Една ИСТИНА повторена НУЛА ПЪТИ става ЛЪЖА

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/04/16/edna-istina-povtorena-nula-pyti-stava-lyja.1604173

На абсолютно същия принцип, но в неговото огледално измерение работи цялата (из)родна политическо-медийно-енерГЕПИйна мафия, поради което и нито един неин представител няма да покаже или разкаже новина, като долната ...

Ура за Хотница Car Boot Sale и Карън от книжарничката за книги на английски във Велико Търново

http://smiling.webreality.org/blog/?p=8827

IMG_4608

Карън е симпатична, дейна, много усмихната и блага жена. Живее в България 10-тина години, избрала е Хотница, китно, широко село близо до Велико Търново. И за препитание открива ‘The Book Cave’- книжарничка за книги на английски език в града. А за всички в околността е сред инициаторите на Хотнишкия базар, който се провежда веднъж месечно от пролетта до есента вече също 10-тина години.

(На снимката Карън и щандът й за книги привличат и нашата банда деца, тръгваме с добри покупки)

Преди две седмици бе първият за годината Hotnitsa Car Boot Sale (снимките са от тогава). Със семейството ми и приятелите ни – голяма банда деца и възрастни, намерили чудото на това място, за поредна година бяхме и на базара. Срещнахме и се разговорихме с Карън. Поговорихме за нещата от живота, книгите (и тя чете в момента Homo Deus). Реших, че ще е интересно да споделим разговора си и тук. Благодаря й, че прие поканата!

Карън, как реши да се преместиш в България? Какво ти харесва тук най-много?
Оглеждахме се за място, което ще ни позволи да живеем живота си на по-бавна скорост и където можем да работим за себе си. В Обединеното Кралство има много хубави неща, но и скоростта на живот е забързана, скъпо е и пренаселено.
Преди да дойдем в България знаехме, че тук е по-евтин живота, а и цените на имотите са по-ниски и така дойдохме да огледаме.
Когато дойдохме открихме много хубав климат. Да зимно време е студено, но е и по-суха зимата от тази в UK, но лятото има много повече слънце и настина различни сезони. Открихме също, че хората на село са гостоприемни, имат дарба да откриват щастие в малките неща, имат чувство за хумор и уникална по свое му смелост.
Какво ни харесва тук … пространството около нас, възможността да имаме къща на село, животни, градина. Харесваме много и празниците и целият живот на селото. Не мисля, че сме по-малко заети, отколкото бяхме в UK, но това, което правим сами избираме да го правим.

Базарът на Хотница – Hotnitsa car boot sale – вече е традиция. Участваш в организацията му вече 10 години! Разкажи ни за това.
Базарът е отворен за всеки. Искаме от хората само да си донесат усмивки, да са мили един с друг и да не оставят боклук след себе си.
Мисля, че хората харесват това събитие. Повечето хора от селото идват и излагат неща за разпродажба – различни неща, ръчно работени, градински растения – цветя и зеленчуци, стари вещи.

(На снимката друго семейство англичани проават ръчно работени кукли, плетени динозаври, кактуси, човечета и децата с радост избират пъстри уникални играчки на наистина достъпни цени)
IMG_4612

Има доста чужденци, които живеят тук, нали?
Да, има хора от различни места, които живеят в Хотница. Имаме хора от Англия, Шотландия, Ирландия, Уелс, а също французи, холанци, белгийци, та дори руснаци.
Някои от тях са вече пенсионери и са тук, защото с пенсиите си могат да живеят по-добре, а други са тук, като нас, за да започнат свой бизнес или работят онлайн от дома си тук.

А твоята книжарница във Велико Търново? Четат ли хората днес? Избират ли да четат и на английски?
Книжарницата се казва ‘The Book Cave’ и отворихме през 2008 година и имаме само книги от UK. Да, хората още четат! Сред нашите клиенти имаме и англичани, но и български студенти, които избират да четат на английски език или го правят като част от обучението си, както и туристи, които предпочитат да четат на английски, вместо на български език. Студентите изглежда обичат да четат Тери Пратчет на английски, може би заради специфичния хумор, езиковите закачки не се превеждат лесно. Също доста търсени са „Игра на тронове“, „Хари Потър“ и „Игрите на глада“.

