EСПЧ: когато телевизията излъчи депутат, записан със скрита камера

https://nellyo.wordpress.com/2018/02/23/echr_10-2/

ЕСПЧ се произнесе по делото Alpha Doryforiki Tileorasi Anonymi Etairia v. Greece.

Решението се отнася до прилагането на чл.10 ЕКПЧ в случаите на използване на скрита камера. Решението е интересно, защото частично признава правото на запис и излъчване и частично – не.

Дружеството-жалбоподател  е собственик на гръцкия телевизионен канал ALPHA. Телевизията излъчва  три клипа, заснети със скрита камера. В първия видеоклип А.С., след това член на Гръцкия парламент и председател на комисията по   хазарт, е показан да влиза в  зала за хазарт и да играе на две машини. Второто видео показва срещи на А.С. по повод заснетото първо видео.

Телевизията смята, че  използване на скрита камера е оправдано поради това, че А.С. е публична личност, има  обществен  интерес – доказан  и от факта, че излъчването е довело до освобождаването на А.С. от парламентарната група на съответната политическата партия – според телевизията това е резултат не само на хазартните игри на А. С., но и на факта, че той се е опитал да преговаря с репортерите. Използването на скрита камера   било изключително и служи за получаване на информация, която не би могла да бъде проверена по друг начин, тъй като никой не би повярвал на твърденията на журналистите, ако са докладвали за проблема без да излъчват  изображения. Медийният регулатор обаче санкционира телевизията.

ЕСПЧ прилага теста за пропорционалност и като начало намира, че е налице намеса в свободата на изразяване. Съдът отбелязва, че последователно е постановявал, че свободата на изразяване включва публикуването на снимки (Von Hannover)  и излъчването на видеоклипове (Haldimann).  Намеса в свободата на изразяване би нарушила Конвенцията, освен ако не отговаря на изискванията на член 10, параграф 2. Следователно Съдът трябва да определи дали намесата е “предвидена от закона”, дали преследва една или повече от законните цели, изложени в чл.10.2, и дали е “необходима в едно демократично общество” за постигането на тези цели.

Оспорваната намеса е “предписана от закона” в Гърция. Тя има законна цел да защити доброто име на засегнатото лице. Дали намесата в упражняването на правото на свобода на изразяване е “необходима в едно демократично общество” по смисъла на член 10 § 2 от Конвенцията е обсъждано наскоро в Pentikäinen,   Bédat,  Couderc и Hachette Filipacchi Associés  и др. Съдът отбелязва, че трябва да се вземе предвид необходимостта от постигане на точния баланс между различните интереси. Поради  наличието на пряк и постоянен контакт с реалностите на страната, съдилищата на държавата са в по-добра позиция от международния съд да определят как в определен момент може да бъде постигнат точният баланс. По тази причина по въпросите по член 10 от Конвенцията   държавите имат известна свобода на преценка при преценката на необходимостта и обхвата на всяка намеса в свободата на изразяване. Тази свобода обаче върви ръка за ръка с европейския надзор, обхващащ както законодателството, така и решенията, които го прилагат, дори тези, произнесени от независим съд. При упражняване на надзорната си функция задачата на Съда не е да замества националните съдилища, а да разгледа дали решенията, взети от тях в съответствие с правомощията си за преценка, са съвместими с разпоредбите на Конвенцията, на които се позовава. Ако  националните органи са предприели упражняването на баланс между две противоречащи си права в съответствие с критериите, установени в практиката на Съда, Съдът би изисквал сериозни основания, за  да замени становището  на националните съдилища.

Критериите при балансиране на конкурентните права: принос към дебат от обществен интерес; степента, в която засегнатото лице е известно; предметът на новината; метода за получаване на информацията и нейната достоверност; предходното поведение на съответното лице; съдържанието, формата и последствията от публикацията;  строгостта на наложената санкция (Couderc и Hachette Filipacchi Associés,  Axel Springer  и von Hannover  № 2). Освен това аудиовизуалните медии често имат много по-непосредствен и мощен ефект от печатните медии (вж. Jersild,  § 31, и Peck срещу Обединеното кралство, no. 44647/98, § 62). Съответно, въпреки че свободата на изразяване обхваща и публикуването на снимки, Съдът припомня, че това е област, в която защитата на правата на другите придобива особено значение, особено когато изображенията съдържат много лична и интимна  информация.  Факторите, които са от значение за оценката на баланса между конкуриращите се интереси, включват допълнителния принос от публикуването на фотографиите към дебата от общ интерес, както и съдържанието на снимките.

Оосновен критерий е приносът на статиите в пресата за дебат от обществен интерес. Съдът вече е признал съществуването на такъв интерес, когато публикацията засяга политически въпроси или престъпления. Темата   е въпрос от обществен интерес.  Оспорва се само правото на жалбоподателя да излъчи видеоклиповете  в допълнение към самата новина.Съдът отбелязва по-специално, че разпространението на хазарта представлява въпрос от значителен обществен интерес. Отразява се поведението на избран представител по отношение на електронните хазартни игри, който освен това беше председател на междупартийна комисия по електронните хазартни игри.

Съдът отново заявява, че ролята или функцията на заинтересованото лице и естеството на дейностите, които са предмет на новинарския доклад и / или фотографията, представляват друг важен критерий, който трябва да се има предвид (вж. Von Hannover (№ 2) , цитирано по-горе, § 110 и Axel Springer, цитирано по-горе, § 91). Степента, в която дадено лице е известно, влияе върху защитата, която може да бъде предоставена на личния му живот. Обществеността има право да бъде информирана за някои аспекти на личния живот на обществени личности (Karhuvaara и Iltalehti).При определени обстоятелства обаче, дори когато дадено лице е известно на широката общественост, той може да се позовава на “оправдани   очаквания” за защита и зачитане на личния си живот – фактът, че дадено лице принадлежи към категорията на обществените личности, не може по никакъв начин, дори при лицата, изпълняващи официални функции, да разрешава на медиите да нарушават професионалните и етичните принципи, които трябва да ръководят действията си, или да легитимират навлизането в чличния живот.

В конкретния случай Съдът отбелязва, че А. С., като член на парламента  безспорно е видна политическа фигура. Според съда този елемент е бил взет предвид в достатъчна степен от местните власти при постигането на баланс между конкурентните интереси.

Новината може да се излъчва, но  се прави разграничение между излъчване на новината и излъчване на клиповете към нея, въпреки че несъмнено излъчването на видеото е довело до по-голямо доверие в  излъчената новина.

Начинът, по който е получена информацията, и истинността й, също са важни фактори. Съдът подчертава, че защитата, предоставена от член 10 от Конвенцията на журналистите, е подчинена на условието те да действат добросъвестно, за да предоставят точна и надеждна информация в съответствие с принципите на отговорната журналистика. Но понятието “отговорна журналистика” като професионална дейност, която се ползва от закрилата на член 10 от Конвенцията, не се ограничава до съдържанието на информацията, която се събира и / или разпространява чрез журналистически средства. Това понятие обхваща, inter alia, законосъобразността на поведението на журналиста  при упражняване на журналистически функции. Фактът, че журналистът е нарушил закона, е  релевантно, макар и не решаващо, при определянето на това дали е действал отговорно.

Съдът отново подчертава в този контекст, че журналистите, които упражняват свободата си на изразяване, поемат “задължения и отговорности” – параграф 2 от член 10 не гарантира пълна свобода на изразяване, дори и по отношение на медийното отразяване на въпроси от сериозно обществено безпокойство. По-специално и независимо от жизненоважната роля на медиите в едно демократично общество, журналистите по принцип не могат да бъдат освободени от задължението да се подчиняват на обикновения наказателен закон . Журналистът не може да претендира за  имунитет от наказателна отговорност единствено поради това, че за разлика от другите лица, упражняващи правото на свобода на изразяване, въпросното престъпление е извършено по време на изпълнението на   журналистически функции.

Използването на скрита камера не е абсолютно забранено в националното право, то може да бъде прието при строги условия. Между страните не беше оспорено, че съгласно член 9, алинея 1 от Кодекса за етика в областта на журналистиката използването на тази техника е разрешено само при наличие на по-висш обществен интерес от разпространението на съответната информация, при условие че събирането на информацията не нарушава достойнството на дадено лице.

В първия видеоклип А. С. е бил заснет при влизане в хазартна зала и да играе на електронни игрални автомати – следователно на място, достъпно за всеки.

Що се отнася до второто и третото видео, Съдът смята, че A.C. има очакване за неприкосновеност на личния живот, когато влезе в частни пространства.

С оглед на гореизложеното, Съдът заключава, че при обстоятелствата по настоящото дело мотивите на гръцките власти са “релевантни” и “достатъчни”, за да оправдаят намесата по отношение на второто и третото видео. Като се има предвид свободата на преценка, която се ползва от националните съдилища при балансиране на конкурентните интереси, Съдът заключава, че няма сериозни основания да замести становището на местните органи и че съответно не е налице нарушение на Член 10 от Конвенцията по отношение на второто и третото видео.

Напротив, доколкото става въпрос за първото видео, Съдът счита, че  – независимо от факта, че е използвана скрита камера, записът не е в частни помещения и  намесата в правата на А.С. по член 8 е значително по-малко сериозна. Ето защо Съдът е на мнение, че  A.C., като влезе в хазартна зала, би трябвало да очаква, че поведението му е наблюдавано и дори записано с камера, особено с оглед на фактa, че той е публична фигура.

Следователно Съдът заключава, че не е налице нарушение на член 10 от Конвенцията по отношение на първото видео и такова нарушение е налице по отношение на второто и третото видео – които са заснети в частна зона и чието излъчване не е достатъчно обосновано.

Грузия: човек с мотоциклет (4): Тбилиси

http://patepis.com/?p=79468

Продължавме пътуванети из Грузия с мотора на Владимир. Първият етап беше преходът през Турция, после влязохме в Грузия и спряхме в селцето Местия, а за последно от Местия стигнахме до Тбилиси. Днес ще разгледаме Тбилиси.

Приятно четене:

Тбилиси

част четвърта на

Грузия: човек с мотоциклет

7-ми ден. 31-ви юли.

Тбилиси

0 км.

Първоначално смятах този ден да отида до Степансминда (Казбеги) по грузинският военен път и после пак да се върна в Тбилиси. Това общо са към 350 км през планински проходи и превали. Но после реших да не изнасилвам нещата, да почина един ден в Тбилиси и после да тръгна към Степансминда. И така

останах да разгледам Тбилиси

Определено

това е един много красив град

Аз не си падам по градове и населени места, и те рядко ме впечатляват, но Тбилиси, пак повтарям е един много красив град. Навсякъде лъха на древност, но всичко това по някакъв начин е съчетано със супер модерна архитектура, а широките булеварди са така прекарани, че много бързо отвеждат потока от автомобили без никакви тапи и задръствания, въпреки кривите тесни и под наклон малки квартални улички. Не знам как са го постигнали това, но евала на архитектите и градостроителите на Тбилиси. За нашенските задръствания, тапи, строежи и улици в София, няма какво да говорим, нали? А в Тбилиси, който е, колкото София, ако не и по-голям град никъде и по никое време на деня нямаше тапи, и задръствания. Факт!

Улица от старият Тбилиси, Грузия

Улица от старият Тбилиси

Църква из старият Тбилиси, Грузия

Църква из старият Тбилиси

Друга улица из стария град _ Тбилиси, Грузия

Друга улица из стария град

Улица и къщи из старата част на града – Тбилиси, Грузия

Улица и къщи из старата част на града

Къщи от стария Тбилиси, Грузия

Къщи от стария Тбилиси

Парк. Връзка между старо и ново – Тбилиси, Грузия

Парк. Връзка между старо и ново

Нова централна част под парка – Тбилиси, Грузия

Нова централна част под парка от по-горе

Кръгово в новата част – Тбилиси, Грузия

Кръгово в новата част

Общ поглед зад реката – Тбилиси, Грузия

Общ поглед зад реката

Части от Тбилиси зад река Кура – Тбилиси, Грузия

Части от Тбилиси зад река Кура

Крепост Нарикала. Част от древен Тбилиси – Тбилиси, Грузия

Крепост Нарикала. Част от древен Тбилиси

Друг квартал на града – Тбилиси, Грузия

Друг квартал на града

Река Кура и пешеходният мост на дружбата над нея. Вижда се и блестящата синя кула, сградата на хотел Радисън – Тбилиси, Грузия

Река Кура и пешеходният мост на дружбата над нея. Вижда се и блестящата синя кула, сградата на хотел Радисън




Booking.com

Древни крепостни стени в центъра на града – Тбилиси, Грузия

Древни крепостни стени в центъра на града

Върху тези арки сега минава широк и модерен булевард – Тбилиси, Грузия

Върху тези арки сега минава широк и модерен булевард

Пешеходният моста на дружбата над река Кура – Тбилиси, Грузия

Пешеходният моста на дружбата над река Кура

Сградата на Президентството на Грузия. Това под нея са някакви зали с космическа архитектура – Тбилиси, Грузия

Сградата на Президентството на Грузия. Това под нея са някакви зали с космическа архитектура

Старо и ново – Тбилиси, Грузия

Старо и ново…

Качих се за две лари с лифта на хълма над Тбилиси, където е

крепостта Нарикала

Narikala Hill, Грузия

Там е и грандиозният

паметник на Майка Грузия

Направих няколко снимки на града от високо.

Монументът на Майка Грузия – Тбилиси, Грузия

Монументът на Майка Грузия. В едната си ръка държи купичка с чай за приятелите, а в другата ръка държи меч за враговете

Част от Тбилиси и река Кура – Тбилиси, Грузия

Част от Тбилиси и река Кура

Част от Тбилиси, Грузия

Част от Тбилиси

Друга част от Тбилиси. Горе в дясно се вижда сградата кула на хотел Радисън. Малко по-надолу от него в дясно от центъра на снимката се вижда огромен позлатен монумент. На висока колона Свети Георги с копието си пробожда змея.

Общ поглед на Тбилиси, Грузия

Общ поглед на Тбилиси

От по-високо сниман паркът, от който тръгва и слиза лифтът – Тбилиси, Грузия

От по-високо сниман паркът, от който тръгва и слиза лифтът

Слязох пак в центъра.

Позяпах още малко и тръгнах да търся нещо за ядене. Намерих една

уличка пълна с ресторанти

и си избрах един. Поръчах си салата, пилешки шашлик, хляб и погълнах всичко това с две големи наливни бири. После потеглих бавно да катеря тесните стръмни улички на старият град към хотела ми и към 15 часа се довлякох успешно до там в голямата жега.

Проверих с какви финанси разполагам. Имах към 300 лева в дебитната карта, които смятах да ползвам за бензин в Турция. Имах още 150 турски лири за ядене пак за там. За Грузия имах още 200 лари (151 лева), след като вече бях платил за хотела в Тбилиси и за Армения ми оставаха 170 евро. Видяха ми се малко. Аз имах намерение, ако вляза в Армения да карам до Степанакерт, столицата на Нагорни Карабах, а това означаваше да мина повече от половин Армения. Да вляза и да изляза от Армения само, за да отчета, че съм бил там нямах намерение.

За всеки случай реших да се посъветвам с Димо Калайджиев, който се върна преди няма и месец от Армения и с Ники Китанов, който също е ходил там дали тези пари ще ми стигнат за това, което съм намислил… Но нещо не можах да установя връзка от Тбилиси с нито един от двамата. И тогава реших. В Армения няма да влизам. В последствие това се оказа правилното решение, защото тези 200 лари, които ми бяха останали за Грузия не ми стигнаха, та ползвах и част от еврото.

Денят беше много горещ. Аз имах климатик в стаята, но ми се пиеше нещо студено. За това от един магазин, около хотела купих за 2,5 лари една двулитрова бутилка с грузинска лимонада – Натахтари. Цветът и беше странен, бледо кафяв, а вкусът и още по-странен, но ми хареса и я изпих с кеф.

На другият ден потеглях пак към планините.

Очаквайте продължението

Автор: Владимир Чорбаджийски

Снимки: авторът

В Тбилиси могат да се намерят специални оферти за хотел:



Booking.com

Други разкази свързани с Грузия – на картата:

Грузия

Не само в Тбилиси, но и в цяла Грузия можете да намерите хубави места:



Booking.com

ЕСПЧ: достъп до файлове на работното място

https://nellyo.wordpress.com/2018/02/23/echr_dp/

На 22 февруари 2018 г. стана известно решението по делото Libert v. France.

Служител във френските железници установява, че работодателят му е осъществил достъп до файловете на служебния компютър на лицето. Между тях има и порнография. Служителят твърди нарушение на чл.8, право на личен живот.

ЕСПЧ е на мнение, че има намеса  в личния   живот, тъй като файловете са били отворени на професионалния компютър на служителя, без да бъде информиран и без присъствието му.  Настоящото дело се различава от делото Bărbulescu (§§ 108-111), в който се засяга намеса в личния живот и кореспонденцията от работодател   в частния сектор. В случая има намеса от публичноправен субект. Тази намеса нарушава член 8, освен ако е “предвидена от закона”, преследва една или повече законни цели съгласно втората алинея на тази разпоредба и е “необходима в едно демократично общество”, за да ги постигне.

Намесата е предвидена от закона, ако има разпоредба във вътрешното право,  но и ако разпоредбата съответства на принципите на правовата държава. За да се изпълни изискването,  законът трябва да е достатъчно ясен  по въпроса при какви обстоятелства и при какви условия публичните органи са оправомощени да вземат такива мерки. Според съда файловете, създадени от служител на компютър, предоставен от неговия работодател за изпълнение на работата му, се предполагат да са служебни, освен ако служителят ги определи изрично като лични,   така че работодателят  има достъп до тях без неговото присъствие .

Намесата  има легитимна цел “предотвратяване на престъпления” и  да гарантира защитата на “правата … на другите”. Работодателят  законно иска  да гарантира, че служителите му използват компютърното оборудване, което предоставя за изпълнение на задълженията им,  в съответствие с   договорните задължения и приложимите разпоредби. Работодателят има законен интерес да гарантира правилното функциониране на предприятието, което му позволява да удостовери, че неговите служители изпълняват професионалните си задължения адекватно и с необходимата скорост.

Намесата е необходима в демократичното общество, когато е  основана на належаща обществена потребност и  пропорционална на търсената легитимна цел. Трябва също така да се провери дали вътрешното право и практика предвиждат адекватни   предпазни мерки срещу злоупотреби и произвол.  Съдът отбелязва, че френското материално право съдържа средство за защита на личния живот. Принципът е, че  работодателят може да отвори професионалните файлове, намиращи се на твърдия диск на компютрите, които той предоставя на своите служители при изпълнение на техните задължения, но не може да отваря файлове, идентифицирани като лични – освен в присъствието на съответния служител.

Съдът  приема, че в случая  работодателят  може да има достъп до файловете, защото те не са надлежно идентифицирани като частни.

Няма нарушение на чл.8 ЕКПЧ.

 

Как Теменужка Петкова стигна до оставката?

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/02/23/kak-temenujka-petkova-stigna-do-ostavkata.1595380

Ноември 2017-та г. Сделката за продажбата на ЧЕЗ България е на финалната права. В същото време политико-енерГЕПИйната мафия точи поредната секира за населението със скок на цените на електроенергията, препродавана чрез посредници към биз...

Четвърти папа погали Бойко Борисов по главата

http://ivo.bg/2018/02/23/%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%b2%d1%8a%d1%80%d1%82%d0%b8-%d0%bf%d0%b0%d0%bf%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d0%b8-%d0%b1%d0%be%d0%b9%d0%ba%d0%be-%d0%b1%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%be%d0%b2-%d0%bf%d0%be/

Приказките за европейското семейство не са празни. Напълни ги със съдържание днес отново татко ( папа) Юнкер.

 

IMG_8257

 

В репортаж на БТВ от Брюксел  се видя, че председателят на ЕК комисия Жан-Клод Юнкер погали по главата бащински премиера на България Бойко Борисов пред изумения повод на българския представител в ЕС Димитър Цанчев ( когото Борисов, неспособен да си каже две прикази сам със западните “колеги”, ползва като преводач от години).

За момент Борисов, който говореше пред български репортери, загуби дар слово и зацикли на последната буква от думата, която се оказа едно голямо “О”…

 

IMG_8254

 

https://www.blitz.bg/politika/super-lyubopitno-video-izdade-kakvo-napravi-zhan-klod-yunker-v-grb-na-premiera-borisov-v-bryuksel_news581436.html

Запитан какво означава погалването, Борисов си върна усмивката и даде своето обяснение. Според него uанцлерът Меркел е казала, че ( гръцкият премиер) Ципрас се е постригал като него, т.е. подражава му. Това означавала тази закачка, може би.

А може би папа Юнкер просто е поредният, който го е галИл, след като три папи вече са го галИли по главата? https://www.youtube.com/watch?v=aWtK5a-jPNU

Share on Facebook

18 години без проф. Тончо Жечев

https://nellyo.wordpress.com/2018/02/23/18-toncho_zhechev/

В последните си години проф. Тончо Жечев беше член на медийния регулатор от президентската квота.

Не дочака пролетта на 2000-та година, но остава в нашата памет.

I ♥ my mom

http://krokotak.com/2018/02/i-v-my-mom-2/

These cards have been made by children from The Group for Kid’s Theater “Camel”. The Group for Kid’s Theater “Camel” was established by a group of professionals who make performances with puppets and carry out projects to develop the imagination, creativity and art art skills for the kids between 7 and 90. They have conducted kids’ workshop for...

България е Европредседател и по монументална сервилност към наследството на съветския колониализъм

http://ivo.bg/2018/02/23/%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%8f-%d0%b5-%d0%b5%d0%b2%d1%80%d0%be%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%b5%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d0%b8-%d0%bf%d0%be-%d0%bc%d0%be%d0%bd%d1%83%d0%bc/

 

 

НА ВНИМАНИЕТО НА СТЪЛПОТВОРЕНИЕТО ОТ ЕВРОПЕЙСКИ ГОСТИ В БЪЛГАРСКАТА СТОЛИЦА 2111562440

 

В полския град Линдзбарк демонтираха поредния съветски монумент със следния аргумент: това е символ на комунизма. Кратко и ясно е казано в една страна, в която Червената армия е дала хиляди жертви, за разлика от случая в България, но този факт не може повече да обслужва днешната руската претенция на съветския комунизъм като цяло да се гледа “на парче”  и предимно като благодеяние, отколкото като на чужда окупация, заменила германската.

01pomnik01-447686

 

 

http://lidzbarkwarminski.wm.pl/496276,Pomnik-wdziecznosci-znika-ze-skrzyzowania-w-Lidzbarku-Warminskim.html#axzz57phcVM1J

България при това дори не е била окупирана от Германия, да припомня и тази “подробност”, за да бъде “освобождавана” след това от Червената армия.

В Линдзбарк премахват “Паметника на благодарността към съветската армия”, защото никога и никъде в правото и по логиката на неписаните правила на хуманността и човешкото здравомислие един позитив сред действията на престъпника не оневинява последващите му злодейства. Никога и никъде, освен в днешна България, която в това отношение се държи като съветски васал и в наши дни. 

 

Ето за илюстрация няколко имена на някои от тях,  днешни участници в поднасянето на цветя в София в деня на отечеството- Руското, разпознаваеми на снимката ( на Веселин Боришев от Klub Z): Захари Захариев, Румен Петков, Калоян Паргов, Таско Ерменков, Антон Кутев…1519374707950

 

Наследниците на съветската империя настояват да им пазим монументите и да ги почитаме, а местните власти, които отсъстват формално от горната картинка, но са основни крепители на фалшивите съветски капища, козируват на чуждата воля. Държат се като местни надзиратели в нацистки концлагер, обслужващи предано окупатора.

В  трите балтийски държави, в Унгария, Украйна, Чехия, в Полша и Румъния съветските паметници са или изцяло премахнати, или преместени ( понякога по няколко пъти, като в Прага). Доминацията им е сведена до бегла маркировка, че някога ги е имало изобщо.

Когато защитниците на преклонението пред съветската окупация продължават да дават Германия и Австрия за пример с обратен знак, трябва да се запитат защо тези две държави, родилни домове на националсоциализма и на самия Хитлер, все повече се превръщат в изключение от правилото монументите на Червената армия да изчезват от постаментите си практически във всички бивши съветски колонии в Европа ( а и в бившите съветски азиатски републики).

Излиза, че България прилича поне в едно на Германия и Австрия в наши дни: чрез отношението към съветските монументи се оказваме в тройката на най-виновните за Втората световна война ( по критериите на победителите). Сами се приковаме на дъската на исторческата вина, каквато България, поддържала през цялата война дипломатически отношения със СССР, няма.

От гледна точка на мащаба и пропорциите тук сме наказани многократно повече от Германия и Австрия  чрез принудата да търпим подигравката съветската окупация на България, непредизвикана  с нищо, да бъде тачена като “освобождение” – “престараване” в умилкването, сравнимо с онези 2730 смъртни присъди , издаден тук от “народния съд” срещу българи “фашисти” на фона на онези дузина смъртни присъди в Нюрнберг. В Германия и Австрия съветските монументи маркират съветската скръб по съветските жертви, а в България демонстрират триумфа на съветския комунизъм и благодарността на съветските слуги за окупацията.   1519374637850

 

Какво виждате на снимката на уж познатия ни болка съветски монумент в столицата? Ако не сте обърнали внимание, забележете най-сетне: вижда се един огромен съветски победител и две български джуджета край него. Само тази символика би трябвало да е достатъчно да се засегнат нашенските джуджета на духа.

По-рано в полския град Лвов демонтираха 30 метров обелиск, един от най-високите в Европа, монтирани по стъпките на Червената армия.pomnik03-447687

 

Съветски гигант, комуто българин и българин стигат като джуджета до раменете, размахва заплашително оръжие – няма за какво да скърби, понеже в България не е загинал нито един съвтски войник. По агресивност и височина той е български световен рекордьор ( най-вече по лицемерие, доколкото в България няма основание за прослава на Червената армия, посрещната без нито един изстрел, за да окупира държавата, отказала се сама от съпротива).

Софийският Монумент на окупационната червена армия МОЧА, е почти без аналог в света по височина на континента със своите 33,5 метра. Това е нещо като съветски небостъргач, построен с български средства, около който не никне нищо подобно по своята внушителност в небето над столицата и нейните институции.

България е Европредседател и по този показател: имаме най-непоклатимия и най-лицемерния топоним на съветското влияние в ЕС, гигант на постколониалната благодарност към съветския колониализъм.

В парламента уж се карат кой е по-голям и по-виновен комунист, обаче не “забелязват” мерилото за приемственост на комунизма, което доминира над същия този храм на местната демокрация, украсен с взаимствания от белгийския му аналог надпис “Съединението прави силата”. Депутатите се обиждат на “бивш комунист”, но не се обиждат от преклонаната ни глава пред символа на окупационната армия, която е наложила същият този комунизъм.

Съединението на силите в парламента , президентската и медийната власт чрез тяхната избирателна слепота наистина прави силата – силата на московската пета колона.

От нашия МОЧА, по-високо, по лъжливо и по -трайно ( за което си траем)  в ЕС нема!

ДОПЪЛНЕНИЕ: Желаещите да се противопоставят на нашествието от монументални лъжи в България могат да подпишат петицията срещу нов паметник на граф Игнатиев в София.

https://www.peticiq.com/signatures/196944/start/1204

Share on Facebook

Човек на WиCето Симеонов с много ЯКА оферта

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/02/23/chovek-na-wiceto-simeonov-s-mnogo-iaka-oferta.1595315

ЕнерГЕПИйния "експерт" Стефан Гамизов се е изходил на Фейсбук стената си, преди три дни, с оферта към правителството, да не изнася изобличаващи факти около проекта АЕЦ "Белене", но да не се бавят мого с контра-оферта, защото не можел мно...

Netflix придобива правата за излъчването на анимацията „Белия зъб“ по Джек Лондон

http://azcheta.com/netflix-pridobiva-pravata-za-izlachvaneto-na-animatsiyata-beliya-zab-po-jek-london/

Онлайн платформата Netflix придобива правата за излъчването на анимацията „Белия зъб“ след сключване на сделка за седемцифрена сума, съобщава Deadline. Филмът дебютира миналата седмица на кинофестивала в Сънданс и е режисиран от Александър Еспигарес – носител на „Оскар“ за краткия анимационен филм Mr. Hublot (2013). „Белия зъб“ е озвучен от актьорите Ник Оферман, Рашида Джоунс, Пол Джиамати и Еди...

Съд на ЕС: видеоканал и рекламен видеоклип в YouTube не са в обхвата на медийната директива

https://nellyo.wordpress.com/2018/02/23/avms_def/

Публикувано е решение на Съда на ЕС по дело C‑132/17 с предмет преюдициално запитване, отправено на основание член 267 ДФЕС от Bundesgerichtshof (Федерален върховен съд, Германия)  в рамките на производство по дело Peugeot Deutschland GmbH срещу Deutsche Umwelthilfe eV.

Преюдициалното запитване е относно тълкуването на член 1, параграф 1, буква a) от Директива 2010/13/ЕС   („Директива за аудиовизуалните медийни услуги“).  Запитването е отправено в рамките на спор между Peugeot Deutschland GmbH и Deutsche Umwelthilfe eV.

Peugeot Deutschland GmbH публикувало в поддържан от него видеоканал в  YouTube  видеоклип с продължителност от около 15 секунди, озаглавен „Peugeot RCZ R Experience: Boxer“.

Германското право изисква производителите и търговците, които издават,   разпространяват или използват по какъвто и да е друг начин писмени рекламни материали,  да гарантират, че в тези документи се съдържа официална информация относно разхода на гориво и официалните специфични емисии на CO2 на съответните нови модели леки автомобили. Изискването не се отнася до аудиовизуалните медийни услуги по смисъла на член 1, параграф 1, буква а) от Директива 2010/13.

Спорът е дали въпросният клип в YouTube е аудиовизуална медийна услуга по смисъла на медийната директива. Ако това е така, Peugeot Deutschland би било освободено от  задължението  да предоставя в посочените видеоклипове официална информация относно разхода на гориво и относно официалните специфични емисии на CO2.    

При тези условия Bundesgerichtshof (Федерален върховен съд, Германия) решава да спре производството по делото и да постави на Съда следния преюдициален въпрос:

„Предлага ли лицето, поддържащо видеоканал в интернет приложението YouTube, на който интернет потребителите могат да гледат кратки рекламни видеоклипове за нови модели леки автомобили, аудиовизуална медийна услуга по смисъла на член 1, параграф 1, буква а) от Директива 2010/13?“.

Съдът:

Този видеоклип има за цел да рекламира с изцяло търговска цел представения продукт или представената услуга. [22]

Аудиовизуалната медийна услуга по член 1, параграф 1, буква а), подточка ii) от Директива 2010/13 се състои от „аудиовизуално търговско съобщение“. Последното от своя страна е дефинирано в посочения параграф 1, буква з) като „образи със или без звук, които са предназначени да рекламират, пряко или непряко, стоки, услуги или имидж на физическо или юридическо лице, извършващо стопанска дейност. Такива образи придружават или се включват в дадено предаване срещу заплащане или подобно възнаграждение, или с цел осигуряване на самореклама. Формите на аудиовизуалното търговско съобщение включват, inter alia, телевизионна реклама, спонсорство, телевизионно пазаруване и позициониране на продукти“. Видеоклипове като разглеждания в главното производство обаче не могат да се считат за придружаващи дадено предаване или за включени в него срещу заплащане или подобно възнаграждение, или с цел осигуряване на самореклама. Всъщност, доколкото видеоканал като този, с който разполага Peugeot Deutschland, съдържа единствено видеоклипове като разглеждания в главното производство, които са отделни и независими един от друг, не може основателно да се твърди, че посоченият видеоклип придружава или се включва в „предаване“ по смисъла на член 1, параграф 1, буква з) от Директива 2010/13. [27-28]

От това следва, че по силата на пояснението, че аудиовизуалното търговско съобщение, както е дефинирано в член 1, параграф 1 буква з) от Директива 2010/13, се състои от образи, които придружават или са включени в дадено предаване, рекламен видеоклип като разглеждания в главното производство не попада в приложното поле на член 1, параграф 1, буква a), подточка ii) от тази директива.

Предвид изложените съображения на поставения въпрос следва да се отговори, че член 1, параграф 1, буква a) от Директива 2010/13 следва да се тълкува в смисъл, че определението за „аудиовизуална медийна услуга“ не обхваща нито видеоканал като разглеждания в главното производство, на който интернет потребителите могат да гледат кратки рекламни видеоклипове на нови модели леки пътнически автомобили, нито някой от тези видеоклипове, разгледани самостоятелно.[31-32]

 

Блокиране на географски принцип: резолюция на Европейския парламент

https://nellyo.wordpress.com/2018/02/23/geoblocking/

Като част от мерките, свързани с изграждането на цифров единен пазар, се обсъжда регламент за геоблокинга.

На 6 февруари 2018 Европейският парламент е гласувал   Законодателна резолюция  относно предложението за регламент   за преодоляване на блокирането на географски принцип и на други форми на дискриминация въз основа на националността, мястото на пребиваване или мястото на установяване на клиентите в рамките на вътрешния пазар и за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004 и Директива 2009/22/ЕО (COM(2016)0289 – C8-0192/2016 – 2016/0152(COD)) (Обикновена законодателна процедура: първо четене).

На страницата, на която е резолюцията, има и консолидиран текст на проекта за регламент. 

Юлия Реда нарича гласуването “малка стъпка”  поради изключенията от обхвата, например стрийминга, Асоциацията на потребителите също нарича решението “половинчато”.

Все пак надежди се свързват с  чл.9 – клауза за преразглеждане:

Член 9

Клауза за преразглеждане

1.  До… [две години след влизането в сила на настоящия регламент] и след това на всеки пет години Комисията докладва на Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет относно оценката на настоящия регламент. В този процес Комисията отчита цялостното въздействие на регламента върху вътрешния пазар и трансграничната електронна търговия, включително по-специално евентуалната допълнителна административна и финансова тежест за търговците, произтичаща от съществуването на различни приложими регулаторни режими в областта на потребителското договорно право. Докладът се придружава при необходимост от предложение за изменение на настоящия регламент с оглед на правното, техническо и икономическо развитие.

2.  Първата оценка, посочена в параграф 1, се извършва по-специално с оглед да се оцени приложното поле на настоящия регламент и обхвата на забраната, установена в член 4, параграф 1, буква б), както и дали настоящият регламент следва да се прилага и за услуги, предоставяни по електронен път, чиято основна характеристика е предоставянето на достъп до защитени с авторско право произведения или до други защитени обекти и на възможност за ползването им, включително продажбата на защитени с авторско право произведения или защитени обекти в нематериална форма, при условие че търговецът разполага с необходимите права за съответните територии.

 

Европейската комисия е направила следното изявление по този повод:

“Комисията взема предвид текста на член 9, приет от Европейския парламент и Съвета.

Без да се засяга правото ѝ на инициатива по силата на Договора, Комисията иска в този контекст да потвърди, че, в съответствие с член 9, в първата си оценка на настоящия регламент, която следва да бъде извършена в срок от две години след влизането в сила на регламента, тя ще направи задълбочена оценка на начина, по който регламентът се изпълнява и е допринесъл за ефективното функциониране на вътрешния пазар. По този начин тя ще вземе предвид нарастващите очаквания на потребителите, особено на онези, които нямат достъп до защитени с авторско право услуги.

Като част от оценката тя ще извърши задълбочен анализ на осъществимостта и на потенциалните разходи и ползи, произтичащи от евентуални промени в обхвата на регламента, по-специално по отношение на евентуалното заличаване на изключването на доставяните по електронен път услуги, чиято основна особеност е предоставянето на достъп до или използването на защитени с авторско право произведения или други защитени обекти, от разпоредбите на член 4, параграф 1, буква б), когато търговецът притежава необходимите права за съответните територии, като надлежно взема под внимание евентуалното въздействие, което евентуално разширяване на приложното поле на регламента би имало върху потребителите и предприятията, както и относно засегнатите сектори, в целия Европейски съюз. Комисията също така внимателно ще анализира въпроса дали в други сектори, включително тези, които не са обхванати от Директива 2006/123/ЕО, които също са изключени от приложното поле на регламента по силата на член 1, параграф 3 от него, например услугите в областта на транспорта и аудио-визуалните услуги, следва да бъдат премахнати оставащите необосновани ограничения, основани на националност, място на пребиваване или място на установяване.

Ако в оценката на Комисията се стигне до заключението, че приложното поле на регламента трябва да бъде изменено, Комисията съответно ще приложи към нея законодателно предложение.”

 

Новият роман на Халед Хосейни е посветен на бежанската криза

http://azcheta.com/noviyat-roman-na-haled-hosejni-e-posveten-na-bezhanskata-kriza/

Следващият роман на Халед Хосейни е написан в отговор на бежанската криза от последните години и е озаглавен Sea Prayer, съобщава Publisher’s Weekly. Издателството на бестселъровия автор Riverhead Books коментира, че книгата включва илюстрации на лондонския художник Дан Уилямс и е вдъхновена от гибелта на тригодишното сирийско момче Айлан Кюрди. Снимката на безжизненото тяло на детето, изхвърлено...

„В търсене на метафора“ от Христина Панджаридис – между детското възхищение и парфюма на старостта

http://azcheta.com/v-tarsene-na-metafora-hristina-pandzharidis/

Като дете четях поезия, когато исках да променя настроението си. Правех го, защото въздействието й върху мен много наподобяваше това от музиката – ако си напрегнат, може да те успокои; ако си твърде минорен и бездействен, може да те вдъхнови. Стихотворенията на Христина Панджаридис имат успокояващия ефект на съзерцанието. Докато четеш „В търсене на метафора“, не...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване