В рамките на само ЕДИНАДЕСЕТ дни, от 12-ти май (в Стара Загора) до 23-ти май 2018-та година (днес в София) премиера на България съкрати живота на блокове 5 и 6, в АЕЦ "Козлодуй", с поне 50%. Вижте как в краткото видео (1:09 мин.) и си пр...
Журито на годишния конкурс на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО) „ПР Приз“ удостои AzCheta.com с наградата за Комуникационен проект на медия за 2018 г. за есенния етап на програмата „Писател назаем“. Церемонията по награждаването на осемнадесетото издание на конкурса се състоя на 22 май в Sopharma Business Towers, София. Признанието беше спечелено в конкуренция...
Screenshot: Аегония – Ща да ида, майчинко. Live @ JetRock club
За да гледате клипа в ютуб, цъкнете върху червения линк под снимката горе (отваря се в нов прозорец).
Ще ми се да ви представя „Аегония“ преди всички да заговорят за тях. Имат авторска народна песен, а от скоро и професионално заснет видеоклип. Ще го гледате сигурно по телевизиите скоро. Това горе е клубно изпълнение. Не ги познавам, просто ми уплътниха душата със саунд:
С барабани, с гайда и с eлектрически китари. С неподражаемия си женски вокал. С това, че се осмелиха да обогатят фолклора. Колко често някой пее нова родопска песен? Която си е написал сам?
Направили са го с майсторски и с вещина, направили са го с любов. От всичко личи уважението към традициите и дълбочинното потапяне в родопския фолкор. Аз лично отроних сълза.
Вярно, че с възрастта ставам по-лигав и по-сантиментален, ама все пак? Не е ли точно това целта на изкуството? Да разплаква от кеф?
Аз чета е голямо явление за България. Аз чета е проект, който направи четенето модерно и превърна темата в доста актуална онлайн. Това стана с много усилия на много хора в последните няколко години. За историята на този проект разказва създателят й Алекс Кръстев.
Това е интервю с Александър Кръстев, направено от Евдокия Яцута, студент магистърска степен, НБУ.
Какво Ви мотивира да започнете проекта „Аз чета“ http://azcheta.com/ ?
През 2006 година, когато започвах личния си блог, говоренето за книги реално липсваше, не само онлайн, но и офлайн. След като се оказа, че 3-4 поредни материала в него са посветни на неща, които съм прочел наскоро, реших да ги обособя в отделен блог за книги. Ако сега книжните блогове са мода, то преди 12 години бяха нужда.
Пред какви трудности се изправихте?
Книгоиздаването у нас е консервативен сектор и когато средната възраст на екипа е 21 години, трудно те приемат насериозно. Успяхме обаче да преборим всички предразсъдъци и 12 години след началото сме един от най-разпознаваемите брандове и предпочитан партньор за повечето български издателства. О, и средната възраст продължава да е някъде около 25
Неизбежното започна да се случва! Дали са му сигнал да започва постепенно да вдига завесата над истината за състоянието и качеството на старото желязо, което уж било годно за изграждане на два блока в АЕЦ "Белене". Но в типичния си селян...
Все пак публично изслушване имаше, имаше и стрийминг на сайта на Европейския парламент.
Цялата информация – от сайта на CSPAN, а европейски поглед – от лайв блогинга на The Guardian
Ги Верхофстат каза, че познава Зукърбърг от романа на Дейв Егерс Кръгът, но това не направи впечатление на госта.
Българската писателка Велина Минкова се радва на двоен успех с книжните си проекти. От 22 май дебютният й роман „Доклад на зелената амеба за химическия молив“ (изд. „Colibri“) може да бъде намерен в книжарниците в цяла Франция под заглавие Le Grand Leader doit venir nous voir („Великият вожд трябва да дойде да ни види“). „Доклад на зелената амеба...
Ако руският булеварден официоз “Комсомолская газета” цитира вярно президента Владимир Путин ( в което нямаме основание да се съмнваме въпреки клюкарското реноме на най-тиражния жълт вестник в страната – “комсомолката” не би си позволила да изкривява думите на вожда), значи се оправдава моята скромна прогноза. Можеше да се очаква, че президентът Румен Радев е отишъл в Русия мазохистично, за да му се кара този път лично стопанинът на Кремъл, след като понесе стоически “конското” на Гундяев в собствения си кабинет на 5 март. В края на краищата Радев е обучен да се подчинява на началството и явно остава верен на този рефлекс.
Според “Комсомолская газета” Путин заявил на Радев, че “през последните години България не е полагала особени усилия да се обръща към Русия”. По подразбиране Радев трябва да е отвърнал с типичното за руската армия и казармения руски манталитет изобщо : “рад старатся”!
Натам бие и преразказът на другия руски печатен официоз “Росийская газета”. Вестникът акцентира върху факта, че с пристигането си в Сочи Радев веднага дал да се разбере: идва да говори ( т.е. да моли) за въстановяването на руските енергийни проекти, за което Путин поискал първо “абсолютно желязни юридически гаранции”.
Казано на (не)дипломатичен език, полковник Путин направо е “набил канчето” на генерал Радев и то напълно незаслужено. Първо, защото Радев наистина се старае. И второ, защото той е новобранец в проявята на своето старание в качеството си на политик от едва година и половина, за да бъде съотнесена лично спрямо него отровната имперска забележка за липсата на българското страние “през последните години”.
Че Путин се е държал ултимативно стана също така известно и от съобщението на РИА “Новости”, според който Владимир Владимирович определил края на юни като краен срок България да му докладва какво смята да прави по въпроса за руското участие в АЕЦ “Белене”. Такова със сигурност ще има, ако проектът бъде размразен, изказва се по въпроса и един от неговите подчинени, за да не си правят илюзии някои българи, че има други варианти.
В едно Румен Радев обаче постига пълен успех. Той може и да не умилостиви Путин и да не реанимира руските енергийни проекти, но напълно реставрира традицията на Георги Първанов да се бърка наедро в българската политика чрез оферти към Русия, за които не е упълномощаван да лобира от нашата парламентарна република. Не че някой днес мисли различно от него по въпроса в сегашния русофилски парламент, но по конституция Радев няма пълномощия да води без мандат от Народното събрание конкретни преговори от икономическо естество. Това е работа на прлемиера и ще видим как Борисов ще отиграе тепърва тази топка в навечерието на световното първенство по футбол в Русия, където вече е “поканен” спешно лично от Путин да дотича в близките няколко дни.
Широката публика едва ли помни как точно тесният специалист по въпросите на енергетика Георги Първанов ( и той като Доган, оказал се пък специалист по хидроенергетика междувременно) предопредели за цяло десетилетие руско-българските отношения по въпросите на т.н. голям шлем с Русия. Ето защо припомням: това се случи на енергиен форум в Загреб през юни 2007 г. След нея Първанов оповести пред журналисти, че ще строим “Южен поток”, нещо, което никой не беше чувал преди.
Във връзка с подписването на договора за “Южен поток” в София на 13 ноември 2013 г., когато прмиерът Путин получи куче от премиера Борисов и подпис, обречен на оттегляне ( точно като граф Игнатиев е подписал на 3 март 1878 г. в Сан Стефано документ без никаква международна тежест преди европейското одобрение), Първанов триумфално се похвали същият ден:
“Помня добре нашата среща в Загреб през юни 2007 г, когато обявихме идеята, началото на “Южен поток”, заяви Георги Първанов , цитиран от агенция “Фокус”.
Именно така изглежда днес и намесата на Радев в икономическите преговори с Русия: по Първановски и без Първанов.
Самият Първанов вчера изглеждаше обаче като жалко подобие на своето някогашно “величие”, застанал на улицата сред няколко десетки мобилизирани за целите на контрапротест на АБВ в защита на проекта АЕЦ “Белене”. Бащата на “тройният шлем” е възможно най-гръмовно провалия се политик в България. Няма друг, която да е обещавал толкова много, толкова конкретно и в такъв мащаб, след което нищо от обещаното да не се е случило.
Поучително е да се види символиката на самотния Парванов на улицата, стоящ вече зад гърба на своя съратник Румен Петков (на снимката), изкласил до шеф на маргиналната АБВ. Дали Румен Радев ще се поучи от поучителната картинка, докато още е на върха на рейтингите ( дълго окупиран някога от неговия русофилски прешественик на поста)?
Поредната ми скромна прогноза е: по-скоро не. Не му стигна година и половина да научи азбуката на политиката, държейки се като фатмак на плаца на демокрацията. Това ме кара да мисля, че той няма никакво намерение да се приземи от облаците и да се променя. Вероятно не е в състояние да го направи. Дългата военна служба оставя трайни следи във формирането на личността и ще си имаме докрая на мандата му военен, който се прави неуспешно на диалогичен политик. Къде ти гъвкавост у човек, който десетилетия е замръзвал в стойка “мирно” и намира този факт за очарователен, за да го заменя с компромисност, тактическо отстъпление, чуваемост към аргументите на опонента и прочее “цивилни глезотии”!
https://debati.bg/spetsialno-za-debati-bg-rumen-radev-pikira-v-rusia-primera-na-svoya-praobraz-georgi-parvanov/
Share on FacebookИнтересен проект, подкрепящ четенето и облагородяващ градската среда, стартира във Варна, съобщава сайтът Moreto.net. Той е озаглавен „Спирка за разкази“ и се провежда по идея на сдружение „Кашалот“ с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна. В периода между 21 май и 17 юни четири централни спирки на градския транспорт в морската ни столица ще...
Flights от Олга Токарчук с преводач на английски Дженифър Крофт спечели тазгодишното международно отличие „Ман Букър“, съобщава The Guardian. За първи път в историята на наградата полски автор става неин лауреат. Победителят беше обявен на 22 април на официална церемония в музея „Виктория и Албърт“ в Лондон. Председателката на журито Лиса Апинянеси коментира избора: Влюбихме се в повествованието, което прелива от остроумие и жизнерадостна пакостливост към истинска...
„Грийнпийс“ – България е против поредното възобновяване на АЕЦ „Белене“.
„Сподавен писък“ (изд. „Еднорог“) е първият роман за инспектор Ким Стоун от британската писателка Анджела Марсънс. Поредицата вече наброява осем книги, но едва сега започва превеждането й на български. Като фен на трилърите се срамувам да си призная, че и аз едва сега разбрах за нея. В този случай обаче изразът „по-добре късно, отколкото никога“ важи...
С Диана заминаваме за Непал. Нееее, спокойно! Нищо няма да катерим – никакви планини! Ще разгледаме станата като нормални хора, а не като баир-будали
Един от най-популярните живи американски писатели и носител на наградата „Пулицър“ през 1997 г. за „Американски пасторал“ Филип Рот почина на 85-годишна възраст в Ню Йорк. Агентът му Андрю Уайли е потвърдил новината пред Associated Press и е допълнил, че през изминалата нощ Рот е развил конгестивна сърдечна недостатъчност. Джойс Каръл Оутс бе една от първите,...
2004 - 2018 Gramophon.com