Какво би казала на читателите на моя блог?
Знам, че България има репутация на „бедно“ място, но тя е богата на много смислени неща. Уважението към семейството и традициите са силни тук, а това е нещо, което е изгубено на много места по света.
Надявам се с развитието на страната тя да успее да запази своята идентичност, да вземе добрите неща от Западния свят, но също да може да устои на изкушенито да възприеме идеята, че най-важното за човека е размера на баланса в банковата му сметка и неговия успех.

IMG_4611

Още за базара в Хотница, който можете да посетите всеки месец по един път – дати и подробности има тук.

Дайте един лайк и наминете за книга и до The Book Cave.

Чужденец в собствената си кожа. Из „Лятото на невъзможните неща“ на Роуан Колман

http://azcheta.com/chuzhdenets-v-sobstvenata-si-kozha-iz-lyatoto-na-nevazmozhnite-neshta-na-rouan-kolman/

Внезапната смърт на Мариса Люпо отвежда двете й дъщери в родното й място – Бруклин, Ню Йорк, което тя е напуснала внезапно в една лятна нощ през 1977 г. Сега Луна и Пиа са на път да разберат ужасна тайна от миналото на майка си. Тайна, която тя е готова да разкрие едва след смъртта...

Благодарности за поздравите

http://ivo.bg/2018/04/16/%d0%b1%d0%bb%d0%b0%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%80%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b7%d0%b4%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%82%d0%b5/

Благодаря на всички добри хора за пролетните поздрави – за Великден и за днешния ми рожден ден!

IMG_E8415

Share on Facebook

Как четеш: Борислав Лазаров

http://azcheta.com/kak-chetesh-borislav-lazarov/

Борислав Лазаров е усмихнатият репортер на bTV, който се е посветил на любопитните и позитивни новини, вместо на политическите и трагичните. Учи в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, специалност „Кинознание”. Още 17-годишен започва да се занимава с журналистика, като близо 10 години е радиоводещ и музикален мениджър в радио „Витоша“ и радио „Експрес“. През 2002 г. решава...

Caterpillar (with paper plates)

http://krokotak.com/2018/04/caterpillar-with-paper-plates/

These are the lovely caterpillars, made by the kids attending the Dreamers workshop. see more:

Вал Стоева: Четенето трябва да бъде естествена част от ежедневието на децата [видео]

http://azcheta.com/val-stoeva-cheteneto-tryabva-da-bade-estestvena-chast-ot-ezhednevieto-na-detsata-video/

Над 250 учителски форми за колективен вот и огромно количество индивидуални гласове от цялата страна показват, че учители и родители вече много добре разпознават Наградата „Бисерче вълшебно“ като начин за насърчаване на детското четене и повод малчуганието да се запознаят със съвременните детски книги. Това разказа Вал Стоева на срещата в „Читалище.то“. Тя беше поканена в поредицата...

Западът удари Сирия – променя ли се нещо

http://nakratko.bg/category/42/157909/


Извършените от САЩ, Франция и Великобритания въздушни удари по цели на сирийския режим са ескалация на конфликта, но всъщност не променят качествено ситуацията в региона.

Още един критик на Путин загина “при странни обстоятелства”

http://ivo.bg/2018/04/16/%d0%be%d1%89%d0%b5-%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d0%bd-%d0%ba%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b8%d0%ba-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b8%d0%bd-%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8-%d1%81%d1%82/

“При странни обстоятелства умря Максим Бородин – разкрил имената на бойците от частната армия „Вагнер”

Харесвам

Споделяне

589 души харесват това. Регистрирайте се, за да видите какво харесват приятелите Ви”.

Копирам тъжната новина за насилствената смърт на младия мъж ( “паднал от прозорец”  не като заяждане със сайта, който я публикува по този начин. Абсурдът да “харесваш това” отдавна се е превърнал в автоматизъм на черния хумор “по недоглеждане”…maksim_borodin

 

 

 

В Екатеринингбург загина журналистът на руската информационна агенция “Нов ден” Максим Бородин, разгласил неудобни на Кремъл истини за убитите в Сирия руски наемници. Паднал бил от прозорец,  съобщава MBH Media.

Максим Бородин беше един от руските журналисти, който  разкрити имена на част от онези около 300 души от т.н. частна руска армия “Вагнер”, убити в Сирия в началото на февруари.  Руското командване се отрече от тях и ги остави да заколение на  професионалния военен контраудар на американските военни, предупредили Москва да си усмирят неадекватните сънародници в униформа, устремили се да завладеят охраняван от американците обект.  

Ултрашовинстът Жириновски  също “издаде четата”, като се провикна, че Русия е виновна за превръщането на 300 руски жени във вдовици. Но него, разбира се, няма кой да “хвърли от прозореца”. 

Да сте чували някой придворен журналист на Путин ( да не споменавам имена, защото никому не желая смъртта) да е разстрелян, подобно на критикуващата го Политковская, убита в Москва на 7 октомври 2006 г.? Или да е “паднал от прозорец”?

Как така вражеските империалистически служби не убиват верните на Путин пропагандатори и политически опоненти? 

Да не би ( и този път) лично Тереза Мей да се е промъкнала и да е бутнала от прозореца опониращия на режима в Русия журналист, само и само да даде шанс на руската пропагандна да умозаключи, че това е дело на враговете, които искат да дискредитират невинния до доказване колко е противен Путин? 

По липса на журналистическа солидарност в рамките на българското тесногръдие, което ми е известно от личен опит, ми се иска да изразя съпричастие към скърбящите за покойния смел руски колега. Да се опълчиш в Русия на статуквото е далеч, далеч по – опасно, отколкото да кажеш някоя истина за мафиотизираната проруска действителност в България, независимо дали тя се изявява като проекция на властта или се прави на опозиция в рамките на разпределението на ролите между клановете, кланящи се на паметника на Дон Живков от Правец.

Максим Бородин очевидно е от онези смели руснаци, които поддържаха вярата в българските приятели на алтернативната Русия, че овластеното зло в Мащехата на България, която слугите на Кремъл у нас привиждат като своя Матушка, среща съпротива поне на индивидуално ниво. Колко са индивидите, като Максим Бородин в онази огромна, но слабо населена земя, ние не знаем. Но знаем, че ги има и плащат често с живота си, най-високата цена.

 

Share on Facebook

Спомен за убитите преди 93 години в най-кървавия атентат в България история ( и в световната до не много отдавна)

http://ivo.bg/2018/04/16/%d1%81%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd-%d0%b7%d0%b0-%d1%83%d0%b1%d0%b8%d1%82%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b8-93-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2-%d0%bd%d0%b0%d0%b9-%d0%ba/

Т Ъ Ж Н А   Г О Д И Ш Н И Н А

Атентат в църквата „Света Неделя“

Църквата „Света Неделя“ след атентата, пощенска картичка
Местоположение църква „Света Неделя“, София
Дата 16 април 1925 г.
15:20 ч.
Цел военен и политически елит вкл. Борис III
Оръжие бомба
Смъртни случаи 213
Ранени 500
Извършител БКП
Атентатори 6
Атентат в църквата „Света Неделя“ в Общомедия
Днес се навършват 93 години от Атентата в църквата „Света Неделя“ – най-големият терористичен акт в историята на България.

Извършен е на 16 април 1925 г., Велики четвъртък, когато Българската комунистическа партия (БКП) взривява покрива на църквата „Света Неделя“ в София. По това време в нея се провежда церемонията по погребението на генерал Константин Георгиев, убит на 14 април същата година от други дейци на комунистите. Специалната цел на атентата е да бъде ликвидиран военният и политическият елит на страната. При атентата загиват 134 души, а ранените са около 500, като част от тях умират по-късно от раните си. При този атентат България губи повече генерали и полковници, отколкото ОБЩО в трите войни от 1912 до 1918.

