Бялото слънце на ледовете

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/03/31/bialoto-slynce-na-ledovete.1601750

Помните ли култовият съветски (руски) игрален филм "Бялото слънце на пустинята" (Белое солнце пустыни)? Продукция от 1970-та г., а все още е незатихващ трепач. По всичко изглежда, че се готви още по-голям хит, който ще се снима в най-сев...

Велик удар на енрГЕПИйната мафия

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/03/31/velik-udar-na-enrgepiinata-mafiia.1601739

ПРЕпродажната цена на тока от ЧЕЗ Електро и още десетки други посреднически фирми е 133% по-висока от средната месечна цена на борсата, за целия месец март, сочи окончателното сравнение между деветте страни, които редовно следя, сравнява...

Велик удар не енрГЕПИйната мафия

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/03/31/velik-udar-ne-enrgepiinata-mafiia.1601739

ПРЕпродажната цена на тока от ЧЕЗ Електро и още десетки други посреднически фирми е 133% по-висока от средната месечна цена на борсата, за целия месец март, сочи окончателното сравнение между деветте страни, които редовно следя, сравнява...

Новите книги на седмицата – 31 март 2018 г.

http://azcheta.com/novite-knigi-na-sedmitsata-31-mart-2018-g/

Веднъж в седмицата „Аз чета“ ви представя новите книги на пазара, подбрани от самите издателства. Следете нашия специален формат, но продължавайте да четете и ревютата, които правим всеки ден. Защото искаме да обичате книгите още повече! „Картър & Лъвкрафт 2: След края на света“ от Джонатан Л. Хауърд Издава: „Екслибрис“ Дата на публикуване: 29 март 2018...

Русия и Китай ще обединят ГЛОНАСС и BeiDou

http://www.spacenewsbg.com/news/31/March/2018/4975

Русия и Китай на основата на ГЛОНАСС и BeiDou може да създада обединена система за спътникова навигация. Съответните преговори трябва да се състоят през май 2018 на конференция в Харбин.

Китай изведе на орбита три спътника за дистанционно изследване на Земята

http://www.spacenewsbg.com/news/31/March/2018/4974

Китай успешно изстреля РН , която изведе на орбита три оптически спътника. По информация от централната телевизия на Китай , стартът е проведен в 6:22 наше време от космодрума Тайюан.

Детските книги превземат Park Center тази неделя на Книжен пикник „Бисерче вълшебно“ 2018

http://azcheta.com/detskite-knigi-prevzemat-park-center-tazi-nedelya-na-knizhen-piknik-biserche-valshebno-2018/

Истински книжен неделен следобед за деца се задава на 1 април в Park Center (бул. „Арсеналски“ 2, срещу хотел „Хемус“). От 15:00 ч. издателят и преводач на поредицата за Елмър – Манол Пейков, ще чете новата книга „Елмър и чудовището“ (изд. „Жанет 45“) от Дейвид Маккий. След срещата със страховитото създание смелите малчугани ще могат да си направят фотосесия с карирания слон и да научат някои...

По последни данни , китайската станция Тянгун-1 ще падне на 1 април или по късно

http://www.spacenewsbg.com/news/31/March/2018/4973

По обновени данни от ЕКА , китайската космическа станция 'Тянгун-1' ще навлезе в плътните слеове на атмосферата на 1 април около 13ч наше време, плюс минус 9 часа.

Гледайте първия сюреалистичен трейлър на „Градът и градът“ по Чайна Миевил [видео]

http://azcheta.com/gledayte-parviya-surrealistichen-trailer-na-gradat-i-gradat/

Първият трейлър на сериала по романа „Градът и градът“ (изд. „Алтера“) от британския писател Чайна Миевил вече е тук и изглежда повече от впечатляващо. Феновете на книгата знаят, че сред измислените европейски градове Бешел и Ум Кома има скрито място, обвито в тайнственост. Съдейки по кадрите, предоставени от BBC, екипът зад продукцията е работил доста усилено, за да постигне...

Петреотични игри – кауза подута

http://ivo.bg/2018/03/31/%d0%bf%d0%b5%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%be%d1%82%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b8-%d0%b8%d0%b3%d1%80%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%83%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d1%83%d1%82%d0%b0/

Зарибих се от тезата, че за всичко трябват доказателства, толкова популярна у нас във връзка с основанията да смятаме Путин за невинен до доказване на противното ( му деяние).

Вече ще търся доказателства за всичко, макар да ми струва очевидно като натрупване на следи които водят към престъпника. Ще го смятам за невинен винаги, ако не си е оставил на местопрестъплението егенето, днк проби ( надлежно взети, съхранени и описани в обезопасен контейнер), отпечатъци от средния пръст, снимка в профил и анфас ( от затворническото му досие на рецидивист) и писмени свидетелства на най-малко двама независими съучастници.

Имаме ли например доказателства, че нашият министър на отбраната е с всичкия си? Питам, защото сподели с нас какво му говорят звездите. Явно са го посъветвали да ни инструктура чрез медиите, заявявайки строго, че не бива да пипаме парчетата от китайския орбитален модул “Тянгун – 1”., която от днес чакаме да ни падне в България. Ако ни падне обаче, населението в никакъв случай не бива да докосва парчетата, заявил строго Каракачанов. За тази цел армията му била в готовност да реагира.

От една страна е успокоително, че поне за космическите парчета армията ни е готова. Защото кой ли не я ожали, че е разпарчетосана и за нищо не става.

В същото време реакцията на Каракачанов във връзка с евентуалното реагиране на армията на още по-евентуалното сгромолясване на китайската космическа лаборатория върху нашите евроатлантически глави не дава доказателста за нормалност. Защото самият Каракачанов е пресметнал, че вероятността да се прочуем като гробище на злополучното китайско чудо е равна на 0,01 процента.

Във връзка с това възниква въпросът: един нормален министър на отбраната трябва ли да занимава себе си и “населението” с подобна хипотеза? Няма ли си други грижи, като обслужването на съветските самолети и прочее вечни родилни петна на нашата т.н. отбрана, която по същото време стана обект на подигравки от страна на Путин, изказал с имперско презрение към вероятността България да свали руски военни самолети ако му скимне да ги изпрати през главите ни към Косово?

Каракачанов обаче не коментира началника си.

На края оставям най-интересното. А то е във факта, че военният ни министър, преди да се обърне към населението с публичния си инструктаж да се пази от китайски космически боклук, е поставил този въпрос на Консултативния съвет по сигурността, свикан от премера Борисов с цел да бъде обсъден най-добрият начин, по който да се харесаме отново на сърдития по рождение самодържец в Кремъл. Ние си мислихме, че на съвета на мъдреците е настанала една демократична препирня, пък са извадили едни секретни данни и са ги обсъдили, след което са претеглили онова решение за баланса, с което си подмиваме … да не кажа какво ( изразът за изцапаните гащи, приписвани на Великобритания, е на др. Румен Петков, той ги разбира тези работи).

Оказва се, че нашите мъдреци са мъдрили не опасността да се окажем сателит на Сърбия в разделението на Европа и евроатлантическия свят по въпроса за руските “дипломати”, а какво да правим с отломките от китайския сателит. При това в първия случай дори не става дума за хипотеза, а за 100 процента очевидност: присъединихме се към Сърбия, днешната любимка на Путин, заради която той плаши с военни действия на Балканите. В същото време Борисов адвокатства на същата Съърбия за присъединяване към ЕС. Повтарям: не Сърбия се присъединява кам нас, евроатлантиците, а ние към нея. Това е резултатът от усилията на Обединителя на Западните балкани.

Единстветото обстоятелство, което оневинява лудостта на лудия в този случай е известната максима, че не е луд онзи, който яде зелника, а онзи, който му го тика в устата. Каракачанов е възпитан жентлемен и не би говорил с пълна уста. Затова премълча заплахата на Путин и презрителното му подмятане, че Болгария никогда не би свалила руски смолети, ако решат да прелетят над българска територия без разрешение.

Пък и медиите ни са любезни. Няма да го притесняват министъра с неудобни въпроси докато се храни, я!

В интерес на истината, историята помни случаи на голяма изнанада за Русия, убедена, че българите няма да стрелят срещу онези, които идват да освободят Добруджа от България. Но през 1916 г. българите не само са стреляли, не само са атакували с щикове – очи в очи- освободителите на Добруджа от България, но и са ги прогонили в крайна сметка в рамките на пълномащабна тримесечна война с Русия.

Ама да сравняваш патриотите на генерал Иван Колев от 1916 г. с патреотите, като Каракачанов, е кауза подута ( до пръсване от преяждане с руски национализъм).

Unknown

Share on Facebook

В крайна сметка искаме ли Турция в Европа?

http://sulla.bg/2018/03/31/4215.html

Добре че за света няма особено значение какво искаме и какво не искаме, защото ако имаше, Турция вечно ще си стои разкрачена между Европа и Азия, между ислямския фундаментализъм и либералната демокрация, и няма да знае какво да прави.

Въпросът се актуализира от посещението на Ердоган миналата седмица във Варна. Там той се срещна с Туск и Юнкер, за да се разберат как ще я карат оттук нататък. Ние бяхме домакин в качеството си на балканска страна, на съсед на Турция и не на последно място на председател на Съвета на ЕС.

За какво беше срещата? Очакванията на Турция (според официалните турски медии) са да бъде либерализиран визовият режим, да се намали натиска по въпроса за Кипър, да бъде подкрепена Турция в борбата срещу тероризма и, разбира се, да се доплатят оставащите 1,2 млрд. евро по споразумението за бежанците. Наред с всичко това Турция декларира, че нейното членство в ЕС продължава да бъде приоритет.

От другата страна поставиха въпроса за двамата гръцки военни, задържани за преминаване на турска територия в района на Одрин. Разбира се, съвсем очевидно е, че Турция държи гърците не за друго, ами защото Гърция за трети път отказва да върне осемте „превратаджии“, които избягаха от Турция с хеликоптер. И понеже това е твърде грозно, Ердоган беше призован от Юнкер и Туск да освободи гърците до Великден. Той пък отговори, че не може да стори това. Можел да го стори единствено независимият турски съд.

Поискаха от Ердоган също така да подобри като цяло отношенията си с Гърция и Кипър, като за целта обърне особено внимание на незаконните си действия в кипърската морска зона (там той търси газ и петрол). Повдигната беше и темата за поведението на Турция спрямо кюрдите в Сирия.

Срещата свърши и всеки тръгна да я оценява. „Искам Турция да бъде истински стратегически партньор на ЕС“ – с горчивина и болка (в седалищния нерв) заяви Жан-Клод Юнкер. Доналд Туск пък обобщи: „Не постигнахме решения или компромиси с Турция тази вечер“, но подчерта, че това е само началото на един възобновен и градивен диалог между двете страни. Нашият външен министър Екатерина Захариева каза: „Ердоган подаде ръка“ и допълни: „Тонът във Варна беше изключително конструктивен“. А пък Велизар Енчев с присвити очи рече: Провал във Варна! Ердоган прегази Борисов и Евросъюза! България е първият турски вилает в Европейския съюз!

И сега мнозина се чудят: успешна ли беше срещата или неуспешна, триумф ли беше или провал. Какво всъщност се случи на нея?

Случи се следното: Европа обеща да си доплати на Турция за бежанците, а Турция – да продължи да ги озаптява. Туйто. Нещата почти винаги опират до нещо много просто, въпреки че понякога извървяват сложен път. От тази гледна точка срещата е била безспорно успешна.

Освен това Турция потвърди, че членството ѝ в ЕС остава приоритет, а пък Европа увери, че няма да прекратява преговорите, както зове Курц. От тази гледна точка срещата също е била успешна. Защото ако Турция се прости с надеждата за присъединяване към ЕС, то ЕС трябва да се прости с главния си инструмент за въздействие върху Турция. Американското списание „Политико“ съвсем на място отбелязва икономическите измерение на мотивите на Ердоган. Неговата власт, неговият политически възход е резултат от икономическия растеж, който в определен моменти приличаше на „бум“. Така дойде Ердоган на власт, така порасна и така се укрепи в нея. Днес ЕС е първи икономически партньор на Турция, износът натам е половината от целия износ на страната и е на стойност около 130 млрд. евро. Тъй че за Ердоган е жизненоважно това положение да не се променя в негативна посока.

Едно е обаче каква е била целта на срещата, какви теми са се обсъждали, какви цели са били поставени и дали са били постигнати, а съвсем друго е какви чувства поражда цялата тая работа у нас, простите граждани.

Ето, бяха организирани протести във Варна. Партия „Възраждане“ извади на улицата свои активисти с плакати „Лозенград е български – вечна част от нашето сърце“, „Одрин е наш!“ и „Вън Ердоган от Европа“. Нейният лидер Костадин Костадинов каза, че „тази среща е недопустима“, с което постави под въпрос допустимостта на всякакви преговори между Европейския съюз и Турция.

ДаБГ също обявиха, че ще протестират срещу „тирана“ и „слугинажа“, но така и не разбрах дали са протестирали. Странно, защото се стремят да оставят впечатлението, че са проевропейска партия, пък виж как посрещат Туск и Юнкер!

Към гласа на недоволството се присъединиха още и БСП заедно със своя президент Румен Радев. Радев поиска да се постави въпросът за „ненамеса на Турция в нашите вътрешни работи, в изборния процес, в религиозните ни дела, а също така и за обезщетенията на тракийските бежанци“, а Корнелия Нинова настоя за стенограмата от срещата, за да се види дали е зачетено желанието на президента или не. Разбира се, за разлика от хода на Костадин Костадинов, който просто си иска Люлебургас и Одрин човекът, ходът на БСП и Радев е много по-перфиден, защото поставя важни въпроси и теми, които задължително трябва да се повдигат и обсъждат, но за съжаление точно във формàта на варненската среща между Турция е ЕС не могат да се повдигнат.

Защо БСП се държи така? Защо нашата уж европейска левица рипа срещу важно мероприятие на Европейския съюз? То е ясно: или защото иска да отбележи точка като опозиция и да постави управляващите в неудобно положение: „Вижте ги! Те са съгласни Турция да се меси във вътрешните ни работи, тях не ги интересува справедливостта за тракийските бежанци!“, или пък защото Русия по някаква причина е раздразнена от възобновяването на диалога между Турция и ЕС.

Но така или иначе всички съображения са налице, трупат се и поставят пред нас въпроса: каква е политиката на България по отношение на Турция, какво е отношението на българите към Турция и Ердоган, то еднакво ли е към и към страната, и към нейния управляващ, или има някакви нюанси? И в крайна сметка искаме ли Турция в Европа или не?

Въпросът е сложен и към него има най-различни подходи. Например историческият. Исторически ние сме много обидени на Турция. Тя спря нашия часовник за пет века и ни принуди да догонваме останалите и да подсмърчаме след тях. Зверствата и несправедливостите също не бива да се забравят. Затова, докато ние сме член на ЕС, а Турция не е, ще гледат ЕС през крив макарон.

Политическият подход. Турция се стреми към влияние в България, меси се в нашите вътрешни работи. Финансира етнически партии, влияе на изборите чрез автобуси, опитва се да упражнява икономическо влияние чрез свои капитали. Откакто Ердоган инструментализира неоосманизма за нуждите на политическата си власт, се правят дразнещи изявления, граничещи с откровени териториални претенции. При това положение, докато ние сме член на ЕС, а Турция не е, ще гледат ЕС през крив макарон.

Цивилизационният подход. Европа е цивилизация на християнски ценности. Европейският съюз е икономическо и политическо обединение на тази цивилизация. Европейската цивилизация много е страдала както от Халифата, така и от Османската империя. От първото се е отървала чрез Реконкистата, а от второто още не се е отървала, доколкото столицата на Византия продължава да е в турски ръце и Юстиниановата „Св. Софѝя“ е джамия. От тази гледна точка просто няма как една ислямска Турция да е член на Европейския съюз. Да не говорим, че не покрива и другите критерии за членство, свързани със законност, граждански права, свобода на словото и т.н. От цивилизационна гледна точка Турция би била не само проблем за ЕС, но и би заплашила да го разруши отвътре.

Прагматичният подход. Каквото било – било. Кой когото клал – клал. Кой каквото грабил – грабил. Най-важна е икономиката. А безспорно с Турция ЕС би бил по-могъщ, както би бил по-могъщ, впрочем, и с Русия в редовете си. И като ресурси, и като пазари. Ако Турция е член на ЕС, ние вече няма да сме гранична държава (предполагаме, че Сърбия отдавна вече ще е влязла) и ще участваме в един доста по-активен икономически обмен, след като вече сме защитили интереса си и в предприсъединителните мероприятия. Тъй че, от тая гледна точка, нека Турция час по-скоро да влиза в ЕС. Ние ще я подкрепим като добри съседи, защото искаме да живеем по-богато и по-сигурно. Някои националисти казват така: „Днес единственият начин да си върнем Охрид е да помогнем на Македония да стане член на ЕС“. Е, същото може да важи и за Люлебургас и Одрин.

Геополитическият подход. Като оставим настрана балканските и европейските сметки, ще видим, че на едно определено ниво проблемът не е нито Русия, нито Турци, нито Америка. Проблемът е Китай. Поради алчността на нашата цивилизация Китай крепне и възмъжава. Китайската икономика ни конкурира на наша територия. Очертава се икономическа война между Китай и Съединените щати. Китай дори заема войнствена позиция като се обявява в подкрепа на Северна Корея. От тази пък вече гледна точка всякакви вражди и приятелства, съюзи и съглашения заслужават да бъдат преразгледани.

Всичко зависи от това на коя камбанария ще се качиш да гледаш света или в кое кафене ще седнеш да бистриш политиката. Свят голям, камбанарии и кафенета много. Лично за мен въпросът дали за България е добре Турция да стане член на ЕС е стар и признавам, че още не съм успял да си отговоря. Може би защото кафенетата са прекалено много. Но пък мисля, че ако подходим към него с чисто сърце и спокойна съвест, рано или късно ще стигнем и до истината. Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.

 

 

Една „Остайница“ в огледалния свят

http://azcheta.com/rene-karabash-ostainica/

Вселената е изградена от съвпадения. Сигурна съм, че има хора, които твърдят, че вселената е изградена от други неща – атоми и звезден прах, черни дупки и тъмна материя, но дълбоко в читателката си душа знам, че основния градивен елемент на вселената не е друг, а съвпаденята. През последните няколко месеца съвпаденията бавно, но упорито ме...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване