мога да свикна че всичко около мен е като в цигански квартал, нямам доверие във хората, нещо, което трябва да преодолея, ако искам да открия онова Мароко, което търся.
Мекнес, МарокоКарам. Табела „Мекнес – 30 км“. Слънцето почти е залязло. Спирам до някакво малко заведение и питам за къмпинг. Човека не ме разбира правилно и пита „Волюбилис?“…викам си, ми и там искам да ида, сигурно ще има къде да спя наоколо, защо не. „Ои, Волюбилис“. Обяснява ми на френски, връщаш се на обратно 2 км и там един малък разклон, хващаш надясно, има табела.
След отклонението от главният път започна стръмно изкачване около 2 – 3 километра, както бях уморен не бях способен да го изкача въртейки педалите, така че слязох и почнах да бутам. Голям зор, но поне после следваше спускане. На високото ме подгони глутница от 5 – 6 кучета и ме гони поне 2 километра, много досадни бяха, едното за малко да успее да обърне ремаркето ми и да ме събори от колелото.
Малко след това стигнах някакво селце, видях двама мароканци на пътя и ги питам за руините, а те ми викат- да бе, да, само на там, след 15 – 16 км…какви 16 км бе хора, долу н табелата го даваха 14, трябва да са останали под 10… Е няма как, продължавам. Слагам фара, вече е почти нощ, и съм неприятно изненадан – батериите са почти празни, а забравих да взема резервни с мен. Сериозен пропуск, свети колкото светулка. Поне пътя е основно леко спускане, което е добре, защото на още 3 пъти в тъмното ме гонят глутници кучета, скапана работа, шубето голямо.Вече не виждам почти нищо, така че слизам и почвам да бутам колелото, дано няма повече кучета.
Римските останки ги стигам чак към 7 и нещо вечерта.
Пазач обаче има. Обяснява ми, че хотела е на 2 км по- нататък. Продължавам примирено да бутам. Небето е прекрасно. Не съм виждал толкова много звезди на куп от…. абе и аз не помня откога.. Красота.
Стигам хотела и ме застрелват – 50 € за вечер… луда работа, не е за мен. Ама, вика, влиза и закуска..Майна, за тая цена трябва да влиза и и вечеря, спа процедури, масаж, че и масажистка в леглото за през нощта, аланкоолу… ама нищо не казах, какво ли да кажа.. Видях табела за някакъв друг, дано там е по-нормално.
Като умрял съм, качвам е на колелото и подкарвам бавно. От една близка къща изкача човек с фенер и вика нещо. Спирам и го чакам. „С палатка ли си?“ , „Да“ „Ами ела тогава“ и си сочи градината на къщата. „Колко струва?“ викам, 50 дирхама? Изобщо не споря, толкова съм уморен, че съм готов и 100 да му дам.
Разтоварвам колелото и опъвам палатката си, а той ми свети. „Гладен ли си?“ пита, „Искаш ли таджин“, ами да, ако има… Кани ме в единствената си стаичка. Има само едно легло, две парчета, плат край стените, върху които е наредил своите принадлежности /почти нищо/ и газов котлон с къкреща тенджерка. Яденето още не е готово, сядаме на леглото, той пали цигара, аз лулата. Казва се Фатах, не говори английски, но изненадващо успяваме да се разберем. Добре че знам някоя френска дума де. Казва че е предполагаемо на 66 години. Когато се е родил баща му не го е записал при властите, та не е много сигурно. Ток няма, осветява се със свещи, продава фосили, отпред има малка сергийка край пътя. Има и голяма градина, сее си зеленчуци.
Таджина е готов и почваме да ядем. С ръка на сърцето мога да заявя, че през целият ми престой в Мароко това беше най- вкусният таджин, който съм ял. Фатах постоянно взима парчета хляб, отбира хубави мръвки, слага ги на хляба и ми бута в ръцете, яж яж..Трогнат съм. Наяждам се и отивам да спя.
Днес съм минал 132 км.
Очаквайте продължението
Автор: Константин Костовски
Снимки: авторът
В Мекнес не е задължително да спите на палатка – ето малко изгодни оферти за хотели:
Други разкази свързани с Мароко – на картата:
Мароко
А можете да намерите и други хотели и хостели из цяло Мароко:
Booking.com
Тия дни наемниците на „Вагнер“ ядоха пердах в Сирия – а тъй като не съм любител на наемници, мисля че е добре да се обърнем към истинския Вагнер и основата на творчеството – легендата за Зигфрид и нибелунгите
Имам си своите недостатъци, но самопризнаването на собствените грешките не е сред тях. Да, аз греша, при това отдавна, често и упорито.
Грешно посочвах от поне десетилетие насам руската намеса в България. Днес виждам, че тя се признава в документи на институти на НАТО, които ме реабилитират на свой ред с признанието, че тази опасност е била подценена, а България е буквално подложена на най-агресивната форма на руската намеса, наричана от експертите на организацията държавно превземане. Дори прочетох, че български експерт е открил и съобщил за руската хибридна война срещу България и експертната му оценка от 20 страници е включена в доклад по въпросите на сигурността в престижен лондонски институт.