„Големите средства за издръжка и въоръжаване на терористите, включително фаталния взрив, идват от Комунистическия Интернационал“ /Елена Стателова и Стойчо Грънчаров – “История на нова България, 1878 – 1944″, т. III, С. 1999, с. 421/.

ЕДИН ЗАВЕТ
блог на клуба на потомците на царския офицерски корпус
« Членове на Съюза на възпитаниците на ВНВУ в „Операция Слава“Денят на храбростта – почит на загиналите и признание за живите войни на България »
Списък на убитите и ранените при атентата в катедралата „Св Неделя” на 16 април 1925г

Много неща са казани и изписани за кървавия Велики четвъртък – 16 април 1925г.  когато дейци на комунистическата партия взривяват столичния катедралвн  храм „Св Неделя“ (Св. Крал). Злодейството е осъдено като най-смъртоносен терористичен акт, при който загиват над 200, а ранените са над 500 – представители на българския военен, политически и обществен елит.  Само за миг загиват повече български генерали и офицери, отколкото във всички войни в новата ни история. Голяма част от жертвите са ветерани, кавалери на ордена „За храброст“ герои от Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни.  Загиват много жени и деца, ученици, студенти и  военноинвалиди.

При цялата популярност на атентата и последиците от него, считаме за  позорен факта, че списъкът с имената на жервите вече 84 години не е широко известен.  Стотици човешки имена, стотици семейства, неродени деца, съсипани съдби … са превърнати в статистика.

Ние от „Един завет“ решихме да поправим този пропуск. Издирихме, набрахме и публикуваме най-пълния списък на убитите и ранените при атентата – днес, през  Страстната седмица на Христовите мъки,  в навечерието на годишнината от престъплението.

Има нещо символично във факта, че комунистите извършват масово убийство на българи в деня, в който  Юда е предал Спасителя.  Онова, което куршумите на врага не успяха да направят в четири поредни войни, бе сторено от хора,  наричащи се българи. Сториха го в православен храм, по време на литургия…

Нашата вяра ни учи, че след предателството на Юда и тържеството на злото винаги настъпва Възкресение. За нас българите като нация то ще дойде ако помним своите покойници,  поменаваме душите и се учим от историята им.

Бог да ги прости!

I. Народни представители:

_

А) Убити

д-р Н.Колушев;

Константин Георгиев (ген)

Н. Рачев (майор)

Хр. Цанев

Б) Ранени:

Ал. Цанков;

Григор Василев;

Д-р Борис Вазов – подпредседател на НС

Д-р Владимир Руменов;

Иван В. Петров;

Иван Харизанов;

Кимон Георгиев (подполк);

Никола Кямилев;

Христо Господинов;

II . Генерали:

А) Убити

Александър Давидов;

Стоян Пушкаров;

Григор Кюркчиев;

Иван Попов – участ.четата на Ф.Тотю, герой от четири войни..

Иван Стойков;

Иван Табаков;

Калин Найденов

Константин Георгиев (и нар.пр.);

Кръстю Златаров

Павел  Павлов;

Петър Лолов;

Станчо Радойков;

Стефан Нерезов;

Б) Ранени:

Александър Кисьов;

Александър Протогеров;

Атанас Назлъмов;

Васил Кутинчев;

Владимир Вазов – „героят от Дойран“;

Георги Тодоров;

Дим. Мустаков;

Иван Аврамов;

Иван Дипчев – син на Райна Княгиня;

Иван Додов;

Иван Фичев;

Иван Шишков;

Иван Шкойнов;

Никола Иванов;

П. Сантурджиев;

Православ Тенев;

Симеон Добревски;

Стилян Ковачев;

Христо Н. Петрунов;

III. Офицери:

А) Убити

Александър Руев – полк;

Александър Матов – м-р;

Ан. Сребров – полк;

Ат.Сарайдаров – полк;

Георги Гъдев. – ротм;

Георги Кисьов – подполк;

Георги Ценев – пор;

Д. Бърков – полк;

Д. Грънчаров – полк;

Д. Недялков – полк;

Евлоги Тодоров – подполк;

Иван Върбанов – полк;

Иван Георгиев – подполк;

Иван Йонков – полк;

Иван Манчев – полк;

Иван Миликиев – подполк;

К. Дацов –  кап;

Марин Костов – кап;

Н. Панов – кап;

Н.Недялков – кап;

Н.Николаев – подполк;

Никола Рачев – м-р (и нар. представител, секретар на военния съюз)

Сергей Копаранов – подполк;

Спиродон Михайлов – полк;

Ст.Жостов – полк;

Стефан Нойков – полк;

Т. Василев – кап;

Т. Пантов – полк;

Цочо Ликов – пор;

Б) Ранени:

Ангел П. Ангелов – полк;

Андрей Кръстев – подполк;

Асен Димитов – кап (2);

Асен Димитров – кап;

Асен Ю. Пачеджиев – м-р;

Аспарух Коларов – подполк;

Атила Г. Силати – полковник;

Бею Банов – полк;

Борис Димитров – кап;

Васил Таслаков – полк;

Велю Маринов  – ротм;

Владимир Ангелов – подполк,

Владимир Стоянов – полк;

Гарабет К. Печеян – пор;

Георги Д. Бърнев – м-р;

Георги П. Куюмджиев – полк;

Георги Станев – полк;

Грогор Цеков – полк;

Д. Константинов – полк;

Дим. Ранчев Георгиев – кап;

Димитър Брадел – пор;

Димитър В. Писаров – ротм;

Димитър Порков – подполк;

Динчо Славчев – кап;

Драгни Трифонов – подполк;

Иван Г. Греченлиев – м-р;

Иван Свинаров – подполк;

Йордан Георгиев – пор;

Йордан Д. Касъров – зап. Оф;

К. Соларов – полк;

Кимон Георгиев – подполк;

Кирил Велев – пор;

Константин Аврамов – полк;

Константин Арабов – полк;

Константин Д. Аврамов – подполк;

Константин Попов – полк;

Константин Сариков – полк;

Коста Григоров – полк;

Коста Йончев – пор;

Крум Побиенски  – кап;

Любомир Стоянов – полк;

Матьо Христов – полк;

Найден Андреев – подполк;

Наню Ал. Табаков – пор;

Нешо Берберов – полк;

Никола Ив. Кръстев – кап;

Никола Иванов – подполк;

Никола Колев – полк;

Никола Кямилев – полк, нар. Представител;

Никола Няголов – полк;

Никола Попов – м-р;

Никола Сапунаров – полк;

Никола Симеонов – кап;

Никола Станимиров – полк;

Отон Барбар – ;

Павел Лютов – полк;

Панайот Д. Скрински – пор;

Пенчо Златев – подполк;

Пеньо п Кръстев – полк, нач въздухопл;

Петко Велков – м-р;

Петко Златев – полк;

Петко Радулов – пор;

Петър Костов – кап;

Петър Лобанов – пор;

Петър Пейков – полк;

Р. Дочев – подполк;

Руси Стоянов – подпор;

Сава А. Кочанов – м-р;

Сотир Коматов –зап оф;

Станислав Крайовски – подполк;

Стефан Т. Василев – полк;

Тодор Георгиев – кап;

Тодор Георгиев – полк;

Тодор Иванов – полк;

Тодор Радев – подполк;

Христо Георгиев – подполк;

Христо Д. Вълчев – полк;

Христо Данчев – полк;

Христо Златарев – подполк;

Христо Христов – полк;

Цветан Иванов – подпор;

Янаки Димитров –зап оф;

Янаки Илиев зап оф;

IV. Други професии:

А) Убити

Алберт К . Израел – търг;

Алеко Т, Новаков – търговец на ценни книжа;

Александър Енчев – счет. Б.з.банка;

Ангел Г. Якимов – стругар;

Ангел Д. Сребров;

Анета д-р Маркова;

Аспарух Георгиев – чин;

Атанас Делинешев – журналист;

Благой Хр. Станишев – бакалин;

Божидар х. Димитров – агент общ.безоп;

Божил Спасов – фелдфебел 1 п п;

Борис П. Соколов – стражар;

Бука Хаим Примо;

Васил С. Брънчев – адв;

Василка Д. Мутафова;

Верка А. Миланова – ученичка;

Весела Ст. Василева;

Георги Ив. Каранешев – медик;

Георги М. Ботушаров;

Георги М. Христов – Гогата;

Георги Манол.Златарски – чин;

Гуна Кирова Аркалиева;

Димитър Вас. Дойчинов – старши подоф жанд;

Димитър Стоилов – фин инсп;

Димитър Щерев;

Елена Ал. Морфова – детска учителка;

Елена Г. Кисьова;

Ефтим Панайотов – служ кметство;

Иван Г. Стамболийски – чин;

Иван Манчев – комисионер;

Иван Н. Гладнев – адвокат;

Иван П. Тарински – чин;

Иван Шилов – раб;

Кирил А. Катранов;

Койна Руднева;

Константин Г. Маджаров – н-к държ печатн;

Костадина Т. Иванова;

Кръстю Кръстев – н-к канц Нар. Събр;

Лахан Конов Мартинов – чин общ;

Леон Погосев – агент общ безоп;

Мара д-р Ангел Попова;

Мара Кр. Балабанова;

Мариета Г. Тодорова;

Марийка д-р Серякова;

Марин Г. Костов – чин;

Марин Конакчиев;

Мария Ив. Копаранова;

Методи Ил. Кирчев – общ съв-к, адв;

Моис Нисим Леви;

Недю Цветков;

Недялка Георг. Дамянова;

Никола Алексов – кмет на Драгоман;

Никола Гаврилов – инж;

Никола Георг. Панов – адв;

Никола К. Хлебаров – съветник сметн палата;

Паскал Паскалев – адвокат, столичен кмет;

Перка Р. Маркова;

Петко Вълчанов – техн;

Петър Г. Димитров – ученик;

Петър Т. Тончев – старши подофицер;

Роза Дойч. Давидова – ученичка;

Роза Таджер – търг;

Сергей Георгиев,

Симеон Г. Лекарски – частен секретар мин нар просв;

Сокол Петров – д-во „Гургулят”

Спас П. Бобошевски – частен секр мин правос;

Стефан Власаков – управител х-л Кафеджийски

Стефан Златаров – инж;

Стефан Станчев – лекар;

Стефана Иванова;

Стоян Ал. Сивриев – агент общ безоп;

Стоян Н. Мартинков – търг;

Стоянчо Р. Марков;

Тодорка Сава Коева;

Тома Иванов;

Тота Г. Казанджиева;

Тотка А. Миланова;

Христо Сим. Джубелиев;

Цанка Дичева;

Б) Ранени:

Алекс. Чаушев;

Александра Б. Райнова;

Александра Г. Машева;

Александра Коева;

Александър В. Маляков – инсп вътр м-во;

Александър Димитров – чин;

Александър Дипчиков – финансист

Александър Костов;

Александър Петрунов- адвокат;

Александър Рангелов – ефр;

Александър Янев;

Алекси Димитров;

Алекси Михайлов;

Ангел Павлов;

Ангел Ст. Шипковенски;

Ангел Стоичков;

Анна В, Манчева;

Анна Д. Перниклийска;

Анна Ножарова;

Антон Тошков – чин;

Арабов – секретар на свободния унив-т;

Асен Георгиев;

Аспарух Чешмеджиев;

Атанас Дуков – лекар;

Атанас С. Руднев;

Барух И. Меворах;

Богдан Костов – агент общ безоп;

Божидар К. Саев – агент общ безоп;

Бойко Дервентски – чин;

Боню Икономов;

Борис Б. Софрониев – инж;

Борис Гешев – стражар;

Борис Павлов – свещеник

Боян Панайотов – н-к 3 пол у-к;

Васил Алексов;

Васил Георгиев;

Васил Ив. Стойков – воен. Инвалид;

Васил Манов – адв;

