Повечето от вас сигурно си спомнят стария анекдот за Закона, който важи за кон, но не и за лъв. Той най-точно илюстрира върховенството на закона в милата ни Родина.
По случай (почти) навременното включване на блок №5 от АЕЦ "Козлодуй" в системата, след планов ремонт и презареждане с ядрено гориво, утрешната борсова цена на електроенергията у нас е най-ниска, на стария континент:
Полският журналист и писател Мариуш Шчигел, познат у нас с книгата „Готланд“ (изд. „Парадокс“), представя българското издание на „Направи си рай“ в литературен клуб „Перото“. Гледате на живо благодарение на ArtLive.
Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ отбелязва 20-годишнината от откриването на специалността „Книгоиздаване“ с премиера на сборника „Погледи към книгоиздаването“. Тя ще се състои на 5 юни от 18:00 ч. в Конферентната зала на Софийския университет. Сборникът е съставен изцяло от авторски текстове на студентите от втори курс. Той представя...
Обожаваме янг адълт книгите и горещо ви препоръчваме да не ги изключвате от списъците си за тазгодишния Пролетен базар на книгата само защото по определение са насочени към тийнейджърите. Разгледайте тези романи, които силно ни впечатлиха през последните месеци: Гергана Петрова препоръчва: „Слънцето също е звезда“ (изд. „Ибис“) от Никола Юн – харесах стила на писане на Никола Юн още...
Става въпрос за блок №5, който беше спрян в малките часове на 21-ви април, за планов годишен ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво. Сега ще ви покажа ДВЕ пресни справки, от системата за осигуряване на прозрачност на електроенерги...
Става въпрос за блок №5, който беше спрян в малките часове на 21-ви април, за планов годишен ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво. Сега ще ви покажа ДВЕ пресни справки, от системата за осигуряване на прозрачност на електроенерги...
Станаха известни новите изисквания за академично израстване, включително изискванията за научна продукция. Но научната продукция е свързана и с условията за научно творчество, вкл. системна промяна към отворена наука.
Публикувана е Препоръка (ЕС) 2018/790 на Комисията от 25 април 2018 година относно достъпа до научна информация и нейното съхранение
Държавите членки следва да гарантират, че:
Държавите следва да информират Комисията в срок от 18 месеца от публикуването на настоящата препоръка в Официален вестник на Европейския съюз, а след това — веднъж на всеки две години, за действията, предприети в изпълнение на елементите, предвидени в настоящата препоръка. На тази база Комисията следва да извършва преглед на напредъка в рамките на Съюза, за да прецени дали е необходимо допълнително действие за постигане на целите, предложени в настоящата препоръка.
Класация на Ozone.bg – 21-27 май 2018 г. 1. „Първите седем“, Боян Петров, „Вакон“ 2. „Отмъщение“, Лекси Блейк, „Ибис“ 3. „Всичките наши тела“, Георги Господинов, „Жанет 45“ 4. „Вещерът 6: Кулата на лястовицата“, Анджей Сапковски, „Ciela“ 5. „Хвърчащата класна стая“, Ерих Кестнер, „Пан“ Класация на книжарници „Хермес“ – 21-27 май 2018 г. 1. „Всичките наши тела“, Георги...
Ето ги и най-сериозните ни препоръки за тазгодишния Пролетен базар на книгата. Представяме ви последните книги, от които научихме нещо ново и които ни накараха сериозно да се замислим по важни теми. Ася Ангелова препоръчва: „Бог не е велик. Как религията отравя всичко“ (изд. „Ciela“) от Кристофър Хичънс – чаках с нетърпение излизането на тази книга....
Премиерът Борисов получи вчера своите 15 минути московска слава, когато се опита да се направи на говорител от името на Русия и Турция с твърдението, че двете страни нямали нищо против разклонението на “Турски поток” към България, която да осъществява транзит към други стране в Европа. Руската реакция на това своеволие беше мълниеносна, с опакото на ръката.