Явно бях в грешка, когато през 2014 г. проявих инициативата да посоча връзката между Пеевски и Борисов, за което бях публично удостоен от Борисов с титлата “идиот”. Днес виждам, че дори президентът Радев задава ( риторични по своя заплашителен подтекст) въпроси за отношенията между депутата и премиера. Него Борисов не смее да удостои със същата титла – все пак зад Румен Радев стои демонстративно московската пета колона, същата, която Борисов ухажва открито или чрез бездействие и отказ от съпротива срещу нея. Не случайно единствената неправителствена организация, която Борисов пожела да удости с личното си внимание предизборно миналата година, беше именно Национално движение “Русофили”, а депутатът му Красимир Велечев оглавява групата за приятелство с Русия в НС ( в каквото качество ходи на сборищата на русофилите дори тогава, когато там аплодират предизбрно Румен Радев, уж конкурент на ГЕРБ, оказал се след това победител …по волята на самия Борисов, както той претендира сам).
Грешно написах в “Течна дружба”, ако се съди по всеобщото мълчание по темата вече седма година, че БСП е обърнала рязко курса и е подкрепила евроатлантическата ориентация на България заради заплахата на германските социалдемократи да спрат помощта на БСП чрез личен демарш на изпратения в София за целта депутат Гернот Ерлер, поставил на Георги Първанов ултиматум партията му да спре да подкрепя Милошович.
Случката се е разиграла в кабинета на президента Стоянов, но от години всички приемат за вярна лъжата, че всъщност БСП размислили изведнъж и подкрепили евроатлантическата ни интеграция на един конгрес, защто със сълзи на очи ( буквално и наистина) ги е помолил от трибуната Стефан Данаилов. За тази моя “грешка” никой и до днес не е пожелал да ме “поправи”- нали трябва да се позове на мен, за да зададе въпрос на Стоянов или Първанов да потвърдят!
Дълго си оставах грешен и в отбелязването на факта, че на два пъти премиерът Бориссов обръща историята с хастара наопаки, заявявайки , че България е обявявала война на СССР, макар да е обратното. Днес забелязвам, че поне във форумите в интернет тази “грешка” на Борисов е забелязана, но аз си оставам грешникът, който си позволи да я разгласи в пустинята на липсващата медийна и политическа реакция.
И много други подобни грешки съм допускал. И въпреки това пак сгреших. Наивно не допусках, че Борисов ще се измъкне толкова лесно от ситуацията, когато грозно се подмазва от Мюнхен на Путин. Направо му се умилква във връзка с това, че се е изпуснал да разкаже вица, според който човек не може да си избира родителите както и руснаците – Путин. На това негово прегрешение в Русия реагира фамозната българофобка Мария Захарова с пореднен шамар с опакото на ръката си, този път лично в лицето на Борисов, заявявайки на практика, че той тайно си мечтае за руско гражданство и може да получи такова, ако се примоли, след което да гласува за Путин.
И Борисов наистина се примоли- ако не за руско гражданство, то за руска прошка.
Най-напред на подигравката грешно реагира, както излиза, Екатерина Захариева. Министърът на външните работи на България Захариева отвърна, че няма да отвръща на Захарова, защото тя е просто говорителка на руското външно министрество и не й е ниво. Заяви го в интерю за БТВ.
“Реакция трябва да има на подходящото ниво, не мисля, че на българския министър отива да отговаря на говорител”, каза по БТВ Екатерина Захариева
Обаче грешно си е направила сметката Захариева, че Захарова не заслужава отговор. Поправи я и фактически унизи министъра си, себе си и България самият министър-преседател на България Бойко Борисов. Буквално часове след репликата на Захариева , че Захарова е твърде малка, за да й се отговаря на министерско ниво, Борисов принизи с оправдателен тон премиерското си равнище със следните извинителни думи, изречени в Мюнхен:
“Путин би трябвало да знае, че има много вицове, особено за избори. Аз се пошегувах“.
“Считам, че с президента Путин винаги съм бил в много добри отношения, лични, дори когато сме се карали. Много пъти сме се шегували”.
“За един политик, особено толкова години, успешен безспорно за Русия, би трябвало да знае, че има много вицове. И за мен, и на мен ми разказват вицове за мен, особено за избори. Дано го е приел. Аз виц казах, пошегувах се”.
“Този виц важи и за Ангела Меркел, и за мен, ако щете. Това е много силно качество на политиците – да могат да се шегуват и те със себе си, самоиронията, ако щете, също е важна”.
Поправете ме и този път, щом греша отново, но питам: защо всички вкупом мълчат за предният случай, в която Борисов унизява България от най-високия пост в премиерската ни република? За Екатерина Захариева, която Борисов прескача като безгласна буква в огласяването на своето покорство пред Путин, е ясно: за нея е въпрос на “трудова книжка”. Но никой ли не вижда и не чува това скърцащо пълзене на нашия европеец пред евразиеца?
Народе ( и ти, международни наблюдателю, който в момента обитаваш София в особено големи количества)???
Share on FacebookВеднъж в седмицата „Аз чета“ ви представя новите книги на пазара, подбрани от самите издателства. Следете нашия специален формат, но продължавайте да четете и ревютата, които правим всеки ден. Защото искаме да обичате книгите още повече! „Брилянтните“ от Маркъс Сейки Издава: „Ибис“ Дата на публикуване: 13 февруари 2018 г. Превод: Вера Паунова Дизайн на корицата:...
Когато четеш цялостна криминална поредица, трябва да имаш предвид следното: в глобалния си замисъл това е един свързан разказ, раздробен на части. Както в повечето разкази има по-вълнуващи моменти и по-тихи страници, така е и в поредиците. Някои от томовете не изглеждат взривоопасни или спиращи дъха, но въпреки това са важна свръзка с останалите. Глътка...
2004 - 2018 Gramophon.com