Васил Маринов;

Василка Кадиова;

Вела К. Кирилова;

Владимир Боикикев – адв;

Влайко Ив. Вишански – учит;

Гана Кръстева;

Гарабет м. Анжелов;

Гацка Хр. Кирчева;

Георги Балджиев – чин мин вътр раб;

Георги Кирков;

Георги П. Кокошков;

Георги С. Клисаров – стенограф –преводач;

Георги Т. Енчев;

Георги Хр. Стоянов – подоф;

Георги Христов;

Георго Сеиджиев;

Гроздан Д. Джонов – чин;

Д. Гръначров – предс. Училищното настоятелство;

Дим. Георгиев – учител;

Дим. Н. Василев;

Дим. Христов;

Дим. Янев – чин мин войн;

Диманка Хр. Желязкова;

Димитър Д. Георгиев – студент;

Димитър Киров;

Димитър Митрев – студент;

Димитър Стоянов – н-к главното интендантство

Димитър Събев;

Димитър Ходжов – секр. Мин вн раб;

Донка Иванова ;

Драган Соколов – чин;

Драгол Р. Баланов;

Драгомир Петров –чин;

Евгения А. Братоева;

Екатерина Томова;

Елена Каварналиева – вдовица на полк. К. Каварналиев;

Елена Томова;

Еленка Ас. Балканска;

Еленка Я. Бръшлянова;

Еленко Нешов – чин;

Ема полк. Йонкова;

Ефрем Я. Самоилов;

Ефтим Ковачев;

Живка Ст. Тасева;

Здравко Киридамев;

Злати Котоманов – механик;

Иван Велев – журналист;

Иван Георгиев – кмет;

Иван Д. Нейчев – кожар;

Иван Коцев – стражар;

Иван Модев;

Иван Ненов – студентл

Иван Радинов;

Иванка Маринова;

Илия Ангелов – стражар;

Илия Ангелов;

Илия Бенчев – н-к отдел воен мин;

Илия Коев;

Илия Николов;

Илия Петров;

Йордан Великов;

Йордан Гогов;

Йордан Золотов – чин мин фин;

Йорданка М. Войнова;

Йосиф Б. Леви;

Йосиф П. Шамли;

Калиопа Атанасова;

Кармера Манева;

Кирил Г. Попов – чин;

Кирил Панайотов – чиновник;

Кица ген.Шишкова;

Константин Ив. Калчев;

Кортеза К. Киселова;

Костадин Петков – подоф;

Костов – секр. На Н.В. Царя;

Купен Тодоров – чин;

Лазар Влаевски;

Лука Малеев;

Мара М. Маркова;

Мара Т. Тантилова;

Марин Пеев;

Маринка Ив. Манчева;

Мария Господинова;

Мария Коева – милос.сестра;

Мария Н. Фтичева;

Мария Пчелинска;

Мария Радева;

Мария С. Радойкова;

Методи Стоянов – чин;

Мийаил Д. Жданов;

Мила Б. Метлиева – пианистка;

Мириам Л. Х. Пияде;

Михо Дончев – подоф;

Мосиера Тряйчева;

Надежда Ив. Стефанова;

Найден Илиев;

Найден Малеев – адв;

Наталия Г. Георгиева;

Наум Дончов;

Невена Т. Кирова – учителка;

Недялка М. Арнаудова;

Никола Д. Стоянов – ученик;

Никола Ив. Поборников – н-к ЖП служба;

Никола Иванов – полиц пристав;

Никола Михайлов – чин;

Никола Пецов;

Олга Гюзелева Орлова – частна учителка

Панайот Петров;

Паруш Янков;

Паун Тонков – полиц стражар;

Пена Божанова;

Пенко Шотлеков – вет фелдш;

Пенчо Славчев;

Петко Ив. Генчев – чин;

Петрана К. Мартинкова;

Петър А. Богданов – агент общ. безоп;

Петър Д. Петров – подоф;

Петър Еленков – инж;

Петър Перикочев – студент;

Петър Радомиров – чин;

Петър Христов – чин;

Петър Шендарев;

Пею Томов – чин;

Р. Георгиев – ст подоф;

Рада Ил. Съсълова – учителка;

Рада Христова;

Радка . Николова;

Радослав Марков – чин;

Райко Лазаров – ученик;

Рафаил Писев – частен секр мин фин;

Роза Коева;

Руска Ан. Дякова;

Руска Раковска;

Сава Стоев;

Светослав Кожухаров;

Симеон Г. Бочев – книговод Алекс б-ца;

Симеон Георгиев – чин;

Симо Белев;

Сотир Г. Мицаков – частен секретар;

Спас Клисаров;

Ст. Н. Илиева;

Ст. Романски – професор;

Ставри М. Горчаков,

Стамо Якимов – юрисконсулт мин войн;

Станимир Стоянов – магазинер;

Станислав Н. Лазаров;

Станко Каракашев;

Стефан Добрев;

Стефан М. Шиваров – чин;

Стефан Тотев – чин;

Стефан Хр. Панчилов – войник;

Стефан Хр. Танчилов – войник;

Стефан Хр. Халваджиев – юрист мин вътр раб;

Стефка П. Рангелова – ученичка;

Стоян Георгиев – чин;

Стоян З. Мутафчиев – чин мин войн;

Стоян Искренов – фелдф;

Стоян М. Донев;

Стоян Милошев – банков директор;

Стоян Н. Коледаров;

Стоян Тодоров;

Тодор Кацаров;

Тодор Куков – чин;

Тодор М. Дракев;

Тодор Попов;

Тодора А. Попова;

Тодорка Георгиева;

Тодорка Ст. Т. Расилева;

Тонка Колева – ученичка;

Тр. Д. Печеников;

Флоро Топоранов – стражар;

Фотю Мартинов;

Христо Ал. Веселинов;

Христо Г. Мустриков;

Христо Донев;

Христо К. Димитров;

Христо Колебинов;

Христо Лютов;

Христо Николаев;

Цветана Ал. Групчева;

Цветанка Руменова;

Цено Каменов – стражар;

Янка Илиева;

Списъкът със сигурност е непълен. Той е съставен от полицейските и болнични регистри за починалите и потърсилите медицинска помощ в самия ден на атентата. Използвани са и последващи публикации на различни обществени организации за засегнати техни членове.  Много от ранените в последствие умират от раните си.  Военните са посочени с чиновете, които имат към деня на събитието. Тъй като загиват от ръката на враг, не сме посочили кои са действащи и кои – запасни чинове.

За основа на списъка бяха използвани сканирани фототипни страници от книгата „Атентатът в Св. Неделя. Кървавият Велики четвъртък (стенографски записки по делото) “ (София, 1925г) публикувани от Милен Радев- http://www.de-zorata.de/blog/  във форума www.de-zorata.de/forum/   и архива на вече неактивния сайт „oshte.info“.  Идеята за публикацията и набора на текста е на  Борис Станимиров – администратор на група „Един завет“ във Facebook.  Снимките са от  www.stara-sofia.com Съдействаха също Димитър Бойков – Dibo – създател на базата данни за българските генерали  и Петър Добрев – журналист http://petyr.blogspot.com .
*
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Филм събрал уникални кинокадри от трагедията и разказът на д-р Борис Клайн – правнук на ген. Иван Попов можете да видите ТУК

Трагедията сполетяла България. Статия на Милен Радев, в-к Про& Анти.

Снимки на храма след атентата от сайта Стара София – ТУК и ТУК

Д-р Михаил Кръстев, Пловдив

Share on Facebook

„4 3 2 1“ – грандиозната литературна разходка на Пол Остър през американската история

http://azcheta.com/4321-pol-ostar/

„Сконфузен… Съсипан… Скапан… и Свободен.“ Предполагам, че не само на мен ми се е случвало, когато видя дадено заглавие и прочета дори малко от анотацията, веднага да си дам сметка дали книгата ще е близка до мен, или не. Не един път съм и грешала в преценката си, но за „4 3 2 1“ от...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване