Даже Гинка Върбакова разбра

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/03/19/daje-ginka-vyrbakova-razbra.1599702

Новоизпечената бизнесдама и майка на оШфорките отговаря на присмехулниците си по оригинален и разбиващ начин:

НАСА създава 'ядрен' космически кораб за борба с астероидите

http://www.spacenewsbg.com/news/19/March/2018/4962

Специалистите от НАСА и ядрените ведомства на САЩ разработват проект за осемнтонен космически кораб - HAMMER, главна задача на който ще бъде унищожаване на опасни околоземни астероиди с хиперзвукови или ядрени бойни заряди , се казва в статия публикувана в списание Acta Astronautica.

„Думи в тъмносиньо“ – класическа тийн любовна история

http://azcheta.com/dumi-v-tamnosino-kat-krouli/

Главният герой Хенри Джоунс току-що е завършил гимназия, живее в Грейсланд, Австралия и работи в семейната книжарница за книги втора ръка „Зовящи книги“. Най-очарователното кътче в нея е Библиотеката за писма – отдел с книги, които не са за продан. Клиентите могат да ги четат, но без да ги отнасят у дома. Могат да ограждат любими...

Как четеш: Боряна Стоянова

http://azcheta.com/kak-chetesh-boryana-stoyanova/

Боряна обича хубавите книги, хубавите хора и всички представители на семейство котки. Освен това е редактор от почти десет години. Започва кариерата си в „Егмонт България“, а днес е част от екипа на „Софтпрес“. Скандален факт за нея: пада си по к-поп, макар отдавна да не е тийнейджърка. И е от „любимия“ град на футболните...

Дания се отказва от таксите за радио и телевизия от 1 януари 2019

https://nellyo.wordpress.com/2018/03/19/psm_funding-2/

Дания се присъединява към нарастващия брой европейски държави, които се отказват от таксите като източник на финансиране на обществените телевизия и радио, съобщава Копенхаген Пост.

От такса към данък: от  1 януари 2019 няма да се събират такси.  На мястото на таксите идва финансиране от данъците, като спрямо сегашното то ще бъде намалено (като общ обем) с 20 на сто.   Годишната такса за 2018 е  2527 хил. DKR (339 евро).

Дания е последвала България, Унгария, Кипър, Малта, Белгия, Холандия, Финландия, Норвегия,  Естония, Латвия, Литва, Люксембург,  Испания и др., в които не се събират такси или  е взето  решение в бъдеще да не се събират такси от аудиторията.

РБ „Сава Доброплодни” – Сливен организира детски приказен театър по Шарл Перо

http://azcheta.com/regionalna-biblioteka-sava-dobroplodni-sliven-provezhda-detski-prikazen-teatar-po-sharl-pero/

От 11 до 30 март 2018 г. в Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ – Сливен за деветнайсети пореден път се провеждат Дни на приказките по програмата „Във вълшебния свят на приказките“.  По традиция в дните на приказките в библиотеката отваря врати детски приказен театър. Представленията в него са посветени на кръгла годишнина от рождението на световноизвестен детски...

„Авторите и срещата им с публиката – в България и Европа” е темата на новата дискусия на НЦК

http://azcheta.com/avtorite-i-sreshtata-im-s-publikata-v-balgariya-i-evropa-e-temata-na-novata-diskusiya-na-ntsk/

Национален център за книгата – НДК организира дискусия на тема „Авторите и срещата им с публиката – в България и Европа“, която ще се проведе на 24 март (събота) от 16:00 ч. в Литературен клуб „Перото“. В събитието ще вземат участие писателите Калин Терзийски, Весела Ляхова и Димана Трънкова, а модератор ще бъде основателят на „Аз чета“ Александър Кръстев. Досега в дискусиите на НЦК в годината, посветена на „Съвременната българска литература...

ПОКОРИТЕЛЯТ НА ПОКОРНИЯ РУСКИ НАРОД

http://ivo.bg/2018/03/19/%d0%bf%d0%be%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%8f%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%bd%d0%b8%d1%8f-%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b4/

 

Във връзка с поредната победа на Владимир Путин на т.н. избори в Русия искам да поздравя с малко фактология онези, които се радват на този погром ( руска дума, свързана с антиеврейските кланета в Русия, превърнала се в международен термин ).

Пиша по памет, по навик и по инерция след многократни свои коментари по темата кой е Путин на когото се радват(е).

Искам да (ви) кажа, че Путин е враг на руския народ.

Това е руснакът, който се възцари начело на най-голяма по територия държава в света по волята на “цар Елцин”, който при всичките си многобройни недостатъци отвори Русия към света. Отвори и вратата на демокрацията както никой друг владетел в руската история, но само за период от 8 години, превръщайки я за кратко в приятел на цивилизования свят. След което избраният от него придворен слуга я затвори – но не веднага, а стъпка по стъпка.184436_b

 

Според политолога Станислав Белковски, Путин е спечелил доверието на Елцин с обещанието да пази семейството му от репресии. Путин доказал лоялността си в пряк сблъсък с руския главен прокурор Юрий Скуратов, отказал на Елцин да подаде оставка след секс скандал, онагледен с видеоматериал в публичността. Новият шеф на КГБ\ ФСБ  Владимир Путин го накарал да подпише оставката си с пистолет, опрян в челото му. С пистолет в ръка Путин печели доверието на Елцин “отстрелва” ( първо само символично) Борис Немцов като фаворит за президентския пост.

Апропо, ( вашият) Путин никога не е бил кадрови разузнавач ( дори и това не е бил). Работил е в Пето управление на КГБ. Донасял е  за съветските граждани, командировани или учещи в Дрезден в бившата ГДР. Но и дребосъкът Шикългрубер никога не е бил герой от войната, но се превръща в главен причинител на следващата. Дребничките Джугашвили, Шикългрубер и Путин за известен период се превръщат в обожествявани великани в очите на цели народи, преди да ги връхлети потопа на тяхното наследство.

Белковски твърди също в книгата си “Путин: цялата истина за стопанина на Кремъл”, че Путин всъщност е избран за приемник на президентската власт от семейството на Елцин още през 1996 г. след като президентът получава два инфаркта през май и юли същата година. Т.е. семейство Елцин буквално си “отглежда” Путин.

Изгряването на посредствения във всяко отношение Путин само формално е свързано непосредствено със залеза на внушителния Елцин, макар тези скачени съдове да имат откачена роля в утвърждаването на новия руски автократ, който си прилича със Сталин ( и ) по това, че е бил пренебрежимо невзрачен в началото на кариерата си.

Възходът на Путин е белязан със смазването на Чечня, която печели първата си война за отделяне от Русия в периода, когато СССР се разпадаше по шевовете и много други народи успяха да избягат от съветската клетка, формирайки собствени държави. За разлика от тях, чеченците не получават разрешение да се обособят като независим анклав. Серия от масови убийства в резултат на взривени жилищни блокове в Русия създават необходимата шовинистична истерия, която е нужна да никому неизвестния новоизлюпен през август 1999-та премиер на Русия Владир Путин ( един от около 4 души , заемали този пост в рамките на годината), да се прочуе като победител на  миниатюрната Чечня след приписаните на неизвестни чеченци атентати в Русия.

В рамките на месеци след назначаването си за премиер и като инициатор на смазването на Чечня (  наказана с цялата мощ на руската армия след ужасяващите бомбени атентати в Русия, за които дисидентът Литвиненко обвини лично Путин и плати с живота си за тази дързост), новата звезда на руската политика основава своя партия. Тя моментало печели парламентарните, а по-малко от половин година след това и президентските избори. Владимир Владимирович яхна Русия, изравни рекорда на Брежнев по продължително управление и вече гони Сталин в това състезание.

Първият си сигнал като продължител на съветските традиции Путин изпраща , откривайки на 20 декември 1999 г. паметник на своя бивш началник  Андропов.  Другарите, присъстващи на празника, аплодират бурно, когато Путин заявява, че ФСБ е достоен приемник на КГБ.

Путин никога не се е явявал на каквито и да било избори, преди да стане президент. Но взима мерки изборите никога повече да не бъдат свободни.

Първата грижа на Путин като президент от 14 март 2000 г. беше да започне с мерките по овладяване на национално значимите медии. Само 4 дни му трябваха, за да пристъпи към бруталните акции по превземане на телевизионните канали, които го критикуваха.

Путин пише със “златни букви” историята на овластения цинизъм с поведението си на  самодържец, който не благоволява да реагира на трагедията с руските моряци, удавили се в подводницата “Курск” през септември 2000 г. В отговор на въпроса какво е станало с подводницата, той заявява пред американска телевизия: “потъна” – сякаш става дума за някакъв предмет, е не за най – голямата ( човешка) катастрофа в съвременната подводна история на Русия, изплувала на повърхността.

Путин държа в затвора близо 13 години най-богатия руснак Ходорковски като демонстрация какво се случва с бизнесмен, който си позволява да е насторен опозиционно спрямо него и дори да финансира опозицията.

Путин е отмъстителен до полуда. Не веднъж е завявал, че предателите заслужават да бъдат наказвани безпощадно ( а терористите се закани да “дави в кенефа”).  Списъкът имената на жестоки убийства на негови врагове е дълъг: от Литвиненко, Березовски и Борис Немцов, до проговорилия пред британците бивш шпионин Сергей Скрипал.

Путин разви параноя, опасявайки се от бунтове в Русия по подобие на т.н. цветни революци в Грузия и Украйна през 2004 г. В резултат нападна Грузия през 2008 г. и Украйна през 2014 г. Подкрепи отцепването на анклави и в двете страни.

В самата Русия Путин воюва с полицейската си машина срещу протестните демонстрации на своите сънародници.

Путин постигна международна изолация на огромната Русия каквато никой друг руско-съветски владетел не е постигал, прибавяйки още територия към гигантската страна и презрение към нея по целия свят.

Путин претендира да е укрепил и развил Русия, но всъщост закрепи необратимо статута й на суровинен придатък на развитите западни икономики, зависим от западните технологии за съществуването и развитието на същата тази добивна индустрия.

Това е Путин, покорителят на покорния руския народ, който още не осъзнава поражението си и живее във фазата на всенародната гордост от аншлуса с Крим. В Третия Рим му се радват пирово както в Третия райх третираха присъединяването на територии с брутална сила или “по любов” от страна на “присъединените” судетски немци в Чехия и австрийците в Австрия. Резултатът за Третия Рим ще бъде подобен на края на Третия райх.

Под водачеството на своя Нерон Русия пропусна фатално шанса си да се нареди сред развитите цивилизовани държави, прахосвайки временно спечеленото приказно богатство от продажбите на подземни богатсва за милитаризация, вместо да вложи средствата за модернизация на държавата.

 

Share on Facebook

Съд на ЕС: бриджът не е спорт, но може да е култура

https://nellyo.wordpress.com/2018/03/19/sport/

В края на 2017 г. Съдът на ЕС е публикувал решението си по дело C‑90/16 с предмет преюдициално запитване, отправено на основание член 267 ДФЕС от Upper Tribunal (Tax and Chancery Chamber) (Въззивен съд (отделение по финансови и данъчни дела), Обединено кралство)   в рамките на производство по дело The English Bridge Union Limited (EBU) срещу Commissioners for Her Majesty’s Revenue & Customs.

Преюдициалното запитване се отнася до тълкуването на член 132, параграф 1, буква м) от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност – по- точно относно  освобождаването на някои услуги, тясно свързани със спорта или физическото възпитание от нестопански организации на лица, участващи в спортни дейности или физическо възпитание.

EBU е национална организация с нестопанска цел, която има за предмет на дейност регулирането и развитието на двойковия спортен бридж в Обединеното кралство. Тази игра на карти е разновидност на бриджа. EBU плаща ДДС върху входнитe такси за участие – но смята, че посочените такси трябва да бъдат освободени от ДДС.

Данъчната администрация възразява срещу тези доводи, като посочва, че от текста на член 132, параграф 1, буква м), съгласно който е освободена доставката на някои услуги, „тясно свързани със спорта или физическото възпитание“, следва, че даден „спорт“ по смисъла на тази разпоредба трябва да има съществен физически компонент. В допълнение, поддържаното от EBU тълкуване противоречало на принципа на стриктно тълкуване на случаите на освобождаване, предвидени в член 132 от Директива 2006/112.

Така се стига до интересно преюдициално запитване, свързано с идеята за понятието спорт и неговия обхват:

„1)      Какви са основните характеристики, които трябва да има дадена дейност, за да бъде „спорт“ по смисъла на член 132, параграф 1, буква м) от Директива 2006/112? По-конкретно, трябва ли дейността да има съществен (или не несъществен) физически компонент, който е определящ за нейния резултат, или е достатъчно тя да има съществен умствен компонент, определящ за нейния резултат?

2)      Представлява ли двойковият спортен бридж „спорт“ по смисъла на член 132, параграф 1, буква м) от Директива 2006/112?“.

Това е един от случаите, в които Генералният адвокат и Съдът са на противополжни мнения.

Генералният адвокат Szpunar в заключението си казва следното:

Законодателят на Съюза счита, че доставката на някои услуги, тясно свързани със спорта или физическото възпитание, от нестопански организации на лица, участващи в спортни дейности или физическо възпитание, представлява услуга от обществен интерес, която заслужава да бъде освободена. Освен това обосновката за освобождаването трябва да се разглежда в контекста на член 165, параграф 1, втора алинея ДФЕС, съгласно който Съюзът допринася за насърчаването на ролята на спорта в европейския живот, като отчита в същото време спецификите му, структурите, основаващи се на доброволното участие, както и неговата социална и възпитателна функция.

Международният олимпийски комитет включва нефизическия спорт шахмат сред дейностите, на които е предоставен олимпийски статут(44). Оттук стигам до извода, че не е необходимо дадена дейност да има непременно физически компонент, за да бъде приета като спорт. Според мен това е съвсем логично. Задължителен физически елемент ipso facto би довел до изключване на редица дейности, обикновено считани за спортни, макар физическият компонент да е повече от незначителен, но чието квалифициране като спорт е извън съмнение. Като пример в това отношение могат да се посочат стрелбата или стрелбата с лък.

С оглед на това считам, че общото между повечето дейности, които обикновено са известни като спорт, е следното: 1) те изискват известни усилия за преодоляване на предизвикателство или препятствие (и поради това нямат чисто развлекателен характер)(45), независимо дали това предизвикателство е състезание срещу противник или преодоляване на индивидуалните граници на тялото и ума (например самото плуване, движение във вода); 2) при преодоляването на тези предизвикателства или препятствия i) се тренират определени физически или умствени умения, ii) което води до ползи за физическото или психическото благосъстояние на лицата, упражняващи съответния спорт, и 3) тези дейности обикновено се упражняват не само в изцяло търговска среда. Накрая, 4) общественото възприемане (на местно равнище) или международното признаване е индикация за наличието на „спорт“. С други думи, под „спорт“ по смисъла на Директивата трябва да се разбира трениране на психическа или физическа пригодност по начин, който обикновено е полезен за здравето и благосъстоянието на гражданите, тъй като в противен случай не би бил в съответствие с целта на освобождаванията, предвидени в дял IX, глава 2 от Директивата за ДДС(46).

 Поради това моето предложение за отговор на първия въпрос е, че сред характеристиките, които трябва да има дадена дейност, за да бъде „спорт“ по смисъла на член 132, параграф 1, буква м) от Директивата за ДДС, не е необходим не съвсем несъществен физически компонент, който е определящ за нейния резултат. Достатъчно е дейността да има съществен умствен компонент, определящ за нейния резултат.  По втория въпрос: бриджът е спорт.

Съдът в решението си приема за установено, че двойковият спортен бридж е игра на карти, която включва интелектуални усилия и умения и физическият компонент на която изглежда несъществен.

Понятието „спорт“ в общоупотребимия език обозначава физическа дейност, или с други думи — дейност, характеризираща се с физически компонент, който не е несъществен.

При двойковия спортен бридж се използват по-специално логика, памет, планиране или всестранен подход и той е дейност, полезна за умственото и физическото здраве на редовно практикуващите я лица. Дори обаче да се окажат полезни за физическото и умственото здраве, дейностите, които изцяло се изразяват в отдих и развлечение, не попадат в обхвата на цитираната разпоредба.

Състезателният характер на дадена дейност сам по себе не е достатъчен, за да обоснове квалифицирането ѝ като „спорт“, след като липсва физически компонент, който не е несъществен.

От съдебната практика  следва, че целта на член 132 от тази директива е да определи изчерпателно някои дейности от обществен интерес, които като изключение трябва да бъдат освободени от ДДС. Тълкуването   в смисъл, че спортът включва дейности, имащи физически компонент, който изглежда несъществен, представлява разширителен прочит на тази разпоредба, такова тълкуване не е съобразено нито с правилото за стриктно тълкуване на случаите на освобождаване от ДДС, нито с целта за строго очертаване на съответното освобождаване.

Освобождаването се отнася само до дейности, характеризиращи се с физически компонент, който не е несъществен.

Съдът започва решението с уговорката, че не говори за спорт по принцип, а само в контекста на конкретната директива, и завършва решението с разсъждението, че това, което не може да стане по б. м) от разпоредбата, може би не е изключено да стане по член 132, параграф 1, буква н)   – „културни услуги“  – ако предвид начина на практикуване на тази дейност, на историята ѝ и на традициите, към които принадлежи, тя заема в определена държава  такова място в социалното и културно наследство, че може да се смята за част от нейната култура.

Майк Викинг пристига в България да представи новата си книга

http://azcheta.com/majk-viking-pristiga-v-balgariya-da-predstavi-novata-si-kniga/

Бестселъровият автор на „Малък наръчник по хюга“ Майк Викинг пристига в България, за да представи новата си книга „Малък наръчник по люка“ (изд. „Хермес“). Той ще се срещне с читателите си в София и Пловдив. Премиерата в столицата ще се проведе на 27 март (вторник) от 18:30 ч. в Книжен център „Гринуич“ (бул. „Витоша“ 37), а тази в Пловдив ще се състои на 28 март...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване