АЕЦ "Белоярск" (Белоярская АЭС) е единствената в света, където работят два енергоблока с ядрени реактори на БЪРЗИ НЕУТРОНИ, от където идват и имената на реакторите им БН-600 (600 МВт - електрическата мощност на блока, а НЕ топлинната на ...
По държавния телевизионен канал БНТ днес изтече поредната лъжа, чиято цел е да припише на Н.Игнатиев и Русия несъществуваща заслуга за почитането на Левски.
Това е нахално твърдение, плод на невежество ( в “най-добрия случай”) или на хибридна руска атака, чиято цел е Игнатиев, еврофоб и българомразец, да бъде обявен по московска заръка за “баща на българската нация”.
Коментатор в ivo.bg, отбелязва:
Тази вечер, след тържественото отбелязване на 145- годишнина от смъртта на Апостола, по БНТ излъчиха кратък “документален” филм по сценарий на Ивайло Манев за Васил Левски и паметника му с претенция да разкаже историята за построяването на паметника.
Но още от самото начало разказът започна с хибридна лъжа, преписана от…. Уикипедия, дето всеки може да си напише и редактира каквото си иска:
“Решението за издигане на монумент на Левски е взето на 6 август 1878 г. ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА ГРАФ ИГНАТИЕВ (!?)от току-що съставения Софийски градски общински съвет. Така първият софийският градски общински съвет в освободения град, ПО ИСКАНЕ НА ПЪРВИЯ СОФИЙСКИ КМЕТ ДИМИТЪР ХАДЖИКОЦЕВ, взема решение да бъде издигнат паметник на Апостола на българската свобода Васил Левски.”
Обаче, в книгата „Паметниците на София” с автор Н. Ганев.публикувана през далечната 1939 г. пише друго:
“…Почти непосредствено след Освобождението, а именно през лятото на 1878 г., Софийският градски общински съвет, при кмет Димитър X. Коцев, взел решение да бъде издигнат паметник (първия в новоосвободеното княжество) на великия апостол на българската свобода Васил Левски. Вследствие на това, на 6 август той изпратил окръжно писмо до всички градски общини в Софийската губерния, с което, като им съобщавал, че е взел решение да се издигне паметник на свещенодякона Левски в София, ги умолявал да съберат волни помощи от гражданите за великото дело”
http://stara-sofia.blogspot.bg/2012/02/blog-post_20.html
Не случайно на откриването на паметника не е присъствал нито един “официален” руснак. Защо ли?
“…В неделя сутринта, 22 октом. 1895 г., след божествената служба, в църква „Св. Крал” се отслужи панихида за успокоение душата на дякона Игнатия — Левски, след което процесията тръгна от съборния площад към паметника по улиците: Дондуков, Търговска, Александровския площад, Цариградска и бул. Фердинанд по следния ред: музиката, сподвижниците на Левски със знамето, ученици, роднините на Левски, министрите, народните представители, столичното кметство, окръжни комисии и кметства от провинцията с венците, г-да офицерите от гарнизона, висшите чиновници, професорите, учителите, опълченското д-во „Левски”, Инженерното д-во, д-во „Юнак”, д-во „Сокол”, д-во „Чех”, Хърватската задруга, Немското благотворително д-во, Италиянското д-во, Швейцарското д-во, еснафите и гражданите. “
В края на януари патриарха на (из)родната политико-енерГЕПИйна мафия даде определение за енергийната борса, като я оприличи на чейндж бюро, което изкупува произведената електроенергия и после я препродава. Разликата от истинските стотици...
Днешното шизофренно състояние на БСП има своите исторически корени. През март 1941 г. Васил Коларов и Вълко Червенков молят Цар Борис III да присъедини България към Тристранния пакт. В тази епоха СССР и Райха са съюзници, които заедно са нападнали и след това разделили Полша. И днешната и миналата циклофрения на социалистите се обяснява с […]
Лъчезарната Хриси е едно от любимите ни нови имена в книжната блогосфера. На 27 години е, завършила е Журналистика и винаги е искала да се занимавам с медии. Работи като онлайн редактор, но след като излиза в отпуск по майчинство, става активен блогър. Обича да се върти в кухнята, затова първият й блог е на...
През последните години редица изгубени творби от известни писатели бяха открити из лични колекции, огромни библиотечни архиви и дори тавански помещения. Сайтът Mentalfloss събира седем от най-удивителните литературни находки, излезли изпод перата на имена като Труман Капоти и сър Артър Конан Дойл. Читатели вече се наслаждават на някои от тези произведения, докато други остават непубликувани, навярно с...
Отбелязването на годишнината от гибелта на Апостола на свободата на днешния ден отдавна се е превърнало в празник на лъжата за вноса на руска свобода в България. Русия се е опитвала да използва българите за своите имперски цели и е успяла в това начинание. Но и българите са се възползвали от войната й с Турция, за успеят много по-късно да се освобят и от руския гнет – сами, без никаква външна помощ, точно както Дяконът е проповядвал, преди съветският гнет да връхлети пагубно България с последици, които пораждат и днешното премълчаване на истината за българската свобода.
Това самостоятелно освобождение на българите от Русия не могат да ни простят освободителите ( на Проливите, които са били истинската причина за войната с Турция, маскирана като “освободителна” за славяни и православни). Безброй документи потвърждават, че завоюването на Проливите или поне свободният руски излаз на юг от Босфора и Дарданелите са мотивирали руската плитика, а пролятата от българите кръв в Априлското въстание е била превърната в мастилото за руската дипломация, използвала трагедията в руски интерес.
Този факт е бил широко известен на тогавашните българи, но междувременно е дълбоко погребан под тоновете мълчание и лъжи, натрупани през десетилетията на съветското иго в България.
Българите съзнателно не са били въръжени от Русия именно от страх да не получат истинска свобода с оръжие в ръце и този руски проритет е осветен от няколко честни руски свидетели и летописци на събитията. Само 6000 български опълченци, набързо обучени и въоръжени с възможно най-архаичното стрелково оръжие, са били проектирани като помощни отряди във войната, но дори и в такова символчно количество са проявили смайващи качества на бойното поле на Шипка, край Стара и Нова загора, спасявайки от разгром Русия със своя героизъм в боевете в стропланинските проходи.
Честният руски вменен корреспондент ( и пониже е честен към истината, за него няма паметници и,улици и площади в русофилска България) Василий Немирович Данченко свидетелства:
“Когато в Горна Студена дойдоха български представители с молба за оръжие, ние твърдо им отказахме ( тази “грешка” ще бъде поправена от Червената армия през септември 1944 г., която щедро снабдява побрани по съветски списъци българи с цел да убиват други, неодобни за окупаторите и съветизацията на България българи- бел. ИИ).
- Работата ще мине и без вас. Вървете и се занимавайке с мирновременни дела ( пак добре, че руското командване не е наказало този български устрем както прави с капитан Мамарчев и неговите юнаци през 1828 г., предавайки българските бунтовници на турските власти- бел. ИИ).
Народът не беше привлечен за участие в своето освобождение, напротив- доколкото беше възможно спираха пътя му към това и после го обвиняват. Бъдете справедливи, господа!
Че българите са храбри, че са готови на саможертва, че презират опасността когато им се наложи да се бият за родината – всичко това доказа Опълчението. Първият задбалкански поход на Гурко, августовската Шипка и битката на 28 декември в долината на Казанлък показаха на какво са способни тези воини. По смелост и героизъм те съперничеха на знаменитата Четвърта стрелкова бригада, на 14 – та и 16-та дивизия. За тези герои нищо не бе невъзможно. Често се е случвало един да се бие срещу десет. В Стара Загора, когато безчинстващите пълчища на Сюлейман настъпваха отвсякъде, две дружини, имащи възможност да отстъпят, не отстъпиха, а загинаха до последния човек”. ( Василий Немирович – Данченко, “Година на война” , стр. 570 )
Българите са се измъкнали от османския гнет, но само за да попаднат в руския, за който Левски, ученикът на Раковски, подобно на своя учител по революционно дело, е предупреждавал, че не бива да допуска.
Този факт априори се отхвърля от онези в България, за които умилкването около Русия е по-важно от истината. Не било вярно, казват те вкупом и по единично, когато стане дума за това, че Левски е предупреждавал, че “който ни освободи, той ще направи това, за да ни подчини в робство”. Синтезирано този негов завет е придобил известност под формата на сентенцията:” Който ни освободи, той и ще ни пороби”.
Кресливите защитници на руското право на бащинство над българската свобода, постигната всъщност у нас едва в процеса на борбите на българите за независимост и от Русия след 1878 г., ужасно се боят да не загубят своя статут на говорители на руското влияние в България ако се разчуе, че Левски наистина е бил категоричен противник на руската намеса в българските революционни дела. Как да не го обесят с ръцете на османците, над които руснаците са имали огромно влияние, като криминален престъпник?
Нищо подобно няма да чуете на днешния ден от излиянията на българските политици и техните медии. У нас днес всички обичат Левски, но и (почти) всички му отказват посмъртното право да е бил прав, когато е предупредил за смъртната опасност за българската свобода, която идва от Русия – за нея дори дълго пребивващия в света на русофилските заблуди Иван Вазов пише, че тя “иго ни носи ново”.
В ръцете на сервилните цензори на заветите на Левски днес е и револверът на властта, и ножът на медиите. Над този револвер и над този нож се кълнят съзаклятниците в делото срещу истината. Не допускат да им се оспори монополът върху нейното премълчаване. “Дайте да не пренаписваме историята”, зоват издайнически онези, които я пишат под руска диктовка. Пиишат я от десетилетия под руското (инд)иго, а днес замазват следите си със сълзите на лицемерните си клетви в заветите на Апостола.
Всичко, което един свободен българин може да направи днес срещу това, е да цитира истината за Левски. Захари Стоянов, безспорният летописец, комуто русофилите избирателно отричат правото на достоверност в цитирането на завета на Левски, се е подписал под следните думи на Апостола на свободата
“Никому не се надѣвайте, — говорѣше той. — Ако ние не сме способни сами да се освободимъ, то значи, че не сме достойни да имаме и свобода; а който ни освободи, той ще направи това, за да ни подчини отново въ робство…”
•
Цитатът е от фототипно издание на „Василъ Левски (Дяконътъ). Черти изъ живота му”, Захари Стояновъ, ПЛОВДИВЪ, 1883, глава 11 „Трябват пари”, стр. 97
Самият Васил Иванов Кунчев, изправен пред съдебната комисия в София, в която имало 4 лични протежета на руския посланик в Константинопол Николай Игнатиев, посочени официално от него и инструктирани да го съдят като криминален престъпник, за да не си спаси живота като политически заточеник, сам свидетелства в полза на истината чрез запазените протоколи от разпита, че е бил противник на чуждата намеса в българската национална революция.
Възможно ли е руският военен кореспондент Василий Немирович- Данченко, съвременник на българомразеца Н.Игнатиев, да е знаел и написал подробности за Левски, когото нарича национален герой на българите, а императорският кукловод на Софийския процес Игнатиев да не е “чувал” за същото – видно от записките на Игнатиев, в които на цели 843 страници няма и дума за Левски?
И следното документално доказателство от протоколите ли е “недостоверно”, двуличники?
(Левски пред Софийската съдбена комисия, картина от Калина Тасева)
Разпитващите искат да знаят какво е засмислял Левски, т.е. осведомени са били от самия него за революционната му дейност при обиколките му на България, но го осъждат за друго. Питат го:
“През [време на] тая си обиколка как намери настроението на народа и по какъв начин се приближи до всекиго?
Левски отговаря:
“- Начетените българи, които очакваха напредъка чрез просветата, намираха за опасно и неуместно искането на права с оръжие. Те бяха на мнение, че вместо да се прави това, напредъкът и просветата, [както] и тия работи, да се уредят чрез държавата, помощта на чужди народи да се избегне. По такъв начин те се държаха настрана от нашите комитетски работи. Обаче селяните, които са залагали тапиите си за сто гроша, които след няколко години ставаха хиляда [бяха на друго мнение]. Десетте кола сено, чрез услугата на мухтарите са били записвани от юшюрджиите – петнадесет, десет овце се записваха от бегликчиите – петнадесет. Тия селяни в такова тежко положение, когато им се говореше за какъвто и да е бунт, с надежда че ще се отърват от това зло, идваха на където ги теглехме. Това са моите впечатления”.
Искат Левски да уточни дали се е съгласил с мненията на “начетените”:
“- Не одобри ли ти тия техни мнения? “
И Левски потвърждава, че е смятал за опасно чужда държава да се меси в българските дела. Обмислял е дори да преговаря с турките власти, но не и да допусне руска намеса!
“- Да, и аз разбрах, че вървим по погрешен път. По едно време бях дори намислил да намеря някакво средство да отида в Цариград и да вляза във връзка с властта, да разкажа теглото на народа, та дано се намери някой лек. Отдавна бях разбрал, че мнението да се обърнем към чужди държави е твърде опасно за нашия народ…”
Share on FacebookСто и едно заглавия ще се борят за отличията от „Бисерче вълшебно“ 2018, единствената българска награда за детски книги, чието жури са самите деца. В шестото издание категориите са пет, а участие в гласуването ще могат да вземат млади читатели на възраст от 5 до 16 г. Конкурсът ще бъде открит официално на специално събитие...
Penguin Random House прекъсват договора си с Джеймс Дашнър – автор на хитовата поредица „Лабиринтът“, заради обвинения в непристойно сексуално поведение, съобщава Publishers Weekly. Tова е поредният скандал, разтърсил света на юношеската литература. През изминалата седмица обвинения в сексуален тормоз бяха отправени срещу редица знаменити имена в бранша, сред които авторът на бестселъра „13 причини защо“...
Не обичам зимата и обикновено я прекарвам стоически в очакване на топлото време. Бягам от студа и кишата, като планирам лятната си почивка и чета истории, които буквално ме пренасят на по-екзотично място. Тази беше причината да посегна към „Сред лимоновите дръвчета“ от Надя Маркс (изд. „Кръгозор”). Книгата обещава една лежерна разходка под горещото гръцко слънце...
2004 - 2018 Gramophon.com