Говорителт на Кремъл Дмитрий Песков беше цитиран от ТАСС да опровергава безцеремонно казаното от българския просител. Българите проявяват интерес, разговори по темата са водени, но нищо конкретно не е постигнато, защото е много трудно да се преправя проект, по който се работи в момента, опроверга той несъгласувания с Кремъл оптимизъм на Борисов.
Не помогна самоунижаването на Борисов, който си посипа главата с пепел и се извини за спирането на “Южен поток”, обявено всъщност от ядосания Путин през 2014 г. във връзка с отказа на Брюксел да наруши собствените правила и да разреши той бъде започнат монополно от Русия без достъп на други инвеститори.
Не помогна на Борисов и ласкателството към Путин като към “ голям, старши партньор”, на когото му отива да прощава. Путин го контрира, че това му звучи като призив по-големият да плаща. Иначе казано той постави Борисов в положението на просяк, който няма да получи желаната монетка в протегнатата ръка.
Също така не помогна Борисовата т.н. харизма под формата на гореща прегръдка с ухажвания от него Путин. От всички хватки, тази му е най-любима на междунарния тепих. Нашенецът успя да го награби и да склони глава на ниското му рамо досущ както правеха подчинениете на Саддам Хюсейн иракски генерали, които при всяка среща с него демонстративно му целуваха пагоните.
Български генерал скланя чело над пагоните на руски полковник? Факт. Фотофакт, при това. Не е много по-различен от приклякането на визепрезидента Йотова пред руснака Гундяев на летището в София през март, за което тя се оправдаваше по-късно с несъществуващо задължение да го направи – уж по протокол. Няма протокол и за прегръдките като форма на самоунижение с чужди автократи, но Борисов ги е превърнал в свой личен протокол.
Колкото до новината за “опрощаването” на българските задължения във връзка с “Южен поток” на стойност 800 милиона евро, това е откровено фалшива новина. Защото става дума за отказ на руския монополист на българския пазар “Газпром” от едни пари заради други, който трябваше да плати под формата на доста по-голяма глоба. Случи се благодарение на решението на Брюксел, пред което Газпром капитулира, а не благодарение на Борисовата твърдост, каквато не е проявявал в Москва.
За финал лицето на социологическото русолюбие у нас Андрей Райчев попари едничката гордост на Борисов във връзка с разговорте му с Медведев и Путин в Москва. Докато Борисов се похвали, че те били много топли, Райчев ( чийто баща помогна на времето на президента Желев да стане единственият чужденец, разговарял с Горбачов по време на преврата срещу него чрез специална телефонна линия в Сочи, където на практика беше под домащен арест през авгурст 1991 г.), демонстрира познания за атмосферата по време на посещението на Борисов в Москва. Не топлота, а “руска студенина” получил Борисов, обясни днес Райчев като един истински метеоролог на руско-българските атмосферни явления.
Друг е въпросът, че като апологет на Борисов той прехвърли вината за тази руска студенина на президента Росен Плевнелив, който от две години не е държавен глава на България, докато си имаме на негово място Румен Радев, определен в един от анализите в руските медии днес като “изпълнен с благоволение към Русия генерал”. По този начин Райчев призна без да иска що за отмъстителност таят “дълбоко обидените” руснаци , както ги определи той в рамките на постоянния си, всекидневен абонамент като гостуващ коментатор по график във всяка една телевизия с голяма аудитория.
Единственият неопровержим конкретен факт, съобщен от Борисов от Москва, стана неговото изявление, че няма да има “Български поток” какъвто предложи преди седмица след среща с Путин в Русия неговият конкурент в подмазването на Москва Румен Радев.
Русите медии съответно се подиграват, че появата на двамата българи в рамките на броени в Русия показва колко много им се иска ( още) газ от Русия. Също както във вица за Манго, който много обичал да руча баница, ама баница нема.
Още ли се чудите защо Борисов съкрати предварително обявената си програма и се прибра ден по-рано у дома, където никой не смее да му противоречи? Да, съмнявате се? Тогава се запитайте защо Борисов “пропуска” да се похвали с каквото и да било постижение, с каквото не би се посвенил иначе да се изтъпани пред публиката, ако имаше такова.
Позволявам си да припомня, че се сбъдна скромната ми прогноза да очакваме фалшивите фанфари да родят фалшиви новини от посещенията в Русия на двамата нашенски просители.
Share on FacebookСкъпи Верни читатели, Тази пролет ще се срещнем под небето, на което, благодарение на вас повече от двайсет години ярко свети „Плеяда“. Разбира се, и на този базар хит на нашето издателство ще са творбите на Стивън Кинг – романи и разкази, включително пълен комплект от поредицата за Тъмната кула. Голям интерес продължава да предизвиква...
От анотацията на „Жената на прозореца“ на Ей Джей Фин (изд. „Ciela“) останах с впечатлението, че ще чета някакъв блед опит за трилър с познат сюжет, звучащ особено близо до сценарии на филми, които вече съм гледала. Поради тази причина не я захванах веднага. След като споделих първоначалната си нагласа с Алекс Кръстев от „Четат ли...
Продължавам е пътуването из Иран с мотора на Борислав – в първата част прекосихме Турция, a днес от граничния Базарган ще стигнем до средата на пустинята Дащ е Кявир.
Приятно четене:
част втора на
05 – 19.05.2017
Бях в
и вече бе тъмно. След кратка обиколка на главната улица спрях пред първия хотел, изпречил се на пътя ми, и попитах за стая и вътрешен паркинг. Имаха каквото ми трябваше, при това на приемлива цена, така че прибрахме мотора, занесох багажа в стаята си и опитах отново да подкарам телефона си. Възкръсна! Сензорният екран отново работеше. Йей! Вече бях измислил алтернативни решения, но се радвах ужасно много, че не ми се наложи да прибягвам до тях.
Малко по-спокоен излязох на разходка по улицата. Да си призная, все още не можех да се отърся от притеснението, което се породи у мен при преминаването през последната желязна врата. Страх от непознатото, явно. Нито езика знам, нито местните норми, при все че бях изчел доста неща по темата преди да потегля.
Сравнително лесно намерих една интернет зала, или „кафенет”, както ги наричат тук, за да се свържа с близките си. Момчето тъкмо затваряше, но все пак се смили над мен, а 10 минути по-късно, когато приключих, дори не пожела да ми вземе пари.
По-късно, докато хапвах в общото помещение на хотела, се появи едър пичага с каска в ръка, който също търсеше място да пренощува. Заприказвахме се, оказа се чех, връщащ се от Индия. Разказа ми малко за Иран, малко за прекосяването си на Пакистан и за това, че иска отново да иде в Индия, но не с мотоциклета.
Така приключи този ден, изпълнен с още повече дъжд и студ от предишния. През повечето време се намирах на над 1200 м.н.в., достигайки дори над 2000 на няколко пъти, затова и температурите варираха между 5 и 13°C. Дори не предполагах, че Турция има и такова лице, при това през м. май. Признавам си, въобще не бях подготвен психически за всичко това.
Веднъж за малко да остана без гориво. Имам предвид буквално без гориво, тъй като до онзи момент още не бях заредил тубите, които носех именно за тази цел, а на бензиностанцията, която си бях набелязал на навигацията, имаха само дизел. И така на още няколко бензиностанции след нея. Трудно бих описал екзалтацията си, когато най-после хванах отново пистолет за зареждане на гориво десетки километри по-нататък.
Между другото,
Или по друг начин казано – час и половина напред спрямо нашето лятно часово време. Така или иначе не виждах никакъв смисъл да „сверявам“ часа на телефоните и фотоапарата.
Ако трябва да бъда честен – обзе ме лек страх от всичко толкова ново, различно и непознато за мен. Малко хора говореха английски, а униформените бяха мега незаинтересовани. Никой за никъде и нищо не бързаше и това трябваше да бъде нормално за мен, клетия европеец
Вижте на кои любопитни събития и представяния можете да присъствате в четвъртък на Пролетния базар на книгата 2018: 13:00 ч. Кратка лекция на тема „Как да издам книга“ „Фабрика за книги“, платформата за самопубликуващи се и независими автори, представя кратка лекция на тема „Как да издам книга“. Ще разгледаме етапите, през които трябва да премине вашият...
2004 - 2018 Gramophon.com